Консултация с Неонатолог

  • 107 861
  • 303
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 481
Здравейте, д-р Йонов,
На 12.09 педиатърката постави на дъщеря ми диагноза атопичен дерматит и отложи 3-я прием на ДТК и полио. Изписа Елоком за мазане. Ходихме на консултация с алерголог, който каза, че за него по-притеснително от обрива е изменението на лигавицата на нослето и препоръча кръвен тест с 20 алергена + ПКК с диференциално броене, но чак за след месец, когато по принцип се прави ПКК. Оттогава насам след всяко мазане се появява ново петно, а днес вече са покрити целите гърдички. Знам, че АД в тази форма е противопоказен за ДТК, но не мога и не искам да мажа с Елоком до безкрай, както препоръчва педиатърката. Колко мога да отлагам ДТК, опасно ли е ако поставим само ДТ+полио, по-късното поставяне на ДТК не трябва ли да отмести и третата ваксина за хепатит? Предварително ви благодаря!

# 76
  • Мнения: 117
Здравей МечоПух ,
Може би не съм аз точния човек, на който трябва да зададеш тези вапроси, но ще се опитам дати оговоря според възможностите си.
Относно мконсултацията на алерголога е уместно да продължиш контакта си с него и да се доизяснат причините за алергия.
Ако е атопичен дерматит на първо време е уместно да преминете къмпо специалните храни (хидролизирани млека) или поне хипоалергенни кърмачески формули.
Отлагането на ваксините може де е с месеци, без особен риск за детето.
Приема се, че ваксината против хепатит Б е с много ниска алергеност и няма основание за отлагане.
Относно Елоком. Това е мазило, съдържащо кортикостероид и не бива да се прекалява. Прекалената употреба може да доведе до атрофия на кожата, а понакога и до общи странични явлиния, характерни за кортикостероидите. Можеш да опиташ крема на фирма Мустела за атопичен дерматит, който се нарича СТЕЛАТОПИЯ и не съдържа кортикостероиди.

# 77
  • Мнения: 17
Здравейте д-р Йонов!
Имам дъщеря на 6 месеца и половина.Много жизнена,енергична и усмихната.От мъничка ,като се заплаче се "захласва"."Захласването" обикновенно ,се получава при болка,дискомфорт като липса на сън,слини колики-когато беше по малка.Но последните няколко пъти получи много силни пристъпи/не знам така лие правилно да наричм тези състояния/,със загуба на съзнание.Първият пристъп продължи около половин минута,но вторият/след убождане с игла за противохепатитната ваксина/ беше с продължителност около минута и половина.Направихме косултация с невролог.Назначи лечение с Ривотрил 0,5 мг, 1/8 на ден.Правихме транфонтанелна ехография,не мога да ви цитирам точно изследването ,но по думите на неонатоложката "всичко е чисто" и ОК.Другата сряда сме на преглед при доц.Узунова в мед.център"Детско здраве".Все оче не съм започнала да давам Ривотрила,иска ми се да чуя и нейното мнение,пък и тукашната невроложка не ми обясни точно какво се цели при това лечение.Четох ,че едни от страничните действия на лекарството са агресивност и раздразнителност.Ще Ви бъда благодарна,ако може да кажете нещо повече за тези състояния,от какво са продиктувани,знак ли са за някакво сериозна заболяване.Предварително Ви благодаря!

# 78
  • Плевен/Германия
  • Мнения: 75
Здравейте, д-р Йонов!
Казвам се Деси и имам син, който е на 7 месеца. Беше му поставена диагноза Pilonidalsinus и ни предложиха оперативно леЧение. Можете ли да ми обясните повеЧе за това заболяване и да ми кажете дали операцията е наложителна? Беше ми обяснено, Че има риск от инфектиране на гръбнаЧния стълб. Какви могат да бъдат последствията от една такава инфекция, ако не се съгласим на операция? Вие лиЧно какво бихте мепосъветвал?
Предварително Ви благодаря и Ви пожелавам много успехи!

# 79
  • Мнения: 117
Здравей Мама на Мила,
Докото успея да ти отговоря другите мами вече са гонаправили. Това, което ми описваш много прилича на така неречените афективно распираторни притъпи или още пристъпи на спиране на дишането. (популарният израз у нас е захласване) Приема се че се дължи на незрялата регулация на дишането при малки деца. Изчезват с възрастта. Наистина е в периметъра на детските невролози. При някои деца се налага наистина лечение с ривотрил, но би могло просто да се избягват силни дразнители. При получен вече такъв е нужно да се запази самообладание и де се накара детето да продиша, като му се духне рязко в лицето. Не позволявай в бъдеще детето да те изнудва и тероризира с такива пристъпи. (Всички сме виждали деца, които се търкалят по земята при отказ да им се купи нещо или да им се угоди)
Надявам се, че при вас нещата няма да стигнат до там, а просто е с доста по-нисък праг на болката. Предпазвай го от болкови дрезнители за в бъдеще.

