Строеж-къде, как колко? Тема за взаимопомощ-20

  • 57 103
  • 738
  •   1
Отговори
# 45
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Радвам се, че съм помогнала поне малко.
Нашата оградка е на ниво 20 см Simple Smile. Днес бях там и специално огледах дръвчетата и лигиструма. Очаквах да е много зле, но така като гледам около 90 % се е хванал, почнали са да избиват листенца на почти всички, но е много рядък, ще сгъстяваме яко, както писах с тези от вкъщи и после като ги орежем на място. Забравих да ви кажа, че като цяло не е съвсем веченозелено, а полу, малко му падат листата, но не на цяло, все пак зависи и от района.

Искам и аз туя ...

А плочките с дупките, ами честно казано днес гледах на комшията доста добре е избила тревата. Но, че се качествени, абсолютно вярно, а и като цяло и на мен не ми харесват много, но просто друго не мога да измисля. Така че очаквам и аз предложения.

Поръчахме ел таблото, вторник ще е готово. Решихме да направим метална кутия, отгоре с някакъв капак, а после като поръчвам мебели за коридора ще поръчаме вратичка от същия вид, че таблото ще е доста голямо и тези готовите хич не ни харесват.

  bouquet

# 46
  • Мнения: 1 020
Аз бих си сложила павета, например вълна или бехатон http://bisk-bg.com/pave.html или ако искам да има трева ето такова http://www.bulbrick.com/products/34/product/17.html (а то даже паркинг елемент се казва). Но за ходене с токчето по него е неудобно, дори и да са запълнени дупките... Иначе може и с някакви камъни или с тротоарни плочки да се направят две пътеки за гумите, но така като вали следва кал до шия  Rolling Eyes

# 47
  • Русе
  • Мнения: 3 711
С такъв тип павета ще правим настилката около къщата, засега само бетона сме изляли, а именно за тези паркинг елементи говорим, че се чупят доста лесно. Вариант за 2 пътеки няма при нас, тъй като сме с 2 коли и трябва да се маневрира, за да се паркира. Хубави са клинкерните павета, но и цената им е хубава Simple Smile или препоръка за някои други по-евтини, но пробвани, че са евентуално здрави.

# 48
  • Мнения: 22
Здравейте, а дали като ви изготвяха инвестиционните проекти на къщите се включваше и оградата и после разрешението за строеж включва ли и нея. В смисъл архитектът изготвя ли и проект на нея и цената на проекта и там ли е на кв.м. Simple Smile

# 49
  • Банкя
  • Мнения: 823
sisi_78910 Зависи, как сте се разбрали с проектантите.
При нас си е отделен проект, оградата включва и подпорни стени. Евентуално ще внесем оградата преди къщата за разрешение за строеж.
Стандартният случай е да са в един проект, но трябва да си има разгъвка на оградата, описание на типа й и други подробности. Peace

За живия плет мислех първоначално за туи, но май ще само единични. Трябват ми растения с плитка коренна система, тъй като стъпката на подпорната стена е на 20-30см под горния ръб на двора. Много искам люляци, но пак ще само на няколко места. Останалото може би ще е нещо пълзящо и ще трябва да се поинтересувам за възможностите. Grinning

# 50
  • Мнения: 169
За живия плет мислех първоначално за туи, но май ще само единични. Трябват ми растения с плитка коренна система, тъй като стъпката на подпорната стена е на 20-30см под горния ръб на двора. Много искам люляци, но пак ще само на няколко места. Останалото може би ще е нещо пълзящо и ще трябва да се поинтересувам за възможностите. Grinning


PARTHENOCISSUS

# 51
  • Мнения: 177
Бръшляна е хубав , но есента листата и падат и правят голям боклук

# 52
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Същото е и с люляка, и аз много го харесвам, със сигурност ще има, но не става за плет.

# 53
  • Мнения: 169
Бръшляна е хубав , но есента листата и падат и правят голям боклук
Бръшляна е вечнозелено растение, което ще рече, че листата не му опадат есента.

Същото е и с люляка, и аз много го харесвам, със сигурност ще има, но не става за плет.
Люляка, както и лигустума, който имате са листопадни растения и правят еднакъв боклук. Е, за едното ще трябва да отделите 2 часа повече и малко тънкост в резитбата, но става перфектен цъфтящ жив плет. Вече дали е подходящ за вашето място и вкус е друга тема.

# 54
  • Мнения: 22
А на някой случвало ли му се е да си обработи мястото преди да започне проектирането. В смисъл имам един насип от камъни, и други части останали от къщата която е била преди. Мога ли да си ги изнеса с фадрома и да си подравня мястото преди да започна проектирането, че да не оказва влияние на проекта, защото сега изглежда като хълм, че и храсталаци има отгоре. В смисъл без да искам разрешение от някого.

