Кандидатстване в СМГ

  • 14 292
  • 144
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 129
До сега, честно казано, писах на майтап. Но ако трябва да говорим сериозно, новата система за прием в СМГ наистина си има ред кусури. И ги има, защото СМГ панически се е опитала да въведе нещо ново под натиска на родителите и не са имали време да доизпипат нещата.

Да караме едно по едно.
Първо, новата система не се появи вследствие на натиск от страна на родителите, а вследствие на скандалите от миналогодишния прием. Ние, родителите на сега кандидатстващите деца, натиск не сме упражнявали, но очевидно е необходим такъв с цел постигане на по-голяма прозрачност.
Второ, новата система беше въведена от страна на СМГ с ясно формулирана цел. Приемът да не зависи от едно състезание. След четирите балообразуващи състезания приемът пак си зависи от едно състезание. Целта не е изпълнена, защото регламентът е недомислен.
Трето, дори и в този си вид регламентът е с пъти по-добър от предишния. Системата със сигурност подготвя по-добре повече деца, защото събитието прием е актуално през цялата година, децата са по-мотивирани да работят за състезанията от октомври до юни и защото една част от родителите имат възможност да осъзнаят дали детето им е за точно това училище. Не е без значение и още един факт. В момента не е трудно да се проверят резултатите на всеки един от кандидатстващите и да се направи категоричен извод дали ще бъдат реални някои бъдещи оценки от юни или пък класирания от турнирчета, даващи право за директен прием в СМГ.
Четвърто, допускам, че СМГ не се вълнува от това доколко основателно иде при нея всеки един от бъдещите й 112 ученика. Дали някой от най-подготвените и надарените няма да закъснение за последното състезание и да изпадне от групата на класираните. СМГ се интересува от само едно. Да не произвежда скандали, защото съществува възможност МО да й спре кранчето. Това е възможност и думата на родителите да бъде чута точно в този момент.
Пето, може да няма идеална система, но със сигурност има и по-добра, и по-справедлива система, която е възможно да бъде предложена не от родителите, които още не са извървели пътя на кандидатстването, а от нас, които сме го минали.

Това засега. Темата е сериозна, тя изисква подобен подход, а не див провинциализъм с модератори, баннове или пък глупости от рода на "Ах, какви медалчета!"


# 16
  • София
  • Мнения: 17 334
Темата наистина е сериозна, но така поставена като че ли ми се губи целта й?

Аз съм от родителите, които бяха много против новата система за прием - най-вече защото я обявиха има няма седмица след първия учебен ден, а първото балообразуващо състезание беше само след няколко седмици. Моето дете категорично не успя да се настрои сериозно за него.

Сега обаче съм склонна да си променя мнението. Всички тези състезания през годината (плюс пробните изпити добавям) ни показаха, че детето ми не е за СМГ. Хубавото е, че благодарение на това успях да видя това достатъчно рано и навреме, за да мога да се поинтересувам и подготвя детето за кандидатстване на други места. В този аспект, този начин на селекция ни помогна. Само че аз съм родител с претенции за трезва преценка и без проблем с признаването, че детето не е недооцененото генийче на мама.

Единственото, което бих променила е това, за което вече се спомена - ако детето ще кандидатства в СМГ, да се явява на балообразуващи състезания само там.

# 17
  • София
  • Мнения: 320
Темата наистина е сериозна, но така поставена като че ли ми се губи целта й?

Единственото, което бих променила е това, за което вече се спомена - ако детето ще кандидатства в СМГ, да се явява на балообразуващи състезания само там.

Подкрепям напълно мнението, но все пак за тази година тези състезания минаха и единствено промяната може да е занапред.

# 18
  • Мнения: 41 440
Да караме едно по едно.

А, можело значи да се пише ясно и подредено, без някакви намеци и обиди. Не, че приемам всичко написано, но така е по-добре за дискусията.

Сега да подкараме едно по едно, както сте ги подредили:

1. Нима скандалите не се изразиха в натиск? Имаше един господин, много подобен на Вас по хъс и изказ, който разбуни де що медии имаше. Родителите на сегашните кандидати пак ще се възмущават постфактум, защото предварително няма защо.
2. Прозрачност. Ако системата със СМГ Ви се струва непрозрачна, какво да кажем за системата за прием в АК? Twisted Evil  Там децата влизат, решават някакви задачи/пишат есе, които никой никога не вижда, коментари не се правят, а и децата пишат с молив Whistling Накрая се изкарва  някакво класиране и каквото-такова. И въпреки това никой не протестира. В сравнение с това СМГ е прозрачно като кристал.
3. Мисля, че сме на едно мнение, че и новата система не е съвършена. Но аз мисля също така, че съвършена система няма. В момента, в който нечие дете не влезе, родителят му веднага ще намери кусур на системата. Вие също се бунтувате, защото не сте сигурни в приема. Защо родителите на децата, заели първите места в състезания и проверочни изпити, не се вълнуват?
4. Нормално е СМГ да държи най-много на своето си състезание, защото то е "настроено" към техните потребности като училище и е под техен контрол. Както казахме много хора - решението за равна тежест на всички състезания е всички да се провеждат в СМГ.
5. Абсолютно не мога да приема пренебрежителното отношение към "турнирчетата" даващи право за директен прием. Да говори така може само човек, чието дете е спечелило поне едно "турнирче". Иначе нещата добиват вида "Гроздето е кисело". За Ваше сведение, това не са някакви си турнирчета, а най-трудните състезания в страната и първото място на кое да е от тях си е подвиг, заслужаващ награда. Тези "турнирчета" се провеждат под строг контрол и са максимално обективни. Сигурна съм, че ако Вашето дете беше спечелило такъв турнир нямаше да се възмущавате.
6.  Както писах и преди - СМГ има интерес да обере каймака. Това са първите 20% от приетите. От там нататък кои ще бъдат последните 20% наистина им е последна грижа. И защо да не е така? Отборите на СМГ печелят турнири, носят медали и формират имиджа на училището. В последствие влизат и в престижни университети и пак затвърждават този имидж. А имиджа значи пари и нови добри кандидати. Нормално и логично.
7. Винаги може да има по-добра система, но както писах, тя веднага ще се сдобие с кусури, след като нечие дете не влезе.

Заключение: Принципно може да се подобрят 2-3 неща:
- всички рейтингови състезание да важат само, ако са били в СМГ;
- в следствие на горното да се изравнят теглата на състезанията;
- да се взимат предвид най-добрите резултати в 3 от 5 състезания.



# 19
  • София
  • Мнения: 1 154

Заключение: Принципно може да се подобрят 2-3 неща:
- всички рейтингови състезание да важат само, ако са били в СМГ;
- в следствие на горното да се изравнят теглата на състезанията;
- да се взимат предвид най-добрите резултати в 3 от 5 състезания.

Подкрепям предложенията с малки добавки:
- всички рейтингови състезание да важат само, ако са били в СМГ или в друго училище с традиции в организиране на матем. състезания, като НПМГ, 107 ОУ, 125 СОУ и 119 СОУ. Все пак да не забравяме, че София е над 2 млн. души (според НСИ над 3.5 млн. души при преброяването са посочили, че живеят или работят в София);
- в следствие на горното да се изравнят теглата на състезанията, например в процент от възможния максимум;
- да се взимат предвид най-добрите резултати в 3 или 4 от 5 състезания.
- тежеста на техния изпит да се намали от 70% на 50%.

# 20
  • Мнения: 129
Темата наистина е сериозна, но така поставена като че ли ми се губи целта й?

Аз съм от родителите, които бяха много против новата система за прием - най-вече защото я обявиха има няма седмица след първия учебен ден, а първото балообразуващо състезание беше само след няколко седмици. Моето дете категорично не успя да се настрои сериозно за него.

Сега обаче съм склонна да си променя мнението. Всички тези състезания през годината (плюс пробните изпити добавям) ни показаха, че детето ми не е за СМГ. Хубавото е, че благодарение на това успях да видя това достатъчно рано и навреме, за да мога да се поинтересувам и подготвя детето за кандидатстване на други места.



Целта е поставена ясно. Първо, обявяване на официален рейтинг на кандидатстващите преди юнското състезание. Второ, усъвършенстване на регламента за прием. Що се отнася до децата и моят не е изявен математик, но до ниво 7-ми клас мисля, че ще се справи. Предполагам, че във всеки един випуск родените математици са единици, а масата са просто деца като моето.

# 21
  • Мнения: 129
Да караме едно по едно.

А, можело значи да се пише ясно и подредено, без някакви намеци и обиди. Не, че приемам всичко написано, но така е по-добре за дискусията.


Ако прегледате форума, може би няма да е трудно да откриете, че съм следвал принципа: "Каквото почукало, това се обадило."

1. Във всеки скандал има елемент на натиск. Ако под влиянието на подобен натиск нещата се променят към добро, значи, че понякога и скандалите са полезни. На този етап не се налага да правим скандали и никой все още не прави скандали. Все пак известен натиск е в състояние да доведе до позитивни промени.
2. Разъждавайки за прозрачността ми се струва, че е неработещо да се отказваме от нея само защото някъде тя отсъства в по-голяма степен.
3. Дали има или няма идеална система според мен не е най-важното. Най-важното е периодично да се подобрява с оглед очевидните й недостатъци.
4. Във Варна собственото  състезание може и да не се вземе предвид. Избират се двата най-високи резултати от четири състезания. Едва ли покрай това в гимназията не попадат най-добрите. Освен това точно при задачите със свободен отговор е възможно да бъде извършена някаква манипулация, а те, за СМГ са 20 от 45 точки, за бала 40 от 90.
5. Като казвам турнирчета имам предвид последното проведено в Ямбол, в което са участвали 40 деца от четвърти клас. В регламента на СМГ бе споменато някакво пролетно ямболско състезание та си помислих, че е това. За мен са престижни състезания като математическата олимпиада. Общински, областен и национален кръг и съответно трудни задачи.
6. Ако СМГ имаше интерес да обере каймака, нямаше да измисли подобен регламент. С този регламент винаги е възможно едно надарено дете да пропусне последното състезание и да не се класира. Те очевидно не преследват целта да приемат всички такива, защото така или иначе ще разполагат с достатъчно талантливи деца по Дарвиновия принцип на естествения подбор. Кой се класирал, класирал.
7. Ей с това вече съм съгласен и точно за него иде реч, естествено и като се конкретизират още някои неща:

- всички рейтингови състезание да важат само, ако са били в СМГ;
- в следствие на горното да се изравнят теглата на състезанията;
- да се взимат предвид най-добрите резултати в 3 от 5 състезания.

# 22
  • Мнения: 939
Хубав, лош, регламентът е еднакъв за всички.

5. Като казвам турнирчета имам предвид последното проведено в Ямбол, в което са участвали 40 деца от четвърти клас. В регламента на СМГ бе споменато някакво пролетно ямболско състезание та си помислих, че е това. За мен са престижни състезания като математическата олимпиада. Общински, областен и национален кръг и съответно трудни задачи.

Ако това "турнирче" е толкова лесно за печелене, защо не се пробвахте? Знаели сте за него предварително, можехте да се подготвите. Явили са се 40 деца. Шансът ви е бил голям. Победата си е победа, дава ви право да влезете без изпит в СМГ, нищо, че според вас не е престижно състезание, а е едно нищо и никакво си "турнирче"...

Разсъждения като тези на pstoychev са обидни за една голяма група деца и принципно неверни. Можещите деца са си можещи, независимо дали се състезават срещу 1000 или срещу 40 деца. Зад това тяхно "можене" стои много труд и време, които техните връстници влагат другаде.

И за да съм полезна на темата, аз бих предложила на мениджмънта на СМГ да приема не само детето, заело първо място на определени турнири. Хората, запознати с математическите състезания, знаят, че да станеш първи е въпрос на знания и ден. Затова според мен децата-медалисти от състезанията заслужават честта да ги приемат по право.

# 23
  • Мнения: 41 440
То и на националния кръг на Кенгуруто се явяват по двадесет - тридесет деца от випуск. Представям си колко долнопробно и елементарно състезание е.

# 24
  • Мнения: 129
Хубав, лош, регламентът е еднакъв за всички.




Разсъждения като тези на pstoychev са обидни за една голяма група деца и принципно неверни. Можещите деца са си можещи, независимо дали се състезават срещу 1000 или срещу 40 деца. Зад това тяхно "можене" стои много труд и време, които техните връстници влагат другаде.

И за да съм полезна на темата, аз бих предложила на мениджмънта на СМГ да приема не само детето, заело първо място на определени турнири. Хората, запознати с математическите състезания, знаят, че да станеш първи е въпрос на знания и ден. Затова според мен децата-медалисти от състезанията заслужават честта да ги приемат по право.


Не считам, че е необходимо да изясняваме очевидни неща. Също така никой не може да бъде винен, че е успял да се възползва от един несъвършен регламент. Що се отнася до желанието ви да предложите на СМГ нещо ами предложете го. Нека всички деца участвали в Ямбол да бъдат приети в СМГ, защото "заслужават честта да ги приемат по право."

# 25
  • Мнения: 129
То и на националния кръг на Кенгуруто се явяват по двадесет - тридесет деца от випуск. Представям си колко долнопробно и елементарно състезание е.

Другият път да не ме питате кога се държа нормално и кога не, още повече, че в този случай ще изневеря на стила си. По обективни причини - гледам мач.

Последна редакция: пт, 01 апр 2011, 19:00 от pstoychev

# 26
  • Мнения: 41 440
То и на националния кръг на Кенгуруто се явяват по двадесет - тридесет деца от випуск. Представям си колко долнопробно и елементарно състезание е.

Другият път да не ме питате кога се държа нормално и кога не, макар че в този случай смятам да се въздържа.

В случая репликата ми беше към Obsolete. A иначе и аз казах, че абсолютно не одобрявам отношението Ви към математическите състезания. Ако беше толкова лесно и това беше някакъв "царски път" за влизане, защо не се възползват много деца? Всъщност знаете ли колко деца са приети в СМГ по тази клауза миналата година? Само едно. По-миналата година? Николко. По-по-миналата година? Само едно. Тези деца ли Ви бодат очите? При това дори не съм сигурна дали тези деца не влизат като допълнителна бройка в добавка към обявените 112. Които на всичко отгоре почти винаги са повече от 112 заради еднаквия бал на последните класирани.

П.П. Топ университетите по света приемат деца на база на медали от олимпиади по математика. О там ли нещо е сбъркан подходът?

# 27
  • Мнения: 129

.

Тези деца ли Ви бодат очите?

Изобщо не ми бодат очите, просто разсъждавам върху регламента. Във Варна приемат осем деца от едно състезание, обаче от кое? От Зимно математическо състезание. Вие го сравнете с това в Ямбол, защото вероятно математиката ви е по-ясна от мен. В крайна сметка защо точно това в Ямбол, а не някое в Свиленград или Силистра?

# 28
  • Мнения: X
Нямах намерение да пиша, но тъй като ямболските камъни очевидно са в моята градина, ще си позволя да изразя мнение по въпроса.
На ЗМС тази година са били записани 158 четвъртокласници. От тях четирима не са се явили. От останалите 154 деца малко повече от 20 са от София. Ако някое от тях беше спечелило, то щеше да бъде прието без изпит в СМГ. Това също ли е несправедливо?
" Турнирчето", което така дейно атакувате от следващото си издание ще бъде под егидата на МОМН, редом със ЗМС, НОМ и Европейско кенгуру. На него са се явили мисля 16 деца от София. Спечелилото е от София и ще бъде прието в СМГ без изпит.
На националния кръг на ЕК най-вероятно ще се явят около 25 деца. Спечелилото ще бъде прието в СМГ без изпит. Поредното несправедливо решение.
Obsolete го е казала преди мен. Ако решаването на петте описателни задачи за два часа и половина е лесна работа за детето ви, то сте изгубили идеална възможност да го приемат в СМГ без изпит, като не сте се възползвали от " един несъвършен регламент". Възраженията относно трудността на задачите може да отнесете към  журито. И понеже са много лесни, дете което е трето на ЗМС е осмо в Ямбол.

# 29
  • Мнения: 41 440

.

Тези деца ли Ви бодат очите?

Изобщо не ми бодат очите, просто разсъждавам върху регламента. Във Варна приемат осем деца от едно състезание, обаче от кое? От Зимно математическо състезание. Вие го сравнете с това в Ямбол, защото вероятно математиката ви е по-ясна от мен. В крайна сметка защо точно това в Ямбол, а не някое в Свиленград или Силистра?

Състезанието в Ямбол се провежда веднъж на две години. Миналата нямаше, а по-миналата беше най-трудното състезание, което е давано май някъде. Поне така беше за тогавашния 5 клас, но май и за другите випуски. За Ваша информация, тогава шампионите имаха към 50% решени задачи. Много е вероятно по тази причина сега да са се явили само 40 деца. А може и сега Ямбол пак по тази причина да са свалили малко нивото. Не знам как е било тази година, но при всички случаи съм 100% сигурна, че състезанието в Ямбол не е по-слабо от общински кръг на олимпиада, или даже от областен. Що се касае до другите състезания - ЗМС, Шумен и национален кръг на ЕК, това са най-трудните и високо ценени състезания в страната.  

Общи условия

Активация на акаунт