Последна редакция: чт, 06 окт 2005, 14:49 от DrYonov

# 80
  • Мнения: 117
Здравей dessi75,
Пилонидалният синус е придобито заболяване и се среща след пубертета. При него каналчето е изпълнено с сосми и се образува от космени фоликули. Не знам какво точно е при вас , но ако се касае за отворче в областта на опашната кост най вероятно е да е невро-дермален синус. И при двете състояния, ако има връзка между гръбначния канал и кожната повърхност съществува риск от сериозни инфекции на нервната система. Невъзможно е да ти поставя диагноза само въз основа на това което си ми писала. За почти 18 годишната си пректика не съм се сблъсквал с инфекция, предизвикана от такъв синус. Сондирай още мнения преди да се решиш на опреация обаче и то от компетентни лукари, коит одапрегледат детето ти.(не си писала от кого или къде ти е поставена диагнозата)

# 81
  • Плевен/Германия
  • Мнения: 75
Здравейте,д-р Йонов!

Преди всиЧко Ви благодаря за бързия отговор. А при сина ми наистина се касае за отворЧе в областа на опашната кост, което при него е малко по голямо. Той е роден преждевременно(33+3 Г.С.) ако това е от знаЧение. Имам и още един въпрос-възможно ли е това отворЧе да се затвори от самосебеси с порастването на детето? И в нашия слуЧай задължителна ли е операцията? А самата операция добре ли се понася от детето и кога е най- подходящата възраст да се направи?
В момента живея в Германия и тук му беше поставена тази диагноза.Не се съмнявам в компетентноста на тукашните лекари, но възможността за операция на такова малко дете меко казано ме плаши.  За всякаква информация за добри детски хирурзи в Плевен ще Ви бъда благодарна.

Благодаря Ви още веднъж.

# 82
  • Мнения: 117
Деси, сега нямам много време да ти пиша подробно, но доколкото знам специално за пинониделните синуси, напоследък в европа предмно ги обработват с фенол мисля а не бъдзат да оперират, защото често настъпват рецидиви. Когото говориш с хирурзите попитай колко такива случая са имали, колко пъти годишно се срещат с такива случаи, при колко от тях имат рецидиви.
Това би било критерий въз основа на който да можеш да вземеш решение кой да оперира и въобще дали да се оперира детето. Пилоноделните синуси са окосмени, докато невродермалните не са.
Щом до сега детето няма проблеми с невроинфекции(менингит например) най-вероятно тоя синус не комуникира с гръбначния канал. Трудно е да се даде съвет от разстояние, но моите препоръки е да събереш мнения поне от 3 доктори и то с поглед върху проблема. Успех и много усмивки на теб и на детенце.
между впрочем кога го забелязахте това или по какъв повод. Всичко друго наред ли е с бебо? И сега на 7 месеца постнатална възраст ли е или е на 7 месеца корегирана?

# 83
Здравейте отново,д-р Йонов!
Възхищавам Ви се за това, Че отделяте от времето си, за да отговаряте на разтревожени майки като мен. Благодаря!!!
 Детето ми е на 7 действителни месеца, за коригирана възраст не е ставало въпрос. Казват, Че се развива за сега съвсем нормално. Тази "дупЧица" беше забелязана при рутинен контролен преглед от новата му лекарка преди около две седмици. Но макар, Че досега най-редовно сме го водили на контролните прегледи(поЧти всеки месец, даже и по-Често), предишната му лекарка не ни беше споменала нищо. ПолуЧихме от сегашната му лекарка направление за хирург и той каза, Че може да изЧакаме с операцията докато детето стане на годинка.
 Мен лиЧно ме вълнува повеЧе това, какви ще бъдат последствията за детето ми, ако полуЧи тази инфекция??? И такава операция с пълна упойка ли се прави или с местна?
Ох, спирам да питам повеЧе, най-добре е, когато се приберем в Бг (около нова година),  да се консултираме с още лекари (както ме съветвате Вие) и тогава да вземем решение. Дано само не стане прекалено късно.
Много Ви благодаря за отделеното време!




























# 84
  • Плевен/Германия
  • Мнения: 75
Госта бях аз. Извинявам се,но докато сам писала съобщението, потребителската сесия била изтекла:-)

# 85
  • Мнения: 3 698
Здравейте д-р Йонов   bouquet . Моята сладка дъщеричка се роди в началото на 28 г.с. и сега е на шест и половина месеца, но корегирана й възраст е съответно три и половина месеца. Вече е над 5кг. 59см. Харесва й когато я сложа да седи/ подпряна на фотьоил/ и седи доста стабилно , много се радва и чак след 15-20мин решава да полегне Grinning. Аз обаче се чудя не е ли рано  newsm78 , много ми е трудно да преценя на колко месеца е в действителност. От това което съм прочела и нещата които правят бебчетата по месеци, тя прави всичко за пет месечно бебе, но дали трябва да седи незнам.Относно захранването също ми е мн. трудно да преценя. Засега е само на адаптирано мляко. Без сокове и каши. Аз съм "против" ранното захранване и "за" захранването след шестия месец, но как да преценя кога тя ще е готова, на шест корегирани ли да започна, или по-рано? Ако имате време ще съм ви много благодарна да споделите какво мислите Вие за това кога в този случай трябва да започна да я слагам да седи и кога да я захраня.Благодаря предварително Hug

# 86
Здравейте д-р Йонов,
аз съм Светла, майката на Теди. Бих искала да ви попитам няколко неща - първо - скоро един доктор предположи че Теодор има намален слух и трябваше да се направи аудиограма, но проблема е че той има и умствено изоставане и те предложиха да е под упойка. Истината е че не го заведох, не посмях заради упойката. Имам ли основания за безпокойство.
Другото е за сестра ми която е бременна в 6 месец за 3 път и има много разширени вени и спукани капиляри. Нейният лекар й предписал "хепарин", но тя е мед. сестра и се безпокои за последствията. Има ли основания за безпокойство - ако да - какъв препарат може да използва, за да облекчи болките и синините. А иначе е качила само 6кг., но каките покрай нея не се спират и тя май въобще не почива камо ли да лежи.
Благодаря ви предварително за отделеното време - успех и много здраве.
мама Светла

# 87
  • Мнения: 117
Здравей setony,
Пръво по отношение на двигателните умения на дъщеричката ти. В практиката ми съм виждал доста деца да достигат моторни умения по-рано от другите си връстници(това се отнася както за доносените, така и за недоносените деца). Коригираната възраст е приета с цел по-добра сравнимост на достигнатото(физическо и нервно-психическо) развитие на недоносените деца. Навярно малкото сладурче е от групата деца, които се развиват по-бързо от връстниците си. Още повече, възможно е месеците, които се е развивала екстаутеринно(вече родена) да са допринесли за по-бързото развитие на моторните умения, отколкото ако ги беше преживяла интраутеринно (ограничени възможности  и облекчени условия за движение при по-ниско съпротивление в условията на течната среда). Още повече светът е доста по-различен и интересен, когато сме във вертикална позиция Simple Smile. Това е нещо ново и интересно за нея и с това бих обяснил интереса и към седналата поза. Въпреки това обаче не те съветвам да бързаш да я натоварваш със седене до момента в който не усетиш, че седи стабилно без помощта на подкрепящи я аксесоари като възглавнички и облегалки. Редовно я пробвай и ще усетиш точния момент навреме.
Относно захранването, аз също не ти препоръчам да бързаш, особено с глутен съдържащите храни. За тях категорично изчакай поне до навършване на 6 месеца корегирана възраст. Относно соковете и пюретата, не изпадай в крайности. Може би 6 месеца е малко късно да почнеш да я захранваш. Мисля, че вече би могла да опиташ със соковете, пюретата, но го съобрази и с желанието на детето. Ако забележиш, че проявява интерес и ги приема с охота след първоначалните опити, давай му ги спокойно. Това би бил един допълнителен емоционален стимул за детето. Просто както и във всичко останало, трябва да напипаш сама индивидуалния му толеранс и желания. Може би станах многословен и донякъде объркващ, но в крайна сметка тази отговорност пада изцяло върху теб. Ако искаш да дискутираме по-подробно обади ми се на Кюто.

# 88
  • Мнения: 117
Здравей Svetla,
Информацията, която ми деваш за Теди енапълно надостатъчна, за да мога да ти отговоря. По принцип в различните вазрасти различни видове изследвания на слуха са с различна значимост и не мога да преценя дали аудиограмата е точният метод във вашия случай. Ако искаш пиши ми на лични съобщения или на Кюто, за да обсъдим въпросите, които те вълнуват. Мисля, че наистина е уместно да се знае състоянието на слуха на детето, защото това би могло да даде възможност за адекватно лечебно поведение.
Относно проблемите на сестра ти. Ако има нереализирани бременности(спонтанни аборти или мъртвораждания) е уместно да се проведе изследване за антифосфолипиден синдром, който може да е причина както за разширените вени , така и за загубата на бременности. Мисля, че локолното прилижение на хепарин не е противопоказно по време на бременност, но по точно би ти отговорил акушер гинеколог. Съжалявам, че не мога да бъда по конкретен, но много ми е оскъдна информацията и в двата случая.

# 89
  • Мнения: 35
Здравейте д-р Йонов и благодаря , че се включихте във форума. Благодаря и на iskrica_nadejda, че ви е убедила да го направите  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт