Защо университетите задържат дипломите за висше при записване за магистър?

  • 10 287
  • 39
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 931
Според тази тема, такова изискване било поставено в правилниците на университетите.

Последна редакция: ср, 11 май 2011, 18:51 от Хърмаяни

# 31
  • Варна
  • Мнения: 815
Не би следвало дипломата ти за бакалавър да стои в университета. В момента приключвам магистратура в СУ и дипломата ми за бакалавър си е в мен  Peace
Имах колеги, които караха по няколко магистратури едновременно в различни университети и при тях няма никакъв проблем.

На твое място бих отишла да си я поискам, и ако се "опънат" ще направя скандал. Отстоявай правата си  Peace

П.П. Едно време се сблъсках с такива бюрокрации и изнудване, но се предадох и сега ме е яд, че не дадох глас на случващото се  Tired

# 32
  • Мнения: X
Мда...а аз в момента нямам при себе си нито тази за бакалавър, защото ми я задържаха по време на магистратурата, нито тази за магистър, защото още не е готова  Crazy

# 33
  • Мнения: 83
Днес звънях в Стопанския Факултет на СУ. Оттам казаха, че няма проблем да се запишат 2 магистратури, стига едната да е платена. Питах за дипломата - трябвала им само за сверяване и след това я връщат. За сега се подреждат нещата, но докато не стане всичко и да запиша, все ще ми е притеснено.

# 34
  • Мнения: 0
Здравейте.Имам няколко въпроса.Сега ще кандидатвам за бакалавър и се чудя нещо.Примерно на първо класиране съм приет във Винса да речем,но аз държа да уча в софия,но не искам да си губя мястото от първо класиране в случей,че не ме приемат в софия мога ли да направя така.Като излезе резултатите от първо записвам се във варна и пловдив (ако съм приет) ,но им давам само копието от дипломата,може ли или трябва да им дам и оригинала за съхранение.Мисълта ми е такава записвам се във варна с копие и ако искам да ходя на 2-ро за софия трябва да ходя пак във всички университети да подам молба че искам да ходя на 2-ро класиране ?И примерно ако от 2-ро ме приемат в софия мога ли да се отпиша от варна и да се запиша във софия  и вече там да си дам оригинала ?

# 35
  • София
  • Мнения: 827
Здравейте.Имам няколко въпроса.Сега ще кандидатвам за бакалавър и се чудя нещо.Примерно на първо класиране съм приет във Винса да речем,но аз държа да уча в софия,но не искам да си губя мястото от първо класиране в случей,че не ме приемат в софия мога ли да направя така.Като излезе резултатите от първо записвам се във варна и пловдив (ако съм приет) ,но им давам само копието от дипломата,може ли или трябва да им дам и оригинала за съхранение.Мисълта ми е такава записвам се във варна с копие и ако искам да ходя на 2-ро за софия трябва да ходя пак във всички университети да подам молба че искам да ходя на 2-ро класиране ?И примерно ако от 2-ро ме приемат в софия мога ли да се отпиша от варна и да се запиша във софия  и вече там да си дам оригинала ?

Здрасти Радо,
Предполагам не са се променили много нещата от мое време, но 99% съм сигурна, че никой няма да те запише само с копие от дипломата, особено ако си приет по държавна поръчка. Причината е проста - ако в теб остане оригинала, то ти можеш да се запишеш и на друго място държавна поръчка, те няма как да знаят, че си се записал някъде, че да ти откажат записване. Така че, в зависимост от това, как си приет във ВИНС-а, като цяло няма да можеш да се запишеш с копие.
Иначе преди години, спираш да участваш в класирането само ако си приет по 1 желание. Не помня какво се случваше ако си приет по 5-то примерно, но класиранията са автоматични. Или поне бяха.
Значи, ако си приет във ВИНС, то ти имаш известно време (10-ина дни) да се запишеш. През това време няма ли да излязат резултатите в София? Проучи внимателно сроковете, все си мисля, че по-добър вариант е да се запишеш, а после да си изтеглиш документите, отколкото да изпуснеш питомното, за да гониш дивото. Успех!

# 36
  • Мнения: 2
Последователността, условията и необходимите документи за записване в магистърска програма са описани в правилника на всеки университет.
Аз лично съм изненадана, че са си позволили да ти приберат дипломата. newsm78 Съветвам те да прочетеш задълбочено правилника за прием на магистри в твоя университет и ако там не е изрично упоменато , че дипломата при записване остава при тях иди да си я прибереш. box

# 37
  • Мнения: 39
Искам да попитам някой знае ли със сигурност дали след като завърша бакалавъра си, който е книгоиздаване, мога да запиша магистър психология?

# 38
  • Мнения: 1 479
За университета в Шумен става въпрос. ...Обаче администрацията там е лекооооо особена и е по-добре като отида там с това искане, да мога да представя някакъв закон, наредба или там каквото да е (което да е над разните заповеди и наредби на самия университет), че нямат право задържат оригинала на такъв документ.
Г-це, ако някой трябва да обясни законността на  действието си това е единствено администрацията!!! Нека тя да ти каже според кой нормативен акт ти задържа ОРИГИНАЛ документ а не копие.

# 39
  • Мнения: 301
Искам да попитам някой знае ли със сигурност дали след като завърша бакалавъра си, който е книгоиздаване, мога да запиша магистър психология?

Със сигурност може да ти отговори университетът, в който искаш да запишеш магистратурата. Отваряш интернет страницата им и проверяваш какви точно са изискванията. Ако не ги намираш - отиваш на място или звъниш по телефона.
Теоретично - да, възможно е.

Общи условия

Активация на акаунт