# 55
  • Мнения: 177
Бръшляна е вечнозелено растение, което ще рече, че листата не му опадат есента


Не искам да споря, но съм живяла в къща която е била цялата в бръшлян  и от там знам какво метене беше есента-капят си листата newsm75

# 56
  • Мнения: 296
.. Мога ли да си ги изнеса с фадрома и да си подравня мястото преди да започна проектирането, че да не оказва влияние на проекта, защото сега изглежда като хълм, че и храсталаци има отгоре. В смисъл без да искам разрешение от някого.
Че защо да искаш разрешение от някого, за да си почистиш мястото? Изхвърли си камъните и боклуците, но според мен не си заслужава да подравняваш мястото, преди да имаш проект, преди да знаеш къде точно ще е петното за строеж и какъв точно ще е проекта. А камъните и другите остатъци няма как да окажат влияние на изготвянето на проекта.

# 57
  • Балчи-Варна
  • Мнения: 419
 Извозването на изкопните остатъци беше безплатно-идваха камиони и ги извозваха до морето нещо за укрепване на брега било,не сме дали и стотинка.

# 58
  • Банкя
  • Мнения: 823
Благодаря за мненията за живия плет! Hug

Ще се поинтересувам повече по темата и тогава ще преценя, как точно да го направим. Peace

sisi_78910 Ако имаш възможност и желание, няма проблем да разчистите парцела.
При нас предният собственик все още не е изнесал някакви материали... Ще го почакаме още малко и след това ние ще изриваме и разчистваме. Peace

# 59
  • Мнения: 22
Благодаря ви за отговора. Сега след като попрочетох тук там и си напълних главата с много данни, излязоха няколко въпроса. Бих искала да попитам следното:
 newsm78  1. Какво точно обхваща инвестиционния проект - къща, септична яма, ограда. Питам това, просто защото като чувам, че архитектите работят на кв. м., планировката на една ограда ще дръпне доста финансови средства още на този етап.
 newsm78   2.Оградата откъм страната на съседните къщи може ли да бъде например 2м.-2.20 м. като височина, зачетох се в ЗУТ, но малко неразбрано е написано и не ми стана ясно. Стана ми ясно, че ако искам да е непрозрачна и масивна трябва да се съгласят те. Не ми стана ясно и за оградата откъм пътя. Откъм пътя разбрах,че трябва да е ажурна в по -голямата си част , а бетона 60 см.
 newsm78  3.Какво обхваща строителния надзор - освен изготвянето на документите, необходими по Наредба № 3. Имам предвид следното: Следи ли дали се ползват качествени материали, следи ли за фактури за закупени нови материали. Колко често ходи на обекта. Питам за да си направя сметката ако наема  такъв човек, трябва ли пак да следя нещата изкъсо, защото от работа ще ми е малко трудно, а и нищо не разбирам. А вилата, планувам да е в едно село, недалеч от града. Става въпрос за Велико Търново.
 newsm78  4.Има ли при къщите на село акт 16. Знам, че акт 14 е при груб строеж. След кой акт при селските къщи  е разрешението за ползване и експлоатация. Необходимо ли е да са завършени довършителните работи за да го получа - дограми, мазилки, паркети и т.н.
 newsm78  5.Също така ме притеснява следното, като складираме материалите за строежа на обекта, дали няма да ги отнесе някоя каруца.  #Crazy  Че ще гледам да направя ограда до тогава, то това е ясно, но не вярвам това да спаси положението. Вие как процедирахте в това отношение.
 newsm78  6. Кога сключихте окончателните договори с ВИК и Енергото - на кой етап от строителството. Знам, че до получаването на разрешението за строеж вече има сключени предварителни договори. А и как стои въпроса със строителния ток. Могат ли на етап предварителен договор да ми го пуснат.
 newsm78 7. Като сключвахте договори с архитект, строителна фирма, строителен надзор и т.н. заверявахте ли ги нотариално, или е достатъчно просто да се подпишат.
 newsm78  8. С какви материали строихте- имам предвид откъм тухлите. Сега рекламират едни Poroterm. Каква изолация в допълнение сложихте.
 newsm78  9. Ако има някой от Търново, моля при възможност да ми препоръча архитект, с който е работил и е останал доволен, строителен надзор и строителна фирма.
 newsm78 10. Вярно ли е, че след грубия строеж и мазилките е хубаво да не се живее една година в къщата, защото имало вредно въздействие. Или става въпрос за време между грубия строеж и мазилките. Чувала съм нещо за това.
Благодаря Ви предварително.  
Тези въпроси общо взето на първо четене останаха неизчистени в съзнанието ми. Като си отговоря и на тях мисля, че ще ми е по-лесно да си разчета и запланувам във времето нещата.  Hug

Последна редакция: нд, 10 апр 2011, 15:56 от sisi_78910

Общи условия

Активация на акаунт