За семейните празници

  • 4 761
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 761
Това ми е болна тема...Изобshtо не оби4aм събирания по роднински,от дете.Винаги майка ми отка4a6е дали shtе и се полу4aт слоzhните мандzhи и дали леля ми,сестра на баshtа ми пак няма да я разкритикува официално как е забравила някоя трева да слоzhи.А и ми е писнaло да слу6ам подмятания кой каквъв е или по-скоро какъв не е и безброй непоискани съвети как се слага маса.Am,i kojto e tolkowa wesht da si q podredi, ta da dade primer:)

Ние с мъzа ми сме родени през август,детето в края на iuли.Това е 4eсто ваканция, затова и празнуваме вси4ки роzhдени дни в един ден-хем по-лесно за мен, хем за гостите.Детето си има отделно празник с деца на неговата дата.А ние с мъzа ми за на6ите роzhдени дни предпо4uтаме да сме някъде сами,без натрапници.Какъв по-хубав подарък от тва да сме здрави и да сме заедно,да имаме време да се пордваме един на друг?

# 31
  • Мнения: 21 649
   Да,  моето и на баща и семейство  каним на рождения ден на детето, тя е още малка. Но като стане по-голяма ще го правя само за деца, а роднините ще почерпя поотделно -  примерно отиваме при едната баба с кутия бонбони, после при другата в друг ден - и така. Детето ми прекарва много време с бабите си.
  Иначе други празници празнуваме общо -рождени дни на родителите, юбилеи в родата по ресторанти, просто сбирки на барбекю през лятото. Сплотен род сме ние.
   Даже ми е страшно мъчно, че някои от възрастните вече не са сред нас и съжалявам, че не сме се събирали при всеки възможен повод.

Последна редакция: пн, 04 апр 2011, 14:01 от Iris04

# 32
  • Мнения: 160
При нас така се получи, че каквото и да правим нащте и техните си намират време и идватза празника, тъй като живеят наблизо. Затова се примирих и правя рождени дни  на децата по два пъти - детски и бабешки. Те и децата обичат да дойдат бабите - подаръци и прочие има...Когато реша правя двете събирания в един ден и така минавам с един масраф, но не мога да си позволя да не поканя бабите - за тях е голяма радост да ги уважиш и сега се замислям, че колкото по-възрастни стават, толкова по-малко седят на тържеството, така че не съм се замисляла да ги засягам да не ги поканя.

# 33
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 567
Празнуваме както сметнем за добре в момента. Не каним баби и дядовци, не го намирам за удачно. Минаваме да занесем по някаква почерпка и дотам. За нашите рождени дни пък съвсем- събираме се с приятели или пък си празнуваме сами вкъщи.

# 34
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
При голямата - канихме баби и дядовци до 10-тия й РД. Много "тегава" организация ... После пък с приятелчета ... пък и в ДГ (училище) ... Три дни ... Ама ... бяхме в началото на по 20 години хлапета и ние,  и нали да не обидим някой Simple Smile Преди две години казах: КРАЙ -  ще празнува само с приятели Simple Smile
При малката - баби и дядовци --> на 1-вия РД (ама мисля да ги отрежа по-рано от каката Simple Smile). За кръщението и прощапулника - само ние и кръстниците Simple Smile
Нашите РД - само с приятели Simple Smile
Ама това ми се отдава, защото живеят на по 300 км. в два различни края на БГ Simple Smile

# 35
  • Мнения: 5 577
Роднините ни, събрани на едно място, са в състояние да изприщят всеки, вкл. мен, която никак не съм лесна. На миналият рожден ден на дъщеря ми се чудех как да избягам  Sick и да се върна след 4-5 дни, толкова ме бяха побъркали. Смея да кажа, че толкова ми развалиха прекарването, че деня го слагам в графата 'най-гадния ми ден'. Тогава сложих точката ' . '
Вече роднини на едно място, заедно - не. Не знам как ще стане, но няма да си го причиня отново.

# 36
  • Мнения: 9 414
Засега каним родителите ни на рожденните дни на децата (на 1 и 4 г.), а на нашите рожденни дни - вече не. Тогава родителите ни обикновено идват някоя близка събота и неделя по отделно под предлог да видят децата и ги черпим кафе и бонбони без да влизаме в излишни разходи. На Великден и Коледа ние им ходим на гости. Никой не се сърди.

# 37
  • Мнения: 3 634
Рожденните дни на детето празнуваме с негови и наши приятели. На следващия ден го връчвам на едната баба и у тях да си му прави каквото иска посрещане. В друг ден отива и при майка ми където тя си кани нашата рода, приятелки и т.н. Аз, ако имам време и желание им гостувам. Но предпочитам да ги оставя да го организират както им харесва. На мен е син, на тях е внук и всеки  има право да почете този ден както му харесва.

Нашите рожденни дни си ги празнуваме както намерим за добре и пак оставяме майките ни да се изявят в отделен ден. Може да съм на 30год, но майка ми продължава да настоява тя да ми купи торта, свещички и да пригтови вечеря. Blush За всякакви други празници ходим на гости. Аз съм домакин само на приятелски сбирки.

# 38
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 567
Не знам как ще стане, но няма да си го причиня отново.

Е, как да стане, много лесно- просто не каниш роднини и толкова. Нито едните, нито другите. Пък в крайна сметка, ако има някой да се сърди, е негов проблем.

