И през новата година Октомврийчето лудее за двамина

  • 38 985
  • 743
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 99
Ронка и аз правя така, докато сме по тротоарите или на опасно място не я пускам, но ето моя случай е в уж безопасно място-магазина  Crazy То като реши да ти изправи косата и в парка ще го направи  Laughing
На братовчедка ми щерката пък, в магазините се криела под закачалките с дрехи и си траела, докато майка ѝ тичала и крещела из магазина да я търси  #Crazy

Смеех се на една чернилка в селцето на родителите ми, беше вързала трите си деца с каишки и ги водеше, но бърз осъзнах защо го е направила, представяте ли си 3 дивачета на по от 2, 3 и 4 години да тръгнат да ѝ бягат, тя на октопод ще трябва да се превърне  Joy

# 61
  • Мнения: 183
Аз ако не взема количката с куклата или .... вече само тя върши работа... тя не иска и крачка да направи! А до магазина дето е на 30 метра от нас и няма как да се влезе с количка.... ми не ми се стяга количка за такова разстояние! И излизаме пеша, хем и тя да се разходи. А да ми даде ръка??? Абсурд! Ако поискам бяга и я крия и става още по-зле...... няма контрол никакъв. Сега като си бута количката ми е сравнително лесно да я контролирам, а и коли не минават много по улицата ни, а ако има коли я клякам до нея и я държа здраво да не хукне нанякъде.
Иначе даже до площадката ходя с количката. Хич не ми се правят експерименти! И аз като Рони мисля, че докато не се научи по-добре да е в количката, но.... има едни малки моменти дето...няма как
Има и още една причина да я карам да върви на къси разстояния самичка.... Много ми е дебеличка милата! 16 кг е сега... как се носят 16 кг до магазина и обратно, а? Тежи ми ужасно и после всичко ме боли. Пък и малко повече движение няма да и се отрази зле. Само не казвайте че е от храненето.... храня я направо диетично и абсолютно подходящо за възрастта! Просто си е такава... дебеланката на мама Heart Eyes, но е и ниска - само 78 см - и от това изглежда като.... топчица хихихих.

# 62
  • Мнения: 32
До сега не сме имали такъв случай с изчезващо дете, дано не ни се случва, че незнам как се реагира тогава. Според мен човек изобщо не мисли в такъв момент, може и да викаш, да се караш, то като ти падне пердето от притеснение за нищо не мислиш.
Аз вече от около месец излизам без количка (или я ползвам рядко). Моето дете не иска да стои в нея, иска да ходи. Ако сме с количката, започва да реве, и се налага да го вземам - хем да го водя за ръка, хем и количката да тикам. Тук всичко ми е наблизо, така че не се притеснявам да излизаме пеша. Дори и да се умори и да иска да го нося то е за кратко разстояние. Това е единственото предимство на малкия град.

Я кажете как са децата с говоренето? Опитват ли се да свързват вече думички или изречения? Ники иска да повтаря всичко, вече започна да казва по сложни думи, но не ги свързва. Най-трудната ни дума е човече, той я изговаря "чоуече" - не може да казва буквата В. Simple Smile Казва също "абота", в превод работа, и до там се изчерпват сложните думи Simple Smile))

Моон да ти е жива и здрава Вики. Тя като порасне ще стане фина мадама Simple Smile

