Био зеленчукова градина №8

  • 73 638
  • 751
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 194
не се продават надупчени  Laughing ще ти се смеят някъде като питаш за кофа с дупка  Hug
подправки в сандъчета за цветя стават, със зеленчуците няма да се получи   Confused нямат обем

а тоя бетон толкова ли е як че да не може да се разбие?
така като чета ще ти е по-лесно да го махнеш и да почнеш на чисто  Wink

Оххх, как да го махне милото бетона като ме знае, че и една китка немога да отгледам  Mr. Green...ама е сега чета в един форум и се обезкуражих http://zaedno.de/forums/viewtopic.php?f=116&t=9603

Абе, в някаквиварели или бидони, дали не става? Rolling Eyes

Изобщо, дали има във форума тема " терасни зеленчукопроизводители"? Да зема да пусна, а?

Последна редакция: вт, 17 май 2011, 20:53 от К-А-М

# 736
  • Велико Търново
  • Мнения: 339
KAM, майка и татко си гледат от години домат и пипер в тенекии от сирене на терасата над гаража ни. Особенности май няма, но всеки ден поливат по "едно канче на всяка тенекия" - набило ми се е в главата от детството  Heart Eyes

amica1, ще пробвам утре с глухарче и ще повторя, дано има успех, благодаря за отговора  Simple Smile

# 737
  • Мнения: 194
beleva , това звучи обнадевдаващо, дано не е сложно....ееее наистина ше зема да пусна тема.

# 738
  • Мнения: 4 586
Във форума на цветарките има доста натрупан и споделен опит в отглеждането на подправки, в това число и в саксии. http://forum.flowersnet.info/viewforum.php?f=83 В главата ми стана микс.
Между другото, и те ползват копривена вода за био защита, от листни въшки.

# 739
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Ana.Ivanova
 


Тъкмо се радвах на твоята градина и ти направо ме разби.
Относно снимковия материал – чудесно предложение стига да има защо. Въшките ги елиминирах миналата година и ми се струва, че на снимка няма да се види, че не мърдат.

Ако срещна интересно предложение, независимо от какъв източник – интернет, книга, форум или колежката от съседната стая, не бих проявила мнителност, а при случай с удоволствие бих го експериментирала. Мисля, че важното е да се споделя, дали имаме личен опит с препарата, което и правя.  

Относно линковете – и без линкове, щом има подробно заглавие, Гугъл представлява търсачка, така че не е проблем намирането на материалите. Ето например, като се напише “Биологично земеделие учебен модул“ още на първа позиция излиза въпросният материал по проект EL/04B/F/PP-148258 по програмата Леонардо да Винчи на адрес http://www.euranek.com/alter-agro/pdf/unit8_bg.pdf. Друга препратка направих към Мананди, който е дал точен адрес.

Пускането на 2 поста един след друг едва ли е въпрос на съмнителен вкус, а е по-скоро въпрос на емоция, пресещане в по-късен момент или на организация на поста (както смятам да направя сега за прегледност).

# 740
  • Варна-София
  • Мнения: 428
daniabc
 
Както казва Куркума  в един стар пост от 2010 г. „ако имаш селски, домашен сапун, още по-хубаво“

# 741
  • Мнения: 194
Отивам да чета, Вълчо....веднагически..., а това с копривата, сапуна, туртата и бирата за охлюви....водя си копи - пейст записки  Wink

# 742
  • Мнения: 8 567
Нещо био за борба с мравките да споменете, че вече едвам смогват да извлачат всички семена, които посея и помагачи май викат. Направо не ми се вярва всичките, които срещнах да живеят в моя двор.   #Crazy

# 743
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 301
daniabc
 
Както казва Куркума  в един стар пост от 2010 г. „ако имаш селски, домашен сапун, още по-хубаво“

amica1, внимателно с домашния сапун. В направата му се използва сода каустик . Майка беше си направила лекарство- компрес против шипове от нарендан домашен сапун и после положението се влоши. Доколкото си спомням, мястото се възпали.

