Въпроси за запушен слъзен канал

  • 25 302
  • 70
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 15
Абсолютно съм съгласна с теорията за плача, защото след един голям плач нашето око се оправи. Така че има абсолютна логика! А искам да ви кажа, че отпушването става с голямо търпение и упоритост, така че никой да не се предава!
*Noel* продължавай да ни даваш кураж!!!

# 31
  • София
  • Мнения: 3 760
Обърнете се към добър очен лекар.Малкия ми се оправи с капки Коларгол /онези черни капки,които се приготвят в аптека и обикновено се поставят в носа/.Ние ги капахме в очите.Много е важно и самото накапване да става точно под долния клепач.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 946
michelangela simoni, как се разбира дали е стеснен или запушен?

Теорията за плача и другаде я бях чувала. Не го разревавам нарочно, но често му се случва да си поплаква, защото и каката си иска своето, та дано и това помогне. Само че то май си трябва як рев, а не скимтене... Simple Smile

# 33
# 34
  • Мнения: 4 615
Не мога да отговоря. Беше преди две години когато поставиха диагнозата. Имам известен спомен, че имаше разлика при теста с капките (или както се нарича реактивното вещество). При стенснен канала има известна пропускливост докато при запушен не е така. Върти ми се и, че ако канала е запушен при силен плач оченцето се подува и не излизат сълзи. Наистина не помня добре, но беше потвърдено от няколко независими офталмолози. Т.е. нито един от тях не спомена запушен, а стеснен слъзен канал. Каквото и да значи. Правихме масажи два месеца, резултат явно имаше някакъв, защото инфекциите се разредиха. Въпреки това ни насочиха към избор на очна клиника за сондиране на каналчето. Просто първия офталмолог, с който говорихме беше казал, че ако процедурата се направи след 6-я месец има вероятност да се окаже неуспешна и сондирането да трябва да се повтори. Точно това ме накара да почакам по-дълго време. Детето ми вече е било под наркоза при раждането си и ме достраша на такава крехка възраст да го причинявам отново. Когато стана на годинка въпросът не беше решен, но пък първия свободен час за консултация беше след месец. Там се оказа, че каналчето просто се е отпуснало, отпушило, разширило.

# 35
  • Мнения: 303
Ние сменихме 5-6 вида капки и едно кремче за седем месеца, като разбира се през цялото време правих масажи. В моментите, в които бяхме без капки секрета беше толкова много, че след сън трябваше аз да и разлепвам миглите, за да си отвори окото. Другият проблем беше, че колкото повече растеше, толкова повече се съпротивляваше, когато идваше време за масаж или капки. Накрая всичко беше насилствено. Направихме два сондажа, защото първия беше неуспешен, но след втория мъките ни приключиха на момента. Процедурата трае 6-7 минути.
Правете упорито масажите и дано да успеете, но стигне ли се до сондаж не се плашете, не е толкова страшно, колкото ни изглежда.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 946
Искам да ви питам какво ги правите тези запушени слъзни каналчета навън? Сега времето е хубаво и сме на разходки по цял ден. Окото му често се пълни с познатата "жълто-зелена" течност. Вече няколко пъти попих с мокра кърпа, но това ли е  най-удачния вариант ?  newsm78  Мога да си нося памуци и преварена вода, но ръцете ми не са особено чисти навън. Имам и друго дете и освен да бутам количката, рисувам с тебешири и се ровя в пясъчника... с мокри кърпи колко мога да се избърша...  Rolling Eyes
Докато сме навън не му правя и масажчета.  ooooh!

# 37
  • Мнения: 3 501
saxophone, има едни кърпички специално за очи в аптеките, но не си спомням как се казваха. Стерилни са и напоени с лайка.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 946
Благодаря, ще ги потърся!
Между другото всеки път като те "видя" си с нов, още по-прекрасен аватар  Blush

# 39
  • Мнения: 9 472
без сондаж между 2 и 4 мес.

# 40
  • Мнения: 1
Това което аз открих в нета е, че въпросните слъзни каналчета всъщност са по две на око и мисля че е достатъчно да се притиснат с пръст и същия да не се плъзга по кожата, а просто да се завърти без да се отлепя от кожата - по този начин няма да се "притрива" нежната кожа на бебето и в същото време при въртенето на пръста той ще "ходи" по каналчетата и ще създава налягане в двете посоки. Така или иначе не съм педиатър само изтъквам лично мнение. Добавям линк за да придобиете представа за анатомията на въпросните каналчета.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tear_system.svg?uselang=de

# 41
  • София
  • Мнения: 1 946
stinbg, благодаря за полезната инф. Най-сетне да го видя нарисувано къде са тия каналчета. Не, че това ще ми помогне много. Малкия вече изобщо не дава да му се правят масажи и не знам дали му се събират и по три на ден. Дразни се само като посегна към окото му. За да го масажирам трябва буквално да го притисна насила и той да пищи от рев, да драпа с ръце и да се опитва да си завърти главата. Мазохистично ми е..  В същото време толкова ме е страх от сондата.
От очната клиника ни дадоха час за след почти 2 месеца. Половината време измина. Надявам се на чудо и на отпушване без сондаж.  Praynig

# 42
  • Кърджали
  • Мнения: 10 373
saxophone, упорство си е майката. Щерката беше така.Изведнъж започна, и нямаше оправия. Лекарката ни беше казала да и почистваме очите или с чай от лайка или с преварена вода. За капки не даде и да се спомене.Едното и оче,  как да е, се търпеше, ама другото направо цялото залепваше. Някъде бях прочела за това масажче, започнах да го правя криво - ляво, и сигурно към 6-7 месец мина.

# 43
  • Мнения: 1 089
Момичета,
аз съм лекар, а майка ми е конкретно очен лекар. Големият ми син имаше запушено слъзно каналче.
Та искам да уточня - първо е важно масажът да се прави на точното място и второ - важно е натискът да е достатъчен. Не е важно толкова да има движение ( както видях на клипчето с малкия хубавец), колкото да се притиска достатъчно силно с едновременно леко движениев посока към носа.
Успех!!

# 44
  • Русе
  • Мнения: 276
Момичета, спокойно! При повечето деца се оправя преди да се наложи такъв сондаж, но както е казала жената преди мен, много е важен натискът! Не се притеснявайте, а смело натискайте с масажните движения. На нас ни бяха препоръчали и едни капки...май "Окуфлаш" или нещо подобно бяха - не са лекарство, а вместо физ. р-р се използват. То е физ. р-р, всъщност, но с някаква билка очанка. Честно казано, струва ми се че те, заедно с масажа помогнаха най-много. Преди това бая конюктивити карахме, защото не ги правех както трябва масажа. Само постоянство се изисква и лееека-полееека, бавничко минава.
Успех!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт