Първи ден на градина

  • 14 916
  • 197
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 174
Пускам темата, въпреки че съм наясно че за всяко дете е индивидуално и няма общовалидни правила, май по - скоро търся успокоение от майките, минали по тоя път  Wink
При нас нещата не тръгнаха особено добре, вчера беше първия ден на синът ми на градина.
Като за първи ден нямаше особени проблеми, заведох го, той отиде при децата и "забрави" за мен, та се измъкнах тихичко, после госпожата ми каза, че през деня е бил спокоен, заигравал се е, прохленцал на няколко пъти, но нищо сериозно.
Екшъна е бил след обедния сън - около 3,30 - 4ч. следобяд като се е събудил и се е сетил за мен. Плакал е много, аз отидох да го взема към 5ч. и беше се заиграл с един пластелин, даже не искаше да тръгва, че го чаках да се наиграе 15-20 минути.
До тук добре, обаче днес сутринта още като влезе в стаята за игра при другите деца и се усети накъде отиват нещата, и ревна. Ама така сърцераздирателно, беше се вкопчил в мен и не искаше да ме пуска, оставих го там да плаче и послушах на вратата няколко минути - още плачеше  Confused
Много се двоумя дали да го водя пак утре, просто ако така плаче, не мога да го мъча.
Та въпросът ми е: долу горе според вас колко време е нормално да проплаква като го оставям, как да преценя накъде отиват нещата - към свикване или към мъчение за детето  newsm78
Да уточня, че по принцип не ми е наложително да ходи на градина - от година и четири месеца го водя у майка ми /там нямаше никакви проблеми със свикване, аставяне и т.н. ходеше с голямо желание у баба си/, искам да ходи на градина заради децата, майка ми живеят на улица почти само пенсионери, няма други деца, с които малкия да играе, и това не  хубаво според мен. Трябва да има приятелчета на неговата възраст, вече е на 2 г. и 6м. не може само с възрастни да общува и т.н.
От друга страна той още не говори добре, знае 20-тина думички и не може да обясни ако нещо не му харесва, питам го как е прекарал, какво е ял, играл ли е с децата, но той не може да ми каже. Та и така не става.
Извинявам се за дългия пост, много ми е трудно да реша как да постъпя, надявам се на някаква насока от вас  Thinking

# 1
  • Мнения: 806
Да, много познато  Wink
Синът ми също много плака, поне месец.  Всяка сутрин.  Исках да плача с него, много ми беше мъчно.  Децата чувстват раздялата и се страхуват от всичко ново и от всяка промяна.  Искам да ти кажа, че всичко това е нормално.
Аз водех малкия на градина и оставах с него поне 10 мин. докато се заиграе.  Казвах му, че мама ще се върне да го вземе и няма да го оставя там.
Вечер като го прибирах пак оставах малко да ми покаже играчките и столчетата, масички ...
Казвах му, че ето как го прибирам всяка вечер и няма да го оставя сам.
Постепенно той свикна.  И не само това, стана самостоятелен и по жив.  Мисля, че факта, че се пребори с страховете си му помогна. 
Все пак всичко това формира характер.  Все още има дни в които иска да остана и да си играем, може малко да похленчи, но нищо сериозно.
Виждам промяната в него.  Всяка вечер преглеждаме рисунките от градината и казвам Браво!  Той е щастлив и ние сме щастливи.

Не се притеснявай.  Всяко ново начало и всяка промяна са трудни както за децата така и за нас.

# 2
  • Мнения: 646
Не се притеснявай-ще свикне. Трудният период ще трае поне 2 седмици, после постепенно ще разбере, че винаги ще ходиш да го взимаш, че не е изоставен на това ново място. Най-трудни са трети-четвърти ден. След това при всяка ваканция или по-дълго отсъствие от градина се започва с плач, но после се приобщават.

# 3
  • Мнения: 1 174
Да пробвам утре да поседя малко с него - 10-15 минутки, да го изчакам да се заиграе, днес като се разплака, госпожата го вдигна и ми каза: "По - добре тръгвай, че става по - зле като си тук", ама да взема утре да поседя с него малко, може по - леко да го приеме  Confused
Значи да очаквам плач още една две седмици примерно, и би трябвало постепенно да намалява плача и да ходи с желание ? Ако му харесва, разбира се...
Така и не мога да разбера дали му е хубаво да е с децата, или не.
Учителките казват, че се заиграва с две от децата, но той не ми говори нищо за децата там  Thinking

# 4
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 361
И двете ми деца реагираха различно-дъщеря ми си ревеше с цяло гърло,докато синът ми само пълнеше очичките със сълзи и мъчително преглъщаше(направо е ужасно).Хубавото е ,че децата бързо свикнаха,иначе за родителя е зле,измъчваше ме чувство за вина .

# 5
  • Мнения: 806
Всичко ще стане постепенно.  Пробвай различни неща и ще прецениш кое е най сполучливо за вас.  Според мен лично, децата имат нужда от деца.  Така се учат на най различни неща които ще им послужат в живота.  Всяко дете е различно.
Моят син стана много общителен и свикна с децата.  Виждам в него, че се развива и чувството за собственост и как да отбранява мнение и предмети.
Свиква се с всичко, просто трябва време и търпение.

# 6
  • Мнения: 646
Мисля, че не е правилно да стоиш при него в градината-така той свиква винаги да те очаква там.

# 7
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 361
Как разрешават да стоите при децата си?Нашата градина е с интерком,звъниш ,госпожата поема детето и чао долу на вратата.

# 8
  • Мнения: 806
Как разрешават да стоите при децата си?Нашата градина е с интерком,звъниш ,госпожата поема детето и чао долу на вратата.
В градината има 4 различни класа с по 20 деца.  На входа има код с който влизам.  Оставям го в класа му.  Между 7 и 8 родители водят децата.  Аз съм винаги там в 7 и имам 10 мин да поседя с него на двора или пред стаята (от която се излиза на двора).  Пълно е с деца и родители. 

# 9
  • Мнения: 1 174
Е, в тази градина няма проблем, пък и първите дни нали му носиш багажче, та специално в нашата градина не е проблем да поседиш малко с детето, утре ще опитам да поседя и ще видя как ще стане.
Когато го привиквах да го оставяме у майка ми, първите дни ходехме двамата, но аз по - скоро за фон, целта ми беше да свикне с другата къща, с баба си и постепенно с влизането у майка ми - той я хващаше за ръка и почваше да ми вика Чао  Peace Затова мисля, че ако и в градината така направим, ще му е по - лесно, но няма как да стоя с него часове, но поне първите 10-15 минути докато се заиграе с нещо  Thinking
Майка ми ми разказа, че когато аз съм била дете и ме е водела на градина, тогава първите дни се е ходело за по час два и с майката на детето. Тя го оставя и стои отстрани, един вид все едно го води на площадката в парка, то си играе и след час два се прибират. След няколко такива водения детето вече познава децата, мястото, учителките и е лесно да забрави за майк си, но пак първите 10-тина дни се е вземало детето наобед. Това е доста по - мек и щадящ вариант според мен, но за жалост няма да стане в тази градина, а предполагам и другаде.

# 10
  • Мнения: 1 174
Мисля, че не е правилно да стоиш при него в градината-така той свиква винаги да те очаква там.

Мислиш ли, че е така  Thinking
Де да знам, мисля си че той се разплаква не толкова от факта, че си тръгвам, щото аз от повече от година го водя у майка ми, обръщам се и си тръгвам, тази гледка му е позната и не е проблем, той се разплаква, защото не познава жената, която го държи за ръка, не познава мястото, чуждо му е.
Затова мисля, че ако види, че аз съм там и спокойно се заиграе с нещо, няма да се разплаче като види, че тръгвам.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 335
Без да съм чела другите мнения, и без детето ми още да е тръгнало на градина искам да кажа, че за мен е изумително как в България се приема за нещо съвсем нормално плачът на едно дете, измерва се не в степени на нужда и сърцераздирателност, а в дни, месеци и килограми и е сякаш едно необходимо и неминуемо зло, без което не може.

Проблемът за мен е, че няма практика родителите да остават 1-2-3 седмици с детето в градината, докато то се адаптира плавно и без стрес, и да му се даде възможност да (въз)приеме новата среда - интериор, деца, педагози. Оставено от раз без майка си или близък човек, на който може да се довери и да потърси, ако се почуства уплашено, самотно, отегчено или каквото се сетиш е доста драстично, особено за 3 годишно човече. Как така "тръгвай си, че с тебе е по-лошо"?! Що за отношение...

Ако е възможно оставай с детето в градината, поне до тогава, до когато почувства по-близки чисто новите учителки, така че да не се съпротивлява, когато те се опитват да го успокояват. Защото в момента детето се съпротивлява първо на това, че е оставено само в непознатата среда и второ на това, че някакви непознати жени (към които в най-добрия случай има неутрално отношение) му казват как да се чувства и какво да прави.
След като ги почувства една идея по-близки, тогава ми се струва малко по-приемливо дори и да помрънка при тръгването, да се спазарите с детето нещо, да му кажеш, че може да ти се обади по телефона през деня ако му домъчнее и да го оставиш на жените, които вече няма да са толкова страшни.

Не искам да звуча упрекващо - не и теб  Hug , упрекът ми е изцяло към системата. Просто у нас е прието раждането да е брутално, да ти бият шамари в родилното, после бебето да реве до посиняване, а ти да му показваш кой управлява, отивайки през 2 стаи в трета, след това в градината "да плаче, докато се научи, айде нищо му няма, ше свикне" и т.н. в прогресия цял живот.

Ако имаш много големи вътрешни колебания и усещаш силна съпротива към случващото се може би трябва да потърсиш градина, която е по-близка до светоусещането ти?
 Hug

Едит: Писала съм едновременно с последните ти 2 отговора Simple Smile

# 12
  • Мнения: 2 806
Опитах за първи път да я пусна на детска, когато беше на две години, да- на детска, не на ясла. Моята леля/един вид нейна баба/ беше в тази група и реших,че ще й е лесно да свикне. Уви, не - беше като залепена за леля ми и изобщо не се сближи с дечицата. Спрях я след един месец и когато беше на 2.5г. я записах в друга детска, заедно с братовчед й в една група, година по-големи дечица.
За 10-ина дни спряха сълзите на тръгване и започна дори да иска да ходи и в почивните дни.
Когато дойде септември и си тръгна с нейния набор, имаше пазарлъци само първите дни, но просто беше почивка два месеца и това си е правило при започване на новата година.

Колко голямо е детенцето ти - виждам в подписа 2008 - навършени 3 г. има ли? Може да се опиташ да измислиш някоя ангажираща история, като седиш в групата му. Например някое мече се е разболяло и той трябва да се грижи и да го пази, защото е по-голям и да му дава да яде или нещо в този дух, така че да е заинтригуван да остане в групата. Това като много бегла идея - предполагам ще се справиш по-добре да му привлечеш интереса към неща в занималнята им.

# 13
  • Мнения: 1 174
Ами роден е октомври 2008, значи сега края на април ще навърши 2 години и 6 месеца.
Ще ми се да опитам да остана и да го заиграя, той иначе много обича да си реди кубчета, да рисува, да си играе и като се залиса е много съсредоточен в нещото, което прави  Laughing
А и с деца обича да контактува, когато отидем в парка, търси децата, веднага се включва в игрите и само периодично поглежда дали съм там където ме е оставил, на пейката примерно.
Ще говоря с учителките и ще видя какво ще кажат ако поседявам мъничко с него сутрин.
Аница, аз се надявах да е по - лесно, защото наше съседче ходи в същата група на градината вече 1 месец и много й харесва, та той знае, че тя е там, като го заведох вчера специално го заведох при нея, да я види, защото всъщност нея я познава, но вечерта като го вземах учителките бяха учудени, че се познават, изобщо не са се приближавали един до друг, изобщо не са играли заедно двете деца. Това е много странно, та те в неделя играха почти цял ден заедно, бяхме у съседката ми на гости от 10 до обяд и после пак следобяда. Познават се от съвсем малки бебета, тя е детето с което по принцип го събирам да играе, пък на градината дори не е показл, че я познава.
Това много ме озадачи, аз се надявах, че нейното присъствие там ще му помогне  Confused

# 14
  • Мнения: 806
Не се кори толкова много.  Моят син започна градина като беше на 8м.
Не излезе правилно и му взех гледачка.  Започна отново когато беше на 1.5г
Не ми хареса градината и пак гледачка.  Отново опитахме сега Януари месец в Монтесори.
Вече беше настроен по добре от преди и за 2 седмици заобича градината.
Там имат зайчета и патета и аз носех морков за зайчето да го храним заедно след градина.  По този начин мисля, че беше по лесно. 
Оставах малко, както писах по горе.  Но ето че е вече Април и той даже ми напомня сутрин да не забравя чантата му.
Всичко ще мине, само търпение, прегръдки и целувки. 

# 15
  • Мнения: 2 806

Аница, аз се надявах да е по - лесно, защото наше съседче ходи в същата група на градината вече 1 месец и много й харесва, та той знае, че тя е там, като го заведох вчера специално го заведох при нея, да я види, защото всъщност нея я познава, но вечерта като го вземах учителките бяха учудени, че се познават, изобщо не са се приближавали един до друг, изобщо не са играли заедно двете деца. Това е много странно, та те в неделя играха почти цял ден заедно, бяхме у съседката ми на гости от 10 до обяд и после пак следобяда. Познават се от съвсем малки бебета, тя е детето с което по принцип го събирам да играе, пък на градината дори не е показл, че я познава.
Това много ме озадачи, аз се надявах, че нейното присъствие там ще му помогне  Confused
Същия случай имаме и ние - с едно момченце сме съседи и си играеха заедно постоянно преди да тръгнат на детска и затова ги събрахме в една група. В началото са се заигравали двамата, но сега, като попитам малката дали си играят - казва, че не.
Може би ще се открият скоро - дано направи асоциация, че с момиченцето си прекарват добре и спокойно. Дай му още малко време - сега той е по-впечатлен от обстановката и порядките, ще стане и другото.
П.С. Втория ми опит с детската беше целодневно оставане - просто ако си решила да ходи на детска и да привикне с режима, ще е по трудно да го откажеш от обедното взимане и после да го оставяш целодневно. Според мен е добре да приеме реалността накуп - ще се успокои.

# 16
  • Мнения: 1 174
Албена, благодаря за успокоението  Wink
Аница, аз затова и не отидох вчера по обед да го взема, реших, че после ще е по - трудно да му обясня как до едно време съм го вземала по обед, пък след това вече не може.
Днес баща му ще отиде към 16,00ч. да го вземе, казаха ми вчера учителката и едната леличка, че е по - добре първите дни към 4ч. да го вземаме, защото тогава най - им домъчнява за мама, след обедния сън, а и той тогава всъщност е плакал най - много  Peace

# 17
  • Мнения: 54 635
rosy_bosy ,

Детето ти не е ли малко за градина ?
Или е на ясли ?

Всички деца плачат , рядко се случва дете да не плаче .

Дъщеря ми тръгна на ясли на 2 и така жално плачеше в началото , че сърцето ми се късаше .
Но ходи много малко и я спряхме , защото много боледуваше , пък си имаме баба да я гледа . Wink

После на 3 я записахме на градина .
Пак бяха  ревове , но този път повече от инат .
Първа група я карахме много малко и пак баба й я гледаше .

От втора група тръгна редовно , но пак плачеше доста време .

За да те успокоя , ще ти кажа , че на съседите детето ходеше с песен на градина . Peace
Дано и твоето дете да е така ! Hug

В нашата градина също разрешаваха първите дни да остана за малко , дори я хранех на закуска , но не ти препоръчвам , защото може да си помисли ,че всеки ден ще е така и още повече да плаче после .

# 18
  • Мнения: 1 174
Ами понеже е в една сграда, затова казвам градина, но е ясленска група в градината.
Аз живея в едно село до Горна Оряховица, та за селската градина става въпрос, та там е ясленска група над 2 годинки и оттам нагоре са вече групите на детската градина.
Затова и там е малко по - свободно влизането и оставането с детето.
То аз нямам намерение да стоя часове с него /все пак на работа ходя уж  Wink/, а по скоро да не е с влизането да го връчвам на госпожата, той да надува гайдата съответно и аз да се обръщам и да излизам.
Представям си го - влизам заедно с него, сядам на едно от столчетата, той сяда до мен, "Хайде, мамо, да ми покажеш как си правиш куче от пластилина", "Я, виж, Никито е тука, я върви виж какво прави" и нещо такова за забаламосване и когато откликне на някоя от поканите, да се изнижа лекичко, това ще трае 10-15 минутки най - много.
Днес наистина беше апокалиптична картината, той направо пищеше  Confused
 Хич не искам да се повтаря, не знам и дали ще ми издържат нервите още седмица така. Ще го заведа и в петък, но ако пак реве толкова сериозно, вероятно в понеделник няма да ходи, не знам, ще му мисля, благодаря на всички ви, пак ще пиша какво е станало днес и утре.

# 19
  • Мнения: 1 174
Ами понеже е в една сграда, затова казвам градина, но е ясленска група в градината.
Аз живея в едно село до Горна Оряховица, та за селската градина става въпрос, та там е ясленска група над 2 годинки и оттам нагоре са вече групите на детската градина.
Затова и там е малко по - свободно влизането и оставането с детето.
То аз нямам намерение да стоя часове с него /все пак на работа ходя уж  Wink/, а по скоро да не е с влизането да го връчвам на госпожата, той да надува гайдата съответно и аз да се обръщам и да излизам.
Представям си го - влизам заедно с него, сядам на едно от столчетата, той сяда до мен, "Хайде, мамо, да ми покажеш как си правиш куче от пластилина", "Я, виж, Никито е тука, я върви виж какво прави" и нещо такова за забаламосване и когато откликне на някоя от поканите, да се изнижа лекичко, това ще трае 10-15 минутки най - много.
Днес наистина беше апокалиптична картината, той направо пищеше  Confused
 Хич не искам да се повтаря, не знам и дали ще ми издържат нервите още седмица така. Ще го заведа и в четвъртък и петък, но ако пак реве толкова сериозно, вероятно в понеделник няма да ходи, не знам, ще му мисля, благодаря на всички ви, пак ще пиша какво е станало днес и утре.

# 20
  • Мнения: 303
Моето момченце рева с пълно гърло цял месец. Учителките ми звъняха по телефона на обяд, понякога и преди обяд да ходя да го прибирам. Една сутрин изненадващо тръгна без да плаче, никой не ми звънна да го прибера, от тогава ходи със сташно желание.
Миналата неделя бяхме тръгнали към зоопарка, а той караше баща си да спре при детската градина, че той щял да си ходи на детска. Дори сега, когато не слуша го заплашвам, че ще го оставя цял ден в къщи.
Ако има кой да го води вместо теб, може и да е по-добре, защото раздялата с мама е най-трудна.

# 21
  • София
  • Мнения: 12 365
rosy_bosy Истината е, че колкото повече се тревожиш, че ще плаче, толкова по- голяма е вероятността да плаче. Поощри го да плаче, кажи му, че е нормално да му е тъжно, че идеята на ходенето на градина е да се научи да се чувства добре и без теб. Спорен е въпроса дали майката трябва или не трябва да стои с детето. Лично моето мнение е, че или майката седи с детето по цял ден, докато се адаптира или го оставя и си тръгва възможно най- бързо. Детето се мъчи повече при дългото сбогуване, а и майката също и адаптацията протича по- бавно.
Раздялата е трудна за детето, но за родителите още повече. Щом е взето решение детето да посещава ДГ ще трябва да приемеш плача, раздялата и проблемите около нея. Подкрепи детето, разбери го, разкажи и ти как си страдала като дете, поплачете си у дома заедно. И в крайна сметка му обясни, че то избира дали да страда целият ден в градината или да се опита да се забавлява, но умението да бъде с други хора, а не с мама е редно да се усвои. Можеш да припомниш, че е бил бебе, че при прохождането и при усвояването на други умения е плакал, но сега с кеф си ходи и тн. Същото ще бъде и с другите деца в градината- сега му липсва мама, а скоро ще му е много забавно с децата.

Това с месец рев не приемам за нормално. Ако персонала в градината е ок, ако родителите са готови за промяната нещата се нормализират много по- бързо. salzichkata Не знам в каква градина е детето ти, но да ти звънят още преди обед да си прибереш детето и то повече от веднъж е крайно непрофесионално. Предполага се, че тези педагози са приемали нови деца повече от веднъж и знаят как да ги успокоят и да им отклонят вниманието от тъгата.

# 22
  • Мнения: 303
Така им е по-лесно. Разбраха, че съм в къщи по майчинство и затова. Един ревльо в групата отпада, като го приберат.
Въпросът е в това, че и аз се чудех дали да не се откажеме, като rosy_bosy,  но добре, че не го направихме.

# 23
  • София
  • Мнения: 12 365
Така им е по-лесно. Разбраха, че съм в къщи по майчинство и затова. Един ревльо в групата отпада, като го приберат.
Това е ясно, но когато в една история има дете винаги е важно кое е най- добре за него.
Но както и да е, важното е, че се е адаптирало детето в крайна сметка.

# 24
  • Мнения: 513
Първият ни опит с детско заведение беше ясла на 2г. Два месеца живяхме в абсолютен кошмар- постоянен рев в яслата, по цяла вечер истерии вкъщи, будене нощем, боледувания и какво ли още не. Спряхме го и наехме детегледачка. Няколко месеца по-късно дойде време за детска градина. Първия ден , когато видя децата, насядали за закуска, вероятно се сети за яслата и кошмарът започна отново и продължи месец и нещо. После се разболя и три седмици се лекувахме вкъщи. След това... влезе в групата и се затича да прегръща госпожата. Оттогава ходи с голямо желание. Мина още малко време, докато се научи да спазва режима и правилата в градината, но и това премина. Сега проблем има само, когато са сборни групи с други учителки.

# 25
  • Мнения: 472
Първият ден в ясла на синът ми беше кошмарен и за мен ,и за него. Оставих го само до обед и като го взех беше подут от плач. Вкъщи се поуспокои, но на другия ден като видя, че пътуваме пак натам почна рев и чудо. Горе -долу седмица беше така, после започна да свиква. Той също не говореше много тогава и ми беше много трудно, но сега всичко е забравено. Харесва му и му се отразява много добре.

# 26
  • Мнения: 1 705
Роси, тръгнахте ли на ясла вече  Hug Яни ходи втора седмица, аз исках да го оставя да влезе сам, но ме изгониха учителките, дръпнаха го, той плака, голяма драма беше  Cry Аз си поплаках с него, бях възмутена от този подход. Дирукторката ме успокои, че нейното дете плакало 6 месеца, това за мен е направо грешка някъде, не обичайна адаптация. Но знаеш ли, Яни плака два дни сутрин и следобед и после спря да плаче, опозна учителките и вече е спокоен. И това за една седмица, сега е втората седмица, спокоен е. Ние всеки ден му повтаряме, че мама ще дойде, тата ще дойде, той го повтаря и сякаш така се успокоява сам.
И за мен не е много подходящо майката да остава с детето, при нас даже не го и позволяват, аз друго си представям, да ни оставят при шкафчетата да си поговорим и той доброволно да влезе при децата, махаме си за чао и си тръгвам, а не да го грабват от мен и да го внасят, а той да крещи...

# 27
  • Мнения: 1 174
Мама Гали, точно това ме притесни и мен първите два дни - не го изчакват сам да отиде, той не обича да го пришпорват, пък то малко така се получи и затова беше големия рев  Confused
Вчера не е плакал /с изключение на сутрешния плач/ - играл си е с децата, хапнал си е добре, спал е добре, след сън не е плакал, малко залепен бил за госпожата /той й казва кака  Laughing/, но определено се е чувствал много по - добре от онзи ден.
Сутринта днес обаче още в колата когато пътувахме към градината попита къде ще ходим, аз му казах, че отиваме на градината при другите деца и мама и тати отиват на работа, че ще го взема след работа както всеки ден правим, той каза: "Не, баба и дядо" - иска там да ходим, казах, че днес няма да ходи там, ще ходи на градина и т.н. и той ревна.
Вчера бяхме говорили с мъжа ми и решихме, че ще спазваме правилата от преди градината.
Мъжът ми го взема сутрин, настанява го в колата, аз също сядам в колата, мен ме оставят на автобусната спирка, с малкия си вземаме довиждане, въздушни целувки, а те с баща си продължават към къщата на майка ми /те живеят в близкия град и всеки ден им го водим/. И когато мъжът ми свърши работа, минава през майка ми и го взема, аз си идвам малко след тях.
Този план следвахме досега, но с градината малко попроменихме нещата и това допълнително го е объркало, досега не е било аз да го водя и оставям някъде, все мен ме оставят /на спирката/ и те си продължават по разписание.
Та това дълго обяснение беше, за да обясня защо решихме тази сутрин аз да сляза на автобусната спирка, а мъжът ми да го заведе. Така направихме, малкия както обикновено ми прати целувка, но като видя посоката, че е към градината и заплака още в колата. Мъжът ми ми каза, че в самата градина е влязъл без проблеми, обувките е сменил, якето е съблякъл, но се е разплакъл като е видял, че баща му си тръгва. Този път обаче докато слезе по стълбите мъжът ми и малкия вече не е плачел, значи за секунди се е успокоил, и е дал на госпожата да го гушне и носи, което също е добре.
Абе май има надежда, че ще привикне бързо, ще продължим обаче така - мъжът ми ще го води, аз ще го вземам, с баща си е по - склонен да се раздели без драми, като че ли.
Бояна, много благодаря за съвета, има нещо такова, толкова се треса от нерви, че малкия няма начин да не усети, разчитам на мъжът ми да успокои напрежението.
Много ми е трудно, защото той говори само отделни думички /синът ми, не мъжът ми  Crazy/ и не мога да разбера от него самия дали му е хубаво на градината, дали му е интересно, а за мен е важно, цащото ако се касае само до грижи - да е нахранен, преоблечен и т.н., това и при майка ми го има, а той там с желание ходи, само децата са предимството на градината и разбира се заниманията, но ако тези неща не са му интересни и приятни, тогава какъв е смисълът да минаваме през това  Confused

# 28
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
rosy_bosy - когато за дъщеря ми се реши, че трябва да тръгне на ДГ - на 2 г. и 6 м. беше, аз имах достатъчен период, в който правех следното: говорех й почти всеки ден, че на ДГ ходят порасналите дечица, а бебетата си седят в къщи, че в ДГ взимат много добрите, много послушните деца и ги учат на много неща, че в ДГ ще рисува с водни боички и и ще танцува като балерина и т.н. ........... (т.е. - че там се правят неща, които в къщи не правим или рядко, а тя много иска и обича да прави, за да й държа интереса). След това пазарувахме заедно - раничка - за ДГ, чорапки - за ДГ, пантофки - за ДГ (оставях я дори сама да си избира). Така тя се чувстваше приобщена към тръгването и според мен беше подготвена.
Затова бих те посъветвала - стимулирай го, че там се правят и се занимават с дейности, които той обича, а в къщи - не се правят. Че това може само учителка да го прави и т.н. Че има например - и плуване, а в къщи няма басейн, че има футбол с другите момченца, а в къщи няма как да се случи това и ........ всичко, с което ти смяташ, че можеш да го заинтригуваш и стимулираш, защото най-добре ти си познаваш детето. И досега я оставям дъщеря ми да си взима с нея нещо любимо, въпреки, че вече е в държавна и не разрешават много-много, но тя се знае, че е в раничката и се чувства по-добре.
Не че нямаше период на сълзи - след 3-5 ден, тя си беше и малка тогава (а е дете, гледано от петмесечна възраст не от мен, тъй като нямах избор и се върнах на работа). Тогава сменихме и тактиката на водене - таткото започна да я води, защото при мен много повече се разстройваше. А аз - я взимах и учителките пред мен я хвалеха как не е плакала. И така. Peace Ако имате възможност - не тръгвайте заедно, а - мама - тръгва за работа, защото ще закъснее, а тати - да го закара. При нас тази тактика беше успешна и в частната и после - при адаптивния период в новата - държавната ДГ.
Сега - в държавната е пак първа група и .................. знае имената на 4-5 дечица, които все още си поплакват за майчетата и............... помага на госпожата за ...... бебетата (така им казва и тя, а и едната учителка веднъж ми каза - Мира ми е помощница Laughing). И като я питам - как й помагаш ми казва - ами ходя, гушкам ги, милвам ги по главичката да не плачат ........... успокоявам ги, мамо  Joy Joy Joy

# 29
  • Мнения: 1 174
Денис, наистина е моя грешка, че не започнах от по - отрано да споменавам градината, дори можеше в по - топлите дни да отидем до там, да погледа през оградата как играят децата на люлките, на пързалката, и да му се прииска да поиграе с тях, но за съжаление само 2-3 дни преди това му казвах, че от понеделник ще ходи на детска градина, и той много не ме отразяваше.
А иначе и аз като теб - гледам да му насочвам вниманието към нещата, които там правят, а вкъщи не правим или поне не често. Например да играе с пластилин много му хареса, прави си фигурки, аз досега не съм му вземала пластилин, не ми е щуквало, а се оказа, че много му харесва.
Обаче определено му тежи това, че не излиза навън, а с майка ми е свикнал на дълги разходки и игра навън, поне 2-3 часа, нищо че е още хладно, пък в градината още не ги извеждат, и това е другото дето ще трябва да свиква с него.
А за грижата за другите, то само той е новичък, другите деца са вече от по няколко седмици или месеца и са свикнали, само той реве и той е "бебето"  Wink

# 30
  • София
  • Мнения: 1 504
rosy_bosy ами след като имаш възможност, защо държиш да го даваш на ДГ и се тормозиш. Има време и да се социализира и сам да поиска да тръгне на ДГ. Смятам, че до 3 години, мястото на детето е в къщи....разбира се, ако може и има кой да го гледа. С влизането на задължителната предучилищна и евентуално до 7 клас целодневно на училище, хич не ми се мисли какво детство ги чака децата ни. Дъщеря ми я пуснах на навършени 4 години на ДГ. Не мисля, че е изостанала от връстниците си като си е седяла в къщи и по-голяма част от деня е изкарвала в игри на вън. Имахме си  и ежедневните  занимания -  рисувахме с водни боички, изрязвахме, четяхме приказки и т.н. Тръгна с кеф на ДГ /е да верно на 4 години/. А най-много ме е било страх от реването и точно "свикването със седмици и месеци" на детето с ДГ. Така че...когато има избор е добре... Grinning

# 31
  • София
  • Мнения: 6 110
Синът ми тръгна на ДГ на 3г. Още в първия ден учителките му ми обясниха, че децата най-често плачат, защото се страхуват, че мама няма да дойде да ги вземе. Когато го оставях сутрин, се разделяхме с въпроси като: "С колата ли да дойда да те взема или пеша?", "Когато дойда да те взема, ябълка ли да ти донеса или банан?", "Кой да дойде да те вземе - аз или татко ти?" т.е. прибирането от градина е извън съмнение.

# 32
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
...........
Обаче определено му тежи това, че не излиза навън, а с майка ми е свикнал на дълги разходки и игра навън, поне 2-3 часа, нищо че е още хладно, пък в градината още не ги извеждат, и това е другото дето ще трябва да свиква с него.
А за грижата за другите, то само той е новичък, другите деца са вече от по няколко седмици или месеца и са свикнали, само той реве и той е "бебето"  Wink

rosy_bosy, ще свикне, просто му трябва време - и с излизането и с дечицата. Просто му трябва повече време, различните деца се адаптират за различни периоди. За излизането - те сега започват - и това е най-подходящият период за адаптация, защото, особено като свърши учебната им година и са почти и само навън.
А по отношение на възможността да не ходи на ДГ - това трябва изцяло ти да прецениш. Дъщеря ми на 2 г. и 6 м. тръгна, като за това мое решение надделя мнението на всички (и особено на педиатърката, която я наблюдава и лекува от бебе), че идва момент, в който й задържам развитието в къщи. И този момент съвпадна и с напускането на жената, която от бебе я гледаше. И считам, че не сбърках изобщо. В периодите на боледуване миналата зима я гледаше майка ми. Дъщеря ми ставаше за 5 дни коренно различна и започваше - искам при децата, искам в детската градина. Изнервяше се, ставаше по-непослушна, още повече проявяваше и без това големия си инат  Mr. Green. И в един момент осъзнаваш, че излизането навън и по-продължителните  разходки не трябва да наклянат везната за решението на родителите - да ходи или да не ходи на ДГ. И затова считам, както писах и в други мои постинги, че особено в случаите, когато едно е в по-голяма степен общително, този процес на социализация и на придобиване на нови знания и умения не може да се даде в къщи.
Отива в градината и всичко си идва на мястото.  Laughing Ей сега от вчера - ново вълнение, на тържеството за завършване на учебната година, ще бъде главната фея в представлението - с думички и песен (нея вече я научихме Peace). И - търсим си специална рокля (не нямаме 4 принцесени, ама ...... мамо, госпожата ти каза - фея  Joy Joy Joy). Е кога в къщи ще мога да й създам това вълнение - никога. А наред с нейното вълнение - мисля, че и за мен това е една изключително приятна емоция.
Стискам палци и успех!  bouquet

# 33
  • Мнения: 1 174
Еми, има кой да го гледа, да. С майка ми се чувства прекрасно и няма проблеми и до 5 години да го гледа, ако трябва  Wink
Но майка ми и баща ми са възрастни хора, пенсионери, вече им е трудно да тичат след него, буквално - той си отваря вратата на къщата, изтичва на двора и хуква, а те едвам го настигат  Laughing
И не само това, той не играе с друго дете там, малък град, краен квартал и тиха улица с пенсионери. Като е у баба си играе сам, без деца наоколо, затова ми се ще да общува с децата.
Когато се гледахме двамата ходехме в парка, там с децата се чувстваше прекрасно, сега в почивните дни ходим у съседката, там играе с нейното момиченце или отиваме в парка - там идват и други майки с деца, но майка ми няма възможност да го води в парк, играе в двора на къщата им или на улицата, ходят на гости на някоя приятелка на майка или до магазина и това е.
Сега като се замисля може и да е било по - добре да изчакам да направи 3 години и тогава да го пусна, но вече пред свършен факт - ще пробваме и другата седмица, ако не се подобри положението, вероятно ще изчакам още и пак ще опитаме  Wink
Днес по - скоро мрънка, отколкото плака, пак баща му го заведе, така че са по - добре нещата сякаш. А и след като го оставим, като се успокои - играе с децата, хапва си добре, спи хубаво, изобщо много ми го хвалят госпожите.
От друга страна тази сутрин като влязох в банята, той явно не ме е  видял къде отивам, защото се разплака за мен, а пък баща му до него, успокои се чак като ми го доведе баща му при мен в банята, а друг път не е правил така. Явно наистина се страхува да не ме загуби някъде  Laughing

Спунк, много благодаря за идеята, и аз така ще правя, досега все повтарям: "Мама ще дойде да те вземе, не се тревожи, мама ще дойде" сега ще гледам да му казвам: "Като дойда да те взема..."

Денис, много благодаря за подкрепата, аз точно заради излизанията навън изчаках да мине зимата и да се позатопли, защото цяла зима майка ми/и аз през почивните дни/ го извеждаме навън - и на снега, и на минусови температури, за малко поне, но излиза  Wink

# 34
  • Разград
  • Мнения: 377
Дъщеричката ми тръгна на детска градина на 2.4г и нито една сълза не пророни. Първият ден останах малко, около 5-10 минутки. И така и си и тръгна без ревове и драми. Аз я бях водила там през лятото и познаваше госпожата. Навън на парзалката се запознаха и и обяснявах, че когато мама тръгне на работа тя ще ходи на градинка и ще си играе с децата. Втората седмица и беше мъчно, защото тогава осъзна, че мама я няма. Друго ми направи впечатление, че дете оставено за първи ден се взема в 17ч. Не е ли късно? Аз я вземах първо към 16ч, а след две-три седмици започнах към 16.30ч. Детето докато свикне, според мен, трябва да се взема раничко, за да види че не е забравено или последно.

Последна редакция: сб, 16 апр 2011, 08:33 от maia_a

# 35
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
Малко спам...но denniss нали вчера смятахме на скайпа за периода от  2,6 г до 3,6 години колко месеца е ходила дъщеря ти на ясла Wink В крайна с/ка здравето на детето е на първо място, особено в тази крехка възраст...Каквото и друго да напиша, ще излезе лично и определено не е предмет на темата... Peace
....... Факт, че сега това спестяване си казва думата и след 5 дневно ходене на ДГ...е болна. Но едно 3,5-4 годишно дете се лекува по-лесно от 2,6 г. ........Също така, много опитните майка казват, че така е винаги първата година.  След това, някои деца спират да боледуват, други  продължават до първи клас .....
.......
Този спам точно тук е напълно излишен - темата е за здраво и турдно адапитращо се дете, чиито родители очевидно трябва да ходят на работа, точно както беше и при нас. Здравето на детето наистина е на първо място винаги, но този случай не е точно такъв. И един родител не трябва да мисли единствено и само за болести, а да мисли комплексно за развитието на детето си и естествено - да е здраво. А ако това дете е здраво и мине нормално, малко по-дълъг период на адаптиране, защо да седи в къщи? А и каквото и друго да напишеш - вече е лично и има много начини да го изкажеш, а не чрез публикации в теми и извинения за спам. Едно дете на възрастта, която ти говориш наистина се лекува по-лесно - но болестите са едни и същи. И от "скромния" ми опит вече с две нови групи в две различни детски градини не считам, че трябва да се "лепва етикета" - всички деца боледуват много първата година  - няма такова нещо. Има боледуващи деца (но те не са всички), по-малко боледуващи деца, но си има и неболедуващи деца". А по отношение на възрастта на по-лесно или по-трудно лекуване - пак от скромния ми опит - също не съм съгласна - огромна е разликата между лекуване на 1 г. и на 3 - 4 години нагоре.
И - аз не слушам опитните майки от форумите, а слушам опитните лекари. Те не казват, че имунитет се гради през първата година от тръгване на ясла или градина. Те казват, че имунитет се гради или на 3 години или на 6-7 години.
Извинявам се на авторката на темата, надявам се съм била полезна с мненията ми. Адаптирането на дъщеря ми го изживях два пъти - единият път когато тръгна на частна детска градина, защото не я приемаха в държавна, а втория път - когато сменихме частната с държавна. Двете й адаптации бяха коренно различни по причини, но се надявам да съм била полезна с мненията ми.
Защото и двата пъти на мен ми беше може би по-тежко и по-мъчно от дъщеря ми. Но - всичко отново повтарям е за добро.
Отново - пожелавам от сърце успех  много радост и усмивки за детето и много спокойствие за майката.  bouquet

# 36
  • София
  • Мнения: 1 504
Ами за спама, не се извинявам. Той е свързан с темата, мнението ми и си го позволих, защото се познаваме и по една случайност,  децата ни растяха заедно. Ако не се познавахме, бих попитала авторката на поста/твоя в случая/, реално "Колко е времето в което детето й е посещавало ясла и какво толкова, за  това време  2 3 месеца /едва ли накуп, а събрани по м/у боледуванията/ детето е научило, кое надделява, болестите и ходенето по доктори, притесненията, седмиците адаптация, ревове и убеждаване да се ходи на ясла или наученото в яслата и социализирането за този период?" И също така, ако би/бихте имали възможност да гледате децата  си до три години, би /бихте ли го пуснали на ясла, само заради  изоставането на развитието в къщи?" ... Говорим за яслена възраст - до 3 години.
Заставам зад мнението си, че детето до 3 години трябва да се гледа в къщи /е естествено, ако родителите имат възможност/ и не смятам, че седено в къщи на всичките  ни така умни деца, стопира развитието им. И тъй като авторката на темата писа, че има възможност да остави детето си в къщи /и да, на баба и дядо, които не могат да тичат след него, но могат да го научат на хиляди други неща/....затова споделих и моя опит. Относно комплексното развитие на детето - ами всеки родител се предполага, че прави най-доброто или поне се опитва. А за болестите - ами в момента сравнявам как боледува едно 4 годишно и едно 1,7 г. И ако 4 г се възстанови за броени дни, то 1,7г е далече от думата - здраво дете на този етап.
к

Последна редакция: нд, 17 апр 2011, 15:15 от EmiR

# 37
  • Мнения: 80
EmiR, да наистина си е така, че детето до 3 годишна възраст трябва да си бъде при мама. Всчики знаем, че с еизгражда емоционална привързаност към майката. Яслите са само по необходимост. ЗНам, че всяко дете с майка си опознава света, всяка майка му обръща индивидуално внимание и му показва как да се самообслужва. Не смята, че в яслата децата учат нещо по различно от това, което всяка майка може да научи детето си.
По темата - децата са различни и по различен начин се адаптират към всяка промяна. Едни са по-емоционални и по-лабилни, а други са по-твърди. Някой се затварят в себе си и си преживяват по свой начин, а други точно обратното. Всяко дете има свои потребности. Майката, като най-близо до детето на тази възраст знае най-добре кое е полезно за нейното детет и какво поведение да има спрямо него.
Мисля, че авторката най-добре знае как да постъпи със собственото си дете. Аз не го познавам . Незнам какви са му навиците, какъв му е характера.
Мога само да пожеля успех и леко адаптиране!    bouquet

# 38
  • Разград
  • Мнения: 377
Извинете, но Вие откъде накъде пишете от името на всички майки и откъде знаете колко често и колко дълго боледуват децата. Моята дъщеричка почти не е боледувала, тя по принцип е здраво дете, и смятам че на ясла или градина най-важното е адаптирането на детето към среда, в която има повече от един-двама души. Децата си играят, учат се, развиват се. Коя майка може да си позволи да кани постоянно майки с деца или да води детето си в клуб, за да си играе с дечица. Ние, майките, безспорно трябва да сме до децата си, но мисля че до 2 годинки не е толкова малък период. На запад майчинството е 3 месеца, а някъде дори няма. Наемат детегледачки още от раждането. Така че за каква връзка ще пишем там. Аз познавам много връстничета на дъщеричката ми и нито едно не се е разболявало кой знае колко. Посещаваме личната на 2-3 месеца веднъж и не е задължително да се наложи лечение в къщи. Така че, ако обичате, пишете си от Ваше име, а не да налагате мнение. Майките сме много и децата ни и всяко се адаптира различно, както и потребностите на дечицата ни са различни. При условие че детето не е с майка си, а с баба си, за каква връзка пишете. То пак е без нея, но както авторката на темата е писала - родителите и са възрастни хора, които какво могат като развлечения и игри да предложат на детенцето? Аз подкрепям нейното желание за пускането на детето на детска градина, защото там ще е сред своите връстници, ще играе, ще се адаптира и ще научи полезни навици, които малко по-малко ще надгражда.  
Аз пожелавам леко адаптиране и весели игри занапред!  Peace

# 39
  • София
  • Мнения: 1 504
maia_a ми всеки говори от собствен опит. Не виждам някой да обобщава или налага мнение. Интресно ми е ...ти къде го видя  Thinking... За съжаление децата на моите приятели и познати, явно са болнави. Всичките ги спряха от ясла, хвърчаха баби на повикване и накрая, бяха наети гледачки....Имам само 1 приятелка, на която детето и боледува не, на 2- 3, а на 3-4 месеца и сигурно за 1,6 ходене на ясла и градина е отстъствало 2 3 пъти...Радвам се, че при вас и твоите познати, нещата протичат гладко и без боледувания...
Чудех се дали да се хабя да обяснявам , че може пак да ми бъде изтрит поста, ако на някой не му изнася....хайде останете си със здраве и Весели Великденски  празници!

# 40
  • Мнения: 1 174
Не се карайте, момичета, всеки е прав за себе си  Peace
С удоволствие бих гледала детето си до 3 години, че и след това, но финансово не мога да си го позволя, за съжаление.
Наложи ми се да се върна на работа още когато малкия беше на 1г. и 2 месеца, тогава почнахме да го водим у майка ми. Така или иначе аз няма да мога да остана вкъщи да си го гледам, с баба си и дядо си се чувства добре малкия, но не знам дали разбирате какво е да няма НИТО ЕДНО дете, поне близко до неговата възраст, аз виждах, че това му тежи, като отидем през почивните дни в парка, той гледа жадно децата и хуква да играе, не иска да си тръгваме чак, просто много му харесва, но си оказва влияние, че не е споделял играчки примерно, не е свикнал да се съобразява, и това не е добре.
Татко и майка се стараят да го възпитават добре, но откровено казано го глезят, той доста умело им се налага, не успяват да се справят с малките инатчета, които проявява, те просто му угаждат за всичко, а това не е добре за него /според мен/ и това + присъствието на деца, беше основната причина да решим, че може да тръгне на градина.
За боледуването, ще видим какво ще стане, нормално е да боледува, понеже преживява стрес, нормално е и да се повлияе имунната система, просто едно тъжно, нещастно дете е по - вероятно да се разболее от щастливо, усмихнато.
Отосно вземането първите дни, гледам да съм там 4,20-4,30ч. но просто не мога да отида по - рано, нито пък мъжът ми, а между другото тежкия момент е след ставането от сън /по думите на учителките/ около 2,30-3,00ч. след това се заиграва и всъщност 4 -те дни, в които е ходил на градина досега, като отида да го вземам го заварвам да играе, да се смее и видимо да се забавлява.

Сега да кажа за днес: има светлина в тунела  Wink след дълго говорене през почивните дни, след като ходихме на гости у баба и дядо, той се поотпусна и вече не реагира негативно при споменаването на градината, аз му говоря как ще си види приятелчетата, за Яни, приятеля му от градината, за "каката" - това са възпитателките, казвам му, както Спунк ме посъветва "КАТО те взема довечера ще отидем на люлките да се полюлееш и т.н." и той днес се раздели с усмивка с мен, а пък татко му като го оставял - малкия влязъл сам в стаята за игра, казал чао на татко си и затворил врата отвътре  Peace Мисля, че /да не казвам голяма дума ама  Wink/ прие промяната и полека лека се адаптира.
Дано и да не се разболява, стискайте палци   bouquet

# 41
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
Не се карайте, момичета, всеки е прав за себе си  Peace
...... Наложи ми се да се върна на работа още когато малкия беше на 1г. и 2 месеца, тогава почнахме да го водим у майка ми. Така или иначе аз няма да мога да остана вкъщи да си го гледам, с баба си и дядо си се чувства добре малкия, но не знам дали разбирате какво е да няма НИТО ЕДНО дете, поне близко до неговата възраст, аз виждах, че това му тежи, като отидем през почивните дни в парка, той гледа жадно децата и хуква да играе, не иска да си тръгваме чак, просто много му харесва, но си оказва влияние, че не е споделял играчки примерно, не е свикнал да се съобразява, и това не е добре.
Татко и майка се стараят да го възпитават добре, но откровено казано го глезят ...... , той доста умело им се налага, не успяват да се справят с малките инатчета, които проявява, те просто му угаждат за всичко, а това не е добре за него /според мен/ и това + присъствието на деца, беше основната причина да решим, че може да тръгне на градина.
За боледуването, ще видим какво ще стане, нормално е да боледува, понеже преживява стрес, нормално е и да се повлияе имунната система, просто едно тъжно, нещастно дете е по - вероятно да се разболее от щастливо, усмихнато.
Отосно вземането първите дни, гледам да съм там 4,20-4,30ч. но просто не мога да отида по - рано, нито пък мъжът ми, а между другото тежкия момент е след ставането от сън /по думите на учителките/ около 2,30-3,00ч. след това се заиграва и всъщност 4 -те дни, в които е ходил на градина досега, като отида да го вземам го заварвам да играе, да се смее и видимо да се забавлява.

Сега да кажа за днес: има светлина в тунела  Wink след дълго говорене през почивните дни, след като ходихме на гости у баба и дядо, той се поотпусна и вече не реагира негативно при споменаването на градината, аз му говоря как ще си види приятелчетата, за Яни, приятеля му от градината, за "каката" - това са възпитателките, казвам му, както Спунк ме посъветва "КАТО те взема довечера ще отидем на люлките да се полюлееш и т.н." и той днес се раздели с усмивка с мен, а пък татко му като го оставял - малкия влязъл сам в стаята за игра, казал чао на татко си и затворил врата отвътре  Peace Мисля, че /да не казвам голяма дума ама  Wink/ прие промяната и полека лека се адаптира.
Дано и да не се разболява, стискайте палци   bouquet


Успех отново пожелавам rosy_bosy - ей това положително мислене на майката и таткото ще се прехвърли и на детето newsm51 - те усещат - когато настроението ни е ведро и мислим, че това е доброто - и детето е добре!!!  newsm44 Пожелавам да сте здравички и много, ама много скоро да дойде моментът, в който детето да каже - "....мамо, защо ме взимаш толкова рано......."  bouquet

# 42
  • Разград
  • Мнения: 377
maia_a ми всеки говори от собствен опит. Не виждам някой да обобщава или налага мнение. Интресно ми е ...ти къде го видя  Thinking... За съжаление децата на моите приятели и познати, явно са болнави. Всичките ги спряха от ясла, хвърчаха баби на повикване и накрая, бяха наети гледачки....Имам само 1 приятелка, на която детето и боледува не, на 2- 3, а на 3-4 месеца и сигурно за 1,6 ходене на ясла и градина е отстъствало 2 3 пъти...Радвам се, че при вас и твоите познати, нещата протичат гладко и без боледувания...
Чудех се дали да се хабя да обяснявам , че може пак да ми бъде изтрит поста, ако на някой не му изнася....хайде останете си със здраве и Весели Великденски  празници!

Може и да си права и да имаме късмет, но просто около нас има много малки дечица и всичките си ходят. Има и такива, които се разболяват по-често, но болшинството се водят за доста здрави деца. Съжалявам, че при Вас не е така.
Пожелавам успех на авторката на темата и само положително мислене и емоции, свързани с детската градина!   bouquet

# 43
  • Мнения: 1 174
Благодаря, Мая за хубавите пожелания  Peace
Днес пак поплакал малкия като го оставял баща му, ще видим занапред как ще е  Confused
Давам си време /и на мен и на детето всъщност/ до края на тази седмица, да видя как ще се развият нещата, ако продължава да плаче при оставянето, може и да се откажем от ходенето и да опитаме пак септември примерно  Thinking
Вчера отидох да го взема в 5,10ч. и бяха останали само 3 деца, седнали на столчетата си и чакат да ги вземат, като излязохме с Марти, едното дете се разплака, че още не го вземат, направо ми се доплака и на мен Cry Питах иначе възпитателките кога се вземат децата обикновено, казаха че до 4,30ч. почти всички ги вземат, остават само 2-3 дечица, кофти ми е, че едното ще е моето, няма как да излизам по - рано от работа месеци наред, засега тръгвам към 4,30ч и стигам там към 5 - 5,10ч. но в 4,30ч. просто не виждам как ще стане. Ами хората, които работят до 5,30 или 6,00ч. какво да кажат тогава  newsm78
 

# 44
  • София
  • Мнения: 12 365
Благодаря, Мая за хубавите пожелания  Peace
Днес пак поплакал малкия като го оставял баща му, ще видим занапред как ще е  Confused
Давам си време /и на мен и на детето всъщност/ до края на тази седмица, да видя как ще се развият нещата, ако продължава да плаче при оставянето, може и да се откажем от ходенето и да опитаме пак септември примерно  Thinking
Това, по принцип, се води голяма грешка. Още повече, ако ще го връщаш в същата градина. Септември ще плаче два пъти повече, защото ще знае, че ако плаче ще остане в къщи. Нали сега не плаче по цял ден? Труден е процеса на раздяла, това са малки деца, но ще свикне. Иначе ще запомни, че не се е справил и после ще му е още по- трудно. Не знам, може и да бъркам, но в тази посока си мисля. При всички случаи стискам палци. Hug

# 45
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
Благодаря, Мая за хубавите пожелания  Peace
Днес пак поплакал малкия като го оставял баща му, ще видим занапред как ще е  Confused
Давам си време /и на мен и на детето всъщност/ до края на тази седмица, да видя как ще се развият нещата, ако продължава да плаче при оставянето, може и да се откажем от ходенето и да опитаме пак септември примерно  Thinking
Това, по принцип, се води голяма грешка. Още повече, ако ще го връщаш в същата градина. Септември ще плаче два пъти повече, защото ще знае, че ако плаче ще остане в къщи. Нали сега не плаче по цял ден? Труден е процеса на раздяла, това са малки деца, но ще свикне. Иначе ще запомни, че не се е справил и после ще му е още по- трудно. Не знам, може и да бъркам, но в тази посока си мисля. При всички случаи стискам палци. Hug
LaughingПисали сме заедно с Бояна  Laughing - и според мен по-правилно е да не се спира детето. То плаче от раздялата с майката, а не, че е на детска градина - защото от детската градина детето няма натрупани впечатления, насъбрани положителни емоции и т.н. Набързо отворих първата страница да си припомня, но ако първият ден е бил 12-13-14 април - периодът е много кратък. Още повече, че сега - след четирите почивни дни е напълно възможно отново да плаче малко повече. И сега е моментът да обясняваш как - има почивни дни и мама и тати не работят, децата не ходят на детска градина, батковците и каките - на училище и т.н. И как - като минат почивните дни ............. всички си ходят там където трябва. Laughing  Аз в началото всеки почивен ден го обяснявах непрекъснато - докато стане разбираемо и ..... динамичен стереотип и на детето. Peace
За притесненията ти, че го взимаш едно от последните - не си го слагай точно в този момент на сърцето, нямаш нужда да се добави и това като притеснение - учителките си имат работно време. Аз също взимам дъщеря ми една от последните, защото работя до 17,30, а работя на другия край на града. И с това детето свиква.  Hug и ..... учителките  Mr. Green
  bouquetС теб и с детето сме - всички, с най-добри чувства!   bouquet

# 46
  • Мнения: 3 929
rosy bosy, не бих си позволила да те съветвам. Всяко дете е толкова индивидуално, че аз гледам да се абстрахирам от съвети, касаещи детето ми. Ще споделя само, че синът ми тръгна на ясла на 1,11 год. възраст и ходи на градина вече 3-та година, т.е. 3-та група е, но все още има дни, в които реве сутрин, все още има дни, в коието не иска да ходи на градина - било то, защото някоя от госпожите му направила забележка, било, защото му е труден учебния материал, било заради агресивното поведение на някое дете, било то, че не иска да спи следобед и куп други причини. Ревеше си сутрин от самото начало - от тръгването на ясла, та досега. Е, не реве всяка сутрин, но в яслата беше много трудно. Това обаче само сутрин, докато го оставях. Иначе през деня винаги е бил добре, без да плаче, без да хленчи, даже постоянно развеселявал сестрите в яслата, а после - и госпожите, защото е много словоохотлив. Проблемът беше сутрините.
Не е трудно адаптивен по принцип, но определено е свикнал с мен, защото, като се роди, аз го гледах основно, аз го обгрижвах, всичко - аз. И той буквално се "прилепи" за мен и до ден днешен обича да е с мен и баща си.
Не знам дали ще ти помогна с моя пост, може пък покрай думите ми да забележиш нещо, което касае и твоето дете и да си обясниш някои неща.
Децата са различни. Ако за едни деца госпожите играят основна роля при адаптация в детско заведение, при други деца влияние оказват други фактори. При трети - комбинацията от няколко фактора. И не забравяйте самия характер на детето, което доста често се пренебрегва като причина при адаптацията и се търсят причините отвън, а всъщност харктерът е основен фактор.
Успех ти желая и търпение. Много от нас са минали по този път, не е лесно да си родител, но нека бъдем по-силни и търпеливи.

# 47
  • Мнения: 1 174
Абе и други хора ми казаха, че ще е грешка да го спирам и след време да почне пак, дори имам приятелка, която ми разказва как нейния юнак на втората седмица в яслата се разболял и останали вкъщи 1 седмица, после пак отишъл на ясла и след седмица - пак болен.
И детето много ясно си направило изводите - ако е здрав - ясла, ако е болен - мама  Wink
И познайте - прави се, че кашля, казва че го боли крачето, корема, главичката, казвал че има "пол" /сопол/  и т.н. Направо за главата се е хванала откъде им идват такива, страшни преструванчовци са  Laughing
Та и аз хем тъй, хем тъй, но как ми се ще малък напредък да има, не чак да спре да плаче и да отива весел, но плачът да не е така истеричен и сърцераздирателен поне, нали знаете, че различно плачат децата, понякога ей тъй за принципа си хленчат, щото не им даваш да скочат в локвата примерно, а този плач, който чувам всяка сутрин не е такъв, все още е от другия плач - страх и паника. Ще ми е спокойно когато плачът стане "по принцип да поплача, че да не се дам без съпротива"  Wink Ей това се надявам да се случи в близките дни  Wink

А, zuki , за характера на моя фъстък много мога да говоря  Laughing Упорит, много самостоятелен, обича да налага мнение, всичко иска да прави сам, да не му помагаш в никой случай, и се мъчи сам /да си закопчее якето например/ и чак след много много опити да се оправи сам, чак тогава оставя мен или баща си да го закопчее, и то посочна кой точно трябва да го направи, ако дойде другия - не дава. Хубаво е, че ме слуша когато му обяснявам нещо, съсредоточва се и мисли над думите ми, и когато е съгласен, кимва, че е разбрал, ако се противи на обяснението или забраната, дълго спори, ляга на земята, крещи истерично, като се натъркаля става, отупва се и си продължаваме сякаш нищо не е било, но остава сърдит и не иска да говорим  Laughing Но изпълнява каквото съм казала, въпреки че сърдито изпълнява. В градината поощряват неговата самостоятелност, казват че сам се облича, храни, пие вода, ляга и се загъва сам, сяда на гърне и т.н. 

# 48
  • София
  • Мнения: 12 365
Та и аз хем тъй, хем тъй, но как ми се ще малък напредък да има, не чак да спре да плаче и да отива весел, но плачът да не е така истеричен и сърцераздирателен поне, нали знаете, че различно плачат децата, понякога ей тъй за принципа си хленчат, щото не им даваш да скочат в локвата примерно, а този плач, който чувам всяка сутрин не е такъв, все още е от другия плач - страх и паника. Ще ми е спокойно когато плачът стане "по принцип да поплача, че да не се дам без съпротива"  Wink Ей това се надявам да се случи в близките дни  Wink
А казва ли нещо детето за деня? Всъщност, не знам на колко годинки е точно и затова питам. За сърцераздирателния плач е ясно, че е ужасно и никак не казвам да го търпите на всяка цена. Майката си познава детето най- добре, има интуиция и е най- добре да слуша нея, а не другите хора. Ние тук си говорим така за подкрепа.  Hug Hug

# 49
  • Мнения: 1 174
Ох, Бояна, това ми е големия проблем, той е на 2г. и 6м. /точно на 26.04 ги прави де/ но не говори особено добре, казва 20-тина думички, повечето по бебешки, примерно казва: "Аз ама" - Аз ям, и това за него е сложно изречение  Wink, друго подобно: "Тати кола оти" - тати отива да работи с колата. Питам го: "Марти, ти слуша ли на градината ?", "Уша". Яде ли - ама. А харесва ли ти ? - без отговор. Харесваш ли учителката, хубаво ли ти е с нея? - "кака" - това отговаря. Явно така нарича учителките. Децата нарича: "бебе", "Бебе ама", "бебе нани". Изобщо не мога да се ориентирам как се чувства там.
Разчитам на думите на учителките, че не плаче, слуша много, играе с другите деца и с играчките, хапва си добре, спи добре, не плаче след като се събуди от сън. Като ходя да го вземам - по принцип практиката е да влизат родителите в стаята за игра и оттам да вземат децата, та тогава го заварвам сред другите деца да скачат, да тикат колички, единия път си играеше с пластилин с още едно детенце, другия път дружно строяха с един строител, струва ми се весел тогава, залисан в игрите, това мога да кажа.
Притеснявам и за изоставането му в говоренето, другите деца са доста по - напред, едно от децата например ме попита съвсем ясно: "Здравей, ти как се казваш ?", от Мартин такова изречение е абсурд да чуя още, та и това ще трябва да го мислим.

# 50
  • Мнения: 53
И на мен са ми познати притесненията на Роси. Въпреки че вече е втора група, никога няма да забравя как ревеше още от ставането си и правеше какви ли не уговорки, за да не ходи на градината. После ревеше и в колата на път за там, а като влезехме наставаше някакъв ужас. За щастие най-големия рев продължи около 2-3 седмици, после свикна. Добро решение беше татко му да го води, защото с него не плачеше толкова много. Също добро решение се оказа да му обещая нещо да направим след градината или да му купя, "за да има някаква надежда", както казваше майка ми.

# 51
  • Мнения: 76
Аз искам само нещо да вметна,на първата страница беше писано,че не се дава майката да остава с детето или ако го оставиш да си го вземеш по обяд.Тук в Ямбол до колкото знам от моите приятелки така се процедира в яслите.Стоиш и наблюдаваш детето известно време,за да е сигурно,че няма да го изоставиш и взимането по обяд го практикуват поне първата седмица.Така децата се чувстват сигурни и доста по-бързо свикват с обстановката.Не знам защо не се въведе във всички д.ясли,щом като преди е било така и си е струвало "услилията".   bouquet
Успех rosy-bosy ,аз ще следя темата,че и мен ме чака същото.  Crazy

# 52
  • Мнения: 8
здравейте мили мами...и моят проблем е доста голям за мен.мойта принцеса ще навърши 2 години и 3 месеца след 4 дни...
от 4 седмици сме на ясла и положението не се подобрява, а се влошава...
първите 2 дни ходеше с голямо желание,защото има батко(първи братовчед),който ходи на детска градина и те с баба й ходят да го взимат и много добре знае какво е детска градина,но може би се разочарова,че в нейната градина има и бебета - както тя ги нарича...от третия ден почнаха проблемите...не иска да играе с децата,но поне си хапваше....втората седмица ходи само до сряда и се разсополиви и разкашля,та я оставих вкъщи...4 дни бяхме заедно...забравих да отбележа, че имаме братче на 3 месеца,и малко или много има и ревност....3-тата седмица - 4 дни на ясла - 4 дни вкъщи заради празниците....и от вчера е в стачка...ходи с рев,като нарежда ''Не убуу там,не икам дека дина'' и така.не иска да закусва,да обядва,само следобедната закуска си е изяла....вчера е събудила всички деца в 2 и половина,а днес ми се обадиха да си я приберем,че пак плакала за мама Дими и бебе Ники и била събудила всички...няма да я спираме,твърдо сме решили,но незнам докога ще продължава тоз кошмар...иначе много говори всичко разбира, не е от най-послушните, ама това е положението...

# 53
  • Мнения: 8
zdravejte...za spirane i duma ne moge da stava...nqmam koi da mi pomaga kato sym s dvamata....pri men se poqvqva ot drugade problema...kakata se nalogi da q ostawq na 3 meseca i da trygna na rabota...otgleda q prababa i,no tq e ve`e mnogo vyzrastna i ne i e rabota na neq...svekyrva mi ne stava...tq ne mogela da izdyrga na takova napregenie i ne movela da q gleda...to na6to ne bilo dete kato dete,ami bilo inat i vse revqlo za maika si....drugoto koeto e 4e malko ili mnogo revnuva zadeto mama ostava s bebeto,a neq q pra6tame na gradina....obqsnqvame ,govorim,opitvam se da q stimuliram s podaryci,ako lelite kagat 4e e slu6ala,ama i tova ne pomaga...prinugdavam se da razkarvam i bebeto sutrin,za da q vodim na qsla...i pak reve...dano skoro da prikliu4i toz ko6mar...ot dnes iskat da q vzimame kym 2 - 2 i polovina,za da ne sybudela drugite deca,koeto spored men ne e pravilno...ami ako vsi4ki sme na rabota i nqma koi da q vzeme,kakvo pravim....na tqh im e po-lesno - da si vzimat revq6toto za da ne ni boli glavata...

# 54
  • Мнения: 559
Без да съм чела другите мнения, и без детето ми още да е тръгнало на градина искам да кажа, че за мен е изумително как в България се приема за нещо съвсем нормално плачът на едно дете, измерва се не в степени на нужда и сърцераздирателност, а в дни, месеци и килограми и е сякаш едно необходимо и неминуемо зло, без което не може.

Проблемът за мен е, че няма практика родителите да остават 1-2-3 седмици с детето в градината, докато то се адаптира плавно и без стрес, и да му се даде възможност да (въз)приеме новата среда - интериор, деца, педагози. Оставено от раз без майка си или близък човек, на който може да се довери и да потърси, ако се почуства уплашено, самотно, отегчено или каквото се сетиш е доста драстично, особено за 3 годишно човече. Как така "тръгвай си, че с тебе е по-лошо"?! Що за отношение...

Ако е възможно оставай с детето в градината, поне до тогава, до когато почувства по-близки чисто новите учителки, така че да не се съпротивлява, когато те се опитват да го успокояват. Защото в момента детето се съпротивлява първо на това, че е оставено само в непознатата среда и второ на това, че някакви непознати жени (към които в най-добрия случай има неутрално отношение) му казват как да се чувства и какво да прави.
След като ги почувства една идея по-близки, тогава ми се струва малко по-приемливо дори и да помрънка при тръгването, да се спазарите с детето нещо, да му кажеш, че може да ти се обади по телефона през деня ако му домъчнее и да го оставиш на жените, които вече няма да са толкова страшни.

Не искам да звуча упрекващо - не и теб  Hug , упрекът ми е изцяло към системата. Просто у нас е прието раждането да е брутално, да ти бият шамари в родилното, после бебето да реве до посиняване, а ти да му показваш кой управлява, отивайки през 2 стаи в трета, след това в градината "да плаче, докато се научи, айде нищо му няма, ше свикне" и т.н. в прогресия цял живот.

Ако имаш много големи вътрешни колебания и усещаш силна съпротива към случващото се може би трябва да потърсиш градина, която е по-близка до светоусещането ти?
 Hug

Едит: Писала съм едновременно с последните ти 2 отговора Simple Smile

Напълно съм съгласна! В нашата държава всичко е извратено, дори и собственото ни мислене! Имам чувството, че сме с промити мозъци...

# 55
  • Мнения: 8
днес ми се обадиха на обяд да си прибера детето,защото от сутринта не е спряла да плаче....като я взех я заведох да й леят куршум и се оказа,че детето е урочасано от жена и е страшно наплашено и стресирано....утре няма да я пускам и пак ще пробваме в понеделник...направо треска ме тресе...някой имал ли е подобен проблем...

# 56
  • София
  • Мнения: 12 365
днес ми се обадиха на обяд да си прибера детето,защото от сутринта не е спряла да плаче....като я взех я заведох да й леят куршум и се оказа,че детето е урочасано от жена и е страшно наплашено и стресирано....утре няма да я пускам и пак ще пробваме в понеделник...направо треска ме тресе...някой имал ли е подобен проблем...
По- вероятно е причината да е по- различна от урочасване, но всеки сам избира в какво да вярва.
Толкова ли нямат умения учителките/ сестрите на тези места, за да успокоят дете? Това с викането по обяд, защото детето плаче ми изглежда абсурдно и отбиване на номер, за да им е по- лека работата. Самото дете, като разбере, че с плач си извоюва половин ден в градината вместо цял ще продължи да плаче, ако ще не куршум, а атомна бомба да му излеете.

# 57
  • Мнения: 95
Моят син тръгна на ясла на 1г.  и 3м. Първите 3 или 4 месеца сутрин при оставянето в яслата беше голям рев, но сестрите бързо го заиграваха и той спираше да плаче. Първите месеци си носеше плюшена играчка, с която спеше, но от 2 месеца насам вече не я търси и не я носи. Рядко проплаква сутрин и е по-спокоен Grinning

# 58
  • Мнения: 8
там е работата,че моята кака е по - голяма и всичко разбира и говори и като си науми нещо,ако не стане на нейната е голям рев и тръшкане...мен това не ме притеснява толкова,защото тя трябва да разбере,че не може да се налага,но на лелките им е по-лесно да си я взема...за мой '' късмет'' сега се поразсополиви,та най-вероятно и утре ще си я оставя в къщи  и по този начин почваме да боксуваме на едно място...докато тръгне и спре...ама да оздравява,че ...то не ми стига другото,ами заразява и брат си....чудо сме....хич не ми е боледувала преди,са кво стана - през седмица сме сополиви...

# 59
  • Мнения: 501
Записвам се и аз тук  Peace
Днес беше първи ден на ясла.Сутринта влезна в групата с усмивка,без рев.Прибрах я в 12 часа,беше много щастлива,на входа на яслата се дърпаше да влиза обратно и повтаряше мрънкайки "децата,децата". Учудващо не е плакала много,към 10 часа пяли "мила моя мамо" (намерили каква песен да пеят в яслата) и се присетила и поплакала.Изяла си всичко.По пътя към вкъщи ми разказваше какво са правили и повтаряше "утре пак децата".Радвам се че мина добре днес,надявам се бързо да свикне. За сметка на това аз като я заведох и се прибрах,ревах като магаре и цял ден ми беше много гадно.

# 60
  • Мнения: 1 174
Здравейте пак  Peace
При нас положението е все още същото - плач сутрин с повтаряне: "Не, гадина, баба, дядо".
За жалост миналата седмица ходи само вторника, понеже през деня му тръгнали сополи и до края на седмицата докато минат сополите, ходи у баба си.
Странното е, че и там като го оставихме първия ден, ревна да плаче  Shocked Чак ми увисна ченето, от година и 3-4 месеца ходи у баба си всеки работен ден и никога не е плакал, от самото начало му харесваше, а сега може би по навик от градината и наду гайдата. И през деня е поплакал на 2-3 пъти, чак майка ми се беше притеснила, че много плаче, а обикновено е весел и усмихнат  Tired
Та събота и неделя с нас вкъщи и днес отново на градина, пак с плачовете, но пък се гушва в госпожата, и през почивните дни "говори" за нея. Като казвам говори имам предвид, че казва например: "Мама ама", "Тати ама", "Баба ама" и така изрежда всички, за които се сеща - Бау, Мау, Гого, Бебе, Дий, Грух и Кака, като последното е госпожата/госпожите. Значи се сеща за градината и  нарежда възпитателките някъде при познатите хора и животни, което е обнадеждаващо.
Зрънчо, много хубаво, радвам се за вас, то наистина обаче майките сме страшно притеснени от този първи ден и както се е случило при теб, безпричинно притеснена   Peace

# 61
  • София
  • Мнения: 355
И аз се записвам да ви следя,защото и ние живот и здраве от октомври тръгваме на ясла!
Незнам детето как ще приеме нещата,но на мен от сега ми се е свило сърцето!

# 62
  • Мнения: 501
Втори ден на ясла,без рев  Simple Smile Влезна в групата,хваната за ръка с госпожата и усмихната  Simple Smile
Предполагам утре ще е рева  Rolling Eyes Днес и аз съм спокойна  Sunglasses

# 63
  • Мнения: 8
то и ние вначалото тръгнахме с кеф,ама сега събуждайки се всякасутрин първите думи са , не икам дека дина...

# 64
  • Мнения: 1 174
...
Предполагам утре ще е рева  Rolling Eyes Днес и аз съм спокойна  Sunglasses

Ама защо предполагаш, че ще има рев, щом първите 1-2 дена не е показала безпокойство, може изобщо да не плаче  Peace
Има и деца, които с голямо желание ходят на градина, сигурно и твоето ще е от тях, що не беше и моето така  Wink

# 65
  • Мнения: 8
роси боси и моето е като твоето...ето тази седмица ще пропуснем яслата,защото от петъка е сополива,а сега почва и да кашля...капя капки,докато спи,защото иначе на става,пием сиропи и какво ли не...дано се оправи по-скоро...но като тръгнем другата седмица живи и здрави пак ще почваме отначало...ред сълзи-ред сополи...

# 66
  • Мнения: 501
...
Предполагам утре ще е рева  Rolling Eyes Днес и аз съм спокойна  Sunglasses

Ама защо предполагаш, че ще има рев, щом първите 1-2 дена не е показала безпокойство, може изобщо да не плаче  Peace
Има и деца, които с голямо желание ходят на градина, сигурно и твоето ще е от тях, що не беше и моето така  Wink
Предполагам,защото в яслата ми обясниха,че на 3-4 ден се осещат,че не е било за ден-два и започвали да протестират.Надявам се да не плаче. Днес е била спокойна и не е плакала през деня,поне така казват  newsm78 не мога да съм сигурна  Thinking

# 67
  • Мнения: 8
зрънчо те няма да те излъжат,защото не е в тяхна полза...поне на този етап,щом ти казват че е била спокойна най-вероятно е така...

# 68
  • Мнения: 1 174
Днес Мартин пак е болен  Confused За три седмици на градина боледува втори път, просто ужасно. А досега за 2 години и половина е имал сополи 2-3 пъти и толкова.
И съответно пак е у баба си, после 3 дена почивка и понеделник, ако се е оправил, пак на градина и пак ще има ревове  Tired
Според мен причината за боледуванията е това, че не ги извеждат навън. Цял ден са в затворени помещения, достатъчно е едно болно детенце да има и всичките са заразени. Дано скоро се стопли, поне вирусите да намалеят  Tired

# 69
  • Мнения: 1 174
Аз продължавам да пиша, нещата не отиват на розово, днес е 20-ти май, първия ден на градина беше 12-ти април, за повече от месец изобщо не се адаптира детето  Tired
Все още плаче сутрин, и все по - яростно настоява да ходи у баба си. Във вторник вдигнал температура, взехме го наобед и четвъртък и петък /днес/ е пак у баба си болен.
И пак празници 4 дена, в понеделник ми е ясно, че ще плаче много  Confused
Чакам с нетърпение денят, в който ще напиша в темата: "Днес Мартин отиде с желание на градина, не плака и усмихнато влезе при децата"  Wink
Ще пиша пак като има някакво развитие.

# 70
  • Мнения: 501
rosy_bosy само сутрин ли плаче? И моето дете плаче сутрин ходи на ясла от 2 май и все си плаче,като види госпожата я гушка и влиза вътре по-спокойна,но денем няма проблем.Не плаче и си изпълнява всичко - хапва,спи,сяда на гърне,пее и т.н. следобед я взимам спокойна и щастлива. Познавам деца на по 4 години,които все още плачат сутрин,важно е след като си тръгнеш детето да се успокои и да се включва в заниманията.

# 71
  • Мнения: 1 174
Само сутрин плаче, като го оставим гушва се в госпожата, и после се включва в заниманията, даже са му дали някаква награда картонче, защото помагал в прибирането на играчките.
Лошото е, че първите няколко дни се разплакваше като видеше градината или със самото ни влизане там, а после започна да плаче със самото си ставане от сън, та чак докато стигнем  Rolling Eyes
Става сутрин и пита: "Баба ?", ако му кажа, че няма да ходим у баба, а на градина започва да плаче и хленчи през цялото време - 1 час се моткаме у дома, а той си подсмърча и хленчи, а с влизането в градината се разплаква истински. Ако не му отговоря продължава да пита дали ще ходи у баба си и така докато му отговоря аз или баща му и се разплаче.
Тия няколко дни когато наистина ще ходи у баба си щото е болен, пита по няколко пъти, за да е сигурен, че ще ходи у баба си, и като се убеди, че няма да ходи на градина,  е весел и спокоен.
Разхленцва се и при споменаването на градината, ако го питам ще ходи ли на градина или някой го пита как е на градината, пак следва: "Баба-а-а-а" и рев  Tired
Тежи ми точно тази продължителност на плача му, ако е за 2 минути докато го оставям, не е толкова страшно, и други дечица виждам и по - големи, дето като ги оставят и се разплакват, ама да слушаш малкото ти хлапе  да хленчи цялата сутрин вкъщи - от 7 до 8 си е мъчение  Tired

# 72
  • София
  • Мнения: 9 517
а защо го будиш 1 час преди градина? Аз моите ги будя 25-30 минути и докато се разсънят, облекат, вържем косата, изгледаме две филмчета и хоп - в градината, дори не се усещат.

Моята щерка не е плакала като тръгна на градина, не ходи и с желание - днес за първи път каза "Хайде, мамо, да тръгваме на градина", а второто филмче още не беше свършило, но ние от самото начало имаме ритуал по приготвяне за градина - както казах стават, гледат половин мики маус, после майстор мани (по дисни) и знаят, че след това тръгваме, като станат сутрин и не е пуснат телевизора, знаят че остават в къщи - така е доста по-лесно  Peace

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 126
Нашият ритуал е същият  Simple Smile

# 74
  • София
  • Мнения: 9 517
дано не сменят програмата на Дисни канала, че тогава идея нямам, какво ще правя  Wink

# 75
  • Мнения: 2 132
Днес Мартин пак е болен  Confused За три седмици на градина боледува втори път, просто ужасно. А досега за 2 години и половина е имал сополи 2-3 пъти и толкова.
И съответно пак е у баба си, после 3 дена почивка и понеделник, ако се е оправил, пак на градина и пак ще има ревове  Tired
Според мен причината за боледуванията е това, че не ги извеждат навън. Цял ден са в затворени помещения, достатъчно е едно болно детенце да има и всичките са заразени. Дано скоро се стопли, поне вирусите да намалеят  Tired
Това за заразяването - да, но дали не се разболява защото е под стрес и знае, че ще отиде при баба, а не в градината, ако е болен?  Thinking Помня преди време как исках  да не ходя на училище, за да седя в къщи на 1-ви Юни и да гледам ''Минута и едно желание'' и действително вдигнах температура. И за още един случай се сещам. Даваха зимна олимпиада и ми беше много интересно, но трябваше да ходя  на училище. Отново се разболях и си останах вкъщи. В смисъл, съзнателно се разболява детето, защото не му харесва нещо градината и знае, че ще отиде при баба.
 Дано скоро свикне с новата обстановка или започне да разказва как е в градината Peace

# 76
  • Мнения: 80
Искам да ви посъветвам всички, които се притеснявате за постъпването на детето си в детско заведение да не го правите. По този начин предавате вашето състояние и стрес върху детето и се озовавате в един затворен кръг. Отпуснете се и гледайте по-леко на нещата от живота. Не предавайте негативните си мисли върху чистата душа на детето си. Когато майката е разтревожена и детето е.

# 77
  • Мнения: 1 174
ДжениБи напълно е възможно и така да е, но е факт, че се разболява.
Вчера от градината казали на мъжа ми, че госпожите на първа група, с които Мартин е свикнал от юни ще излизат отпуска и започват да се редуват други възпитателки най - различни и непознати и препоръчвали да не се води детето по възможност, защото ще му е още по - трудно. Това през юни, юли ще се върнат госпожите, но пък от август до началото на септември градината няма да работи  Rolling Eyes
Директорката пък казала направо, че според нея Мартин е малък за градина и най - добре да изчакаме и да го пуснем пак наесен или поне лятото да го водим възможно най - малко.
Можеше това да ми го каже когато пред 2 месеца отидох да питам дали да пускам детето, да беше казала - през лятото много почиваме, детето е малко и т.н. ама нали им трябваха деца тогава, приеха го с отворени обятия даже  #Cussing out

# 78
  • Мнения: 80
rosy_bosy, то си е много индивидуално.До дете си е. Защо не пробваш да го пускаш и лятото, може на детето да му харесат и другите госпожи. Така ще стане по-контактно и общително.Не го затваряй вкъщи.

# 79
  • Мнения: 857
Роси, едва ли ще те успокоя, ако ти кажа, че моето дете ходи от миналия август на ясла, с прекъсвания през зимата, и продължава да реве с пълно гърло  Tired ..... всеки ден, в който става за яслата.
Познава всички, говори много добре и през цялото време казва как не иска да ходи, защото там не му харесва, как децата го дразнят и как иска да стои в къщи. Аз лично, ако имах възможност, бих го държала в къщи. Нямам такава възможност, единствено ако го изпратя на 500 км при майка ми  Tired.
Не знам какво да ти кажа, нито как да процедираш. Просто аз също не харесвам тази система, но няма друг вариант при нас.....

# 80
  • Мнения: 1 174
Ако имах възможност бих си го гледала сама вкъщи, майка ми и баща ми са вариант, те са наблизо, но не ми се искаше да продължавам да ги ангажирам, когато той е у тях, те се занимават само и единствено с него, майка ми дори не успява да сготви, готви и домакинства рано сутрин преди да го доведем, и вечер след като го вземем, но се уморява, все пак й се ще и на нея малко спокойствие, обича си внучето, но й е пряко силите да го гледа оттук нататък  Tired
Затова си мислех, че би могло да ходи на градина, а примерно един ден в седмицата да е при баба си, или някой от почивните дни, по време на почивките на градината, но изобщо не предполагах, че тая почивка е 3 месеца  Shocked
И още не разбирам защо отпуските не са тогава, когато градината не работи - да излизат едновременно през август и толкова  Thinking
А и май щяло да има смесване на групи, да събират деца от 2 групи заедно, значи моят ще е с по - големи деца, притеснявам се как ще се оправят по - малките с по - големите, изобщо  Confused
Елена, съмнява ме, че и моят Мартин ще е като твоето, опитва се да ми обясни защо не иска да ходи, от това, което му разбирам не е проблема в госпожите, а с децата не се разбира, може би има по - буйнички и ако му вземат играчки или го дразнят, нищо чудно, че не иска да ходи там  Confused

# 81
  • Мнения: 80
ризи, трабва да го пуснеш да пробва и с по-големите деца, само така ще разбереш дали му е добре с тах. може с тах да се заиграе и даа се разбира по-добре, децата подражават на големите. пробвай - нищо не губиш  Peace

# 82
  • Мнения: 1 768
rosy_bosy, чудя се защо подлагаш детето си на този стрес? Може да съм малко старомодна, но щом има любяща баба, която има възможност да го гледа, какво пречи детето ти да навърши поне 3 години и тогава да го пращаш. За какво общуване с деца се притесняваш, това е е едва ли не бебешка възраст. Спокойно, няма да изостане в социалните умения ако остане още няколко месеца с баба си. А и тъкмо ще се научи по-добре да говори.  И баба му ще има повод да излиза по-често на разходка. Simple Smile

# 83
  • Мнения: 1 174
Morphea знам че отстрани изглежда странно настояването ми да ходи на градина при условие, че разполагам с баба гледачка. Копирам си мнението от друга тема, за да покажа основната причина, поради която не исках да изчакам да направи 3 години детето:

" Отглеждането от баба, ами моя син от 1 г. и 3 месеца го пое майка ми - сутрин го водехме у тях, вечер го вземахме, събота и неделя вкъщи се гледахме. Детето е доволно, тя дава всичко от себе си, но го гледа по нейни си правила, начини и т.н.
Тя е на принципа на най - малкото съпротивление, ако детето иска навън, обаче е време за сън и на него видимо му се спи, излизат навън, само да не плаче и той заспива някъде по двора, да не говорим, че е вече късен следобед, спи до 5ч. и после в 10 ч. вечер няма заспиване, сутрин става с 300 зора, изобщо режима отива на кино, и това защото майка ми не може да каже: "Време е за сън, ела да легнем малко и да поспиш" и да се пребори с мрънканиците.
Същата тактика за ядене, за игра, за преобличане, за гърне, изобщо той си прави каквото иска, когато иска, което до някаква степен е добре, но е и зле същевременно.
Аз съм наясно, че майка ми просто така може, така го прави, тя и нас така е гледала, но на мен не ми харесва да ми расте детето като мрънкащо за това, че примерно иска да яде захар с лъжица от захарницата, пък аз не му давам /майка ми му разрешава т.е. не му забранява/.
Ако беше друг подходът й, вероятно за градина/ясла щях да помисля след 3г. и 6м. или 4 г. но това е моята майка, тя си е такава и няма да се промени.
Затова изчаках Мартин да направи 2г. да мине и зимата, и напролет го пуснах на градина, съответно рев и нежелание да ходи, но там определено говори повече, започна да се храни и облича сам, грандиозен прогрес с ходенето на гърне. Сега ще го спирам за 2 месеца, но наесен продължава в градината. "

Отделно майка ми вече й е трудно, ама за това тя си е виновна, Мартин изобщо не я слуша, а и как ще слуша като никога нищо почти не му е забранявано от майка ми, сега съжалява, че не е била малко по - строга, но вече и да му забранява, той просто не й обръща внимание, пък и баща ми редовно отменя забрани, дори майка ми да забрани нещо, дядо му се меси и казва: "Абе остави детето на мира, голяма работа, че рисува по стените  #Crazy ще изчистиш после" Такива ми ти работи. А Мартин расте, вече може да си отваря вратите, нашите така и не се научиха да заключвет, някой ден ще го изтърват навън, ще стане чудо, затова предпочитам да го дам в градината, където поне ще яде каквото е подходящо за него, ще спи по обед, ще играе с подходящите играчки.

# 84
  • Мнения: 55
поне ще яде каквото е подходящо за него, ще спи по обед, ще играе с подходящите играчки.

и ще общува със себеподобни и едноакълни!

# 85
  • София
  • Мнения: 9 517
поне ще яде каквото е подходящо за него, ще спи по обед, ще играе с подходящите играчки.

и ще общува със себеподобни и едноакълни!
освен това ще бъде нахапано нееднократно или то ще нахапе няколко деца, ще се разболява постоянно, ще се научи да скубе, да се бие, да .... изобщо ще се социализира  Mr. Green

# 86
  • Мнения: 1 174
А, хапането, скубането и биенето си ги знае отпреди, няма да се наложи да ги учи тепърва в градината.
Не е получавал дори драскотина в градината, ако трябва да съм честна. Как ги вардят, кво правят госпожите, не знам, но видими следи няма  Mr. Green

# 87
  • Мнения: 55
поне ще яде каквото е подходящо за него, ще спи по обед, ще играе с подходящите играчки.

и ще общува със себеподобни и едноакълни!
освен това ще бъде нахапано нееднократно или то ще нахапе няколко деца, ще се разболява постоянно, ще се научи да скубе, да се бие, да .... изобщо ще се социализира  Mr. Green

това е идеята, да излезе от стерилната саксия!

# 88
  • София
  • Мнения: 9 517
и какъв е смисълът на 2 години да излиза от стервилната саксия? Брат ми на 9 месеца са го дали на седмична ясла, сигурно щото е трябвало да го социализират newsm78.
Мен, слава Богу, не са ме дали

# 89
  • Мнения: 1 174
Дзвер, все някога това става, нали ?
На позната детето отиде от баба си направо в първи клас, как се влачи дете, което на 6 години и пищи насред пътя и не иска да влезе в училището, а влезе ли се опитва да бяга, да се прибира сам, просто ужас  Confused Видяла се е в чудо, никой не е длъжен да пази детето да не избяга от училище, а тя не може да му обясни защо е хубаво да ходи на училище, нали си има баба, що му е училище  Crazy
И сега вижда грешката си, че поне предучилищна в градината трябваше да го пусне.

# 90
  • Мнения: 55
Дзвер, все някога това става, нали ?
На позната детето отиде от баба си направо в първи клас, как се влачи дете, което на 6 години и пищи насред пътя и не иска да влезе в училището, а влезе ли се опитва да бяга, да се прибира сам, просто ужас  Confused Видяла се е в чудо, никой не е длъжен да пази детето да не избяга от училище, а тя не може да му обясни защо е хубаво да ходи на училище, нали си има баба, що му е училище  Crazy
И сега вижда грешката си, че поне предучилищна в градината трябваше да го пусне.

newsm10

абсолютно съгласен! от 2 годишни могат да се социализират!

А дете и баба или баба и внуче - това е взривоопасна комбинация!

# 91
  • София
  • Мнения: 9 517
ами... мене ме е гледала баба ми до 7-годишна, пък не помня да съм пищяла на път за училище  newsm78

иначе - да, аз съм ЗА ходенето на детска градина, но за мен минимум от 3-годишна възраст - яслите не са място за деца /лично мнение/

# 92
  • Мнения: 2 132
Аз съм ходила и на ясла, и на детска градина, и си спомням, че по едно време ревях и се тръшках да не ходя на училище Grinning

# 93
  • София
  • Мнения: 1 504
Аз съм ходила и на ясла, и на детска градина, и си спомням, че по едно време ревях и се тръшках да не ходя на училище Grinning
искрено ме разсмя... Laughing Joy

# 94
  • Мнения: 1 174
...
иначе - да, аз съм ЗА ходенето на детска градина, но за мен минимум от 3-годишна възраст - яслите не са място за деца /лично мнение/

Абе аз сгреших, че се засилих да го пускам на 2 и половина, трябваше да изчакам до есента или даже и зимата да мине и на 3г. и 2-3 месеца да опитаме  Tired
Обаче като го пуснах, много хора ми казаха, че вече щом е тръгнал, по - добре да не го спирам, щото другия път ще реве много много повече, понеже ще реши, че ако реве достатъчно, все ще го спрем пак от градината.
А и майка ми вече не иска да го гледа през деня, не че ми е казала директно, но то се усеща, тежи й, няма проблем да е отвреме навреме, но за постоянно  Tired И не може да се оправя вече с него и се уморява, и аз не съм спокойна, че всичко е наред. А да напусна работа не е вариант, парите ни трябват, та така.

# 95
  • София
  • Мнения: 6 110
rosy_bosy, аз отново ще си позволя да ти дам съвет. Спри го сега и му обясни, че излиза в лятна ваканция. ДГ не работи и всички деца и учителки са в почивка. Когато решиш, че е готов - прекратяваш ваканцията. Купувате букет, създавате приповдигнато настроение и отивате като големите ученици. Докато го гледа майка ти, не му говорете за градината. Нека позабрави емоциите свързани с нея. 3 - 4 месеца са много дълъг период за толкова малко дете и е възможно тогава нещата да тръгнат по-леко.

# 96
  • Мнения: 513
Аз моя син го спрях от яслата. След няколко  месеца тръгна на детска градина и много добре си спомняше и много ревеше, но стресът беше по-малък ( поне не плачеше насън). Около месец продължи адаптацията в градината .

# 97
  • Мнения: 1 174
rosy_bosy, аз отново ще си позволя да ти дам съвет. Спри го сега и му обясни, че излиза в лятна ваканция. ДГ не работи и всички деца и учителки са в почивка. Когато решиш, че е готов - прекратяваш ваканцията. Купувате букет, създавате приповдигнато настроение и отивате като големите ученици. Докато го гледа майка ти, не му говорете за градината. Нека позабрави емоциите свързани с нея. 3 - 4 месеца са много дълъг период за толкова малко дете и е възможно тогава нещата да тръгнат по-леко.

Спунк, права си  Peace А и без това юли месец госпожите му са отпуска, а август градината почива така или иначе, тъй че наистина обмислям да го спра до есента, много му е трудно да свикне, не беше добро решението за него явно. Ще говоря с майка ми и ще го спра вероятно още другата седмица.
Мисля събота и неделя да го водя в двора на градината да играе, да свързва ходенето там с приятни моменти, пък дано на есен е по- добре.

krasavica, а на мен всички ми казват, че плаче щото не е ходил на ясла, иначе нямало да плаче, пък то явно си е до дете  Tired

# 98
  • Мнения: 1 174
Спряхме Мартин от градина.
В петък е направил шоу - искал да си сложи шапката, която аз не му занесох, понеже госпожите казаха, че като дойде с шапка и яке, не иска да ги съблича и цял ден стои с тях. Та не му занесох шапка и той се е разревал за шапката. Това в 1 ч. следобед. И така до 5ч. като отишъл баща му да го вземе - още плачел за шапката.
Гласът му беше дрезгав 2 дни, пресипнал от плач  Tired
Е, спрях го от градина, казаха госпожите, че вероятно наесен ще е по - добре, защото ще е по - голям от една страна, а от друга няма да е с тази група, в която е сега, а с новосформираната, и може би и децата като са други, ще  е по - добре.
Съжалявам, че изобщо го пуснах на градина, ако не бях си правила "експерименти" може би съвсем друго щеше да е наесен направо да тръгне на градина. Сега знам, че не ми мърда още сълзи и сополи наесен, очаквайте нова тема тогава  Wink
Тази тема мисля вече приключи, благодаря ви на всички за съветите, за подкрепата, стискайте палци наесен нещата да са по - добре  Peace

# 99
  • Мнения: 1 705
Ще стискаме наесен палци, дано да е по-спокоен  Hug

# 100
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Сина ми е вече втора седмица на градина, но не спира да плаче като го водя и взимам.Колко време може да продължи това?

# 101
  • Мнения: 15 379
Сина ми е вече втора седмица на градина, но не спира да плаче като го водя и взимам.Колко време може да продължи това?

Зависи.
Около 2-3 седмици. Може и по-дълго да продължи. Може и до края да е така.

Синът ми ходи в сборна група. Така ще е до края на юни и после той излиза във ваканция.
Госпожите му са в отпуска. Днес, когато го заведох, в мига, в който видя чуждата госпожа и започна да пищи "Мамо, мамо, вземи ме!". Свикнал е, ходеше с удоволствие, но сега пищи ужасно. Както в първите няколко седмици.
Скъса се сърцето ми.

Пиша това, за да се разбере, че повечето деца плачат в началото, плачат при промяна на обстоятелствата в градината. Някои пък изобщо не свикват.

# 102
  • София
  • Мнения: 3 789
Запис и от мен в темата, ще ви следя с интерес.
От 1-ви Септември, живот и здраве, и на нас ни предстои смяна на градината - от ясла в ДГ.....Въпреки че ни е пред входа, под терасата и ще ми е все пред очите и мен отсега ме човъркат притеснения как ще се адаптира. Позната й е градината, редовно играе в двора й, но едно е отстрани и за малко, друго е като тръгне редовно.
Надявам се бързичко и безболезнено да се адапира! Praynig

# 103
  • Мнения: 51
От 1-ви Септември, живот и здраве, и на нас ни предстои смяна на градината - от ясла в ДГ.....
Подготвяме се предварително с обяснения, че големите деца ходят в "голямата градинка", че ще има още приятели...и най-вече се опитвам да не предавам своето притеснение от смяната на обстановката, персонала и т.н. Все пак посещаваме ясла цели 2 години  bouquet

# 104
  • Мнения: 55
От 1-ви Септември, живот и здраве, и на нас ни предстои смяна на градината - от ясла в ДГ.....
Подготвяме се предварително с обяснения, че големите деца ходят в "голямата градинка", че ще има още приятели...и най-вече се опитвам да не предавам своето притеснение от смяната на обстановката, персонала и т.н. Все пак посещаваме ясла цели 2 години  bouquet

При нас проработи без грам проблем. "Понеже вече си голяма, ще ходиш с големите на градина, а не с бебета на ясла".

# 105
  • Мнения: 267
Нашата дъшеря тръгна на ясла на 2г и 3 месеца ! Уточнявам , че освен от мен и баща й не е гледана 1 минута от баби , лели и т.н.....
Когато разбрахме , че ще ни приемат 2-3 месеца преди старта ние я водехме с колата до оградата на яслата , говорехме й колко е хубаво , колко деца има , как ще се учи да прави всичко сама като у дома ....Тръгна на ясла и още от първия ден все едно се е родила в яслата .....Може и да поплакала , но ние не сме разбрали - винаги беше чиста , доволна , щастлива и с нетърпение за следващия ден ! Научили сме я , че по градинките и площадките в парковете не се играе с други деца ....и тя така е свикнала , но децата от яслата за нея са другарчета и с тях играе с удоволствие ! През май месец тази година навърши 3 години и от 1 септември е в градината ! Госпожите и лелите от яслата вече 2-3 месеца ги подготвят , че ще отидат в градината защото са големи , послушни , да се учат да пеят , да танцуват , а в яслата ще дойдат 'бебетата"....Ние в къщо подкрепяме казаното от госпожите и дъщеря ни вече е напълно готова за онова , което й предстои !
Много е важен подхода на родителите , как и с какъв режим се гледа детето преди ясла или градина ....Непрестанните ежедневни майчини кафета с по няколко деца или баби лично за мен са голям вредител за нагласата на децата при тръгване на ясла и/или градина ! Peace

# 106
  • Мнения: 15 379
Научили сме я , че по градинките и площадките в парковете не се играе с други деца ....и тя така е свикнала...

Това пък защо?

# 107
  • Мнения: 267
Кафе съм си пила с баща й или сама , но не съм сядала и за минута в онези непоносими огромни групи от майки и бебета /деца дори и които познавам , където не е ясно кой с каква лъжица яде , къде е неговият плик и където от врява , плач и пишене не се чува дори ниско прелитащ самолет !

По площадките децата са чужди и непознати за нас , нямам представа какъв характер са, контактни или не и нашата дъщеря е научена , че не се досажда на никой и в никакъв случай чужди играчки не се вземат , не се дърпат ! Тя се заиграва сама , на никого не пречи , от никого нищо не иска ....и се надявам да й се сформира чувство - да не позволява на нея да й се досажда и някой непрекъснато нещо да й иска !
По този начин съм си направила 3 години разходките супер приятни ! Нито веднъж детето ми не е пищяло , че иска чужда играчка или , че Пешо още не го прибират , а ние с нея се прибираме !
Считам , че от най-малкия елемент и най-незначителния се започва от самото раждане ...На детето всеки дребен детайл се казва , казва и се показва , а само с казване и искане за съжаление не се получава !  Laughing

Научили сме я , че по градинките и площадките в парковете не се играе с други деца ....и тя така е свикнала...

Това пък защо?

# 108
  • Мнения: 2 132
Ние пък бяхме група майки(7-8), на които децата си играеха много добре заедно в парка и на детската площадка. По кафета много рядко сме седяли. На вън са яли само плодче и голямо пищене не е имало...

До 3 годинки действително се заиграват повече сами, но по лично впечатление, след това детето само търси контакта на другите деца  Peace

# 109
  • София
  • Мнения: 3 789
......... не съм сядала и за минута в онези непоносими огромни групи от майки и бебета /деца дори и които познавам....................................
По площадките децата са чужди и непознати за нас , нямам представа какъв характер са, контактни или не и нашата дъщеря е научена , че не се досажда на никой и в никакъв случай чужди играчки не се вземат , не се дърпат ! Тя се заиграва сама , на никого не пречи , от никого нищо не иска ....и се надявам да й се сформира чувство - да не позволява на нея да й се досажда и някой непрекъснато нещо да й иска !
По този начин съм си направила 3 години разходките супер приятни ! .........
Знам, че не е по темата, но просто не мога да се сдържа! Crossing Arms
Вероятно имаш огромно желание да си отгледате един аутсайдер, един интровертен тип или някакво подобие на теб самата, защото по това, което си написала не оставам с впечатление да си по-различна от един затворен в себе си и към другите човек.....
На мен винаги ми е било приятно да бъда сред хора, по площадките винаги сме били няколко майки и макар, че децата ни са още малки, за да създават трайни контакти и приятелства, на Алекс винаги й е било приятно да види другарчетата си Peace
Дори когато беше малко бебе и през повечето време спеше в количката - отново съм се виждала с "онази тълпа от майки и бебета" - винаги е имало какво да си кажем и да си бъдем полезни една на друга, дори и чисто информативно.
Това, че не си познавала майките и децата - ако излъчваш негативни сигнали и знаци, че не искаш да ги познаваш, нали не очакваш някой да дойде и да се запознае с теб, да те покани да се присъединиш към тях, защото подобни персони нямат място в подобни групички Whistling
Но това да ограничаваш детето си, да го изолираш от себеподобните му.......не искам да си представям какъв индивид ще се оформи за в бъдеще Naughty Crossing Arms Thinking

# 110
  • Мнения: 267
Не се безпокой , никога няма да ти се наложи да видиш лично "какъв индивид, интровертен тип и аутсайдер" сме си отгледали ....и още по-малко да повлечеш някакви негативи за себе си или отгледаното от вас супер контактно, живеещо на големи групи дете лидер  Laughing  StopМоже би някой ден ще я видиш по телевизията с някои постижения нашето , но няма да знеш , защото няма да ти се даде таква възможност , че това е онзи "индивид" за който ти си дала ясни заключения без да знеш абсолютно нищо и да се вмесваш в нещо на което нямаш право дори на мнение !  Thinking
Не знам защо се получава така и вероятно затова пиша малко и много рядко във форумите ....Аз пиша по темата , в друг пост ме питат , аз отговарям и изведнъж се започва поучаване , критика и дори определения каква съм аз , че чак и детето ми  Joy Joy Joy

Моля ако Мишле или някоя друга мама иска отново да се "изкаже' по въпроса и да ми даде определения да пише на лични , а не да се спами тук темата и да избистряме гледни точки ангажирайки цяла аудотория хора ....
Извинявам се на мамите , които изчетоха волно или неволно тези бръщолевеници и обещавам , че повече каквото и да бъда провокирана в тази тема извън поставения въпрос за ясли и градини няма да пиша !

Мишле , не му е мястото в темата , но и аз като теб не мога да се въздържа с цел градивна критика  Joy JoyИма една поговорка "От зелена тиква семе не се вади"...Разтълкувай я както искаш ... Peace.Аз вероятно съм по-близо до годините на майка ти отколкото до теб , защото освен малката принцеса , която на 3 е със супер ниво ...имам син на 21 години ....и в този смисъл съм минала по този път с набиране на много житейски опит и там от където аз се връщам , ти тепърва се учиш да стъпваш! Laughing

Здраве и късмет на всички мами и дечица , още веднъж моля за извинение за този пост извън темата !!!

