Отговори
# 45
  • СОФИЯ
  • Мнения: 10 724
f(x) така е, но мила това не го решаваме ние. Аз ако бях работодател може би щях да постъпя по друг начин. Не знам, но виждам как шефът ми внася всеки месец по около 25000лв осигуровки на МРЗ или малко повече и се мръщи newsm78 Все пак сме кантора с 55 човека персонал

# 46
  • Мнения: 1 988
sharky, права си, че увеличаване на заплата се дава по заслуги. момичето заслуги си има много, че и от горе. виждала съм я и след работно време и преди работно време да бачка, за да си свърши всичко навреме! другото пояснение е било като допълнение към заслугите. исках да подчертая отговора на работодателя...
така или иначе ако някой ми каже, че работи защото е мечтал с точно това да се занимава цял живот, няма да му повярвам. всички работим, за да живеем някак. истината е, че поне 80% от работодателите няма да са доволни да научат, че служител, който им върши работа поне за един /или за двама/, има голяма вероятност съвсем скоро да не е на работното си място. има вероятност да е доволен само ако е преценил, че този работник тази работа не я върши добре. т.е. работника го улеснява.
в крайна сметка се оказва, че понякога се забравя, че работят ХОРА, а не роботи.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 326
Хайде да се изкажа и аз по темата - моите началници също разбраха какъв ми е проблемът от болничните /все пак, за една година имах три опита и една лапароскопия/, и то само като видиш името на клиниката, не ти трябва и диагноза да четеш /аз съм в "Щерев"/.

Но категорично не са ми създавали никакви проблеми, само когато се върнах след последния си болничен, имаше възглас "Е-е-е-е, най-накрая!!!". За което, разбира се, си бяха напълно прави - аз се водя нещо малко началник и когато ме няма, някой от по-големите шефове поема част от моята работа  Confused

И понеже прецених, че и за тях не е добре да не могат 100 процента да разчитат на мен, а и аз имах нужда малко да изпусна напрежението, се разбрахме да изляза в дълъг неплатен отпуск...И без това акълът ми е само в процедурите...

# 48
  • Мнения: 213
Днеска доки категорично ми забрани на ходя на работа.Отидох да фирмата казах на шефката и тя ми влезна в положение.Това ми е 4 опит и досега съм нямала проблеми.Абсолютно винаги са ми влазали в положение.

# 49
  • Мнения: 4 651
Днеска доки категорично ми забрани на ходя на работа.Отидох да фирмата казах на шефката и тя ми влезна в положение.Това ми е 4 опит и досега съм нямала проблеми.Абсолютно винаги са ми влазали в положение.

Защо ти забрани, имаш предвид след трансфера ли?

# 50
  • Мнения: 4 737
Днеска доки категорично ми забрани на ходя на работа.Отидох да фирмата казах на шефката и тя ми влезна в положение.Това ми е 4 опит и досега съм нямала проблеми.Абсолютно винаги са ми влазали в положение.

Защо ти забрани, имаш предвид след трансфера ли?[/b]

Ами защото, понякога след ЕТ има зацапвания, кървене и за да се предотврати нещо лошо, се препоръчва постелъчен режим докато отмине зацапването/ опастността, но понякога той е и през цялата бременност за жалост.

# 51
  • София
  • Мнения: 4 493
Изчетох темата и бих казала, че е доста трудно да се даде еднозначен отговор - Да казваш всичко на шефа си или Не - мълчиш до последно.
Аз започнах нова работа в началото на февруари, в средата на февруари доки потвърди бременност, е побърках се два месеца да се чудя как да кажа на новият си работодател, че имайки предвид възрастта и здравословните ми проблеми, няма ад мога да работа мнг време, а ще трябва да се грижа за здравето си и бременността си. Аз така и не стигнах до тези обяснения (направих мисед) и отсъствах от работа малко (с болничен и фалшива диагноза) точно защото не исках цялата фирма да започне да говори и най-вече шефа да каже - " А а а ти си знаела, че ще забременееш и въпреки това си започнала работа."
След това попаднах на част от разговор по тел в офиса на шефа. Ставаше въпрос за колежка която е работила няколко месеца и в момента е по майчинство и коментара беше - " а а а тази дето ни скрои номер, с майчинството". Само ще добавя, шефът има 2 дъщери - едната с едно дете, а другата омъжена от около година. И последно - започвайки работа в края на интервюто ме попита - имам ли деца и колко е голямо детето ми и когато разбра че имам голямо дете и предвид възрастта ми, каза - идеално, браво. Сигурна съм че е 100000000 % убеден, че няма да се занимавам с бременности и раждания.
Колкото пъти се е наложило да изляза от работа за да отида на лекар или процедура съм казвала че отивам на лекар но не съм обеснявала на какъв и за какво. Смятам, че толкова лични неща не е необходимо да се обесняват и разказват (освен ако нямаш желание) Но определено не чувствам шефът си близък и нямам намерение да му давам обяснения за личните си намерения - защото е мъж и освен това вече видях какво е отношението му по въпроса.
Шарки как ще ме посъветваш да постъпя - освен опцията да напусна, защото няма да срещна разбиране?

