ГРАДИНАРСТВО - моето хоби! 12

  • 96 879
  • 761
  •   2
Отговори
# 15
  • Мнения: 614
Ljuboznatelna благодаря за новата тема  bouquet

Страхотен блог, пък за градината да не говорим Heart Eyes Много полезна информация намерих.
За днес съм възложила на мъжа ми да снима и оразмери нашето дворче, за да почнем лека полека с проекта  Grinning

# 16
  • Мнения: 359
Девойки, във вашата тема бистрите ли градинарстване по балконите или има отделна тема? Нещо не мога да се ориентирам...

И конкретен въпрос: клемантиса подрязва ли се напролет и колко? Моят е балконски, но предполагам е без значение.


Нищо не пречи да  нищим балконските тук, нали ги имаме в градините си Simple Smile
Има тема за стайни цветя, всяка нова е с ново име, в момента е:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=543645.0

Клематисите се подрязват според групата. Виж тук:  http://ljuboznatelna.blog.bg/hobi/2011/02/03/podriazvane-na-klematisi.679337
Аз все още не съм съвсем наясно как да ги режа, особено като ги видя едни сухи уж безжизнени клечки, а и не им знам групата, тепърва я установявам според растежа и цъфтежа. Embarassed
Благодаря за отговорите!
Значи и твоите клемантиси са клечкави? Пък аз реших, че безславно са загинали! И аз не съм наясно какъв вид са моите - лилави са такива, дребнички. Ако някой друг е отглеждал, моля да сподели - колко трябва да се отрежат?

# 17
  • Мнения: 1 705
  bouquet Запис, днес си разсаждах маргаритки и карамфилчета, аще нямам нови снимки, при възможност веднага ще сложа. Бадемите ми започват да цъфтят вече  Heart Eyes

# 18
  • Мнения: X
Хоп и аз! Sunglasses
...с няколко снимчици Laughing


-нежната Пушкиня Heart Eyes

http://meca.snimka.bg/flowers/cvetya-039-11.580482.22842187

# 19
  • Мнения: 1 296

В единият албум тагетесите ти бяха разкошни Hug Имаш много приятни цветни кътчета Peace

# 20
  • Мнения: X

В единият албум тагетесите ти бяха разкошни Hug Имаш много приятни цветни кътчета Peace
Благодаря ти, уча се още, но с много любов ги отглеждам!:)
А за тагетесите- аууу, бяха полудели, цъфтяха до декември Crazy Joy Лошото беше, че  почти "задушиха" другите цветя. Close

# 21
  • София
  • Мнения: 1 365
Като ви чета колко много знаете ме хваща срам. За това съм тук да се уча  Hug

# 22
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Пушкинията ми е много любимо цвете! Харесвам я повече от зюмбюл. Жалко, че сляпото куче ми е отмъкнало голяма част от луковиците Sad Тях не бях ги сложила в мрежа. Като прецъфтят обаче, това ми е първата работа. Имат и безброй семеначета, ако се превърнат в цъфтящи пушкинии, ще съм много щастлива newsm44

kotkovo , моите вече пускат листенца. Иначе всички са си клечави Simple Smile Групите се определят според това как ти цъфти клематиса - на миналогодишни клонки, на нови клонки, по кое време цъфти и как расте. Ако е нисък, не го режи, наблюдавай го тази година.

# 23
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 064
...Групите се определят според това как ти цъфти клематиса - на миналогодишни клонки, на нови клонки, по кое време цъфти и как расте. Ако е нисък, не го режи, наблюдавай го тази година.

и аз с питане тук  Blush
Много драстично ми се види това рязане  Thinking ако всяка година клематиса се реже толкова късо като на схемите, а на две-три години се реже до долу как успява да направи такава плътна маса? (на снимките от линка)
Аз имам един от три години, първо беше в саксийка че беше много малък, от две години е на дворчето и пак си е малък. Как с толкова рязене ще стане такава плътна арка?

иначе ирисите и минзухарите продължават да цъфтят, има цъфнали дребни нарциси и дажен две мини лаленца  Crazy червени акто огънчета в лехичката.

имам и подарък от миУтУ, една от онези особени върбички, присадени клончета с пухчета  Crazy

# 24
  • Мнения: 6 390
най-после да разбера че това цвете се казва ерантис - мерси
Имам две такива в градината - останали от предишната градина

# 25
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Здравейте момичета. Благодаря за новата темичка. И имам едно въпросче. Решила съм се едно местенце да го понасадя със цветенца, но ми трябва да са такива, че да ги поливам един път седмично, не по-често, защото нямам възможност да бъда постоянно там. Нещо да ми препоръчате? newsm78

Благодаря ви предварително. Hug

# 26
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
...Групите се определят според това как ти цъфти клематиса - на миналогодишни клонки, на нови клонки, по кое време цъфти и как расте. Ако е нисък, не го режи, наблюдавай го тази година.