# 744
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Агрономите препоръчват 2 с.л. течен сапун на 10 литра вода, когато се ползва като прилепител. Содата каустик е обичайна съставка на обикновените сапуни в търговската мрежа. Ако не е сбъркана рецептата за домашния сапун - няма страшно, това е ниска концентрация.

# 745
  • Велико Търново
  • Мнения: 339
Нещо био за борба с мравките да споменете, че вече едвам смогват да извлачат всички семена, които посея и помагачи май викат. Направо не ми се вярва всичките, които срещнах да живеят в моя двор.   #Crazy


Мравояд, ако не стигне един - втори вземи, а ако не намериш остави им нещо сладко - бисквити например да хапват тях, а не семената  Mr. Green

# 746
  • Мнения: 8 567
Нещо био за борба с мравките да споменете, че вече едвам смогват да извлачат всички семена, които посея и помагачи май викат. Направо не ми се вярва всичките, които срещнах да живеят в моя двор.   #Crazy


Мравояд, ако не стигне един - втори вземи, а ако не намериш остави им нещо сладко - бисквити например да хапват тях, а не семената  Mr. Green

Благодаря за идеята, а бисквитите БИО ли да са, домашно приготвени? Mr. Green
То на чужд гръб... Crossing Arms
Мравояд не става, цитат от Уикипедия: "Мравоядът изяжда само около 140 мравки от един мравуняк преди да премине към следващия. Така той е сигурен, че мравуняците в територията му ще оцелеят и на следващия ден ще има какво да яде."

Миналата година за няколко дни се бяха намърдали в къщата, тогава с някакъв тебешир и Райд и прогоних, но из двора.... ooooh!

# 747
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 846
Аз ползвам тук една химия ( не знам колко е био де) ама срещу огнени мравки и термити работи - малко на мравуняка+ вода и се местят. Иначе съпругът ми в Канада ги палеше, ама тук срещу тези не действа.
Знаетели купих си едни топчета против змии - личното ми мнение е че са си чист нафталин. Иначе по една от телевизиите тук гледах за специална мрежа - ковеш от външната страна на оградата- отказах се след като разбрах, че те и по дърветата се катерят

# 748
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Евтините меки пластмасови кошчета са за гипсаджии, фаянсаджии, да бъркат вътре.

Баклата и при мене цъфти. Такова сходство в нюансите с цвета на бамята! Мисля. че до седмица - две ще е готова за бране, да си осигуря агнешки врат за тогава   chef.

Разсадих три лехички с доматки, а те, горките, освободени от кофичките, сякаш за часове се засилват и растат. Берекет да е. Благоверната разсади чубрица, ама естет е тя: тури по 3-4 стръка на много места с всецяло разкрасителна цел.  Аз пък добавих още няколко соларни лампи, имам около 25 вече, прекалявам. Ама красиво е!

Нямам време много да градинарствам, че ремонтирам една стая. Там ще е спалнята, а ще има голям прозорец, до пода, ще отивам директно в градината. А пък като си легна, ще бъда на едно ниво (нисък е моят кокошарник  Simple Smile) с бамята, да речем, и ще се гледаме по цяла нощ.

Класически сапун се нарича вещество, получавано при смесване на мастни киселини със основи - натриева (сода каустик) или калиева. След реакцията содата каустик се неутрализира - обичайно взаимодействие на киселина и основа. Проста формула. В промишлените сапуни, па били те и много маркови, има твърде много боя, ароматизатори, ПАВ, овлажнители, консерванти, палмови и петролни продукти...да не изброявам, прочетете на някой етикет. Та така.

Някога борехме с баба и дядо листните въшки с калинки. Събирахме ги в бурканче из пукнатини на камъните, разни сухи барачки, дето зимуват. Събирах и летящи. После пускам в градината. Въшки нямаше. Обяснявам си го, че от стреса от пребиваването в буркан калинките снасят яйца, а именно ларвите им са унищожители на въшки: стигали били до 3000 броя на ден.

Фуражният грах цъфти в лилаво, някой попита за това. И той е вкусен, но просто ражда по-малко. Там се търси зелена маса. Е, може и да си има и обикновен грах. дето е лилав, сортове хиляди.

А кой ще пусне нова тема?

# 749

Общи условия

Активация на акаунт