Консултация с Неонатолог

  • 107 770
  • 303
  •   1
Отговори
# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Здравейте д-р Йонов, от 12 дни по система дъщеря ми приема Бронховакском и капки Ехинацея за подсилване на организма.  Вчера случайно срещнах една позната медицинска сестра, която каза, че от Бронховакскома децата кашляли. Възможно ли е това? Какви са впечатленията ви от това лекарство?
Благодаря Ви предварително за оказаното внимание.

# 91
  • Варна
  • Мнения: 737
Здравейте, д-р Йонов

синът ми е на 6 дни и вчера преживях истински ад. След сутрешното кърмене в 9 часа при оригване детето изплю два съсирека с диаметър около 4-5 мм, аленочервени на цвят. Веднага се обадих на педиатър и го заведох на преглед. Насочиха ме към детски хирург. След преглед на детето той стигна до извода, че най-вероятната причина за това изплюване на кръв са рагадите по дясната ми гърда. Препоръча да преустановя кърменето от тази гърда, както и да спра да давам калциевия глюконат, който давах по предписание на педиатъра от родилното, тъй като детето в първите дни имаше обривче по гръбчето. Сега кърмя детето от лявата гърда и му давам изцедената кърмя от дясната. Няма промяна в цвета и консистенцията на изпражненията му. Но се притеснявам и не мога да си обясня как от едни рагади може да са излезли два толкова големи съсирека. Много съм объркана и бих искала да Ви помоля за съвет дали е необходима друга консултация с друг специалист, въпреки че не ми се иска да влача по болници толкова малкото човече.

Освен това вчера ми направи впечатление, че след всяко кърмене малкия хълца в продължение на около 15 до 20 минути и много се мъчи. Държа го изправен, отпитвам да му дам по малко вода, но след хранене той често отказва вода или по малко, но това не помага. Искам да Ви попитам как можем да се борим с това хълцане и дали според Вас трябва да се търси пряка връзка между хълцането и изплютите кървави съсиреци.

Благодаря Ви за отделеното внимание!

# 92
  • Мнения: 145
Здравейте д-р Йонов,

Моля зя вашия съвет по повод проблема на моята приятелка - тя е бременна в 23 г.с. и на триизмерен видеозон се установява, че бебето има стеноза на дуоденума!
Какво следва да направи оттук нататък бъдещата майка и какво трябва да се направи след раждането на детето!
Благодаря предварително!

# 93
  • Мнения: 117
Здравей Jil2003,
Това, което е установено наистина е притеснително, но не е основание за прекъсване на бременносатта. Уместно е контролен преглед в динмика, защото само едно изследване не е винаги достатъчно информативно. По принцип стенозата означава стеснение, а не непроходимост.
Първо тя трабва да роди в специализирана болница, където има възможност за полагане на интензивни грижи за новородените и възможност за колаборация с детска хирургия. След раждането детето задължително трябва да се наблюдава за пасажа(преминаване) на храна през гастро-интестиналния тракт след започване на хранене през устата. Ако стеснението е значително, с голяма вероятност първият симптом ще е подуване на коремчето и повръщане. При значителна стеноза е възможно да се премине към оперативно лечение.
Окуражи приятелката си и не я оставай да се отчайва.

Последна редакция: пт, 14 окт 2005, 20:45 от DrYonov

# 94
  • Мнения: 117
Здравей Mirra,
Виждал съм значително по-голямо количество кръв, което децата са повръщали, от почти незабележими рагади. След като прегледа от двама колеги не е установил друга патология можеш да си напълно спокойна. Предполагам, че са извършени и изследвания на кръвосъсирването и броя на тромоцитите в кръвта, които да са в норма.
Смятам, че поведението което сте изградили е правилно. Когато рагадите зарастнат можеш да възобновиш кърменето от двете гърди.
Относно хълцането не бих могъл да ти дам съвет. Повечето кърмачета, особено в първите дни халцат след хранене. Няма приьом, с който да ги успикоим. Няма връзка между хълцането и повърнатите съсиреци.

# 95
  • Мнения: 117
Здравей mama V,
Извинявай, че закъснах с отговора си, но няколко дни нямах възможност да ползвам интернет. Не бих казал, че имам много голям опит с Бронховаксом, но при част от децата той действа моного добре. Освен че повишава имунитета, към няколко спицифични причинителя на респираторни заболявания, има и известно повишение на неспицифичния имунитет. Ефекта е още по добър ако се прилага в двъ последователни курса през 6 месеца. Аз лично никога не съм виждал кашлица, провокирана от него. Надявам се, медицинската сестра, която ви го е казала наистина да има лични наблюдения, а не да препредава нещо чуто от някой друг. Не съм срещал също и в литературата подобни съобщения.
Относно ехинацеята, там съвсем нямам наблюдения, защото просто никога не съм я ползвал.
Като резюме, мисля, че не би навредило на детенце, а ползата е много вероятна.

# 96
  • Мнения: 216
Здравейте д-р Йонов,
моето детенце е недоносено роди се в 33 г. седмица.Вече е почти на 3 м.До сега 3-4 пъти е имал треперения на крайниците,а днес за секунди и цялото му тяло  се разтрепери.Понякога е превъзбуден,мята крака,ръце,образува балони от слюнка по устата.Когато му дам биберона,въпреки че е гладен започва да го върти с език уж се мъчи да го засуче,а неможе ,ядосва се и чак накрай засуква.Много се притеснявам какво му е!!!

Последна редакция: ср, 19 окт 2005, 13:40 от iskrica_nadejda

# 97
  • Мнения: 145
Д-р Йонов, много Ви благодаря за отзивчивостта и окуражителните думи!

# 98
  • Мнения: 117
Здравей nattty,
Това, което ми описваш е присъщо за всички новородени бебета. От информацията, която ми даваш мога да ти кажа само, да очакваш бебето ти да се държи като бебе на един месец и една седмица възраст(тоест това му е корегираната възраст). Нищо не споменаваш и за периода след раждането( детенцето имало ли е някакви проблеми или всичко е протекло безпроблемно) и от кога си е в къщи.
Разбираш, че от един постинг не бих могъл да бъда прецизен, но не намирам нищо нередно в поведението му. Понякога, когато децата са много гладни, се държат по този начин, особено когато биберона не е най-подходящ и те са изнервени. А потрапкванията на крайниците също са нещо обичайно за първите месеци от живота на детето. За твое успокоение бих ти препоръчал да уведомиш наблюдаващия ви неонатолог или педиатаър, за да могат те след преглед да отхвърлят съмненията ти.

Последна редакция: пт, 21 окт 2005, 16:04 от DrYonov

# 99
  • Мнения: 216
Здравейте д-р Йонов,
 Благодаря за успокоителните думи!За всеки случай ше ви дам още информация.
 В епикризата е записано Първична белодробна ателектаза ,Асфиксия на новороденото(проплака на 5 мин)  Повръщане на новороденото.Бебо беше в кувьоз 7 дни  и на кислородна палатка.Имало е проблем със захранването и беше със сонда.Изписаха ни на 15 ден с тегло 2170.В къщи сме нямали проблеми,ядеше си детенцето.След това започна да повръща и регургитира и така е до  днес,но тежи 4870.Лошото е че сега е с анемия и рахит.На кърма е,пие Малтофер,а Вигантола постоянно  го увеличават (сега е на 10 капки ),но без резултат.Благодаря за отделеното време!

Последна редакция: пт, 21 окт 2005, 09:08 от iskrica_nadejda

# 100
  • Мнения: 117
Здравей nattty,
Въпреки повръщането, детенцето наддава много добре. Запази кърменето възможно най- дълго.  Потрепкванията би могло да се отдадат и на рахита (ако стойностите на калция са ниски). Рахита и анемията доста често се наблюдават при новородени недоносени деца. И двете заболявания са лечими, и са без последствия за децата. Жлая ви скорошно оздравяване и по-малко тревоги  за теб.

# 101
  • Мнения: 3 591
DrYonov здравейте и благодаря за помоща която оказвате на майките!

Аз още не съм родила, но имах много проблеми с тая бременност.
Кървях силно(ярко червено)от 10та до 18та седмица, после още 2-3 седмици тъмна кръв, имах отлепване на плацентата, загубих единия близнак, хематом в матката и много притеснения. Не се установи причината - на скана в 23та седмица всичко с бебето, което оцеля изглеждаше наред - хематома беше резорбирам, както и 2рия близнак..
Сега съм 31 седмици - в урината ми се установи наличие на билирубин. Докторката каза, че не е притеснително, защото нямам други оплаквания, но аз прочетох разни страхотии за връзката на това с "blood cloth disorders"  и плацентарните инфаркти и много се подплаших. Аз съм с положителен резус фактор(ако това има значение)
Според вас, трябва ли да се притеснявам за бебето или еднократно откриване на билирубин в урината може да е и фалшифо-положителен резултат? 

# 102
  • Мнения: 117
Здравей Деси,
Не е необичайно и при напълноздрави бременности да се наблюдава наличие на билирубин в урината. Не искам да ръзсъждавам, каква би могла да е причината, защото множество заболявания могат да доведат до наличие на билирубин в урината. Определено не бих постъпил като колежката и бих повторил изследането и допълнил с изследване на чернодробни ензими и серумен билирубин, с цел да се установи причината за наличието на му в урината.(ако първоначалното изследване не е лабораторна грешка) При една рискова бременност, каквото караш ти не бих се задовалил с това обяснение и бих потърсил причината.
Какви са рисковете за детето на този етап не се наемам да прогнозирам, но щом си достигнала 31 гестационна седмица, шансовете на твоето бебче са много големи. Не знам от къде си, но определено ти препоръчвам раждането да стане в голям родилен център с възможност за реанимация и интензивна терапия на недоносени новародени и възможности за провеждане на апаратна вентилация.
Консултирай се с опитен акушер-гинеколог. Не изпадай, обаче в паника. Просто смятам, че нещата трябва да се изчистят за де се избегнат напразните притеснения или изгради правилно поведение.
(Не се разбира от постинга за личната лекарка ли сатва въпрос или за твоя акушер-гинеколог) Другият ми съвет е : не бързай да се плашиш от прочетеното в литературата, защото ще "преболедуваш" всички заболявания, за които си прочела. Ако искаш да го обсъдим по-подробно пиши ми на лични съобщения. Ще се радвам да разбера, как са се развили нещата при теб. Желая ти успешно износване на бременността, леко раждане и здраво дете Simple Smile

Последна редакция: чт, 17 ное 2005, 15:45 от DrYonov

# 103
Здравейте!
Синът ми е със една Y хромозома повече или 47XYY.Моля ви пишете ми нещо повече за това зъстояние.За сега нещата вървят добре,но страшно много се притеснявам.Какво ма да очаквам за напрет?Моге ли нещо да се нправи?Благодаря от сърце предварително. baby_neutral

# 104
  • Мнения: 308
Здравейте!
Моля ви,ако някои има информация за дете родено"без дупе"да ми пише!
Благодаря!

Последна редакция: вт, 29 ное 2005, 13:46 от iskrica_nadejda

Общи условия

Активация на акаунт