и аз с питане тук  Blush
Много драстично ми се види това рязане  Thinking ако всяка година клематиса се реже толкова късо като на схемите, а на две-три години се реже до долу как успява да направи такава плътна маса? (на снимките от линка)
Аз имам един от три години, първо беше в саксийка че беше много малък, от две години е на дворчето и пак си е малък. Как с толкова рязене ще стане такава плътна арка?

иначе ирисите и минзухарите продължават да цъфтят, има цъфнали дребни нарциси и дажен две мини лаленца  Crazy червени акто огънчета в лехичката.

имам и подарък от миУтУ, една от онези особени върбички, присадени клончета с пухчета  Crazy


Аз затова съм с особено мнение за клематисите, не мога да кажа, че са ми от любимите цветя. Трябва да гадаеш как да ги отрежеш, да тее страх да ги пипнеш тия клечки, че се чупят, отгоре на това растат сравнително бавно и за арка представа нямам кога ще стават.

Предполага се, че тези клематиси, които купуваме, са вече на 2-3 години и не се налага да ги режем драстично до долу, за да се клонят. Аз сях от семе един клематис тунгутика, (който за съжаление през зимата се пречупи и умря навън), та той порасна дебел колкото конски косъм Simple Smile
Аз за първи път от три години(всъщност много от клематисите ми са на две години) рязах клематис и то един Mr. Green При розите на арката е и се беше покатерил почти до горе, цъфти само на върховете, по тая причина го отчупих долу, за да му виждам цвета.
Имам си един много миниатюрен, 60см да е. Цъфти на нови клонки, затова пък всяка година ги пуска в изобилие отдолу. Но на височина не расте добре.
Ето го тук, започнал да цъфти, с много пъпки: https://lh6.googleusercontent.com/_bLRnegrIfc8/S_f5pdh5SFI/AAAAA … s800/P1016951.JPG

В същото време клематиса ми от първа група - Монтана рубенс, е напълно подходящ за арки. Само че цъфти веднъж. Ето го и него, на снимката е бял, но всъщност е нежнорозов: https://lh3.googleusercontent.com/_bLRnegrIfc8/S-gFa4jrtJI/AAAAA … s800/P1016943.JPG

Когато не се знае групата, най-добре е да се прави комбинирано рязане, копирам:

Може да се направи и комбинирано подрязване. Тогава част от летораслите се режат на 1-2 междувъзлия от нивото на почвата, останалите се режат слабо - на 10-12 междувъзлия. При това подрязване цъфтежа настъпва първо на миналогодишните клонки, а по-късно на новите леторасли./където има силно подрязване/




Комбинираното подрязване се прилага при хибридите, а също и ако не знаете каква е групата на клематиса. Това подрязване постепенно изтощава растението, затова след третата година се предприема силно подрязване след първата вълна на цъфтеж.

# 27
  • Мнения: 3 091
Благодаря много за новата тема, Любознателна!
Рязането на клематисите ми се струва доста сложно, не съм имала досега.

Обмислям сега на какво да катеря Глицинията. Няма смисъл да я пускам да пълзи по оградата, защото наистина се впива жестоко и със сигурност ще я счупи. обмислям да сложа една арка, успоредно на оградата, по която да пусна лианата. Не знам как  щесе получи, но това ми е една от алтернативите.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 365
Здравейте момичета! Вчера ми подариха циклама в саксия. Някъде бях прочела че вирее е в градината? Или греша? В магазина не са дали отговор на този въпрос. И ако може да се прехвърли в градината, кога трябва да стане това?

# 29
  • Мнения: 637
luboznatelna, страхотен блог Hug  bouquet  bouquet  bouquet
Толкова много полезна информация...просто нямам думи Peace Трябваше по-рано да ми попадне. Аз вече все по-често ще се задържам в тази тема, защото до 10-15 дни започваме. Първо с дръвчетата, а накрая и тревата. Ще използваме ваканцията, за да се разходим до Павликени и да разгледаме разсадниците. Не се сдържам да сложа снимка на двора. Факт е, че много неща ми харесват и искам да ги приложа, но просто не съм сигурна кое къде Laughing

http://www.prikachi.com/images/588/3144588g.jpg
Този бетон е част от улицата, паркингът е под оня наръч с клони, малка алея, която води към площадката с басейна-той е над нивото на земята в частта си към улицата, тук там ще сложим и камъни тип японска стъпка. Около оградите ще има жив плет от западна туя, иска ми се някъде да разположа дървесен масив с различни цветове, но се чудя къде ще е най-удачно newsm78 Притеснява ме онази полегата част от басейна към паркинга-само с трева ли да е или? Още малко снимки, трябваше да снимам от терасата обаче, че по-добре се вижда.
http://www.prikachi.com/images/611/3144611o.jpg
ето я "полегатата" част:
http://www.prikachi.com/images/617/3144617c.jpg
Ето от терасата

http://www.prikachi.com/images/634/3145634k.jpg
Много ми харесват градините в Гърция и Испания с разкошните цъфтящи катерливи растения и се чудя може ли някое от тях да вирее у нас Thinking


Последна редакция: пн, 28 мар 2011, 16:07 от galana_s

Общи условия

Активация на акаунт