Първи ден на градина

  • 14 931
  • 197
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 267
Нашата дъшеря тръгна на ясла на 2г и 3 месеца ! Уточнявам , че освен от мен и баща й не е гледана 1 минута от баби , лели и т.н.....
Когато разбрахме , че ще ни приемат 2-3 месеца преди старта ние я водехме с колата до оградата на яслата , говорехме й колко е хубаво , колко деца има , как ще се учи да прави всичко сама като у дома ....Тръгна на ясла и още от първия ден все едно се е родила в яслата .....Може и да поплакала , но ние не сме разбрали - винаги беше чиста , доволна , щастлива и с нетърпение за следващия ден ! Научили сме я , че по градинките и площадките в парковете не се играе с други деца ....и тя така е свикнала , но децата от яслата за нея са другарчета и с тях играе с удоволствие ! През май месец тази година навърши 3 години и от 1 септември е в градината ! Госпожите и лелите от яслата вече 2-3 месеца ги подготвят , че ще отидат в градината защото са големи , послушни , да се учат да пеят , да танцуват , а в яслата ще дойдат 'бебетата"....Ние в къщо подкрепяме казаното от госпожите и дъщеря ни вече е напълно готова за онова , което й предстои !
Много е важен подхода на родителите , как и с какъв режим се гледа детето преди ясла или градина ....Непрестанните ежедневни майчини кафета с по няколко деца или баби лично за мен са голям вредител за нагласата на децата при тръгване на ясла и/или градина ! Peace

# 106
  • Мнения: 15 379
Научили сме я , че по градинките и площадките в парковете не се играе с други деца ....и тя така е свикнала...

Това пък защо?

# 107
  • Мнения: 267
Кафе съм си пила с баща й или сама , но не съм сядала и за минута в онези непоносими огромни групи от майки и бебета /деца дори и които познавам , където не е ясно кой с каква лъжица яде , къде е неговият плик и където от врява , плач и пишене не се чува дори ниско прелитащ самолет !

По площадките децата са чужди и непознати за нас , нямам представа какъв характер са, контактни или не и нашата дъщеря е научена , че не се досажда на никой и в никакъв случай чужди играчки не се вземат , не се дърпат ! Тя се заиграва сама , на никого не пречи , от никого нищо не иска ....и се надявам да й се сформира чувство - да не позволява на нея да й се досажда и някой непрекъснато нещо да й иска !
По този начин съм си направила 3 години разходките супер приятни ! Нито веднъж детето ми не е пищяло , че иска чужда играчка или , че Пешо още не го прибират , а ние с нея се прибираме !
Считам , че от най-малкия елемент и най-незначителния се започва от самото раждане ...На детето всеки дребен детайл се казва , казва и се показва , а само с казване и искане за съжаление не се получава !  Laughing

Научили сме я , че по градинките и площадките в парковете не се играе с други деца ....и тя така е свикнала...

Това пък защо?

# 108
  • Мнения: 2 132
Ние пък бяхме група майки(7-8), на които децата си играеха много добре заедно в парка и на детската площадка. По кафета много рядко сме седяли. На вън са яли само плодче и голямо пищене не е имало...

До 3 годинки действително се заиграват повече сами, но по лично впечатление, след това детето само търси контакта на другите деца  Peace

# 109
  • София
  • Мнения: 3 789
......... не съм сядала и за минута в онези непоносими огромни групи от майки и бебета /деца дори и които познавам....................................
По площадките децата са чужди и непознати за нас , нямам представа какъв характер са, контактни или не и нашата дъщеря е научена , че не се досажда на никой и в никакъв случай чужди играчки не се вземат , не се дърпат ! Тя се заиграва сама , на никого не пречи , от никого нищо не иска ....и се надявам да й се сформира чувство - да не позволява на нея да й се досажда и някой непрекъснато нещо да й иска !
По този начин съм си направила 3 години разходките супер приятни ! .........
Знам, че не е по темата, но просто не мога да се сдържа! Crossing Arms
Вероятно имаш огромно желание да си отгледате един аутсайдер, един интровертен тип или някакво подобие на теб самата, защото по това, което си написала не оставам с впечатление да си по-различна от един затворен в себе си и към другите човек.....
На мен винаги ми е било приятно да бъда сред хора, по площадките винаги сме били няколко майки и макар, че децата ни са още малки, за да създават трайни контакти и приятелства, на Алекс винаги й е било приятно да види другарчетата си Peace
Дори когато беше малко бебе и през повечето време спеше в количката - отново съм се виждала с "онази тълпа от майки и бебета" - винаги е имало какво да си кажем и да си бъдем полезни една на друга, дори и чисто информативно.
Това, че не си познавала майките и децата - ако излъчваш негативни сигнали и знаци, че не искаш да ги познаваш, нали не очакваш някой да дойде и да се запознае с теб, да те покани да се присъединиш към тях, защото подобни персони нямат място в подобни групички Whistling
Но това да ограничаваш детето си, да го изолираш от себеподобните му.......не искам да си представям какъв индивид ще се оформи за в бъдеще Naughty Crossing Arms Thinking

# 110
  • Мнения: 267
Не се безпокой , никога няма да ти се наложи да видиш лично "какъв индивид, интровертен тип и аутсайдер" сме си отгледали ....и още по-малко да повлечеш някакви негативи за себе си или отгледаното от вас супер контактно, живеещо на големи групи дете лидер  Laughing  StopМоже би някой ден ще я видиш по телевизията с някои постижения нашето , но няма да знеш , защото няма да ти се даде таква възможност , че това е онзи "индивид" за който ти си дала ясни заключения без да знеш абсолютно нищо и да се вмесваш в нещо на което нямаш право дори на мнение !  Thinking
Не знам защо се получава така и вероятно затова пиша малко и много рядко във форумите ....Аз пиша по темата , в друг пост ме питат , аз отговарям и изведнъж се започва поучаване , критика и дори определения каква съм аз , че чак и детето ми  Joy Joy Joy

Моля ако Мишле или някоя друга мама иска отново да се "изкаже' по въпроса и да ми даде определения да пише на лични , а не да се спами тук темата и да избистряме гледни точки ангажирайки цяла аудотория хора ....
Извинявам се на мамите , които изчетоха волно или неволно тези бръщолевеници и обещавам , че повече каквото и да бъда провокирана в тази тема извън поставения въпрос за ясли и градини няма да пиша !

Мишле , не му е мястото в темата , но и аз като теб не мога да се въздържа с цел градивна критика  Joy JoyИма една поговорка "От зелена тиква семе не се вади"...Разтълкувай я както искаш ... Peace.Аз вероятно съм по-близо до годините на майка ти отколкото до теб , защото освен малката принцеса , която на 3 е със супер ниво ...имам син на 21 години ....и в този смисъл съм минала по този път с набиране на много житейски опит и там от където аз се връщам , ти тепърва се учиш да стъпваш! Laughing

Здраве и късмет на всички мами и дечица , още веднъж моля за извинение за този пост извън темата !!!

Всяко дете може да свикне в ясла и градина , защото това е естествения ход на живота ...Просто при едни дечица става много бързо , а при други по-трудно и бавно , но като във всяко нещо трябва кураж и многооо търпение ! Успех !  bouquet   

# 111
  • Мнения: 445
Хубаво де, а какво пречат кафетата на адаптацията? Ние всяка сутрин сме на едно открито с много играчки и топки за децата на полянката и там се събират повечето бебешори. След обяд са по площадките. Вярно, че на тази възраст си играят повече сами, но на моята й харесва да играе до другите деца, от децата се научи как да се пуска по пързалките, като сме сами въобще не се заиграва, само събира боклуците от земята и ги яде и аз затова все гладам да й осигуря компания.

# 112
  • Мнения: 267
Не съм казала , че "кафетата пречат на адаптацията" .....Опитах се да кажа друго , но бях явно криво разбрана ...Исках да кажа ,че моето дете не е стояло нито веднъж в група с други деца , ама наистина нито веднъж , винаги съм предпочитала индивидуалните ни разходки и по-дистанцирано поведение .....и въпреки това нашата дъщеря нямаше никакви проблеми с адаптацията ....в ясла на 2г и 4 месеца .....Мисля , че когато малчуганите израстват в големи групи на майки ...свикват с деца , топки , играчки , общо ядене и много други неща , които приличат на тези в яслата , ноооооооо свикват и с това, че там някъде измежду многото бебоци , деца и майки , е някъде и тяхната мама ....Пиодсъзнателно те правят връзка , че може да се играе , да се яде с децата , но не могат да свикнат без мама или иначе казано .....нямат достатъчно силен мотив и предизвикан интерес за да поискат да опитат да отидат и да свикнат с яслата .....Това е само моето мнение , което не е задължително да е вярното за другите , но е сформирано от лични наблюдения и не малък житейски опит !

