Отговори
# 30
  • Мнения: 378
Напротив, Шарки, можеш да промениш мирогледа ми! Вземи ме на работа в твоята фирма! Аз съм висококвалифициран и изключително съвестен кадър. Но предварително ти казвам, че на 5-6 месеца ще ми се налага да излизам от работа по два пъти на ден, за да правя стимулация за поредната процедура ... и ще го правя, докато не успея... Хайде, докажи ми, че ИМА ДОБРИ ХОРА.  За теб няма да е трудно да ми влезеш в положението, ти знаеш какво е да си майка, знаеш и какво е да искаш отчаяно да имаш бебе.  Wink

# 31
  • Мнения: X
Шарки, видя ли сега. Всички ще се юрнем на интервю за работа във твоята фирма.  Grinning

# 32
  • София
  • Мнения: 16 211
Ами аз нали това обяснявах по нагоре, сега сме 2 в офиса, които го правим това с излизането и търчането по процедури...другата е в Шейново, ама не смея да и се навирам директно в очите да й обяснявам, че не е направила добър избор...

Калина, напиши ми на лични кратко CV, интересува ни образование и степен на владеене на английски - последното е много важно, цялата ни работа е на английски и просто няма работа в офиса, която да може да се работи без английски. В момента набираме хора.

# 33
  • СОФИЯ
  • Мнения: 10 724
Аз ще ви кажа пък гледната точка от другата страна - на работодателя (като такъв):

В офиса сме имали 3 случая (освен мен) на АРТ, само в един от тях жената си каза на ТРЗто, в другите 2 случая откровено се злоупотребяваше с отсъствия и оправдания //те не знаеха, че аз имам същия проблем и съм наясно кое колко време отнема и кое какво е// Мен лично ми е адски обидно като ме лъжат, защото аз, като плащам заплатите, не лъжа...На тези, които ще скочат за "аз плащам заплатите" ще кажа, че за да има пари за заплати, а и за работни места, преди това аз и съдружничката ми сме си скъсали гъза от бачкане за да убедим клиентите, че трябва да работят точно с нас, а не с конкуренцията (която да разлика от нас не осигурява на пълна заплата и прави и други нарушения на законите), и ако някой си мисли, че е лесно да се намират и задържат клиенти, е в голяма заблуда...Нали се сещате, че ако и аз лъжа, живота ми щеше 1) да  е много по-лесен и 2) щях лично да печеля повече. Затова, както аз не лъжа, така и не искам мен да лъжат. За мен най-точния подход е честно и цялостно да си кажеш на работодателя какво правиш и колко време ще отнеме. Ако не те разбере, по-добре не работи там, това значи, че и да си нямала проблем, това не е добро работно място, там винаги ще имаш някакви проблеми.

Друго, което много мразя, е да се лъже НОИ, това направо ме разбива. Или си болен или не. Ама да си пускаш болничен, да работиш през това време и да искаш и работодателя да ти плаща за същото време, за което ти плаща и НОИ - ами кажи си на доктора да ти пусне по-къс болничен, защото явно си по-кратко болен...Парите от НОИ трябва да отиват за реално болните, а не за тарикатите...Ако някой ми каже, че всички така правят (т.е. печелят на гърба на НОИ) - отговорът ми е: все от някой трябва да се започне в тая страна да се живее и работи  честно, и ако не от нас, та от кого?