# 52
  • София
  • Мнения: 16 211
Ами то и на мен са ми кроили номер - с майчинството, че и х2...Сега една такава я чакам да си дойде след второто и да си подаде молбата за напускане (защото ние имаме много работа, тя не е от най-работните) - барабар с 80 дена платен отпуск = 8000 лева (дето са й ги изработили колегите през тия 4 години, през които тя не е работила), иначе тия 8000 лева бих ги дала за премии на същите тия дето са работили, ама закона не дава...Само че това не ме спира да наемаме жени...

Аз, на твое място, бих казала защо излизам. За него финансово излизането/отлъчките за по няколко часа са по-добър вариант, защото пак идваш на работа и работиш, отколкото да му сервираш серии от болнични за по 3 дена, които изцяло се плащат от работодателя.

# 53
  • Мнения: 261
Привет момичета Simple Smile
Интересно ми беше да изчета темата, за видя какво е отношението, както на работниците, така и на работодателите.
Видяхме и крайно мнение на работодател, който с пот и труд си изкарва парите и на работниците си явно.
Нещата обаче са уредени законово  smile3533, според мен именно, защото не би могло да се търси разбиране от хора, които не са се сблъсквали с подобен тип проблеми - На чужд гръб и 100 тояги са малко  smile3513. Най-важното е да работиш, пък какво те мъчи.... като няма бебе - няма! Трябва да вярваш силно и всичко ще се случи  smile3501 - така разсъждават онези, които не знаят какво е да нямаш. Но няма как да се винят и тези хора, все пак, който не го е изпитал той не знае какво е, а и според мен няма право на мнение  smile3505. Това е личен избор, не е решение на който и да е работодател. Тези, които не искат служителите им да излизат в отпуск по майчинство, може би е най-добре да наемат на работа мъже, а не жени. bowuu
Бих искала да отбележа, че коментара го пускам в качеството си на човек, който има под себе си доста подчинени хора.
Като човек, който има репродуктивни проблеми бих казала, че когато тече процедурата, никой служител, работодател или на който му се случва това, не може да изгони вълнението и не може да спре да мисли постоянно да ли всичко ще бъде наред  Weary. Тези хора, когато изпаднат в такова положение не са достатъчно ефективни  Tired.

Законово нещата изглеждат така:

 чл.140,ал.4.т.2 Нощният труд е забранен за:
... бременни работнички и служителки както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро;

В чл. 147, ал. 1, т. 2
 Не се разрешава полагане на извънреден труд от:
...бременни работнички или служителки както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро;

В чл. 157, ал. 2
Работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка, както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка както и на работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177.

В чл. 307
Чл. 307.  Работодателят не може да възлага, както и да задължава бременни жени и кърмачки както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро, да извършват работа, която излага на опасност или застрашава сигурността и здравето им.

(2) Бременната жена или кърмачката както и работничката и служителката в напреднал етап на лечение ин-витро може да откаже изпълнението на работа, която е определена като вредна за здравето на майката или детето или за която след оценка на риска е определено, че представлява съществен риск за здравето на майката или на нейното дете.

(3) Списъкът на работите и условията на труд по ал. 1 се определя с наредба на министъра на труда и социалната политика и министъра на здравеопазването.

В чл. 308
Стаи за жени
Чл. 308. Работодател, при когото работят 20 и повече жени, е длъжен да обзаведе стаи за лична хигиена на жените и стаи за почивка на бременните и работничките и служителките в напреднал етап на лечение ин-витро по ред, установен от министъра на здравеопазването.

В чл. 309
Чл. 309. (1) Когато бременна жена или кърмачка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро изпълнява неподходяща за състоянието й работа, по предписание на здравните органи работодателят предприема необходимите мерки за временно приспособяване на условията на труд на работното място и/или работното време с оглед премахване на риска за безопасността и здравето им. Ако приспособяването на условията на труд на работното място и/или на работното време е технически и/или обективно неосъществимо или не е оправдано да се изисква поради основателни причини, работодателят предприема необходимите мерки за преместване на работничката или служителката на друга подходяща работа.

(2)  Предписанието на здравните органи е задължително за изпълнение от бременната, кърмачката, работничката и служителката в напреднал етап на лечение ин-витро, както и от работодателя. До изпълнението на предписанието за преместване тя се освобождава от задължението да изпълнява неподходящата за състоянието й работа, а работодателят й изплаща обезщетение в размер на получаваното брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ деня на издаването на предписанието.

(3) В случаите по ал. 1 работничката или служителката получава трудово възнаграждение за изпълняваната работа. Когато то е по-ниско от трудовото възнаграждение за предишната работа, има право на парично обезщетение за разликата в трудовите възнаграждения съгласно отделен закон.

(4) Работодателят съвместно със здравните органи определя ежегодно длъжности и работни места, подходящи за заемане от бременни жени и кърмачки както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро.

В чл. 310
Чл. 310.  Работодателят не може да командирова бременна жена, работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро и майка на дете до 3-годишна възраст без нейното писмено съгласие

В чл. 313а, ал. 1
Бременната работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.

В чл. 333, ал. 5

Бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.


В § 1 от допълнителните разпоредби се създава т. 13:
„13. „Работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро” са работнички и служителки, които са в етап на лечение чрез методите на асистирана репродукция, включващ периода от фоликуларната пункция до ембриотрансфера, но не повече от 20 дни.”

Параграф 3б от преходните разпоредбисе изменя така:
„§ 3б. От 1 януари 2010 г. до 31 декември 2010 г. след предварително съгласуване с представителите на синдикалните организации и с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 периодът, за който се въвежда непълното работно време по чл. 138а, ал. 1, може да бъде удължен с още три месеца.”

Разбира се, че има защита от закона за служителите, които имат тези тежки проблеми. Това е и причината работодаделите да не могат да действат по "волна програма". Разбира се, ако процедурата се окаже неуспешна или просто ви е свъшило майчинството.... "добрият" работодател може винаги, подобно на колежката, да ви освободи и да ви остави с 2 дечица на улицата Simple Smile Какво по-хубаво от това?

Пожелавам на всички успех в трудното начинание. Нека бъдем здрави и по-добри, за да може и света да бъде по-добър към нас!
 Praynig

Последна редакция: вт, 26 апр 2011, 15:59 от margolina

# 54
  • София
  • Мнения: 4 493
Ами то и на мен са ми кроили номер - с майчинството, че и х2...Сега една такава я чакам да си дойде след второто и да си подаде молбата за напускане (защото ние имаме много работа, тя не е от най-работните) - барабар с 80 дена платен отпуск = 8000 лева (дето са й ги изработили колегите през тия 4 години, през които тя не е работила), иначе тия 8000 лева бих ги дала за премии на същите тия дето са работили, ама закона не дава...Само че това не ме спира да наемаме жени...

Аз, на твое място, бих казала защо излизам. За него финансово излизането/отлъчките за по няколко часа са по-добър вариант, защото пак идваш на работа и работиш, отколкото да му сервираш серии от болнични за по 3 дена, които изцяло се плащат от работодателя.
Шарки и как точно са ти скроили номера? Може би и моето бебе ако беше останало и аз щях да съм "скроила номер" на новият си работодател?


Няма да коментирам и закона - аз не съм в инвитро процедура, но все още не съм и бременна, но ходя по изследвания и т.н. за да се установи от какво се получава незадържането на плода - това значи ли че нямам право да излизам от работа? знам че законът няма как да е справедлив към всички.

# 55
  • София
  • Мнения: 16 211
На Марголина, която така уместно цитира закона (вероятно тя предполага че аз не го знам) само ще кажа, че т.нар. напреднал етап на ин-витро е СЛЕД пункцията (когато така или иначе ти се полага болничен, което на практика обезсмисля всички останали клаузи, защото е редно и по чисто медицински причини да си ползваш на практика болничния). Така че законът лекичко се е подиграл с жените в процедура, защото съзнателно им е оставил "на усмотрение"   на работодателя дните на стимулация...затова аз ви казвам, че е най-добре да не криете, а да кажете, че имате нужда да излизате и защо - по няколко пъти на ден. Имам право- нямам право...ако не кажеш истината на работодателя и поизчезваш, той според теб какво ще си помисли? Най-елементарното е да си помисли, че ходиш по интервюта за работа, и на последно място ще допусне, че тичаш по изследвания и то какви.

И стига сте ме карали да се обяснявам, кой та какво...аз не съм и не се чувствам виновна, затова че съм работодател (но иначе си нося всички прелести от това, да се притеснявам дали има достатъчно работа и високи заплати за 50 души всеки месец, без да има значение има ли няма ли криза: Хашимото, некачествени яйцеклетки и т.н.).





# 56
  • София
  • Мнения: 4 493
Имам право- нямам право...ако не кажеш истината на работодателя и поизчезваш, той според теб какво ще си помисли? Най-елементарното е да си помисли, че ходиш по интервюта за работа, и на последно място ще допусне, че тичаш по изследвания и то какви.

За това какво ще си помисли - може да си права, но аз смятам че е напълно достатъчно да кажеш - имам здравословен проблем и това е. Но ако кажеш че това е стерилитет или проблем със задържане, то вече нещата стават по - различни и то точно както са писали момичетата преди това.

# 57
  • София
  • Мнения: 16 211
Simple Smile Цялата дискусия, такак както се  води в момента, е безплодна и безполезна. А трябва да е насочена към Законодателя, да си оправи бакиите в закона по отношение на дните на стимулация, както и да разреши издаването на болничен за тези дни (а не на платен отпуск, защото този отпуск "яде" от 20те дена платен отпуск годишно).

По отношение на
Цитат
имам здравословен проблем и това е
, ако ти си на негово място и на теб ти кажат така, дали ще се сетиш, че е за нещо наистина важно...пак ще си помислиш, че се ходи по интервюта в работно време. По трудов договор на теб са ти определени задълженията и работното време и "това е" не знам как точно се вписват в трудовия договор. Отделно, в случай на проверка от НОИ, ако не си му казала за ин-витрото, го поставяш в уязвимо положение - защото законът те пази след пункцията, защото си била длъжна да му кажеш, а не си...с една дума, получава се кръг от лъжи, от които никой не печели...

# 58
  • Мнения: X
Като гледам всичко, което е цитирано като закони се касае по-скоро до бременността и ин-витрото, а аз без да съм стигнала още до инвитро вече отсъствах неколкократно- къде по цял, къде по половин ден, тъй като нека все пак не забравяме, че има и много хора, които не са от София, Варна, Пловдив или Плевен и се налага за едни хормони да губят сума време в път.
Мен още не са ме попитали какъв точно ми е проблема, но ги предупредих, че ми предстои операция и ще се наложи да отсъствам неопределено време, да се надяваме, не особено дълго.
След като ми мине лапароскопията те така или иначе ще разберат от болничния в коя клиника се лекувам. Нямам нерви да си измислям мними болести. Ако ме хванат в лъжа съвсем ще вапцам пейзажа. По-добре ако трябва да научат истината. Ще разчитам на съвестта им.

# 59
  • София
  • Мнения: 16 211
Ти си голям оптимист Simple Smile,  аз допреди да имам проблем със забременяването хал хабер си нямах коя е Клиника Малинов или Клиника Щерев...в Малинов пълнят устни с хиалуронова киселина...това го видях лично  Laughing, така че не чакай по име на клиника (освен ако е нямал подобен проблем), някой да се сети...

Общи условия

Активация на акаунт