# 113
  • София
  • Мнения: 3 789
Сиси, разбира се, че кафетата и сбирките с други майки и деца  пречат на адаптацията на детето....така няма никакъв шанс то да стане известна личност или пък да го дават по ТВ, както ще се случи след време с децата на други майки, но за съжаление няма да имаме честта да ги познаваме Naughty Tired Laughing

Разбира се, че за децата е най-добре да растат в средата, която е подходяща и здравословна за тях - а именно, сред себеподобни, т.е сред други деца. И така със сигурност адаптацията им, когато тръгнат на ясла/градина ще е много по-лесна и естествена. Разбира се, има и изключения, но са рядкост.  А не, когато за първи ден попадне в "своята" среда, да се чуди къде е и защо е там.......
Имам лични наблюдения, че често се получава така, затова го споделям. Но в крайна сметка - всеки сам решава как да постъпи - да даде свободата и щастието на детството на детето си или да го "окове" в стремежа си да постигне чрез него нереализирани собствени амбиции, лишавайки го от контакт с други дечица.

Bennu Korel, по повод поста ти кой за какво изказва мнение - затова са форумите и свободното слово - всеки да изкаже мнение, когато иска или се налага. Но никой няма право да налага забрани, както ти се опитваш.  Naughty Иначе се възхищавам  на куража и смелостта ти да родиш дете с толкова голяма разлика от първото, защото това са все пак поколения разлика....и съответно и различни разбирания за възпитанието им. Peace А това кой колко път е извървял.....ще запазя мнението за себе си. Но са много хората, които живеят, но не изживяват пълноценно живота си! Е, аз съм от тези, които го изживяват - само в истинския и красивия смисъл! Peace

# 114
  • Мнения: 267
Може да има различни разбирания за "кафетата и средата на децата със себе подобни " , но на мен тези групи са ми приличали винаги на племенните от преди хиляди години .....Големите групи са по-шумни , затормозяват детския мозък , те всъщност изнервят и майката , но за съжяление та не го съзнава ...в момента в който го прави ....Започва бебенце да плаче по цяла нощ и тя няма обяснение защо .....но затова живота е едно училище и всеки както иска така минава през него и получава в крайна сметка онова , което заслужава !  bouquet

Свикват , със сигурност дори нямат нужда от 5 дни адаптация деца , които не живеят на племенен принцип по парковете и площадките ....Едва ли моето дете / малкото/ е единственото... newsm78...ако пък е единственото , значи на него му е дадено ...Нито един път и нито един ден не се разплака като тръгна на ясла и сега всяка сутрин тича с радост !
Не забранявам мнение на никой , но не бих искала когато дам своето мнение да бъда квалифицирана с различни определения и да се прави "профил" на какво ще стане от детето ми или какво е то в момента !

Мишле , благодаря за поздрава и оказаното уважение  Peace, че имам деца с такава разлика ! Ти се въздържа , но аз ще ти кажа най-приятелски.....само едно от многото неща , които мога да кажа - навсякъде в медицинската литература .....е вече твърдо доказано , че "деца на родители в по-зряла възраст" са  по-напредничави от своите връстници създадени от значително по-млади родители ..... Wink

# 115
  • Мнения: 267

Bennu Korel, ........................................... Но са много хората, които живеят, но не изживяват пълноценно живота си! Е, аз съм от тези, които го изживяват - само в истинския и красивия смисъл! Peace


Мишле , попитали радио Ереван какво означава "ала-бала' .....Мислили , 24 часа и излязли с изявление :
Да създадеш живот , да се отдадеш изцяло , да възпитаваш , да търсиш най-добрия начин за постигане целта детето да стане личност и когато се обърнеш назад - да видиш един интелигентен , щастлив и успял за себе си млад човек .......тогава си направил ВСИЧКО и това ВСИЧКО не е "ала - бала " , а останалото в живота , който е една илюзия , без никакво изключение - всичко останало е ала-бала  Peace


п.п Бих те попитала - по какво разбра , че аз не се чувствам истински щастлива и успяла в много отношения ......Просто приеми , че както ти и други мами се чувствате добре на големи групи , така аз и дъщеря ми се чувстваме по-добре когато се разхождаме и си играем извън яслата заедно и по-далече от писъци и ревове , а за проблеми на родители да не говорим..... Naughty

# 116
  • Мнения: 19
Привет и от мен. Повечето теми винаги се изкривяват от същината на въпроса, но както и да е.
И аз съм от типа майки, които се движат в компания от 2-3 и все пак това не е винаги, а когато имаме възможност да се виждаме. През останалото време сме сядали сами с детето по пейки, но няма как да изолирам детето - т.е. аз си стоя сама на пейката, но детето винаги завързва контакт с другите деца или пък те с него.  Да отбележа, че аз излизам в близката до нас морска градина и просто няма никаква възможност да се изолирам от хората тъй като навсякъде е претъпкано с хора, макар че по някога, макар и рядко ми се е искало да сме сами с детето на спокойствие, но определено няма как да се получи през летните месеци.
Та както и да е - от септември и моята госпожица ще тръгва на градина - та надявам се всичко да е ОК.
Успех на всички, на които предстои тази стъпка!!!