Разбрах какво точно имаш впредвид, лъжата не е добро оправдание. Но аз лично не съм казала за какво става въпрос и ще ти кажа защо. Аз съм икономист по професия, следвам право в момента и работя в Адвокатска кантора. Няма да кажа единственно и само заради това, че повечето от работодателите намират за неуместно това, че трябва да имат в редиците си бременни жени. Затова когато ходиш на интервю за работа/ а на мен се е налагало да ходя поне на 5 такива/ един от въпросът е дали имаш деца и ако нямаш смяташ ли да имаш. Това означава, че едно дете води до доста отсъствия от работа поради болест и те гледат да си спестят това. Затова предпочитат/ по голяма част от работодателите/ да наемат по млади момичета които нямат намерение да имат в скоро време деца. казвам това от личен опит и от това че аз съм човека които провежда интервютата в работата и с прериотет са девойки без деца. За НОИ не ми се говори, дали ги лъжем или не, не мога да твърдя. Цялата ни държава е в такава икономическа дупка, че едвали ние сме хората дето ще оправим положението с болничните. Нас ни интересува следното давам пример:
За целта ще използвам следната фактическа обстановка:
Лице А и лице Б са осигурени на минимален осигурителен праг от 240 лв. Двете лица са назначени на работа съответно на 1 януари 2010 година и на 1 май 2011 година.
До 31 юни 2011 година, лицето А е внесло в бюджета лични осигурителни вноски и данъци в размер на 912,82 лв. Същите суми при лице Б са само 51,86 лв.
На 1 юли и двете лица излизат в болнични за бременност и раждане.
Следва да видим как ще се изчислят обезщетенията при бременност и раждане за съответните лица.
Мога да приложа и таблица, но ако има интерес ще го направя.
За това дали парите за болнични отиват реално за това никой не може да го знае, а че не трябва да се подиграваме с това...................то е ясно.
buttinsky е права, на мен лично ми се е налагало много пъти да съм болна и да съм на работа. Извинете ме на това кой го отчита ???????????? Никои !!!!!!
kalina23
Аз ще ви кажа пък гледната точка от другата страна - на работодателя (като такъв):

В офиса сме имали 3 случая (освен мен) на АРТ, само в един от тях жената си каза на ТРЗто, в другите 2 случая откровено се злоупотребяваше с отсъствия и оправдания //те не знаеха, че аз имам същия проблем и съм наясно кое колко време отнема и кое какво е// Мен лично ми е адски обидно като ме лъжат, защото аз, като плащам заплатите, не лъжа...На тези, които ще скочат за "аз плащам заплатите" ще кажа, че за да има пари за заплати, а и за работни места, преди това аз и съдружничката ми сме си скъсали гъза от бачкане за да убедим клиентите, че трябва да работят точно с нас, а не с конкуренцията (която да разлика от нас не осигурява на пълна заплата и прави и други нарушения на законите), и ако някой си мисли, че е лесно да се намират и задържат клиенти, е в голяма заблуда...Нали се сещате, че ако и аз лъжа, живота ми щеше 1) да  е много по-лесен и 2) щях лично да печеля повече. Затова, както аз не лъжа, така и не искам мен да лъжат. За мен най-точния подход е честно и цялостно да си кажеш на работодателя какво правиш и колко време ще отнеме. Ако не те разбере, по-добре не работи там, това значи, че и да си нямала проблем, това не е добро работно място, там винаги ще имаш някакви проблеми.

Друго, което много мразя, е да се лъже НОИ, това направо ме разбива. Или си болен или не. Ама да си пускаш болничен, да работиш през това време и да искаш и работодателя да ти плаща за същото време, за което ти плаща и НОИ - ами кажи си на доктора да ти пусне по-къс болничен, защото явно си по-кратко болен...Парите от НОИ трябва да отиват за реално болните, а не за тарикатите...Ако някой ми каже, че всички така правят (т.е. печелят на гърба на НОИ) - отговорът ми е: все от някой трябва да се започне в тая страна да се живее и работи  честно, и ако не от нас, та от кого?
Изключително неуместно мнение! Не става въпрос да лъжем НОИ, държавата, или (пази Боже!) Негово Превъзходителство Шефът.  Става въпрос за това, че всеки работодател иска да разчита на работниците си по всяко време. Никой не се радва на служителка, която не може да забременее и прави две, че три, че четири, че пет.... процедури ин-витро, по време на които и се налага да отсъства от работа..... и всичко това с надеждата, че след поредната процедура ще вземе наистина да забременее и да "зачезне" от работа в най-добрия случай поне за една година. (Всъщност никой работодател не се радва на служителка, която има намерение да забременее "по някое време", жените без репродуктивни проблеми обаче, ги поставят пред свършен факт, което жените с проблеми няма как да направят). Няма работодател, колкото и добър и благороден човек да е, който да "влезе в положението" на такава служителка, може да и влезе в положението като човек, но като работодател - никога! И при първа вратичка в закона, в икономическата ситуация.... ще съкрати ТОЧНО ТАЗИ СЛУЖИТЕЛКА. И тук е големият въпрос - какво правим, ако не сме бизнес(уо)мени и ако нямаме съпруг-бизнесмен, наследствени магазини на пъпа на София или други каквито се сетите доходи? Защото, за да си позволи една "обикновена" жена, с "обикновено" семейство да прави ин-витро, трябва да работи... (прилично платена работа). Но, ако не 100 %, то 90 % от работодателите  в България (а вероятно и навсякъде по света) не биха толерирали служителка, която поне две седмици в месеца излиза по два пъти през работния си ден, за да си пуска хормони и бие инжекции, (повтарям) - с едничката цел и надежда - да отсъства от работа поне една година! И всичко това се случва в държава с отрицателен прираст и застрашително намаляващ български етнос (за сметка на други етноси). Българската държава си "изми" ръцете за пореден път като постави подобна служителка под защита на закона в рамките на десетина дни - от началото на стимулацията до провеждането на самата процедура. И какво се случва, ако процедурата е неуспешна? Служителката при първа отворила се възможност се сбогува с колективО, а прекрасната инициатива "повече българчета за България" се отлага за неопределено време ....
П.С. До преди две години на интервюта за работа по между другото винаги са ме питали дали имам деца... и дали имам намерение да имам... нали се досещате, че този въпрос не се задава с идеята "защото искам да им стана кръстник" ....
Извинете ме за дългото цитиране, но продължавам с това, че подкрепям kalina23



# 34
  • София
  • Мнения: 16 211
Миерин, аз имам едно дете 2 клас и две големи, отсъствията по болно дете ги знам повече от всеки друг от личен опит...

Не разбирам защо осигурителния ви доход е МРЗ, след като има Инспекция по Труда (ИТ), която наказва с глоба от 5000 до 15000 лв. за разлика между реална заплата и МРЗ като осигурителна база. Пак ИТ може да уведомявате , ако ви карат да работите болни. От опит мога да кажа, че ИТ си гледа работата сериозно и бързо, до 30 дена след сигнал трябва да им е минала проверката.

# 35
  • Мнения: 1 988
sharky, не всеки работодател е разбран като теб и е преживял това, което преживаваш ти и това, което преживява всяка една от нас в борбата със стерилитета. това, че ти би толерирала до известна степен такава служителка е похвално, но повечето работодатели не биха. в момента безработицата е толкова сериозна и наплива за едно работно място е толкова голям, че съм сигурна, че след отговор на въпроса "за деца мислите ли?" - "разбира се" всяка една от нас би имала отрицателен отговор от работодателя.
от собствен опит знам, че работодателя бил той мъж или жена, който никога не се е сблъсквал с този проблем т.е. няколко години нерви, надежди, страх и не на последно място - пари, може да ти влезе в положението. да не говорим, че ако си поискаш увеличение на заплатата дори с 50-100лева и обясниш за какво са става дума, ти се отговаря "да не мислиш,че колегите с деца не им е трудно!". така че да очакваш разбиране от човек, който никога не се е сблъсквал с този ад  е немислимо. това последното съм го видяла с очите си.
но на теб ти свалям шапка bowuu

# 36
  • Мнения: 378
Благодаря, Шарки, ето това е нещо конкретно, не просто противопоставяне на позиции, ти наистина стоиш зад думите и принципите си, моите адмирации за това! Ще ти изпратя CV  наистина, макар в момента да имам работа, която харесвам... но първата си процудури ин-витро успях да направя без никой (с изключение на колежката ми, с която работим една до друга) да разбере.... клиниката беше сравнително близо до работата ми, а съответно и двете до дома ми, и успявах да "пробягам" с такси разстоянията през обедната почивка (която се удължаваше с около десетина минути...), които при нормални обстоятелства няма проблем да бъдат отработени, но как да кажеш, че правиш ин-витро и ще си отработиш отсъствията.... макар повечето в работата ми да са жени и майки, никоя няма да ми се зарадва, повярвай ми....както и да е, де, така или иначе никой не разбра какво правя...
Да имаш репродуктивни проблеми е много тежък проблем (тафтологията е нарочна), но да имаш репродуктивни проблеми и да си изцяло финансово зависим от работата си е нечовешко ....

# 37
  • София, Бургас
  • Мнения: 1 727
Иска ми се да вярвам, че ИТ би оправила нещата Grinning .. то обикновено въпроса не опира до това, че работодателите не пускат в болнични, а че самите работещи не си вземат, за да не бият на очи и да не изостава работата..просто в повечето фирми болничния при настинка или нещо друго се приема, като оправдание за почивка..работещите не си взимат, защото обикновено са претоварени с работа и няма кой да ги замести или се страхуват, че ще ги помислят за мързеливци..за 4-5 години във фирмата съм ползвала болничен само веднъж и то, защото лежах в болница..

# 38
  • Мнения: 4 651
Войната Калина -> Шарки е съвсем неуместна. Мога да се съглася и с двете.
Калина, нещата се променят, но бавно. Дали планираш или не деца е въпрос, който все по рядко се задава при коректните работодатели с що годе HR на някакво ниво. Както не е уместно работодател да те пита планираш ли деца, така и ти не виждам защо трябва да обясняваш, че имаш репродуктивни проблеми на интервю за работа или пък да питаш дали отсъствия за 2-3 дни по здравословни проблеми ще бъдат проблем.
Няма спор, че жените с репродуктивни проблеми, които загубят работата си или търсят такава са в неизгодна позиция. Първите 6 месеца на нова работа са си изпитателен срок и в пряк и преносен смисъл. Търчането по ART процедура, особено ако шефа е в неведение защо се налагат отсъствията, е допълнително изпитание.

За болничните и коментара на Шарки, че се злоупотребява - ами да,  преди години не си спомням някой да е излизал в болничен за 7 дни. Сега всяка настинка се съпровожда със толкова. И на никой не му пука, особено ако го осигуряват на пълната сума.  И още - ако се налага да излизам 2 пъти на ден - за изследвания, за инжекция - ами това са минимум 3 часа! Като добавя и по половин час докато се сетя какво съм правила преди да изляза- пиши ми деня бегал. Ще си взема ден отпуска без изобщо да се замисля.

Финално не се гризете, истината винаги е по средата.

# 39
  • София
  • Мнения: 16 211
Не искам да влизам във водоврът от спорене, опитвам се да кажа, че и на мъж може да му се наложи да излиза в дълги болнични, че това, не са неща, които можеш да предвидиш, така че полът не определящ...а повишение на заплата ние даваме за по-голям принос в работата, а не според нуждата на някой (поне ние това намираме за коректен подход в заплашането). Ще подчертая принос, което незадължително е равно на повече часове престой в офиса...

Цитат
Да имаш репродуктивни проблеми е много тежък проблем (тафтологията е нарочна), но да имаш репродуктивни проблеми и да си изцяло финансово зависим от работата си е нечовешко ....

 Laughing че то и аз съм така...мен чак и Ф.А.Р. не ме грее, че съм стара...

# 40
  • СОФИЯ
  • Мнения: 10 724
Миерин, аз имам едно дете 2 клас и две големи, отсъствията по болно дете ги знам повече от всеки друг от личен опит...

Не разбирам защо осигурителния ви доход е МРЗ, след като има Инспекция по Труда (ИТ), която наказва с глоба от 5000 до 15000 лв. за разлика между реална заплата и МРЗ като осигурителна база. Пак ИТ може да уведомявате , ако ви карат да работите болни. От опит мога да кажа, че ИТ си гледа работата сериозно и бързо, до 30 дена след сигнал трябва да им е минала проверката.

Осигурителния доход в една частна фирма като нашата не го определям аз Sharky43, ако не работех в тази фирма бих извикала ИТ за да ги инспектират. Всеки работодател има право да назначава работника си на договор какъвто сметне за необходимо или в такъв какъвто е в негова полза. Все пак по голяма част от работещтите в София/не знам за другите градове/ работят в частия сектор, там законите за сега не играят голяма роля за съжаление. Да аз нямам деца за момента и не знам какво е да отсъстваш по болест заради дете, но съм на ясно. Имам примери около мен Simple Smile да не говоря, че много работодатели включително и моите не дават да даваме болнични, че много разправии ги чакат с НОИ Joy Joy

# 41
  • Мнения: 4 651
Миерин, аз имам едно дете 2 клас и две големи, отсъствията по болно дете ги знам повече от всеки друг от личен опит...

Не разбирам защо осигурителния ви доход е МРЗ, след като има Инспекция по Труда (ИТ), която наказва с глоба от 5000 до 15000 лв. за разлика между реална заплата и МРЗ като осигурителна база. Пак ИТ може да уведомявате , ако ви карат да работите болни. От опит мога да кажа, че ИТ си гледа работата сериозно и бързо, до 30 дена след сигнал трябва да им е минала проверката.

Осигурителния доход в една частна фирма като нашата не го определям аз Sharky43, ако не работех в тази фирма бих извикала ИТ за да ги инспектират. Всеки работодател има право да назначава работника си на договор какъвто сметне за необходимо или в такъв какъвто е в негова полза. Все пак по голяма част от работещтите в София/не знам за другите градове/ работят в частия сектор, там законите за сега не играят голяма роля за съжаление. Да аз нямам деца за момента и не знам какво е да отсъстваш по болест заради дете, но съм на ясно. Имам примери около мен Simple Smile да не говоря, че много работодатели включително и моите не дават да даваме болнични, че много разправии ги чакат с НОИ Joy Joy



Ъхххх, как работите на такива места бе хора? Поне в София уж имате избор. В бившата ми фирма са идвали ИТ по сигнали на служители и то по къде по- незначителни поводи! Като си мълчите се съгласявате, защо после се оплаквате че работодателя не проявява разбиране? Ами то е ясно, че като е некоректен с останалото, не можете да чакате друго.

И не ми казвайте, че нямате избор. Човек винаги има избор, по един или друг начин.

# 42
  • Мнения: 378
 Grinning Мен през 2007 година един успял български бизнесмен ме разпита подробно какви са плановете ми за живота, нали пусто в новите CV не се пише нищо за семейно положение... та той почна отдалечко, къде живеете, с кого живеете.... пък аз официално съм single, светнаха му очите, добри препоръки, деца - нямам, омъжена ли сте - не, възраст - над 30 .... идеалният работник - стара мома, без деца, в напредваща репродуктивна възраст... какво ми остава освен да посветя цялата себе си на фирмата  Laughing Обаче по едно време се усети, че то на днешно време single нищо не означава и последва въпросът "ама живеете ли с някого?"  Shocked Емиии, не, ама спя с някого, ако има някакво значение за бизнес делата му.... За последен път на интервю за работа са ме питали за деца  през зимата на 2009 година, не знам, дано се е променило нещо....
Съжалявам за оф-топика, ама само който не се е сблъскал с българския работодател, той не знае за какво говоря...  Simple Smile
П.С. А, то за ФАР и на мен не ми остава кой знае колко време ...., а и докато изчакам годините до излизане на номера ми... ще ме хване старческа деменция ....
До 2009 година съм била осигурявана на минималната за страната (не за професията!) работна заплата! По желание на работодателя. Аз също хиляди пъти съм се питала как е възможно това, нали всеки месец в НОИ се подава справка за мен, нали се вижда каква длъжност заемам и от колко време съм на тази длъжност, а получавам заплата за чистачка без трудов стаж. Така че не знам как става..... Болничен съм ползвала един-единствен път в живота си - през 1991 година, когато се разболях (срам не срам) от морбили!!! И сигурно пак щях да ходя на работа, но лекарката настояваше, че трябва да си остана у дома, веднъж заради изключително тежкото протичане на болестта и втори път, защото е силно заразна.... В предишната ми работа, когато жената на собственика забременя, а после забременя и сестра и,  двете автоматично "започнаха" работа във фирмата с максимален осигурителен праг, тогава беше 2000 лв. и все още имаше тази опция за 6 месеца работа преди майчинство .... Така че, ако някой източва НОИ, това е негово височество българският бизнесмен...

Последна редакция: ср, 06 апр 2011, 23:50 от kalina23

# 43
  • СОФИЯ
  • Мнения: 10 724
f(x)работя във тази фирмата защото ме устройва финансово за сега и нямам проблеми. Но това, че не съм споменала какъв ми е здравословния проблем за сега не е причина за притеснение. Моите шефове за от мъжки пол и за сега както споменах в мои предишни постове се въздържам от коментар. Не знам дали ще ме разберат, но когато му дойде времето ще изплюя камъчето пък каквото ще да става.

# 44
  • Мнения: 4 651
f(x)работя във тази фирмата защото ме устройва финансово за сега и нямам проблеми. Но това, че не съм споменала какъв ми е здравословния проблем за сега не е причина за притеснение. Моите шефове за от мъжки пол и за сега както споменах в мои предишни постове се въздържам от коментар. Не знам дали ще ме разберат, но когато му дойде времето ще изплюя камъчето пък каквото ще да става.

Не исках да прозвучи като че те съдя, но се отчайвам от време на време като чета такива неща. Как искаме да има пари за пенсии, за здравеопазване, за социални дейности като цялата икономика е един голям балон? Sad

Общи условия

Активация на акаунт