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 419
Привет! От поне една седмица нямам време да седна и да ви чета. Петър е крив - явно зъби, не спи както трябва нито през деня, нито през нощта. Вече съм  #Crazy
За пошляпването - единствения път, който го ударих през ръката беше, когато отвори вратата на запалената камина, хем знае, че там не се пипа, но .... гледаше ме през цялото време, аз му казвам НЕ, нашия продължава. Иначе гледам напоследък и тон да не повишавам, това, което трябва да му се каже го казвам с твърд и непреклонен глас (уф, как се изразих!), но без да викам. И вече като знае, че е направил нещо не както трябва е достатъчно да го погледна "лошо" и той да се усети, че е свършил беля. А за тръшкането - оставям го да си реве и се тръшка колкото си иска. Щом съм преценила, че нещо не е за него - значи не е за него. В къщи не му се дават нито дистанционните, нито телефоните, нито ключовете - това не са играчки. В старата тема Богиня беше писала, че предупреждава, че може да се удари или да се нарани в това, което прави, и ако продължава да го прави и наистина се нарани, то не успокоява Ева. В общи линии и аз действам по сходен начин (все пак проверявам колко сериозно се е ударил, но не го утешавам) - малко съм им странна на по-голямата част от майките по градинките, но пък мисля, че има ефект.
Количката я прибрах окончателно някъде около Коледа. За мен беше много важно да се научи, че когато сме на улицата трябва да върви хванат за мен за ръка, че се върви само и единствено по тротоара, и може да тича само там, където му разреша. Отне ми може би около 1-1,5 месеца да го постигна това, но сега нямам проблеми с него и знам, че дори и да го пусна да ходи сам по тротоара, ще ходи само там.
За думичките - всеки ден се опитва да каже нещо ново. Не знам коя е най-дългата дума, но казва "абълка", "кава" (крава), "наню" (камион), "уу" (автобус), в момента обяснява на всеки срещнат, че котката го е одраскала по ръката (което беше преди 3 седмици), и че тати му вади бубите от носа Joy
В момента е на фаза пълно отрицание на гърнето. Като му се ходи по голяма нужда, скрива се или зад дивана в хола или в неговата стая под масата и след това не ми дава да му сменя памперса Rolling Eyes Като чета по книгите при това положение е нужно да му дам няколко седмици почивка от седенето на гърнето (и настояването от моя страна), та ... сега си акаме в гащите и чакаме .....
Миналата събота го водихме в авиомузея до Пловдив - пощуря детето. Явно ще е любител на самолетите и той като баща си Laughing

Цял ферман изписах, ама то така - Ронка като подбутне темата с някоя спорна тематика Laughing

# 64
  • Мнения: 50
Привет и от мен ,да ви се пооплача малко ,нещо без да се усетим запекохме така сериозно Никола че милото до днес станаха 5 дни в които почти не беше ходил по нужда по съвсем малко  Rolling Eyes Shocked Cry,а през тоеа време какво ли не опитвахме давах Дуфалак,слагах термометър ,сапун и още куп неша и не и не,хей полудях като го гледах как се мъчи миналата нош дори не мигнах само за да не би да се напъне и да не го чуя ,а дори незнам от какво се получи,уж яде всичко както до сега но уви.Най накрая днес когато званах на педито ми каза за едни свещички кото били за деца над 5 год ,но ни каза да сложим половината и дадоха веднага резултат ,но милото не спира да плаче и като го питаш каде те боли и той си пипа коремето ,но определено вече е супер.Все се чудех как може да допуснеш да ти се запече детето , а сега и на мен ми се случи ,а имайки предвид колко искасо го следя ,ох дано повече не се случва и не го пожелавам на никого  Praynig Whistling.Извинявайте че ви натоварих с мойте проблеми  Rolling Eyes

# 65
  • Мнения: 399
Петърчо е страхотен, истински малък пилот  Hug
Имам да пиша доста по темите , но вече ми се доспа и ще е другия път. Лека нощ!

# 66
  • Мнения: 98
Здравейте мами! Дали ме помните не знам,но все  не остава време за писане.Честито на бременните смели октомврийки  bouquet
Ох гледам,че не сме единствените които се тръшкат и са със собствено мнение по всеки въпрос.Яна е доста палава и капризна. Напоследък ходи постоянно по мен и казва "Мамо гууууш",а когато  е направила беля или са се сдърпали с баща й идва и почва да реди едни изречения,"Мамо бичам те " и после "Мамо гуши ме Heart Eyes"
За говоренето говори много и вече напълно съзнателно.Образува изречения от по 2-3 думи.Пее няколко песнички,но засега е само по 3-4 думи от тях.Обикновенно това е част от припева!
За шляпането - ами позволявала съм си да я плесна 2- 3 пъти по ръчичката,за което съжалявам и съм си взела поука. #Cussing outИма начини да накараш едно дете да прави това което искаш и без бой. Naughty Но на нея доста често и се случва да ми посяга, но това мисля че е   провокирано от мен.  newsm78
Честно да си призная на моменти ми е доста трудно с възпитанието й.Чудя се дали съм постъпила правилно в дадената ситуация и мисля и мисля Thinking
Ходи на гърне вече и процеса стана напълно естествено,без да я насилвам и т.н.Просто от един момент започна да казва "пиш"или "аки" , да си дърпа панталоните и да си сваля памперса.Надявам се това лято да махнем памперса!
Да ви питам мамите от София дали сте класирани за градина? Hug

# 67
  • София
  • Мнения: 2 082
Ох, момичета така като ви чета и все повече започвам да се притеснявам....Мишо още не говори много Sad говори си непрекъснато на неговия си бебешки език, но съзнателно казва мама, ам ам, бау бау и мау мау на кучетата и котките навън, баба, тата, деде и дай.....общо взето това е  Thinking Вярно че снякои от останалите октомврийчета има почти месец разлика, но все пак...  Tired И не е като да не му обяснявам и показвам по цял ден кое какво е....

Иначе човека си ходи на ясла и доста му харесва, не иска да си тръгва чак  Laughing Леличките ми го похвалиха че е много общителен и веднага си е намерил другарчета, видях ги една сутрин да се прегръщат, много бяха сладки  Heart Eyes Хапва си всичко, заспива си сам и се включва във всички игри и занимания. Не плаче в бусчето, с което ми го карат вечер, даже напротив, смее се и бърбори Simple Smile Дано и занапред да е така  Praynig От тази яса всяка вечер ми пращат писмен отчет какво е правил през деня, засега съм много доволна!

За тръшкането - оставям си го да си се тръшка и точно за половин минута истерията минава, и забравя. И аз не съм привърженик на боя, но слава богу и не сме имали "инфарктни" ситуации. Когато сме пеша си ме държи за ръка, е вярно дърпа ме във всякакви посоки, но все пак не тичам след него  Peace

ginbay много е сладък Петърчо Simple Smile

biberona не се и надявам да ни приемат в държавна ясла, в момента сме в частна такава, живот и здраве наесен пак.

# 68
  • Мнения: 141
Ендира, не се шашкай за говоренето..И на Елена репертоара е като вашия Simple Smile Дори "дай" не казва  Laughing Основното ,което използва е "ъ-ъ-ъ" с различна интонация, в зависимост от това какво иска  в конкретния случай Simple Smile И ние по цял ден разглеждаме книжки, обяснявам кое как се казва, като я питам разпознава всички животни, но не говори..Най-смешното е, че като й кажа "кажи мама", тя обсолютно винаги казва" па-па"....детето явно асоциира майка си с патица  Laughing
И с гърнето нямаме успех никакъв...ака си в памперса и това е. Мисля направо да й взема дъска за тоалетната чиния и да пробвам с нея, ама не съм се разбързала особено, като се стопли повече тогава ще махам памперса за кратко през деня.
Гинче, Петърчо е голям сладур....
Мими, защо не пробваш да му даваш повече плодове, круши , сливи примерно, или ако пие сок, можеш да му изтискваш пак от круши, знам че разхлабват, дано да не ви се случва пак, че е мнго неприятно

# 69
  • Мнения: 399
Ендира изчакай и ще видиш как детенцето само ще те изненада с приказки. И аз си мислех, че Ради ще проговори на три години, говореше си но само негови приказки - мама и дади /тати/, мяу - бау, па-па и такива, така до преди две-три седмици. Изведнъж се разприказва, вече успява да каже котете на котенце и кутете на кученце, цетете на цветенце, Макси е точно на кучето и въобще доста неща повтаря!
Гърнето не го ползваме за друго освен за игра /вече две гърнета е счупил/, иначе си казва "ако-ако" и си дърпа памперса, но това след като вече се напишал или наакал  Simple Smile
Последните няколко дни много се тръшка и незнам защо е така изнервен, дали не е и от идващите кучешки зъби, като знам колко време избиваха кътниците направо ужас... оставям го да се търкаля и да пищи, но даже започва да си удря главата или с ръка или в пода, много ме притеснява това  Tired. За пляскането Еди е права то си е и до дете и до характер. Има си кротки и палави деца.  Има децица, които може да ги сложиш на столчето и да стоят мирно, или да се люлеят с часове на люлката и само да се оглеждат, а има и такива като моя не стой на едно място и секунда и все щуротии прави /да ми е жив и здрав/. Позволявала съм си да го плесна, но не мисля, че постигам желания ефект, а по- скоро обратния и затова се старая да не го правя, дори ми се иска да не викам, но тогава съвсем няма да ми обръща внимание. Все още не мога да разчитам, че като му кажа "не прави това, защото ще имаш ох" и той ще ме разбере и няма да го направи, или че след това ще му кажа "видя ли, аз ти казах да не правиш так" и той повече няма да прави така.
За количката мога да кажа, че я ползвам само когато ще ходим надалеч, иначе гледам да ходи сам за да си изразходва енергията. В повечето време върви хванат за ръка, но и доста често се дърпа и опитва да определя посоката. За да е ангажиран излизаме с колата за яздене, търкалото или количката за бутане.

