Как се погасява Кредит Предсрочно ? Въпрос за Лихви и Главница

  • 9 812
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Значи според погасителния ми план първата вноска например е 300лв лихва и 120 главница.  И так вноските следват примерно по натам става 280 лихва и 140 главница и докато чак вече една от последните е 380лв.главница и 40 лихва. Сумите са приблизителни

Креди за 5 години от който 2 години вече са внасяни вноски  в крайна сметка се оказва че са внасяни предимно лихви  и главницата почти не е намаляла към конкретния момент  2ра година   от 5 годишен погасителен план.


Въпроса ми е сега към конкретния момент  2ра година   от 5 годишен погасителен план ако реша да си върна кредита тази ли главница трабва да върна  ( главницата почти не е намаляла)  или банката ще направи ново преизчисление на досега плащаните вноски и ще намали главницата заради това че кредита се погасява и не трябва да му се смята лихвата за 5-те години щом се погасява още на 2-рата.

# 1
  • София
  • Мнения: 12 554
Естествено, че трябва да върнеш главницата.
Отиваш в банката - искаш да ти кажат към днешна дата остатък по кредита и сумата, която чуеш, трябва да внесеш, за да погасиш заема.

# 2
  • Мнения: 158
Плащаш главницата, която е останала и накаателната лихва, която при нас беше 600лв, за главница 15хил.

# 3
  • София
  • Мнения: 12 554
Плащаш главницата, която е останала и накаателната лихва, която при нас беше 600лв, за главница 15хил.

Наказателна лихва за предсрочно погасяване на кредит вече няма.

# 4
  • Мнения: 1 506
няма ама за новите кредити, нашият е теглен 2007 и си имаме 5% наказателна лихва.

# 5
  • Мнения: 45
има и за нови и за стари.плащаш останалата главница с 5% наказателна лихва.

# 6
  • Мнения: 158
има наказателна. моя го погасихме преди около месец, а е теглен преди година. ама имаше

# 7
  • Мнения: 1 726
Правилно ли разбрах, че така или иначе ще си платиш лихвите до дупка, че може и наказателна да има? Thinking

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 1 637
Връщаш размерът на остатъчната главница към момента плюс тази част от текущата ти вноска, която е лихва.  Ако кредитът е чист, потребителски, необезпечен, то тогава не би трябвало да имаш такса за  предсрочното погасяване. Ако е изтеглен преди промяната (отпадането на таксата за потр.кредити, то тогава в договорът ти ще пише каква ти е таксата. Питай и в банката все пак. Те ще могат да тикажат най-добре.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 990
Напълно нормално е при анюитетна вноска първата половина на периода да погасяваш предимно лихви. Банката няма какво да преизчислява, след като това е първоначално заложеният погасителен план. След като е договорен 5-годишен период, няма как със задна дата да го направят на 2-годишен, за да амортизират главницата.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 181
Миналата седмица си погасих кредит теглен преди 1 година.Наказателна лихва НЯМА и това е прието със закон,ако кредита е ПОТРЕБИТЕЛСКИ.
Иначе при всички кредити е така първите години плащаш по-голяма лихва,по-малка главница.

# 11
  • Мнения: 15
Напълно нормално е при анюитетна вноска първата половина на периода да погасяваш предимно лихви. Банката няма какво да преизчислява, след като това е първоначално заложеният погасителен план. След като е договорен 5-годишен период, няма как със задна дата да го направят на 2-годишен, за да амортизират главницата.


 newsm78  точно от това се опасявам и аз а и никак не ми харесва

# 12
  • Мнения: 734
Напълно нормално е при анюитетна вноска първата половина на периода да погасяваш предимно лихви. Банката няма какво да преизчислява, след като това е първоначално заложеният погасителен план. След като е договорен 5-годишен период, няма как със задна дата да го направят на 2-годишен, за да амортизират главницата.


 newsm78  точно от това се опасявам и аз а и никак не ми харесва

Абсолютно точно ти е обяснила mibit . Всички кредити с анюитентни вноски са на този принцип. Но, ако решиш да погасиш не цялата сума, ами частично сумата предварително, внесената сума се приспада цялата от главницата, а не от лихвите и подписваш анекс за преизчисляване на месечните вноски, избирайки дали да ти намалее срокът на кредите или да остане същия, а да намалее сумата по месечните вноски.

# 13
  • Мнения: 3 329
Напълно нормално в началото лихвата ти да е най - голяма. Тя и оставащата главница е по - голяма. Колкото повече намалява главницата, пада и размера на лихвата. Когато подписа договора за кредит, не ти ли направи впечетление, за да попиташ? Ако кредитът е потребителски, нямаш такса за предсрочно. Плащаш останалата главница и текущо начислената , месечна лихва.

Общи условия

Активация на акаунт