Въпрос до зъболекарите от форума!

  • 291 820
  • 1 767
  •   1
Отговори
# 1 215
  • Варна
  • Мнения: 451
Здравейте, имам няколко въпроса, които бих искала да задам към зъболекарите от форума и ще се радвам да получа повече мнения. На 23 години съм, но зъбите ми бяха доста развалени. Не зная на какво се дължи, но изключително лесно ми се появяват кариеси и се чупят при по-твърда храна. Реших тази година да отделя повече средства и да оправя всеки зъб, с който имам проблем. Започнах да ходя активно при една зъболекарка в София (много добър специалист, според мен, няма да й правя реклама) и тя започна да работи върху мен. Но при 7ми горен зъб отдясно(надявам се правилно се изразих) тя напипа нещо във венеца, което не можеше да определи какво е. Тъй като зъбът ми беше за вадене, го извади и ме прати на снимка с молбата да снимат по-скоро образуванието, отколкото самия зъб. След като видя снимката, каза че това е нещо, което има плътност, но няма идея какво е и защо се намира там. Изпрати ме при бившия управител на Факултета по дентална медицина в София - Росен Коларов. Според него това е някаква кост деформирана, с латинско наименование, което не запомних, и нямало нищо притеснително, но все пак бих искала да чуя и второ мнение. Мога да изпратя рентгенова снимка на лично съобщение, ако искате.

Вторият ми въпрос е относно бондинга. Тъй като имам на предните зъби ме интересува какви опции имам за избелване? Лампа в кабинет? Домашна шина? Възможно ли е тези неща да се правят с бондинг?

Много ви благодаря предварително!

Ако колегата ви е казал, че всичко е наред вероятно е така. Може да изпратите снимката все пак да я видим.
Избелване на зъбите можете да направите (домашно или кабинетно), но трябва да имате предвид, че бондинга няма да си промени цвета. Ако е с тъмен цвят може да се наложи да го сменяте.

# 1 216
  • Мнения: 64
Пробва ли с терапевт, ендокринолог или невропатолог? Лечението на пародонтоза се изразява и в премахването на зъбната плака и зъбния камък.  Thinking Thinking
Принципно повече Витамини Е и С, а и все пак пробва ли с Ехинацея? Доста хвалят тази билка..  Simple Smile
Аз много се извинявам , че не мога да опиша моя случай  Sad
имам мост подкова от 14 зъба , венеца ми беше рязан много , много пъти - отстраняване на кисти , трапанации , защото имах огромни  ретинирани зъби , които растяха по дължина на челюстната кост , след изваждането им костта остана куха , налагаше се да правя операции по костозаместване , после операции за поставяне на импланти ,после разкриване наимпланти и за съжаление при кореновото лечение на един зъб стана и инфекция , абцес , който трябваше да се лекува оперативно Sad
сега имам мост на цялата челюст изграден на 9 мой зъба и 4 импланта , изглежда чудесно , храня се и говоря без проблем , притеснява ме само венеца , защото е неравен , има белези , на места удебеляване , на места изтънял и ми се иска да подобря състоянието му , да предотвратя атрофия , да го заздравя
лекуващия зъболекар ми каза - два пъти годишно - лазер и родожил,да жабуря с олио и смрадлика и 10 % разтвор на морска сол
Бъдещ Стоматолог,много съм благодарна за билката ехинацея , но не ми е ясно при моя случай , да я пия ли , или е за външно третиране
благодаря на всички , които ми отговориха  bouquet

# 1 217
  • Мнения: 1 230
Колко корена имат долните седми зъби? На снимката виждам два(панорамна, ако има значение), но в интернет пише, че може да са 2, 3 или 4.

# 1 218
  • Варна
  • Мнения: 451
Колко корена имат долните седми зъби? На снимката виждам два(панорамна, ако има значение), но в интернет пише, че може да са 2, 3 или 4.

В редки случаи може да са с 3 и много редки случаи с 4 канала.

# 1 219
  • Мнения: 1 230
Имах спукан 7ми долен зъб с пълнени канали. Едната част се клатеше и зъболекарката ми я извади. За останалата част каза, че ще види дали да го изгражда или коронка. Четох, че на пълнени канали се слага коронка, защото е по-слаб зъба и може да се случи това, което ми се случи на мен. Тогава (преди 8-9 години) такава не ми е предлагана.
Кой е по-добрия вариант - изграждане или коронка (каква)?

# 1 220
  • Варна
  • Мнения: 451
Имах спукан 7ми долен зъб с пълнени канали. Едната част се клатеше и зъболекарката ми я извади. За останалата част каза, че ще види дали да го изгражда или коронка. Четох, че на пълнени канали се слага коронка, защото е по-слаб зъба и може да се случи това, което ми се случи на мен. Тогава (преди 8-9 години) такава не ми е предлагана.
Кой е по-добрия вариант - изграждане или коронка (каква)?


Зависит от фрактурата и дълбочината. Възможни са и двата варианта, но по-често короната е по-сигурното решение.

# 1 221
  • Мнения: 194
Здравейте, от половин година имам възпален парадонтален джоб, който не мога да успокоя. Преди около 2 месеца ми правиха дълбок кюретаж и ми изписаха антибиотик, но всичко отшумя за кратко и сега венеца продължава да набира, по- малко, но ми създава неудобства. Реших да отида за съвет при друг специалист, като реших да махна зъбен камък, защото и това ми бе препоръчано и то 2 пъти годишно. При посещението си при втория стоматолог ми бе изписан пълен курс на лечение с Родожил 7 дена по 1т. на 8 часа и ме разубеди за зъбния камък, като каза, че нямам (аз също мисля, че нямам). Въпроса ми е дали да чистя зъбен камък и Родожила помага ли при гнойни венци?

Ако джоба нагноява и стои отворен вероятно има някакъв биофилм или малки "прашинки" зъбен камък. Понякога гадинките са много устойчиви. Възможно е да са резистентни към Родожила. Добре е да се направи антибиограма, за да се установи какви са и какво ще ги повлияе. Ако и тогава антибиотика не помогне може да се наложи хирургично елиминиране на джоба.

Вчера си махнах зъбния камък, а антибиотика не съм вземала по препоръка на лекуващия в момента стоматолог, според когото антибиотика е временно решение, а не решаване на проблема. Имах голяма надежда, че джоба ще се успокои след почистването на зъбния камък, но уви днес отново имам нагнояване, макар и малко... Освен зъбен камък, ми бяха сложени тампони със лекарство. Другата седмица ще ми "продухват" джобовете (каквото и да значи). Също ми споменаха за лазерно лечение, но в нашия град няма такова. Мисълта ми е приема на антиботик, би ли била от полза и какво друго мога да предприема? Друго, според стоматолога нямам голямо възпаление и нагнояване, но аз го  виждам, че е факт...

# 1 222
  • Мнения: X
.

Последна редакция: чт, 28 яну 2016, 07:43 от Анонимен

# 1 223
  • Варна
  • Мнения: 451
Здравейте, от половин година имам възпален парадонтален джоб, който не мога да успокоя. Преди около 2 месеца ми правиха дълбок кюретаж и ми изписаха антибиотик, но всичко отшумя за кратко и сега венеца продължава да набира, по- малко, но ми създава неудобства. Реших да отида за съвет при друг специалист, като реших да махна зъбен камък, защото и това ми бе препоръчано и то 2 пъти годишно. При посещението си при втория стоматолог ми бе изписан пълен курс на лечение с Родожил 7 дена по 1т. на 8 часа и ме разубеди за зъбния камък, като каза, че нямам (аз също мисля, че нямам). Въпроса ми е дали да чистя зъбен камък и Родожила помага ли при гнойни венци?

Ако джоба нагноява и стои отворен вероятно има някакъв биофилм или малки "прашинки" зъбен камък. Понякога гадинките са много устойчиви. Възможно е да са резистентни към Родожила. Добре е да се направи антибиограма, за да се установи какви са и какво ще ги повлияе. Ако и тогава антибиотика не помогне може да се наложи хирургично елиминиране на джоба.

Вчера си махнах зъбния камък, а антибиотика не съм вземала по препоръка на лекуващия в момента стоматолог, според когото антибиотика е временно решение, а не решаване на проблема. Имах голяма надежда, че джоба ще се успокои след почистването на зъбния камък, но уви днес отново имам нагнояване, макар и малко... Освен зъбен камък, ми бяха сложени тампони със лекарство. Другата седмица ще ми "продухват" джобовете (каквото и да значи). Също ми споменаха за лазерно лечение, но в нашия град няма такова. Мисълта ми е приема на антиботик, би ли била от полза и какво друго мога да предприема? Друго, според стоматолога нямам голямо възпаление и нагнояване, но аз го  виждам, че е факт...

Не всяка бяла капка, която излиза от венеца е гной. Ако колегата е препоръчал да не пиете антибиотик може би не трябва. Според мен ефектът на лазера е равносилен на стандартното лечение, но ако колегата разполага с такъв, ОК.

# 1 224
  • Мнения: 194
Здравейте, от половин година имам възпален парадонтален джоб, който не мога да успокоя. Преди около 2 месеца ми правиха дълбок кюретаж и ми изписаха антибиотик, но всичко отшумя за кратко и сега венеца продължава да набира, по- малко, но ми създава неудобства. Реших да отида за съвет при друг специалист, като реших да махна зъбен камък, защото и това ми бе препоръчано и то 2 пъти годишно. При посещението си при втория стоматолог ми бе изписан пълен курс на лечение с Родожил 7 дена по 1т. на 8 часа и ме разубеди за зъбния камък, като каза, че нямам (аз също мисля, че нямам). Въпроса ми е дали да чистя зъбен камък и Родожила помага ли при гнойни венци?

Ако джоба нагноява и стои отворен вероятно има някакъв биофилм или малки "прашинки" зъбен камък. Понякога гадинките са много устойчиви. Възможно е да са резистентни към Родожила. Добре е да се направи антибиограма, за да се установи какви са и какво ще ги повлияе. Ако и тогава антибиотика не помогне може да се наложи хирургично елиминиране на джоба.

Вчера си махнах зъбния камък, а антибиотика не съм вземала по препоръка на лекуващия в момента стоматолог, според когото антибиотика е временно решение, а не решаване на проблема. Имах голяма надежда, че джоба ще се успокои след почистването на зъбния камък, но уви днес отново имам нагнояване, макар и малко... Освен зъбен камък, ми бяха сложени тампони със лекарство. Другата седмица ще ми "продухват" джобовете (каквото и да значи). Също ми споменаха за лазерно лечение, но в нашия град няма такова. Мисълта ми е приема на антиботик, би ли била от полза и какво друго мога да предприема? Друго, според стоматолога нямам голямо възпаление и нагнояване, но аз го  виждам, че е факт...

Не всяка бяла капка, която излиза от венеца е гной. Ако колегата е препоръчал да не пиете антибиотик може би не трябва. Според мен ефектът на лазера е равносилен на стандартното лечение, но ако колегата разполага с такъв, ОК.

Благодаря за ценните съвети, които ни давате!

# 1 225
  • Варна
  • Мнения: 451
Здравейте, от половин година имам възпален парадонтален джоб, който не мога да успокоя. Преди около 2 месеца ми правиха дълбок кюретаж и ми изписаха антибиотик, но всичко отшумя за кратко и сега венеца продължава да набира, по- малко, но ми създава неудобства. Реших да отида за съвет при друг специалист, като реших да махна зъбен камък, защото и това ми бе препоръчано и то 2 пъти годишно. При посещението си при втория стоматолог ми бе изписан пълен курс на лечение с Родожил 7 дена по 1т. на 8 часа и ме разубеди за зъбния камък, като каза, че нямам (аз също мисля, че нямам). Въпроса ми е дали да чистя зъбен камък и Родожила помага ли при гнойни венци?

Ако джоба нагноява и стои отворен вероятно има някакъв биофилм или малки "прашинки" зъбен камък. Понякога гадинките са много устойчиви. Възможно е да са резистентни към Родожила. Добре е да се направи антибиограма, за да се установи какви са и какво ще ги повлияе. Ако и тогава антибиотика не помогне може да се наложи хирургично елиминиране на джоба.

Вчера си махнах зъбния камък, а антибиотика не съм вземала по препоръка на лекуващия в момента стоматолог, според когото антибиотика е временно решение, а не решаване на проблема. Имах голяма надежда, че джоба ще се успокои след почистването на зъбния камък, но уви днес отново имам нагнояване, макар и малко... Освен зъбен камък, ми бяха сложени тампони със лекарство. Другата седмица ще ми "продухват" джобовете (каквото и да значи). Също ми споменаха за лазерно лечение, но в нашия град няма такова. Мисълта ми е приема на антиботик, би ли била от полза и какво друго мога да предприема? Друго, според стоматолога нямам голямо възпаление и нагнояване, но аз го  виждам, че е факт...

Не всяка бяла капка, която излиза от венеца е гной. Ако колегата е препоръчал да не пиете антибиотик може би не трябва. Според мен ефектът на лазера е равносилен на стандартното лечение, но ако колегата разполага с такъв, ОК.

Благодаря за ценните съвети, които ни давате!

 newsm10

# 1 226
  • София
  • Мнения: 4 035
Здравейте,
Дано не е задаван въпроса някъде назад, извинявам се ако се повтарям. Дъщеря ми е на почти 10 години. Ходи на зъболекар редовно, но не на правилния явно. След като преди 2 месеца й прави пулпит, на който пломбата му падна за отрицателно време, я заведохме при друг стоматолог, който диагностицира 8! пулпита, което мен ме шокира. Зъболекарката предлага варианта да ги направят под обща упойка наведнъж всичките. Въпросът ми е крие ли някакви рискове лечение на толкова много зъби наведнъж? По-точно има ли вероятност да не се излекуват добре като е толкова бързо, да има някакви травми и т.н. Благодаря много за помощта.

# 1 227
  • Мнения: 151
Ако са детски зъби не е проблем могат да се направят, но ако детето не е някое супер страхливо и неспокойно ви препоръчвам да не го товарите с такива упойки Simple Smile

# 1 228
  • София
  • Мнения: 9 928
Какво знаете за новите пломби глас-полимер? Отделяли флуор и калций и били подходящи за мъдреци - по-недостъпни места.
Каква е точно формата на елемента: флуор или флуорид - понеже от последното бягам далеч.
Казаха ми че били по-добри от фотополимерните за случая.
Аз си мислех да го вадим /мъдрец с пулпит/.

# 1 229
  • Мнения: 151
Те не са така взискателни към влага както композитните и като цяло са ок за мъдрецини деца.По-фобре махнете мъдрецити.На тях не се храните и трудно се почистват.Много често между тях и предния зъб се обтазува кариес, защото те пречат на почистването

Общи условия

Активация на акаунт