# 70
  • Мнения: 571
endira споко! И моя хулиган е същия. Оправяме се със срички на негов си език. Никой не му разбира нищо  Laughing Носи нещо- вика "Ав" Иска нещо - вика "Ееее" нищо смислено. Не е готово още детето и толкоз. Отделно е 8 кила и нещо  Joy За махане на памперса- ха-ха! От 6 месечен го слагам на гърне и знае за какво е и въпроса приключва до там. Сам не казва нищо. С количките сме много напред обаче.  Бута си ги с  буууууууууу. За пеша тук освен ако не сме покрай къщата няма къде. Навсякъде се ходи с колата а в нея имаме една туристическа раничка с колелца. Ако се умори си го носим или си го влачим като багаж в нея Simple Smile
Ей ни пак да ви покажем как се ядат пържоли:

Така се товарят...пържоли Simple Smile by Valchica, on Flickr

# 71
  • София
  • Мнения: 2 082
Едира  hahaha много сладко ги е натоварил, за после си е оставил човека  Laughing

Благодаря ви момичета, значи не сме само ние....и аз така мисля, че ще проговори от раз, ноооо колко му е човек да почне да се притеснява  Rolling Eyes

За гърнето, и ние сме като Ради, само си играе с него, сам не сяда на него, а аз ако го сложа, седи точно 3 секунди  ooooh!

Хубав ден момичета  Hug

# 72
  • Мнения: 958
mimmi1981, имах големи проблеми със запека на Никол, от опит ти казвам, не слагай тия свещички, много са драстични за децата, от дуфалак също боли коремче, а не действа при як запек. При нас помагаше ( и е безвредно), свещички с глицерин, има и за бебенца, от раждането, за съжаление ги няма в БГ, аз ги купувах от Гърция, евтитни са, и много ефикасни. Дано при вас,запека е инцидентен, и повече да не ви повтаря, но ги имай на предвид, за всеки случай Wink
Марина говори кратки думички, и срички. Стандартните за тази възраст, далеч е от изречения

# 73
  • Мнения: 99
Здравейте  Peace

Не се притеснявайте, че дечицата ви още не говорят, това не значи, че нещо не е наред, просто всяко дете си е индивидуално. На сестра ми писаната е на 3 и сега е на етап говорене като моята Андреа. Това не значи, че е глупава или нещо не е наред, някога сестра ми е беше така трудна с говоренето а сега малката като нея е по-тромава в проговарянето. Моите и двете са дърдорани, както казва мъжа ми - на мелница са правени  Laughing
Андреа се пробва да повтаря всяка наша дума и е много смешна  Mr. Green Брои до 5 ама това не значи, че разбира какво прави, просто кака ѝ я е научила и на нея ѝ е интересно като ѝ се смеем на "нооо, деее, тиии, четиии, пет". Пускам ѝ песнички от youtubе и тя се опитва да имитира танците и да пее по песничките.

Гърнето - за акането си казва когато реши, а когато не иска да казва аз я хващам преди да се уработи  Laughing За пикането се издържаме, но за мое улеснение съм сложила памперс-гащи и ако някой път се изпусне да не ѝ е мокро. От САЩ взех едни пампита-гащи с изстудяващ ефект с цел приучаване като имитира суденина за да му е неприятно на детето и да почне да си казва. Сега с тях се пробваме. Нооо само когато на нея ѝ е кеф на гъзето тогава си казва, има дни когато е доста отзивчива и изкарваме цял ден с едно пампи почти ненапикано, но има дни е лигла и си пика на воля  Crazy

# 74
  • Лавал-Пловдив
  • Мнения: 374
И Сами не говори - бърбори си някакви негови неща, основно ни сочи и казва ЪЪЪЪЪ. От думите казва тати, мама, дзак ( като си играем ) кака, бати и ам. Иначе разбира абсолютно всички, дори и думи като джиесем, микровълнова и т.н. Проблема е, че досега му е говорено само на бг, а изведнъж в градината всички му говорят на френски. Получава се един стрес, който обикновено забавя проговарянето на детето, защото то се чуди на какъв език да проговори. После около 2,6-3 г. проговарят еднакво добре и на двата. Наблюдавала съм това при доста деца тук.

Общи условия

Активация на акаунт