Последна редакция: нд, 12 юни 2011, 17:03 от Тарталета

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
До сега ги канех. За рожденните и именни дни на децата и за Коледа. Мойте роднини, на мъжа ми, кумовете.... общо с нас 15 човека.  ooooh! 3 дни пазарувам и готвя, цяла вечер вдигам, слагам и прочее, за да ги слушам как се заяждат с привидно благоприличен тон. И всеки път се заричам, че никога вече, обаче тоя път наистина край. Поотделно също ми е трудно, защото това значи 3 пъти да готвя по 3 дни, пък и мъжа ми хич не е по гостите и значи ще мрънка 3 пъти повече.  ooooh! Последния път много се ядосах на всички. На рождения ден на децата. Утрепах се от пазаруване, готвене, чистене... накрая от всички,които дойдоха никой не се беше сетил едно цвете да ми донесе, нито някой се сети да ми честити празника.  От 4 жени на празника нито една не се сети да попита имам ли нужда от помощ. И т.н. И изобщо ми омръзна да се притеснявам кой от какво ще се обиди. От тук нататък каня само който ми е приятно на мен. Пък който ще да се обижда.  Crossing Arms

# 40
  • Мнения: 5 577
Не знам как ще стане, но няма да си го причиня отново.

Е, как да стане, много лесно- просто не каниш роднини и толкова. Нито едните, нито другите. Пък в крайна сметка, ако им някой да се сърди, е негов проблем.

 Praynig нещо такова трябва май да се получи.


брр, ужас
ден преди рождения ден на сина ми миналата година правих аборт и макар да се чувствах добре, все пак ... аборт. всички уж бяха много 'съпричастни' Simple Smile ама аз накрая ходих и носих пеша тортата и пазарувах. единствено братовчедка ми пита дали пък не искам да си почина, а тя да отиде. така де.  ooooh! бял кахър.
бях поканила 2 майки от квартала с децата им, защото те са хората, които са ми помагали като са гледали баткото на площадката заедно с техните деца. трябваше тактично да изчакат 3 часа за да благоволят роднините да освободят 'терена', т.е. масата, да седнем с тях. аз съответно 3 часа се чудех как стана така и се изнервих супер много, защото по едно време дори нямаше къде да седна  Shocked
на второто уиски всички роднини бяха забравили за аборта и дори се чудеха какви са тия чужди хора дето съм поканила  Shocked и им пречат да си пийват и да си се виждат.
добре, че приятелките са ми близки, не се обидиха, забавляваха децата  и седяха в друга стая като коне на празни ясли.


п.п. не бях канила роднини, подразбира се, че ще идват


след като се ометоха изпих 2 големи въпреки антибиотика и празника започна.
и това е нищо, спрямо историята на рожденният ден на дъщеря ми, за която споменах, тогава просто исках да си тръгна и да се махна. дори май, забравила съм, верно си излязох по едно време.
Тогава си казах 'Стига, край' и да видим тази година.
иначе сме нормално семейство, но не и когато сме на едно място

# 41
  • Мнения: 3 634
Вергилия, да се зачуди човек как устата потребителка като теб може да си докара такъв ден на главата.  Wink Hug

# 42
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 567
Като ви чета не спирам да се чудя как интелигентни жени са склонни на подобен мазохизъм...

# 43
  • Мнения: 278
Точно се чудех как да постъпвам и аз в такива ситуации. Това ни е първата година като семейство, с дете. Моите родители хич не си падат по тежки маси и гости, но пък мъжовите родители са направоооо... то са едни речи, едни тържествено поднесени подаръци-това, което никога не съм обичала и аз. Дотук добре, всеки си има някакви традиции и си ги спазва. Лошото е, че свекърите нещо започнаха отсега да се пазарят за рождения ден на детето, за именния ден на детето, че и за моя рожден ден. Май са направили планове до навършването на пълнолетие на детето как ще се празнува и някак по подразбиране все си говорят, че тези сбирки ще стават у тях. Ние дори не живеем в един град, нашите пък са на съвсем различно място, но аз си мислех, че е редно ако ще се събираме, да ги каним вкъщи. Особено пък свекър ми като вмъкне репликата "задължително да сте тук на еди коя си дата за имен ден на детето" и ми става лошо. Знам, че трябва или да ги режа в зародиш, или цял живот да е така, както ще свикнат отсега, ама не знам как да им го кажа, защото са сръдливи и доста несъобразителни... Понякога се чудя ако и нашите бяха толкова напористи какъв ли цирк щеше да стане между двете роди  Joy

# 44
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Наистина е както си ги научиш. Аз от началото отстъпвах, това на всеки РД на всяко от децата, на имен ден и РД на мъжа ми техните се считаха за длъжни да присъстват. Непременно трябваше да има богати софри, ядене и пиене, иначе къв празник е?! Търпях, правих намеци, включително и на мъж ми - резултат няма. Така ли?! От тази година отрязах тая традиция отведнъж и издъно. Писна ми и почнах от именния ден на мъжа ми, продължих с рождения ден на голямата щерка. Могло значи! Като не се усещат сами, ще стане по другия начин. Детето си иска децата, а аз също искам да почувствам празника, не само да готвя и да снова напред-назад. И сега се сърдят, начело със зълвата. Що щерка ми била поканила само децата на рождения си ден?!  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт