Киноа и амарант

  • 18 691
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте, кулинари!
Може ли някой да сподели познанията си за вкусни ястия с амарант или киноа?
Това са нетипични за нашите ширини варива, но понеже са много полезни, не виждам причина да нее ги включа в разнообразието на менюто ни.

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 527
Киноата може да се остави леко да покълне - накисва се са 10-12 часа във вода, после се изцежда, измива се и още 1 ден се оставя в чиния леко влажна. После се овкусява със сол, олио и лимонов сок, може малко лук и настъргани моркови - става чудесна салатка.
Амарантът също съм го пробвала по тази технология да покълне, но си остава много твърд и ми се струва, че дори не може да се сдъвчат зрънцата. Така че за него е по-добре да се свари и след това да се овкуси. Може да се задушат зеленчуци и да се прибави към тях сварения амарант. Може да направи и под формата на десерт - с мед и орехи.
Невероятно полезни семенца - за вегетарианци особено, защото съдържат всички полезни вещества, които ги има в месото, за разлика от соята. Били са основната храна на маите и инките.

# 2
  • Мнения: 14
Благодаря за идеите. Досега бях чувала само за варене до каша, което не ме привлича особено.

# 3
  • България
  • Мнения: 4
Ето една рецепта за Салата с киноа, спанак и орехи, която спокойно може да мине и за лека вечеря. Аз понякога добавям и стафиди.
Ако се сетя да накисна малко вечер, на сутринта киноата е готова за закуска - само изплаквам обилно, нарязвам си една круша, малко семки и ядки, малко захар, ако предпочиташ. Накисва се 2:1, т.е. 2 пъти повече вода от количеството киноа.

# 4
  • Мнения: 1 313
И аз скоро се запознах с тези продукти. Отдавна ги гледам, но все им се чудя, за сега пробвах киноа и страшно ни хареса Peace

Ето една салата, която приготвих Simple Smile

# 5
  • Мнения: 1 313
Киноа съм правила с маслини и морков; с царевица и сега мисля да пробвам да комбинирам с грах. Отделно много я харесвам в супи вместо ориз - гъбена, зеленчукова.

Амарант не съм готвила и би ми било интересно да науча рецепта.
В неделя забърках някакъв десерт с пуканки от амарант, който ми се струва с малки промени, че може да стане на зърнени блокчета. Много вкусно се получи.

# 6
  • Мнения: 14
а пуканките от амарант как се правят - нали не в микровълнова?

# 7
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 724
Амарант не съм готвила още (трябва да разуча откъде да си намеря).
С киноа мога да ти предложа:
- салата (още една  Wink) с киноа, грейпфрут и сирене:

- пълнени тиквички - киноата заменя ориза:

- ризото с киноа и гъби:

# 8
  • Мнения: 14
Амарант обикновено има по био-щандовете, там където е и киноата. Аз ги взех от Фантастико.

# 9
  • Мнения: 2 708
Аз като Роца съмм готвила пълнени тиквички с амарант като заместител на ориза. Седи като хайвер на риба, много е интересно. Аз го харесвам. Подправките са си същите - чесън, копър Simple Smile
Тиквички с амарант

С киноа правихме дори сладка салата, колкото и странно да звучи с ягоди и мента от Гуд Фуд рецепта
тук
Много се харесва на децата чушки с киноа -
Нужни продукти за киноа с чушки и самата манджа
, която не изглежда нещо впечатляващо но много много се хареса в къщи.

Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 10
  • Мнения: 3 913
Амарант обикновено има по био-щандовете, там където е и киноата. Аз ги взех от Фантастико.

И двете ли от Фантастико и по-точно кое Фантастико и на какви цени. Почти всяка седмица навестявам диетичния им щанд, но до сега не съм срещала.

# 11
  • Мнения: 1 313
а пуканките от амарант как се правят - нали не в микровълнова?
Аз купувам готови, защото четох, че трудно се правят в домашни условия, а така и не се научих да правя дори обикновени пуканки от царевица Blush

evhen, и двете съм виждала във Фантастико, но не помня цени.

# 12
  • Мнения: 14
Стандартният начин за правене на пуканки е следният: в тенджерата сипваш олио, едва да покрива дъното. Като се нагорещи, а може и по-рано, слагаш пуканките да покрият и те дъното, не повече със сол колкото ги обичате. Покриваш с капака и чакаш заветните пук-пук. Готови са, когато съвсем намалее пукането. Изпитана рецепта, още от баба ми...
Амарантът е доста ситен и затова не съм сигурна дали ще стане, но ще пробвам и ще ви споделя.
Аз напазарувах от Фантастико на "Витошка", преди Южния парк. Цените бяха около 5 лв. за всяко пакетче.

# 13
  • Мнения: 7 914

Това е много интересна рецепта.

Досега съм правила  само сварена киноа със задушени зеленчуци. Т.е. вместо ориз.

# 14
  • България
  • Мнения: 4
Много е любима в къщи, а и е много здравословна. Не всяка киноа обаче става за консумация само след накисване за няколко часа. Точно тези дни купих нов вид - не реагира изобщо на накисване, трябва варене. За съжаление аз ги прехвърлям в стъклени буркани, и не разполагам вече с опаковката...

Общи условия

Активация на акаунт