Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 984
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 975
  • Мнения: 172
Krismi, не е задължително двете работи да са без прекъсване, т.е. да напуснеш старата на 31 и на новата да си от 1 следващия месец. Можеш да имаш дупка няколко дни, не е никакъв проблем.

ами условието за непрекъснат трудов стаж през последните 9 месеца???

# 976
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Krismi, не е задължително двете работи да са без прекъсване, т.е. да напуснеш старата на 31 и на новата да си от 1 следващия месец. Можеш да имаш дупка няколко дни, не е никакъв проблем.

ами условието за непрекъснат трудов стаж през последните 9 месеца???

Изисква се пълни 9 месеца осигуряване за фонд Безработица от последните 15...Не е нужно да е непрекъснат.Не четете внимателно закона, ако изобщо някой си прави труда да го отваря.

КСО 2015
Чл. 54а. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 115 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването

# 977
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Аз обяснявам какъв е законът.Не съм го измислила аз  Mr. Green
Че е тъп, е друг въпрос...


Без да наглея - къде точно е упоменато това? В КТ или някъде другаде? Мерси  Grinning

Закон за насърчаване на заетостта 2015:
чл.20 ал.4 Регистрацията на безработните лица се прекратява и в случаите, когато:
4. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) откажат да приемат предложената им подходяща работа и/или включване в програми и мерки за заетост и обучение за възрастни по този закон, както и в програми и проекти, финансирани със средства от европейски и други международни фондове;


//Нека си спестим и бистренето на думата "подходяща", защото зависи от служителя.Щом са предценили и те пращат на интервю за дадена работа, значи е подходяща за теб...Ходи спори с институциите.

# 978
  • Мнения: 172
Изключително съм благодарна за компетентната консултация  bouquet

# 979
  • Мнения: 195
Здравейте, за записване на борсата искат ли някакво удостоверение за адресна регистрация и пв кои случаи?

# 980
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Искат лична карта, защото трябва да се регистрираш по постоянен адрес.
Ако имаш настоящ временен адрес другаде, ти искат бланката от общината с адресната регистрация.

# 981
  • Мнения: 195
Благодаря за бързия отговор - т.е. ако настоящ и постоянен адрес са еднакви - няма да им нося нищо освен ЛК.
 А за стажа - трудова книжка достатъчна ли е? (имам УП 2 от едната фирма, но от др, където съм работила само няколко месеца нямам - дали ще е проблем? )

# 982
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112
УП-та на мен не са ми искали. Диплом, ЛК, документите за прекратяване на тр. отношение и тр. книжка май само трябва да носиш...

Да питам - едно фиктивно започване във фирма с цел съкращаване и отиване на борсата (въпросните 7-8 дни) колко би струвало, ако да речем, е на минимална заплата? И има ли риск за фирмата?

# 983
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Много зависи от дейността на фирмата и минималния осигурителен доход за длъжността, не само от МРЗ.
Но да кажем около 60 лв...приблизително

# 984
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112
Благодаря. А рискове за фирмата?

# 985
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Благодаря. А рискове за фирмата?


И по-нагоре писах - няма.

# 986
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112
Благодаря. А рискове за фирмата?


И по-нагоре писах - няма.
Да, прочетох, но исках да съм на сто процента сигурна. Embarassed

# 987
  • Мнения: 91
На 01.04 прекратих регистрацията си В БТ и започнах работа, останаха ми 7 месеца и половина неизползвана борса от 11- те месеца, на които имах право. Искам да напусна сегашната си фирма и да се върна на борсата. На коя дата най- късно мога да го направя, м. 12 е деветия месец. Имал ли значение, дали аз ще напусна или фирмата ще ме освободи?
Благодаря!

# 988
  • София
  • Мнения: 1 226
На 01.04 прекратих регистрацията си В БТ и започнах работа, останаха ми 7 месеца и половина неизползвана борса от 11- те месеца, на които имах право. Искам да напусна сегашната си фирма и да се върна на борсата. На коя дата най- късно мога да го направя, м. 12 е деветия месец. Имал ли значение, дали аз ще напусна или фирмата ще ме освободи?
Благодаря!

Средата на декември е добре, все пак има и много почивни дни. Мисля, че няма значение дали ще те освободят или напускаш по собствено желание, но нека и някой по-сигурен изкаже мнение, да не те подведа .

# 989
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
На 01.04 прекратих регистрацията си В БТ и започнах работа, останаха ми 7 месеца и половина неизползвана борса от 11- те месеца, на които имах право. Искам да напусна сегашната си фирма и да се върна на борсата. На коя дата най- късно мога да го направя, м. 12 е деветия месец. Имал ли значение, дали аз ще напусна или фирмата ще ме освободи?
Благодаря!

Трябва да е преди изтичането на 9-я месец.
В твоя случай няма значение начинът на прекратяване - може и по твое желание.Пак ще
получиш остатъка от полагащите ти се месеци.

КСО 2015:
Чл. 54д. (5) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението.


Общи условия

Активация на акаунт