# 117
  • Мнения: 267
Изкривява се темата , защото изказваш мнение и някой като реши не да даде собствено мнение , а да направи рецензия на чуждото ...нещата се размиват до неузнаваемост ...Аз и затова не пиша ...почти никъде ..., защото това е крайния изход ....Само при сериалите е различно  smile3521

Ще се опитам и аз по посока на предходния пост да се върна в темата .... Simple Smile

И нашата кукла на 1 септември е на градина , но се мести с децата от яслата ....!
да са живи и здрави всички дечица да се справят безпроблемно с онова , което им предстои ! Hug

# 118
  • Мнения: 601
Може да има различни разбирания за "кафетата и средата на децата със себе подобни " , но на мен тези групи са ми приличали винаги на племенните от преди хиляди години .....Големите групи са по-шумни , затормозяват детския мозък , те всъщност изнервят и майката , но за съжяление та не го съзнава ...в момента в който го прави ....Започва бебенце да плаче по цяла нощ и тя няма обяснение защо .....но затова живота е едно училище и всеки както иска така минава през него и получава в крайна сметка онова , което заслужава !  bouquet

Свикват , със сигурност дори нямат нужда от 5 дни адаптация деца , които не живеят на племенен принцип по парковете и площадките ....Едва ли моето дете / малкото/ е единственото... newsm78...ако пък е единственото , значи на него му е дадено ...Нито един път и нито един ден не се разплака като тръгна на ясла и сега всяка сутрин тича с радост !
Не забранявам мнение на никой , но не бих искала когато дам своето мнение да бъда квалифицирана с различни определения и да се прави "профил" на какво ще стане от детето ми или какво е то в момента !

Мишле , благодаря за поздрава и оказаното уважение  Peace, че имам деца с такава разлика ! Ти се въздържа , но аз ще ти кажа най-приятелски.....само едно от многото неща , които мога да кажа - навсякъде в медицинската литература .....е вече твърдо доказано , че "деца на родители в по-зряла възраст" са  по-напредничави от своите връстници създадени от значително по-млади родители ..... Wink

А ДГ и ясла не са ли един умален вариант на племе?

Въобще по определение човек е социално животно. Иначе не бихме изградили местата за живеене, по собствено подобие. Не бихме се струпвали на куп в градове.

И без да влизам в тази дискусия се питам от къде знаеш, че детето ти не би харесвало чужда детска компания, след като така лесно се е адаптирала в ДГ? Не си ли се замисляла, че може би щеше да се забавлява, но както прави всяка майка волно или не, налага своите разбирания за живота си и върху детето си. Често забравяме, че въпреки ДНК-сходството децата са ни съвсем отделни и уникални индивиди. Често със съвсем различно от нашенто възприятие към света.

А житейските изненади нямат край. Така сина на известния деригент проф. Васил Арнаудов - Андрей - е известен в чалга-халтурата и правенето на безвкусно шоу.

Последна редакция: чт, 11 авг 2011, 11:00 от kikimora1

# 119
  • Мнения: 267
В яслата дъшеря ми е тръгнала за да се социализира , в определени часове и по определен начин с установени все пак норми да общува с връстниците си ....
Представи си , че навън съм забелязала от прохождането й , че е по-спокойна , по-доволна от играта и по-удовлетворена от разходката когато си играе на пясъка или на пързалката или с нейните си играчки сама .....Тя е научена , че чужди играчки не се пипат и на никой не се досажда , както разбира се и на това , че нейните играчки в парка и на площадката са си нейни и никой не бива да й досажда и да й налага на какво му се играе и още по-лошо по какъв начин ....
Аз мисля , че най-положителното за едно дете е това - да се адаптира отлично в ясла /градина , а в живота извън социалното общуване да е независимо само за себе си и в игрите и в посока на мисли и действие !!!

Обещавам , че повече няма да давам "безплатни уроци" ...в този смисъл няма да отговарям на въпроси от рода "защо моето дете така или пък иначе !!!! Ами защотио ТАКА !!!!!!!!!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт