Унаследяване при съжителство без брак / на семейни начала/

  • 32 613
  • 64
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 457
Благодаря, Пеперудка  bouquet

# 16
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
$hantalche  
с имуществото на детето до навършване на 18 години се грижи единствено родителя,
който има родителските права или настойника на детето, ако то няма родители например.

Тоест аз, така ли Grinning Сериозно, ако не дай си боже нещо стане с моят мъж (нямаме брак) а детето ми е само на 3 годинки, то ще наследи неговите имоти, но с тях докато детето навърши 18 ще мога да се разполагам аз?

Да, но не неограничено. Надявам се да се включат юристи да разяснят как е точно по закон. Преди 2 - 3 месеца аз присъствах на нотариална консултация, която мои познати провеждаха относно закупуването на апартамент. Нотариусът ги посъветва да не се вписва малолетното  дете като собственик в нотариалния акт (както искаха да стана), защото това блокира евентуалната му продажба, ако изпитат нужда от средства до навършване на пълнолетие на детето. А за да бъде допусната все пак сделка, трябвало с получените пари да се закупи равностоен на продавания имот, пак на името на детето.

А нямаше ли клауза, в която ако един семейство без деца, жената например почине,
тогава наследници са съпругът и родителите на жената.

Да, точно така е, но само при съпрузи, т.е. сключили граждански брак. Пак от личен опит го знам, защото помагах на мой близък с уреждането на имуществото след смъртта на съпругата му. Майка й и баща й фигурираха в удостоверението за наследници и трябваше да дадат официален отказ от наследство, за да остане той единствен собственик на апартамента.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 595
Ако семейството няма деца, наследници по закон са съпругът и родителите на починалия, като съпругът получава 1/2 от наследството, ако бракът е сключен по-малко от 10 години преди откриване на следството, и 2/3, ако бракът е сключен преди повече от 10 години. Ако родителите не са живи, наследяват баби и дядовци, ако те са живи, и/или братя и сестри, ако има такива, пак заедно със съпруга, но няма смисъл да преразказвам - чл. 5 и следващите от Закона за наследството.

# 18
  • Мнения: 2 927
Да, но не неограничено. Надявам се да се включат юристи да разяснят как е точно по закон.
По закон с имуществото на дете, родителят/настойникът може да се разпорежда само с разрешение на съда. Последното се дава при очевидна полза за детето. Средствата от продажбата се внасят по сметка на детето. От детски влог суми също се теглят с разрешение на съда.

# 19
  • Мнения: 4 569
При двама без брак, без деца, без собствено жилище и събирано общо имущество при евентуална смърт на единия всички вещи къде отиват /кой ги взима/?

# 20
  • София
  • Мнения: 1 595
При двама без брак, без деца, без собствено жилище и събирано общо имущество при евентуална смърт на единия всички вещи къде отиват /кой ги взима/?

Без или със събирано общо имущество, че не те разбрах? Ако имат общо имущество - дребни движими вещи, обзавеждане, без значителна стойност - ами не съм чула някой да се съди за такова нещо - живият партньор би могъл да ги вземе, но ако родителите на починалия направят проблем, ще трябва да се разбират - кой точно какво е купил, как да си ги разделят и т.н.

# 21
  • Мнения: 2 927
При двама без брак, без деца, без собствено жилище и събирано общо имущество при евентуална смърт на единия всички вещи къде отиват /кой ги взима/?

   1/2 от всяка вещ е за живия партньор, а останалата 1/2 се наследява от родителите на починалия. Ако няма родители, от братята и сестрите му. Впрочем, не вярвам роднини да тръгнат да търсят 1/2 от битови вещи на починал и да лишат бившата му половинка от тях.
   Ако има кола в имуществото, и е записана само на името на починалия, цялата ще я получат наследниците - родители и т.н.

   Флип, не видях, че си писала преди мен.  Peace

# 22
  • Мнения: 4 569
Хърмаяни, Флип, благодаря ви!  bouquet

Става въпрос за двама 40+, с много обтегнати отношения и с двете роди и мъжа не желае да сключва брак. Tired

# 23
  • Мнения: 2 927
     Не разбрах - отношенията помежду им ли са обтегнати, или само с родите. Ако е второто, да си направят по едно завещание, с което всеки оставя на другия цялото движимо и недвижимо имущество, което притежава към момента на смъртта си. Търси в Гугъл "саморъчно завещание". Пише се на ръка, може да се съхранява при нотариус срещу минимална такса, или в дома им.

     ПП 40 години е твърде млада възраст, да се мисли за завещания, Grinning освен ако някой от тях не е неизличимо болен. Вещите се амортизират и изхвърлят, и може един ден да няма какво да се наследява.

# 24
  • Мнения: 3 181
$hantalche точно така, ти се разпореждаш с имотите до навършване на 18 годишнината на детето ти.
Детето ти е единствен наслендик на мъжа ти, защото нямате брак.
При наличието на дете, дори и родителите на мъжа нямат запазен дял,
всичко е на детето.
Има вариант за оспорване от роднини, но нищо няма да постигнат, защото родителските права са си само твои.
А могат ли да оспорват родителските и права на майката, за да получат право да се разпореждат с наследството?

# 25
  • Мнения: 2 927
Само в случай, че майката бъде лишена от родителски права, настойникът може да се разпорежда с наследството. 

# 26
  • София
  • Мнения: 1 595
Аз мисля, че ani27 пита дали е възможно родителите на починалия съпруг да отнемат родителските права на майката, за да станат настойници/попечители на детето и да се разпореждат с наследството. На теория - да. На практика - много малко вероятно да успеят. А и да се разпореждаш с наследство не означава,че ще забогатееш, както писа Хърмаяни по-горе - никак не е лесно да осребряваш имущество на малолетен, камо ли да го харчиш за себе си.

По-често такива щения проявяват родители от чиста злоба към снахата/зетя. Само един подобен случай съм виждала на практика, но починала беше майката на детето, а нейните родители се бореха за отнемане на родителските права на бащата. Не заради наследство, просто не бяха в добри отношения. Не успяха, човекът искаше и се грижеше за дъщеря си.

# 27
  • Мнения: 3 181
Аз мисля, че ani27 пита дали е възможно родителите на починалия съпруг да отнемат родителските права на майката, за да станат настойници/попечители на детето и да се разпореждат с наследството. На теория - да. На практика - много малко вероятно да успеят. А и да се разпореждаш с наследство не означава,че ще забогатееш, както писа Хърмаяни по-горе - никак не е лесно да осребряваш имущество на малолетен, камо ли да го харчиш за себе си.

По-често такива щения проявяват родители от чиста злоба към снахата/зетя. Само един подобен случай съм виждала на практика, но починала беше майката на детето, а нейните родители се бореха за отнемане на родителските права на бащата. Не заради наследство, просто не бяха в добри отношения. Не успяха, човекът искаше и се грижеше за дъщеря си.
Благодаря, Flip.

# 28
  • Мнения: 2 927
     Истина е, че случаите на отнемане на родителски права в такава ситуация - дете с един жив и един починал родител, са много редки. Аз се сещам само за един от преди години, но имущество нямаше, а таткото беше алкохолик, с характерови изменения.
    А и независимо кой ще сезира съда за лишаване от родителски права, не е задължително настойник на детето да бъде бабата/дядото от другата страна. И за да допълня всичко казано от Флип, при дете без родители, настойнически съвет взема решението за разпореждане с имущество, и се обръща към съда за разрешение. Така, че контролът е още по-стриктен.

# 29
  • France
  • Мнения: 726
Ще се възползвам от темата да попитам:
2 сестри ще станат съсобственички 50-50. Едната сестра, която има дете, иска 1/2 от апартамента да завещае на племеницата си. Възможно ли е това да стане, като детето й не получи нищо?

Общи условия

Активация на акаунт