Всяко дете може да свикне в ясла и градина , защото това е естествения ход на живота ...Просто при едни дечица става много бързо , а при други по-трудно и бавно , но като във всяко нещо трябва кураж и многооо търпение ! Успех !  bouquet   

# 111
  • Мнения: 445
Хубаво де, а какво пречат кафетата на адаптацията? Ние всяка сутрин сме на едно открито с много играчки и топки за децата на полянката и там се събират повечето бебешори. След обяд са по площадките. Вярно, че на тази възраст си играят повече сами, но на моята й харесва да играе до другите деца, от децата се научи как да се пуска по пързалките, като сме сами въобще не се заиграва, само събира боклуците от земята и ги яде и аз затова все гладам да й осигуря компания.

# 112
  • Мнения: 267
Не съм казала , че "кафетата пречат на адаптацията" .....Опитах се да кажа друго , но бях явно криво разбрана ...Исках да кажа ,че моето дете не е стояло нито веднъж в група с други деца , ама наистина нито веднъж , винаги съм предпочитала индивидуалните ни разходки и по-дистанцирано поведение .....и въпреки това нашата дъщеря нямаше никакви проблеми с адаптацията ....в ясла на 2г и 4 месеца .....Мисля , че когато малчуганите израстват в големи групи на майки ...свикват с деца , топки , играчки , общо ядене и много други неща , които приличат на тези в яслата , ноооооооо свикват и с това, че там някъде измежду многото бебоци , деца и майки , е някъде и тяхната мама ....Пиодсъзнателно те правят връзка , че може да се играе , да се яде с децата , но не могат да свикнат без мама или иначе казано .....нямат достатъчно силен мотив и предизвикан интерес за да поискат да опитат да отидат и да свикнат с яслата .....Това е само моето мнение , което не е задължително да е вярното за другите , но е сформирано от лични наблюдения и не малък житейски опит !

# 113
  • София
  • Мнения: 3 789
Сиси, разбира се, че кафетата и сбирките с други майки и деца  пречат на адаптацията на детето....така няма никакъв шанс то да стане известна личност или пък да го дават по ТВ, както ще се случи след време с децата на други майки, но за съжаление няма да имаме честта да ги познаваме Naughty Tired Laughing

Разбира се, че за децата е най-добре да растат в средата, която е подходяща и здравословна за тях - а именно, сред себеподобни, т.е сред други деца. И така със сигурност адаптацията им, когато тръгнат на ясла/градина ще е много по-лесна и естествена. Разбира се, има и изключения, но са рядкост.  А не, когато за първи ден попадне в "своята" среда, да се чуди къде е и защо е там.......
Имам лични наблюдения, че често се получава така, затова го споделям. Но в крайна сметка - всеки сам решава как да постъпи - да даде свободата и щастието на детството на детето си или да го "окове" в стремежа си да постигне чрез него нереализирани собствени амбиции, лишавайки го от контакт с други дечица.

Bennu Korel, по повод поста ти кой за какво изказва мнение - затова са форумите и свободното слово - всеки да изкаже мнение, когато иска или се налага. Но никой няма право да налага забрани, както ти се опитваш.  Naughty Иначе се възхищавам  на куража и смелостта ти да родиш дете с толкова голяма разлика от първото, защото това са все пак поколения разлика....и съответно и различни разбирания за възпитанието им. Peace А това кой колко път е извървял.....ще запазя мнението за себе си. Но са много хората, които живеят, но не изживяват пълноценно живота си! Е, аз съм от тези, които го изживяват - само в истинския и красивия смисъл! Peace

# 114
  • Мнения: 267
Може да има различни разбирания за "кафетата и средата на децата със себе подобни " , но на мен тези групи са ми приличали винаги на племенните от преди хиляди години .....Големите групи са по-шумни , затормозяват детския мозък , те всъщност изнервят и майката , но за съжяление та не го съзнава ...в момента в който го прави ....Започва бебенце да плаче по цяла нощ и тя няма обяснение защо .....но затова живота е едно училище и всеки както иска така минава през него и получава в крайна сметка онова , което заслужава !  bouquet

Свикват , със сигурност дори нямат нужда от 5 дни адаптация деца , които не живеят на племенен принцип по парковете и площадките ....Едва ли моето дете / малкото/ е единственото... newsm78...ако пък е единственото , значи на него му е дадено ...Нито един път и нито един ден не се разплака като тръгна на ясла и сега всяка сутрин тича с радост !
Не забранявам мнение на никой , но не бих искала когато дам своето мнение да бъда квалифицирана с различни определения и да се прави "профил" на какво ще стане от детето ми или какво е то в момента !

Мишле , благодаря за поздрава и оказаното уважение  Peace, че имам деца с такава разлика ! Ти се въздържа , но аз ще ти кажа най-приятелски.....само едно от многото неща , които мога да кажа - навсякъде в медицинската литература .....е вече твърдо доказано , че "деца на родители в по-зряла възраст" са  по-напредничави от своите връстници създадени от значително по-млади родители ..... Wink

# 115
  • Мнения: 267

Bennu Korel, ........................................... Но са много хората, които живеят, но не изживяват пълноценно живота си! Е, аз съм от тези, които го изживяват - само в истинския и красивия смисъл! Peace


Мишле , попитали радио Ереван какво означава "ала-бала' .....Мислили , 24 часа и излязли с изявление :
Да създадеш живот , да се отдадеш изцяло , да възпитаваш , да търсиш най-добрия начин за постигане целта детето да стане личност и когато се обърнеш назад - да видиш един интелигентен , щастлив и успял за себе си млад човек .......тогава си направил ВСИЧКО и това ВСИЧКО не е "ала - бала " , а останалото в живота , който е една илюзия , без никакво изключение - всичко останало е ала-бала  Peace


п.п Бих те попитала - по какво разбра , че аз не се чувствам истински щастлива и успяла в много отношения ......Просто приеми , че както ти и други мами се чувствате добре на големи групи , така аз и дъщеря ми се чувстваме по-добре когато се разхождаме и си играем извън яслата заедно и по-далече от писъци и ревове , а за проблеми на родители да не говорим..... Naughty

# 116
  • Мнения: 19
Привет и от мен. Повечето теми винаги се изкривяват от същината на въпроса, но както и да е.
И аз съм от типа майки, които се движат в компания от 2-3 и все пак това не е винаги, а когато имаме възможност да се виждаме. През останалото време сме сядали сами с детето по пейки, но няма как да изолирам детето - т.е. аз си стоя сама на пейката, но детето винаги завързва контакт с другите деца или пък те с него.  Да отбележа, че аз излизам в близката до нас морска градина и просто няма никаква възможност да се изолирам от хората тъй като навсякъде е претъпкано с хора, макар че по някога, макар и рядко ми се е искало да сме сами с детето на спокойствие, но определено няма как да се получи през летните месеци.
Та както и да е - от септември и моята госпожица ще тръгва на градина - та надявам се всичко да е ОК.
Успех на всички, на които предстои тази стъпка!!!

# 117
  • Мнения: 267
Изкривява се темата , защото изказваш мнение и някой като реши не да даде собствено мнение , а да направи рецензия на чуждото ...нещата се размиват до неузнаваемост ...Аз и затова не пиша ...почти никъде ..., защото това е крайния изход ....Само при сериалите е различно  smile3521

Ще се опитам и аз по посока на предходния пост да се върна в темата .... Simple Smile

И нашата кукла на 1 септември е на градина , но се мести с децата от яслата ....!
да са живи и здрави всички дечица да се справят безпроблемно с онова , което им предстои ! Hug

# 118
  • Мнения: 601
Може да има различни разбирания за "кафетата и средата на децата със себе подобни " , но на мен тези групи са ми приличали винаги на племенните от преди хиляди години .....Големите групи са по-шумни , затормозяват детския мозък , те всъщност изнервят и майката , но за съжяление та не го съзнава ...в момента в който го прави ....Започва бебенце да плаче по цяла нощ и тя няма обяснение защо .....но затова живота е едно училище и всеки както иска така минава през него и получава в крайна сметка онова , което заслужава !  bouquet

Свикват , със сигурност дори нямат нужда от 5 дни адаптация деца , които не живеят на племенен принцип по парковете и площадките ....Едва ли моето дете / малкото/ е единственото... newsm78...ако пък е единственото , значи на него му е дадено ...Нито един път и нито един ден не се разплака като тръгна на ясла и сега всяка сутрин тича с радост !
Не забранявам мнение на никой , но не бих искала когато дам своето мнение да бъда квалифицирана с различни определения и да се прави "профил" на какво ще стане от детето ми или какво е то в момента !

Мишле , благодаря за поздрава и оказаното уважение  Peace, че имам деца с такава разлика ! Ти се въздържа , но аз ще ти кажа най-приятелски.....само едно от многото неща , които мога да кажа - навсякъде в медицинската литература .....е вече твърдо доказано , че "деца на родители в по-зряла възраст" са  по-напредничави от своите връстници създадени от значително по-млади родители ..... Wink

А ДГ и ясла не са ли един умален вариант на племе?

Въобще по определение човек е социално животно. Иначе не бихме изградили местата за живеене, по собствено подобие. Не бихме се струпвали на куп в градове.

И без да влизам в тази дискусия се питам от къде знаеш, че детето ти не би харесвало чужда детска компания, след като така лесно се е адаптирала в ДГ? Не си ли се замисляла, че може би щеше да се забавлява, но както прави всяка майка волно или не, налага своите разбирания за живота си и върху детето си. Често забравяме, че въпреки ДНК-сходството децата са ни съвсем отделни и уникални индивиди. Често със съвсем различно от нашенто възприятие към света.

А житейските изненади нямат край. Така сина на известния деригент проф. Васил Арнаудов - Андрей - е известен в чалга-халтурата и правенето на безвкусно шоу.

Последна редакция: чт, 11 авг 2011, 11:00 от kikimora1

# 119
  • Мнения: 267
В яслата дъшеря ми е тръгнала за да се социализира , в определени часове и по определен начин с установени все пак норми да общува с връстниците си ....
Представи си , че навън съм забелязала от прохождането й , че е по-спокойна , по-доволна от играта и по-удовлетворена от разходката когато си играе на пясъка или на пързалката или с нейните си играчки сама .....Тя е научена , че чужди играчки не се пипат и на никой не се досажда , както разбира се и на това , че нейните играчки в парка и на площадката са си нейни и никой не бива да й досажда и да й налага на какво му се играе и още по-лошо по какъв начин ....
Аз мисля , че най-положителното за едно дете е това - да се адаптира отлично в ясла /градина , а в живота извън социалното общуване да е независимо само за себе си и в игрите и в посока на мисли и действие !!!

Обещавам , че повече няма да давам "безплатни уроци" ...в този смисъл няма да отговарям на въпроси от рода "защо моето дете така или пък иначе !!!! Ами защотио ТАКА !!!!!!!!!  bouquet

# 120
  • Мнения: 19
Това за Андрей ми хареса  Joy

# 121
  • Мнения: 601
В яслата дъшеря ми е тръгнала за да се социализира , в определени часове и по определен начин с установени все пак норми да общува с връстниците си ....
Представи си , че навън съм забелязала от прохождането й , че е по-спокойна , по-доволна от играта и по-удовлетворена от разходката когато си играе на пясъка или на пързалката или с нейните си играчки сама .....Тя е научена , че чужди играчки не се пипат и на никой не се досажда , както разбира се и на това , че нейните играчки в парка и на площадката са си нейни и никой не бива да й досажда и да й налага на какво му се играе и още по-лошо по какъв начин ....
Аз мисля , че най-положителното за едно дете е това - да се адаптира отлично в ясла /градина , а в живота извън социалното общуване да е независимо само за себе си и в игрите и в посока на мисли и действие !!!
Обещавам , че повече няма да давам "безплатни уроци" ...в този смисъл няма да отговарям на въпроси от рода "защо моето дете така или пък иначе !!!! Ами защотио ТАКА !!!!!!!!!  bouquet

Всеки родител е най-прав за себе си как да отглежда детето си. Аз само си мислех, че е хубаво да се погледне от различна гледна точка. Не е ясно как би било иначе. Можеше и по-добре да е. Обикновено не искаме да си го признаем.

Иначе в обявите за работа наблягат на "умение за работа в екип". Другото се прощава само при милионерите-ексцентрици.

П.П Мисля, че родители тук се подразниха на това "непоносими огромни групи от майки и бебета ". Мисля, че както браниш собственото си пространство и начин на възприемане на живота е редно да уважаваш и чуждия. Подобни обобщения са неуместни.

# 122
  • Мнения: 267
Никой не съм искала да се 'дразни"....Обобщения за моето дете - правя аз и мисля имам това право ! А че всеки е свободен да прави със себе си , с детето си и с гледната си точка всичко , което иска е вън от всякакво съмнение !

п.п Възможно ли е да се продължи по темата и да не бъда критикувана за изказано мнение , различно от на 'някои родители"  Naughty

# 123
  • Мнения: 601
Никой не съм искала да се 'дразни"....Обобщения за моето дете - правя аз и мисля имам това право ! А че всеки е свободен да прави със себе си , с детето си и с гледната си точка всичко , което иска е вън от всякакво съмнение !

п.п Възможно ли е да се продължи по темата и да не бъда критикувана за изказано мнение , различно от на 'някои родители"  Naughty

"Непоносими огромни групи от майки и бебета " е изказване, което нито е по темата, нито касе обобщения за твоето дете. Това пък твое различно мнение не е сакрално та да не може да се коментира и критикува. Това е оценъчен коментар в негативен смисъл.

# 124
  • Мнения: 267
kikimora1 , може ли да се върнеш назад в темата към началото за да видиш кога съм употребила този израз ...Бях попитана "защо съм целяла моето дете да играе самостоятелно,отделно по площадките "???? А точно по темата като мение бях написала , че "въпреки , че не съм общувала напълно умишлено с други майки и детето е било по-самостоятелно в игрите и разходките се е социализирало напълно безпроблемно в яслата"...След категоризиране от една девойка "какъв индивид си отглеждаме ".......и след като бях едва ли не анатемосана за "затворен егоцентрик " и непомня какви подобни брътвежи , аз нагледно описах от какво съм страняла ....Не обичам големи групи ....в това число и на майки с деца ....толкова ли е неразбираемо ...а ако е болезнено за теб и някои други , че вие сте част от такива групи ...проблема не е мой  Naughty

От това , че някои не четат , а само търсят за какво да се заяждат и да показват "висок интелект" ....се налаг да се самоцитирам и да повтарям мненията си по няколко пъти !
Критикувай каквото искаш и когато искаш...В крайна сметка е нормално ..като реакция ...Виждаш и четеш за нещо , което е абсолютно различно от твоите действия и не се въздържаш да ровиш от любопитство ...Все пак внимателно , защото всяко нещо би трябвало да има граница .... Wink

# 125
  • Мнения: 601
"Език мой, враг мой"

Bennu Kore, за човек, който в разговора изтъква като предимство "не малък житейски опит" е недопустимо да се опитва така избирателно и безкритично да се отнася към собствените си думи.

Когато човек има претенции за "много житейски опит и там от където аз се връщам , ти тепърва се учиш да стъпваш"  трябва да се държи на ниво. Пишейки в публичен форум такъв човек следва да е отговорен както за думите, които пише, така и за смисъла, който те носят, а и за внушенията, които правят.

Казана дума - хвърлен камък. Като не си искала да ти коментират "защо съм целяла моето дете да играе самостоятелно,отделно по площадките " - да не си го написала. След като си го написала - напълно логично за форум е да се коментира, да се потърси пояснение. Ти пък или може да отговориш, или може да подминеш питането.

Когато тръгнеш да се обясняваш пък можеш да го направиш неутрално, добронамерено или да напишеш - "непоносими огромни групи от майки и бебета /деца". С поставянето на това изречение в началото на твоя пост - задаваш тона и насоката на целия - враждебен към различното - тъкмо това, в което ще обвиняваш по-надолу всички, дръзнали да ти опонират.

Всичко това би било извинително ако беше "без житейски опит" или ако ги нямаше другите ти постове написани като нравствено-поучителна-назидателна беседа за това как да възпитаваме и отглеждаме децата за да станат на "супер ниво".

Преди да бъдеш "анатемосана" за затворен егоцентрик" ти обобщи:

1. Майките и техните деца в куп са непоносими, наподобяващи хилядолетни племена;
2. Децата са чужди (фиксация върху тази дума)= непознати = опасни - 5 пъти;
3. Децата са с лоши хигиенни навици - "не е ясно кой с каква лъжица яде" ерго - майките им са мърлячки;
4. Наблягаш на това как децата пищят, вдигат врява, тръшкат се (нееднократно през пост използвш тези епитети)  "почти като ниско прелитащ самолет". Аз пък мога да реша, че става въпрос за тривиален сблъсък на поколенията, при който детския смях, глъч и радостна забава те дразнят в резултат на характеристиките на възрастта. Мога да приложа като пример - простреляното преди дни дете. Там мъжът говореше със същия речник и със същия смисъл за детската игра;
4. О, боже! Чуждите /опасни/ деца могат да "досаждат" на твоето дете. Определения, които въобще не съществуват в речника и света на толкова малки деца.
5. Чуждите деца пречат на твоето дете - отново думи на голям човек, който прави нещастен опит да се намеси в света на малките деца.
5. И понеже набра инерция стигна до там, че освен всички останали четящи майки и техните деца обиди и сина си като обобщи, че 3 годишното ти момиче е "по-напредничаво" от 21 годишния ти син, защото "деца на родители в по-зряла възраст са  по-напредничави".

Сега се спри, поеми си въздух, преброй до десет, излез на индивидуална тиха разходка "далече от безумната тълпа" и се наслаждавай на изкуството да изживееш пълноценно живота си.

Последна редакция: пт, 12 авг 2011, 10:57 от kikimora1

# 126
  • Мнения: 267

 kikimora1 , Joy Joy Joy Joy Добре си започнала .......,ама е трябвало да спреш ......, че доста си се поувлякла .... Wink Wink
Благодаря , че си отделила толкова време за да правиш опити да разсъждаваш върху моите постове ... hahaha Не ти се е получило , но продължавай да опитваш ....., човек се учи докато е жив ....
Добре , че е форума ...да можеш "да твориш" .....Иначе като гледам ....май няма къде да се "изказваш" ...и си насъбрала голяма нужда .....Това и в най-големите и разнородни групи от майки и деца по площадките няма кой да го слуша ....
За синът ми на 20 години не бери грижа ....- той е постигнал за 20 години толкова в учене и реализация колкото някои не постигат за цял живот ....Казала съм , че е едно детето и с едно поведение до израстването когато родителите му са млади и съвсем друго когато родителите са по-възрастни ...Не съм си обидила голямото дете , а твоята интерпретация е заядлива и нарочна ...Чувала ли си и това , че всяко следващо поколение е в пъти по-съвършено от предходното ...- явно не си ....Вместо да се занимаваш с анализи на нещо което не разбираш е по-добре да прочетеш , да се обогатиш и да разбереш за себе си поне някои неща ...Знам , че не се дава на всички , но опитай ...
Хайде сега тичай на разходка в групата ...., вземи думата , разкйажи какво от форума те мъчи , събери много мнения , анализирай ги и след това сядай да се , пардон да ги излагаш  Joy Joy Joy Joy

Желая ти здраве и късмет и...го карай както намериш за добре! Peace

p.p Забравих да те поздравя за никнейма в форума  smile3521Отлично "попадение"....и това не го може всеки  Joy Joy Joy Joy

# 127
  • Мнения: 601

 kikimora1 , Joy Joy Joy Joy Добре си започнала .......,ама е трябвало да спреш ......, че доста си се поувлякла .... Wink Wink
Благодаря , че си отделила толкова време за да правиш опити да разсъждаваш върху моите постове ... hahaha Не ти се е получило , но продължавай да опитваш ....., човек се учи докато е жив ....
Добре , че е форума ...да можеш "да твориш" .....Иначе като гледам ....май няма къде да се "изказваш" ...и си насъбрала голяма нужда .....Това и в най-големите и разнородни групи от майки и деца по площадките няма кой да го слуша ....
За синът ми на 20 години не бери грижа ....- той е постигнал за 20 години толкова в учене и реализация колкото някои не постигат за цял живот ....Казала съм , че е едно детето и с едно поведение до израстването когато родителите му са млади и съвсем друго когато родителите са по-възрастни ...Не съм си обидила голямото дете , а твоята интерпретация е заядлива и нарочна ...Чувала ли си и това , че всяко следващо поколение е в пъти по-съвършено от предходното ...- явно не си ....Вместо да се занимаваш с анализи на нещо което не разбираш е по-добре да прочетеш , да се обогатиш и да разбереш за себе си поне някои неща ...Знам , че не се дава на всички , но опитай ...
Хайде сега тичай на разходка в групата ...., вземи думата , разкйажи какво от форума те мъчи , събери много мнения , анализирай ги и след това сядай да се , пардон да ги излагаш  Joy Joy Joy Joy

Желая ти здраве и късмет и...го карай както намериш за добре! Peace

p.p Забравих да те поздравя за никнейма в форума  smile3521Отлично "попадение"....и това не го може всеки  Joy Joy Joy Joy

1. Когато човек е слаб в конкретиката или нарочно бяга от нея го дава в бла-бла общи приказки. Твоят пост е най-яркото доказателство за правотата ми.
2. Хубаво е, че си се вслушала в думите ми и вече пишеш за "най-големите и разнородни групи от майки и деца".
3. За нуждите от споделяне (това е целта на форумите) подозирам, че твоите нужди да си кажеш казването са по-големи - резултат от претенциите ти за единствена правота, желанието да ги споделиш/назидаваш и нарочната ти изолация, която по определение води до фрустрация.
4. За поколенията се използват термини като еманципация и акселерация. Определено не съм чувала/чела за "по-съвършени" следващи поколения. Все пак всеобхватността на научните познания на Леонардо да Винчи поколения по-късно са недостижими. Древните монументални постижения продължават да са загатка за по-съвършените днешни поколения. Цигулка, която да свири като тези изработени от Страдивариус  и днес никой не може да направи. Но щом казавш, че поколението на сина ти е по-малко "съвършено" от поколението на дъщеря ти - ти признавам правото на свободно изразяване.

# 128
  • Мнения: 267
 Party Party Party Joy Joy Joy  bouquet  bouquet  bouquet

Приятен ден на всички и слънчеви предстоящи почивни дни !!! smile3525

# 129
  • София
  • Мнения: 3 789

"Език мой, враг мой"
............................................................................................

Кикимора, определено добър, смислен и изчерпателен пост Peace Както и следващия! Peace
Споделям написаното от теб. Аз лично реших да спра по темата, която възникна в последствие и извън тематиката на основната тема, но явно който е засегнат продължава да пише ли пише....и да се обеснява....и да изтъква колко е по- по- и най- ......че видиш ли, младите.....много път има да вървим.... Ами така е, човек се учи докато е жив. Никой не се е родил научен. За съжаление са много хората, които мислят, че знаят всичко и са компетентни по всички въпроси, но за съжаление - нямат капацитета да го докажат.....
Спирам, защото може някой да се засегне или ме разбере погрешно, а не това целя.
А форумите са за това - човек да споделя, да търси мнение, съвет, помощ, да сподели опита или неуспеха си с другите.... А че се пораждат спорове- вярно е, няма как да бъде избегнато, но и в спора се ражда истината - хората с богат и не само житейски опит добре знаят това Peace

Нека дните са слънчеви, изпълнени с приятни емоции и весел детски смях! Hug  bouquet

Последна редакция: пт, 12 авг 2011, 14:03 от Мишле_

# 130
  • Мнения: 126
Здравейте, пиша по темата в заглавието, защото четяща по-горните постове нещо се обърках за какво точно иде реч Wink. Днес заведох дъщеря си за първи път на ДГ. Тя е на 3г. самостоятелна откъм хранене, събличане и физиологични нужди.Опитах се да я подготвя с много разговори и положителна представа за това място.Сутринта бе спокойна, не усмихната но поне не и ревяща. Преди малко се обадих и госпожата каза, че е закусила нормално, пила е вода и е искала да ходи до тоалетна.Явно аз съм тази която се е шашнала повече и вероятно преигравам, но честно казано съм ужасно притеснена. От половин година чета всички споделени мнения на майките, техните тревоги и радости затова днес се присъединявам и аз. Simple Smile
Ще споделям как минават нещата, защото знам че само майка минала по този път може да ме разбере.
Приятен ден Simple Smile

# 131
  • Мнения: 15 379
cremme, пишеш, че си ужасно притеснена. Децата усещат, затова поне пред нея се опитай да си спокойна и положително настроена.
Аз напълно те разбирам, защото първите седмици той пищеше отвътре, а аз до оградата кротичко хлипах, а сърцето ми се късаше.

# 132
  • Мнения: 126
Знаех, че ще намеря майки, които да разберат тревогите ми. Hug
Да, преструвам се доста умело и винаги съм била усмихната когато сме говорилил за това.Сутринта също бях с приповдигнато настроение и се усмихвах, но също като теб в двора, далеч от всички ми се насълзиха очите.След малко ще ходя да я взема, купила съм й подарък-книжка за оцветяване с водни бои и ще се усмихвам, многооооо Grinning

# 133
  • Мнения: 15 379
Hug.

И аз купувах подаръци.
И за дне с пак съм купила, че му е първият ден във втора група, а ваканцията му продължи цели 3 месеца и аха да ревне на входа на градината Confused.

# 134
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
И аз вземах по някоя дреболия, но в яслата, сега иска разни неща от магазина Simple Smile
Не знам за свикването, но ако повечето деца са като моята дъщеря 3 дни да ходят и 7 - 8 вкъщи, заради разболяване и то всеки месец, понякога и два пъти, адаптацията във времето се разтяга.

# 135
  • Мнения: 723
Моята дъщеря ходи два дни на градина с огромно желание, на третия ден категорично ми заяви, че не иска да ходи. Проведох подробен разговор с нея, обясни ми,че има деца, които я удрят без причина.Тя е зряла за възрастта си, има батко, вероятно това е от значение, говори смислено, оправя се с битовизмите, сама ходи до тоалетна.
Емоционално се срути детето, пита ме "Защо ме водиш на място,където ме удрят без да съм направила нищо??" Обяснявах,че има деца, които не разбират още всичко, реагират спонтанно, не се замислят.....ОБАЧЕ.....
Ясно ми е, че вербалната комуникация в първата група няма как да е съвсем развита, има деца, които са си още бебета, реагират с действие на въпрос, има хапещи, скубещи, биещи....
Самата госпожа ми каза,че детето ми е за втора група,но няма как да стане преместване.....
Резултатът-детето започна да не спи нощем,събужда се и ме търси, плаче , разболя се-сигурна съм ,че емоционалното състояние е от голямао значение за имунитета.
Та така,тъй като си имаме и момиченце на годинка и половина,така че още съм в майчинство, реших да спра градинарката от градина.Ще изчакам да стане на четири, предполагам,че тогава взаимоотношенията на децата ще са на друго ,по-адекватно ниво.
Не мога да приема доводи от рода,че детето трябва да свиква на всичко.На какво да го свиквам, да търпи удари, или да удря!! Няма как две жени -учителка и леличка да се справят с 30 деца на възраст две и половина-три години,
това е мое мнение,не задължавам никого с него
Хубава вечер...... 

# 136
  • Мнения: 2 526
Проведох подробен разговор с нея, обясни ми,че има деца, които я удрят без причина.
...
Ще изчакам да стане на четири, предполагам,че тогава взаимоотношенията на децата ще са на друго ,по-адекватно ниво.
...
Няма как две жени -учителка и леличка да се справят с 30 деца на възраст две и половина-три години,
По-добре проведи подробен разговор с учителките, не с детето. Детето е право, но учителките са тези, които не само могат, но и трябва да не допускат удряния и хапения в групата.
Въобще не предполагай , че на 4 години взаимоотношенията ще са други. Пак ще има агресивни деца. Моят син е във филиал, там групите са сляти първа и втора и после - трета и предучилищна. Миналата , когато беше първа група децата бяха във възрастова разлика от току що навършили 3 години, до такива които вече са навършили 5 години,  по-голямата част от агресивните деца бяха 4 годишни.  Въпросът за биенето , блъскането и хапането е въпрос по-скоро на домашно възпитание. Моят син след двумесечно посещение се научи и той - по закона на джунглата. Но е имало случаи като го взимам, някое дете да ми се оплаче лично на мен. Изяснявам въпроса и ако моят ангел е виновен го наказвам директно - примерно тази вечер филм не ти се полага или разходка няма да има, защото си ударил х,  пред детето / групата. Действа превантивно.

# 137
  • Мнения: 15 379
Еластина, аз ще те разочаровам.
Моето дете е във втора група. Общувам с приятелки и познати с деца на възрастта на моето. Общото мнение и мое наблюдение е, че при 4-годишните агресията, удрянето без причина са много по-явни. Повечето говорят по-добре, заяждат се, блъскат, бият, бутат.
Агресията вече е целенасочена и обмислена. Ужасно е, но е истина.

# 138
  • Мнения: 723
Момичета,вие ме оставяте без думи Confused.....
Говорих с учителката, естествено, каза ми,че има такива деца, едно например вече си е нарочено,че хапе /след като е изпохапало групата/, но ми обясняват,че причината да се удрят ,е че не могат да се изразят с думи. Ако едно дете ,в случая дъщеря ми, отиде до друго и го попита може ли да си играе с играчките му,твърде вероятно е, другото да не му отговори, а директно да отреагира физически.....Все си мислех, че с възрастта диалогът върви  по-добре,но вие ме обезкуражавате Confused.....

# 139
  • Мнения: 15 379
И аз си мислех и дълго време живях със заблудата, че невъзможността да се изразяват вербално прави някои деца по-агресивни. Оказа се, че не е така.
Днес разговарях с моя близки приятели. Дъщеричката им е на 4 години точно, и тя е втора група, като синът ми. Редовно е поступвана и то от деца, с които от първа група са близки.
Нещо подобно наблюдавам и в групата на синът ми. Масово децата удрят.

# 140
  • Мнения: 723
Ужас Confused,
Това е неприемливо за мен, дете,
което е възпитавано да не отговаря на физическа агресия,как ще се защити, и то момиче??
Освен да се научи да лавира, но на 3,4,5 години-едва ли могат да се придобият такива умения.....
Синът ми го пуснах на 5г. в "Монтесори". Един ,единствен път имаше конфликт,учителката ме убеждаваше, че това е направо в реда на нещата Rolling Eyes/ставаше въпрос за многократно ритане в корем/, но бащата на детето, което беше извършил деянието, взе случая  при сърце ,и успя да укроти сина си.....после ,в предучилищна е нямало проблеми, сега е първокласник и казва,че е спокойна атмосферата......
На мен все ми се струва,че такъв тип изблици са характерни за онази бебешка,неориентирана възраст и след това за пубертета,.....но сега като ви чета,ми се развяват косите Confused

# 141
  • Мнения: 126
Здравейте, днес е втори ден на дъщеря ми в първа група.Вчера всичко бе наред, дори като я взех каза че иска утре пак да я заведа.Днес също бе спокойна докато не видя едно детенце да плаче истерично и се разплака и тя. Оставих я хлипаща и се надявам бързо да се е успокоила.Нямам представа дали госпожата и лелките си правят труда да ги успокояват или просто си действат по задачи докато детето само не се умори и спре да плаче. Sad
Иначе за удрянето,хапането, щипенето и т.н. и аз се притеснявам, защото съм се постарала да я науча на добро поведение и диалог, а повечето деца не са.Съжалявам ако косвено убиждам някой.

Ако едно дете ,в случая дъщеря ми, отиде до друго и го попита може ли да си играе с играчките му,твърде вероятно е, другото да не му отговори, а директно да отреагира физически.....Все си мислех, че с възрастта диалогът върви  по-добре,но вие ме обезкуражавате Confused.....

Да, мен също.........

# 142
  • Мнения: 9 776
Тъкмо се оглеждах за тема, в която да споделя притесненията си и аз. Whistling Не прочетох назад, може и да има някой писал за сходен проблем. Ще се върна после.
Та значи. Синът ми е на градина от предният понеделник. Преди това ходеше на ясла, изписаха го, поболедува малко и хоп в градината. При нас работи схемата - захвърлям и изчезвам. Така избягвам ревовете. При кака му, вече 13-годишна процедирахме по същият начин. Пиша го, защото дори и да поплаче, не го приемам за проблем. През деня е спокоен, храни се, малко трудно заспива, но спи. Обаче започва да се напикава там. Първите 3 дни всичко беше наред, следващите 3 се напикава като спи следобед, или като играе /подскачали на някаква игра/. Изрично заръчах да го изпикават преди сън, след сън, заявиха ми, че точно така правят. Днес се принудих да му занеса памперс. Госпожата каза, че не заспал веднага, поканила го да пиша, и въпреки това после пак пикал в памперса. Супер странно ми е. За 6 месеца ходене на ясла само веднъж се беше напикал, но там ги гледат по различен начин. Без дневен памперс е отдавна, за следобеден сън до скоро слагах за всеки случай, но той не пишаше, а нощем му слагам всяка вечер, пак за всеки случай, и се случва да се изпиша веднъж на 10 дни примерно, и то сутринта, ако не го сложа на гърнето веднага след сън. Госпожите твърдят, че го изпикават редовно. Аз като си познавам детето, не мога да го повярвам. Съгласна съм, че обстановката и хората са нови, може би има някакъв стрес, адаптация. И въпреки това имам чувството, че някой там не си върши работата както трябва. Whistling
Има ли някой, който се е сблъскавал с подобен проблем и как се справихте? Hug

# 143
  • Мнения: 15 379
Полина, моят син не е ходил на ясла. Тръгна направо на градина на 3 години и 2 месеца.
В началото се напишкваше по време на следобедният сън. Помолиха ме и занесох пелени за креватчето и пелени за него. По това време изобщо не слагах памперс, когато спеше у дома на обяд, но там започна да се напишква. Премина. За около 2-3 месеца и край.
Съвет - не го приемай за проблем и не бъди така критична към персонала, който се грижи за детето ти. Преди сън винаги ги изпишкват. Под строй и в тоалетните. Мият ръчички и лягат.
Просто напишкването е резултат на новата обстановка, новите приятелчета, новите госпожи, ред, режим и пр.
Със сигурност до месец-два и това ще отпадне Simple Smile.

# 144
  • Мнения: 9 776
Месец-два? Shocked Много се надявам по-скоро да премине. А иначе имам и други поводи да съм критична, да. Като цяло ми се струва, че персонала трудно превключва от предучилищната група към Първа група. Не ми се пишат подробности защото ще ахнете. ooooh! А съм чувала прекрасни отзиви точно за нашите госпожи. Май и те са ги чували обаче. Whistling Тази сутрин госпожата се изпусна, че вчера не е била при децата като са лягали /в нейната си смяна/. Thinking Много ми е чудно как една леля успява да изпикае всичките двайсе и няколко деца. ooooh! Другата госпожа пък следобед ми заяви, че лично четири пъти предният ден е водила сина ми до тоалетна. Той е кърмен доста време и като цяло трудно пропи каквито и да било течности, и въобще рядко пишка. Не ми се вярва там да се налива с вода. Naughty И въобще много ме изненадва всичко случващо се в момента. Rolling Eyes
Дано наистина да е период и да премине скоро. Rolling Eyes

# 145
  • Мнения: 723
Полин а , и аз мисля като Sourcherry, в детската градина,която дъщеря ми посети четири дни Simple Smile, лично на обяд видях, че връщат обратно към тоалетните бебоците, които не са се изчуркали,
вероятно е притеснено детето,но ще мине Simple Smile,
относно емоционалното състояние на децата, наблюдавайте нощния сън,той е най-показателен,тогава тялото "говори" какво "чувстват" ума и душата,
по този повод, моето дете в момента,освен ,че спи неспокойно, става през нощта да ме търси и плаче, си е И променило стойката на спане, спи сгушено , на кравайче-извънредно нетипична позиция за нея, всъщност досега никога не е спяла по този начин.....

# 146
  • Мнения: 15 379
Явно трудно превключват от предучилищната към първа група. Голяма част от мъниците не могат да се обличат, хранят и обслужват сами и пр., просто разликата е огромна.
Но пък с изпишкването - аз знам, че не им помагат като в ясла, защото се предполага, че едно 3 и нагоре годишно дете се самообслужва в тоалетната и има единствено нужда от помощ при бърсането на дупето.
Синът ти може да спре да се напишква и утре или след седмица. Божа работа.
Миналата година, дъщеричката на моя близка приятелка също беше в първа група и започна да се напишква по време на следобедния сън в градината. А не носеше пелени от годинка и малко. И при нея премина много бързо. Просто е период, през който повечето деца преминават.

Еластина - да. Нощният сън е показателен, както и позицията на спане.
Поза "ембрион" е защитна, когато не е специфичната сънна поза за едно дете.
Въобще първата раздяла с мама е много стряскаща за повечето деца.
Истината е, че не искам да си спомням.

# 147
  • Мнения: 723
Полин а,относно водата си права, казвали са ми, че умишлено не им дават вода, за да не се начуркват,
възможно е и да са подходили небрежно във вашия случай, права си,че една жена не би могла да се справи с тоалета на двайсет и повече деца,те гонят време за обяд, а после и за сън.....

# 148
  • някъде там
  • Мнения: 97
Ние в момента сме втора група на 4годинки без месец.Махнали сме памперса през деня когато бяхме на 2г.и7-8месеца.1ва група в градината винаги носех памперси за следобед,а вкъщи нямахме проблеми/или многоо рядко/.Махнахме през пролетта окончателно и нощния памперс,но продължаваше да бъде с памперс на градината за улеснение на лелите,ако случайно се напишка.Сега сме 2ра група и съм решила,че и да ми поискат памперс няма да занеса!За 2 седмици не сме имали проблеми,надявам се и да няма.Някой път си мисля,че може и от стрес да се получава така при дечицата Confused
А иначе първите дни  имах големи притеснения,че бяхме ваканция 3месеца.Нооо за сега се  спряваме геройски,ако изключим сутрешните 3-4 сълзи  Simple Smile

# 149
  • Мнения: 9 776
Благодаря ви за разбирането, момичета!  bouquet
Ох, не знам. Синът ми е спокоен. Поне видимо градината с нищо не го тревожи. Спи си спокойно нощем. Все пак от подобно заведение идва, не е като да не е ходил изобщо. Thinking Ето защо, познавайки детето си отлично, някакси това с адапатацията не ми се струва да е причината в нашия случай. Tired Ето, при вас, Еластина, виждаш промяна в поведението, тревожност. При нас това го няма. Казват ми, че е послушен / а той принципно е доста див/, помага, общителен е, няма нищо в поведението му, което да ми покаже, че се тревожи. Нищо. Ще изчакам още известно време разбира се. Не искам в никой случай да си създавам негативни отношения там. Ще му нося памперси и ще си трая. То имам ли и избор. Whistling

# 150
  • Мнения: 2 526
Според мен носенето на памперси в ДГ е неприемливо. Най-малкото защото другите деца могат да се смеят на детето , че е бебе, а още повече че детето се обърква  - един път с памперс, друг път не. По-добрия вариант е да се носят протектор /непромокаем чершаф, резервно бельо и пижамка. Детето ще се изпусне х пъти, но като се понамокри, ще разбере, че така не е редно и ще отмине този период. Миналата година моя син си се напикаваше - изпишкван е преди и след сън, понякога не е могъл да устиска до тоалетната, друг път - забравяйки за нуждата в игра. Не съм го правила на драма - вече , да се надявам надрастна това.

Ужас Confused,
Един ,единствен път имаше конфликт,учителката ме убеждаваше, че това е направо в реда на нещата Rolling Eyes/ставаше въпрос за многократно ритане в корем/, но бащата на детето, което беше извършил деянието, взе случая  при сърце ,и успя да укроти сина си.....
Аз съм като тоя баща. Моят син е активно дете, не смятам, че е агресивно, но когато някой го закачи може да отвърне с удар или захапка. И на двете госпожи съм заявила, че искам да знам за всеки акт на агресивно поведение на детето ми, за да мога да взема мерки.
Според мен агресията изобилства в детското поведение, защото те са заляти от всякъде със нея и има  неглежиране на неприемливи постъпки в семейството. Любим ми е израза от детските площадки: "Остави ги, те са деца, ще се оправят!"

# 151
  • Мнения: 34
Да си поплача при вас Cry.Дъщеричката ми е на 2и9мес,общо ходи на градина 5 дни.За тези пет дни тя само плаче там ,а сутрин като я оставям и най вече следобед се дере от рев ,истирично плаче ,не да си пореве или да хленче.Там не яде ,не спи ,взимам я с червени подпухнали очи ,а сърцето и имам чувството ,че ще се изскочи.В къщи само плаче и повтаря неискам на градината ,така до безкрай....Спи много неспокойна,буди се много пъти .Гледа ме само в очите с един влажен поглед и само повтаря МОЛЯ ТЕ МАМО НЕ МЕ ВОДИ ТАМ.Днес не издържах и понеже следват четири почивни дни ,не сме на градина.Милото не може да повярва ,че няма до ходим и още е в леглото ,лъже че много и се спи ,преструва се ,че кашля .
Много ми е тежко и на мен ,до сега тя е плакала само няколко пъти като е падала.Изключително общително и спокойно дете.Незнам какво да правя .

# 152
  • Мнения: 9 776
Да си поплача при вас Cry.Дъщеричката ми е на 2и9мес,общо ходи на градина 5 дни.За тези пет дни тя само плаче там ,а сутрин като я оставям и най вече следобед се дере от рев ,истирично плаче ,не да си пореве или да хленче.Там не яде ,не спи ,взимам я с червени подпухнали очи ,а сърцето и имам чувството ,че ще се изскочи.В къщи само плаче и повтаря неискам на градината ,така до безкрай....Спи много неспокойна,буди се много пъти .Гледа ме само в очите с един влажен поглед и само повтаря МОЛЯ ТЕ МАМО НЕ МЕ ВОДИ ТАМ.Днес не издържах и понеже следват четири почивни дни ,не сме на градина.Милото не може да повярва ,че няма до ходим и още е в леглото ,лъже че много и се спи ,преструва се ,че кашля .
Много ми е тежко и на мен ,до сега тя е плакала само няколко пъти като е падала.Изключително общително и спокойно дете.Незнам какво да правя .

Ако това се случва с моето дете, аз ще го спра от градина. Просто някои деца не се адаптират и твоето явно е от тях. След време можеш да го пробваш пак. Дано да има кой да ти я гледа. Tired

Според мен носенето на памперси в ДГ е неприемливо. Най-малкото защото другите деца могат да се смеят на детето , че е бебе,...

Боже, това са тригодишни деца, възможно ли е? ooooh! Засега ще пращам по един памперс за следобед, така съм решила. Не смятам за по-добър вариант да се опикава като легне. Тази сутрин като го заведох и лелката беше в коридора. И започна да ми говори - вие разбрахте ли, че вчера пак се напика? Изпика се преди да легне, въртя се, и после пак беше пикал в памперса. Ми, викам, добре, в къщи не пикае, а тук явно ще бъде така. Crossing Arms

# 153
  • Мнения: 15 379
Нищо неприемливо няма в пелената за следобедният сън. Доста деца в началото се напишкват.
Подигравки относно това - няма. Със сигурност.
Може би във втора група - да, но 3-годишните са толкова шашнати в първите дни, а понякога и месеци, че едва ли биха обърнали внимание, че Х и У са с пелени за сън.
Освен това - в първа група освен всичко друго доста деца не умеят да се обслужват сами - за хранене, обличане, събличане, тоалет. Не съм чула, нито видяла това да става обект на подигравки. Защото и неможенето да се храниш сам, отново е приоритет на бебетата Wink.

И още нещо - предпочитах детето ми да е с пелена, но сухо, отколкото вледенено за 2 часа и лежащо в собствената си урина.

Симона, адаптацията отнема време. Често и месец.
За 5 дни тя няма как да свикне. Освен това няма и 3 години.
Ще свикне, но постепенно. А дотогава - бъди позитивна и не показвай своите безсилие и тревожност. Ще мине и това.

# 154
  • Мнения: 126
Здравейте, да споделя и аз проблема си ,че направо ще ми се пръсне главата от мислене и притеснение.Значи дъщеря ми тръгна първа група в понеделник.Нямахме проблем тогава и вчера, като изключим че се разплака защото едно момченце плачеше неутешимо. Та май проблем с адаптацията нямаше да има, ако вчера след като я взех започна да киха, после се появиха прозрачни сополи, после се запуши нослето и сега е с 38г.температура. Настинала ли е, заразила ли се е немога да гадая, просто съм сразена защото не очаквах само от два дни ходене и да се разболее.С цел повишаване на имунитета от август й давам имунобор кидс, а не е боледувала от септември миналата година. Татко й веднага се ядоса и заяви, че слага край на ходенето, а аз не знам как да реагирам. Съсредоточила съм се върху здравето й в момента и не мога да взема решение за бъдещото ходене или не.Какво да правя? Cry

# 155
  • Мнения: 15 379
Защо се е ядосал таткото?
Защото детето е с вирус?
Абсолютно нормално е децата да боледуват по-често, когато ходят на градина. И никакви имуностимуланти не са от особено значение най-вече през първата година.
Моят син много боледуваше първата година. Нито за миг не съм си и помислила да го спирам.
Отминава с времето. Не бих могла да го отглеждам в стерилна среда, така или иначе при тръгването на училище все ще изкара вирусите, които не е успял, ако е отглеждан у дома.
Имам приятелка, чиято дъщеричка е на 4 и няма да посещава ДГ, за да не боледува Stop. Грешно.
Детето трябва да изгражда имунитет.

# 156
  • Мнения: 126
Ами не знам.Съгласна съм с теб, защото когато бе на около годинка боледуваше много пък я гледах в къщи, но щом имаше хремаво дете около нас тя прихващаше.Затова някак си мислех, че е преодоляла честото боледуване.Далеч съм от мисълта за стерилна среда, ясно е че трябва да изгражда имунитет, ама има ли имунитет при вируси и бактерий, които имам чувството че се самоусъвършенстват всеки ден?Опитвам се да я излекувам с Умкалор, витамин С и компреси с извара на гърлото и дано успея, защото ако се стигне до антибиотик сигурно ще предам фронта Sad

# 157
  • Мнения: 15 379
Миналата зима детето ми изпи 3 антибиотика - 2 броя заради отити, 1 брой заради гнойна ангина.
И на мен ми беше писнало, още ми е писнало и се моля да е здрав, но боледуването му в никакъв случай не е причина да го спра и да го оставя у дома.
Имам възможност, мога да си го гледам, но за едно дете градината е голям плюс.


# 158
  • Мнения: 445
Цитат на: Sourcherry
Не бих могла да го отглеждам в стерилна среда, така или иначе при тръгването на училище все ще изкара вирусите, които не е успял, ако е отглеждан у дома.
Не съм съгласна с това, че ако едно дете не ходи на градина, после ще изкара всички вируси и ще боледува повече в училище. Имам пример с три познати деца, които бяха спрени по препоръка от педиатър, тръгнаха на по 5-6 години и изобщо не са боледували след тръгването си. Децата са супер общителни, самостоятелни, отлични ученици, неходенето на градина не им се е отразило по никакъв начин.
Съгласна съм, че едно боледуване не е причина да се спира детето. Но ако моето дете е една седмица на градина, две болно, ще го спра без да се замисля, въпреки, че нямам възможност да я гледам в къщи. Ще ангажиран бабите и дядовците на помощ, ако тряба и на жена ще плащам, въпреки, че не сме цъфнали и вързали финансово. Аз съм ходила чак на предучилищна, пък съм станала човек.

# 159
  • Мнения: 126
Аз съм ходила чак на предучилищна, пък съм станала човек.

И аз така Simple Smile. Въпреки това смятам, че е добре да се ходи на ДГ.Още повече, че за момента на нея й харесва и се чувства добре. Вчера овладях температурата, давам Умкалор и спа с компрес от извара.Смея да кажа, че вече е добре и се успокоих, че избегнахме по-сериозно боледуване и пиене на лекарства. И все пак си остава притеснението ми за понеделник, но явно е нещо което не мога да избегна.
Желая здраве на всички Simple Smile

# 160
  • Мнения: 445
cremme едно боледуване наистина нищо не е. Още повече че в момента вървят разни вируси и в къщи да беше пак можеше да се зарази. Ние цялото семейство изкарахме един вирус миналата седмица, а моята още я гледам в къщи. При нас проблема е че тя май има и някаква алергия, която се активизира есента (и миналата есен бяхме така) и на нас с баща й ни мина, но тя още кашля и пие противоалергични в момента. Иначе и аз искам тя да ходи на градина от наесен, защото е много общителна, постоянно търси деца, не е прекалено привързана към мен и мисля, че там ще й е по-добре. Но пък и не искам да е постоянно болна, още повече, че от моята работа много отрицателно гледат на болничните. Живот и здраве ще видим наесен.
Роси, вие как сте, тръгнахте ли или ще чакаш да направи 3 годинки?

# 161
  • Мнения: 267
Аз пък не от познати , а от личен опит ще кажа , че дете което не си е изградило имунитет ...задължително боледува в началните класове на училище ...Моите деца са с голяма разлика ...И аз тогава млада и зелена не успях да се преборя да ходи на ясла и градина ....пак боледуваше при бабите си , но не всяка седмица ...За сметка на това ...от 1-ви до 3-и клас се скъса от боледуване ...Много е умен и способен , учи за летец , но кротко ме вини , че не съм го пускала на ясла и градина както постъпваме сега със сестра му ....
Градината е изключително ВАЖНА за детето ....който каквото иска да си говори !

Цитат на: Sourcherry
Не бих могла да го отглеждам в стерилна среда, така или иначе при тръгването на училище все ще изкара вирусите, които не е успял, ако е отглеждан у дома.
Не съм съгласна с това, че ако едно дете не ходи на градина, после ще изкара всички вируси и ще боледува повече в училище. Имам пример с три познати деца, които бяха спрени по препоръка от педиатър, тръгнаха на по 5-6 години и изобщо не са боледували след тръгването си. Децата са супер общителни, самостоятелни, отлични ученици, неходенето на градина не им се е отразило по никакъв начин.
Съгласна съм, че едно боледуване не е причина да се спира детето. Но ако моето дете е една седмица на градина, две болно, ще го спра без да се замисля, въпреки, че нямам възможност да я гледам в къщи. Ще ангажиран бабите и дядовците на помощ, ако тряба и на жена ще плащам, въпреки, че не сме цъфнали и вързали финансово. Аз съм ходила чак на предучилищна, пък съм станала човек.

# 162
  • Мнения: 445
Ами и аз говоря от личен опит за себе си като дете, плюс мнениетто на един педиатър, на когото много вярвам. Всеки си преценява за детето, аз споделям моето мнение.

# 163
  • Мнения: 723
Аз пък не от познати , а от личен опит ще кажа , че дете което не си е изградило имунитет ...задължително боледува в началните класове на училище ...си.
[/quote]
Не съм съгласна,аз съм ходила и на ясли и на градина, и пак боледувах в началните класове,....защото не съм калявана, а даже напротив-била съм изнежвана, като се сетя, че лятото ми слагаха потник и отгоре тениска, а зимата-шалове,шапки,клинове,два чифта чорапи.....
за мен ,ако има смисъл от нещо-това е каляването,навсякъде се пише,че всяка следваща година -до определена възраст,имунитетът се увеличава двойно,
Синът ми ходи няколко месеца на градина, и то в частна-10 деца,беше 5-годишен,не се разболя нито веднъж,в предучилищна -един път....
Не се вини,затова,че не си го пускала на градина, запазила си му толкова нервички,които сега като летец ще му трябват Wink

# 164
  • Мнения: 126
Здравейте, оправихме нещата с витамини и компреси и съм щастлива, че хванахме нещата на време и избегнахме по-тежко разболяване.
 Мислех си обаче за сестрата, която стои на входа и май само отчита присъствие защото и двата дни, в които детето ми ходи тя не ни спря нито веднъж да я погледне, а не забелязах да спре и някое друго дете.Еми как тогава ще разбере тя, че детето Х е сополиво или има недоизлекувана кашлица?? Close Май не всичко опира до имунитета на децата , а и до отговорността на родителите да не се опитват да минават между капките и да оставят "леко болните " си деца в градината.Чувала съм и истории че госпожите умишлено отваряли прозорци и правели течение, че да не се струпват всичките 30 деца за гледане.Моля Господ да не е така, защото не искам да мисля, че може да има такива хора.
Еми при постоянна зараза в стаята или течение за какъв имунитет говорим.? Кой имунитет ще издържи това?

# 165
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Да си поплача при вас Cry.Дъщеричката ми е на 2и9мес,общо ходи на градина 5 дни.За тези пет дни тя само плаче там ,а сутрин като я оставям и най вече следобед се дере от рев ,истирично плаче ,не да си пореве или да хленче.Там не яде ,не спи ,взимам я с червени подпухнали очи ,а сърцето и имам чувството ,че ще се изскочи.В къщи само плаче и повтаря неискам на градината ,така до безкрай....Спи много неспокойна,буди се много пъти .Гледа ме само в очите с един влажен поглед и само повтаря МОЛЯ ТЕ МАМО НЕ МЕ ВОДИ ТАМ.Днес не издържах и понеже следват четири почивни дни ,не сме на градина.Милото не може да повярва ,че няма до ходим и още е в леглото ,лъже че много и се спи ,преструва се ,че кашля .
Много ми е тежко и на мен ,до сега тя е плакала само няколко пъти като е падала.Изключително общително и спокойно дете.Незнам какво да правя .

Имам същият проблем, първата ми дъщеря вече е на 5 години, записвахме я в 3 различни ясли и 2 градини, не можа да се адаптира и това е, при положение че съм в къщи с по-малкото си дете я спрях и я гледах досега, сега  Tired от утре тръгва отново на градина, предучилищна група заедно с по-малката си сестричка; не знам какво ме очаква и не знам дали този път ще се адаптира, искрено се надявам, градината, в която е записана е отлична, персонала е много добър, а и има някои нейни приятелчета в групата, дано..

# 166
  • Мнения: 9 776
И аз да се включа пак с моят проблем. Whistling Четири почивни дни в къщи, никакво напикаване. Днес на градината пак се напикал още преди обяд. Следобяд предполагам, че е спал с памперс. Утре ще разбера, защото мъжа ми го прибра и не е питал за подробности. Twisted Evil Госпожата, която е била втора смяна му казала, че лично го е водила няколко пъти до тоалетна, но сутринта какво е станало, не знае. Whistling

# 167
  • Мнения: 498
Привет и от мен, надявам се да ме приемете поне за моя утеха и да споделя за нашия първи ден.
Тъкмо стана моето момченце на 3 годинки и вчера всъщност ни беше първи ден на градина. Подготвях го от доста време, разказвах му какво ще прави, ще си играе, ще има лели който ще го учат на буквите и т.н. Отидохме с усмивка и влезна детето, седна си на масичката със столчето до другите деца, учителката не ми обърна никакво внимание (подозирам че точно този ден нещо не беше нейният ден, но мен това не ме вълнува) бях занесла мокри, сухи кърпи, тоалетна хартия, течен сапун(такива са изискванията в нашата градина) и чаках на пейката пред стаята да ми каже поне кое шкафче да ползвам за детето, а тя само фучеше нещо, ох немога сега да ви обърна внимание (тъй като идваха и други деца) и започна да ги побутва да влизат в стаята и след всяко да затваря вратата, аз си мислех че ще кажа чао поне на моето ( а той само това и чакаше и като наду гайдата, като започна да вика и крещи че ме иска, на мен сърцето ми се....  сви, направо се разревах и аз, така никога не е крещял, а съм го оставяла на детски кътчета без да ме вижда.) Явно беше усетил и той нервността на учителката, която продължи да ми вика че неможела да ми обърне внимание, напъха ми една тетрадка в ръцете да си запиша имената, телефон и месторабота на мен, на таткото и имената на детето. И ме ме накара да сляза по стъплбите надолу( нашата група е на 2-рия етаж в сградата) ок - това е нормално че като излизат и влизат да не виждат родителите децата. После и оставих сок за детето (защото той пие само сок от бебешко шише, не иска да пие вода въпреки че му е предлагано и т.н. и тя отказва и спориме аз казвам да го вземе, тя не иска, накая с директорката говорих и обясних че той просто (не по медицински показатели или моя приумица пие сок) а си пие сок, защото се успокоява с шишето и не иска да пие вода много, а сок изпива по 2 литра на ден. Без това да му замества ядене и т.н. През цялото време децата стояха сами в стаята, рев, крясъци, писъци, и т.н.мен сълзите ми текат от очите, тази ми вика че не може да ми обърне внимание, и никой не отиде да гушне моето дете, да му избърше сополите и да го успокои в продължение на 15-20 минути... е това за мен не е нормално. Другата учителка днес като го оставих, тъй като до градината не рева, но като звъннахме на звънеца и се разрева, каза гушкате се, казвате си чао, дадох й сока, взе го без никакъв проблем и угвоорки, гушна го, казах и да му забърше сополките, каза не се притеснявай и го взе. Плака много по-малко. Но искам такова да е отношението всеки ден било към моето било към другите деца. А не един ден с едната учителка да е нервно положението и аз да се изнервям ( а в конфликти влезна ли с нея, лошо за моето дете), а на другия ден всичко да е ок(((... Та.... ще видим как ще е оттук нататък... Стискайте палци да привикне по-бързичко  Hug

# 168
  • Мнения: 15 379
Ина, храна и напитки, които са внесени отвън не се допускат в групата на децата. Шишета с биберони пък съвсем. И това трябва да е обяснено още на първата ви родителска среща.

# 169
  • Мнения: 498
Ина, храна и напитки, които са внесени отвън не се допускат в групата на децата. Шишета с биберони пък съвсем. И това трябва да е обяснено още на първата ви родителска среща.


Нито сме имали първа родителска среща, нито някой е казал. Т.е. на сайта на градината и т.н. стана ясно че трябва да сме махнали памперса, да има някакви хигиенни навици, но за сок никъде нищо. А той след като не пие друго, просто помолих учителката да го изведе навън и за да не гледат другите деца да му даде да пие, докато свикне с водата от шише. Той пие от шише, но е адски нетърпелив и след първата глътка обръща шишето и излива водата, колкото и да му е обяснявано и говорено.

# 170
  • Мнения: 15 379
Аз напълно те разбирам. Добре е, че учителката е взела шишето, за да му даде да пие.
Ще го оттучат обаче.

# 171
  • Мнения: 498
Аз напълно те разбирам. Добре е, че учителката е взела шишето, за да му даде да пие.
Ще го оттучат обаче.


За мен не е проблем да го отучат, въпроса е в разбирането на едната и в неразбирането на другата. Дано се адаптира по-бързо Praynig

# 172
  • Мнения: 15 379
Дано се адаптира по-бързо Praynig

И да боледува по-рядко Peace.

# 173
  • Мнения: 498
Дано се адаптира по-бързо Praynig

И да боледува по-рядко Peace.

Мерси, дай-боже!  Praynig сега баща му като го е взел казали че бил спокоен, но се е разплакал като го е видял. Не е искал изобщо да яде((( Пробвал е всичко и го е изплювал( Вчера поне диня е ял, днес нищо.

# 174
  • Мнения: 15 379
Ина, така е. В първите дни не ядат, не спят, плачат. Нормално.
Не показвай своята тревожност и притеснение пред него. Бъди ведра и усмихната- така ще му помогнеш по-бързо да свикне.

# 175
  • Мнения: 498
Sourcherry Днес не е на градина, тъй като щяли да ги водят на Витоша... незнам как се наемат толкова малки деца да ги водят, но... аз не го пуснах. Сутринта му казах, че аз отивам на детска градина и ще уча от учителките музика, песнички, ще си играя с дечицата))) И той ми каза, отивай-аз отивам в парка)) Питам го ще ме вземеш ли от градианта и той - "Да бе!" Един вид, как не ахха  Mr. Green Малко ведро настроение да вкарам))) Утре ще видим как ще сме. Дано не ви досаждам само) Но сте ми голямо успокоение!   bouquet

# 176
  • Мнения: 1 492
Мили майчици, моля за съвет, как да постъпя?
Дъщеря ми ще тръгва на градина в понеделник за първи път/не е ходила на ясла/. Днес имаме родителска среща и се чудя, дали да я взема със себе си. Предполагам, че като е в 17 ч. децата, които вече ходят, ще са още там, а ние родителите ще сме в същата стая. Надявам се, че ще се заиграе с децата и ще е спокойна, че аз съм там и в понеделник ще и е по-лесно.
Какво мислите?
И друго, има възможност да тръгне още в петък. По-добре ли ще е за нея да ходи един ден и след това два дни почивка или направо в понеделник?

# 177
  • Мнения: 15 379
Камелия, пусни я направо в понеделник.
За родителската среща - не я води. Вариантите са - да се заиграе с децата,които ще бъдат с дежурна учителка и на прибежки да идва по време на срещата при теб, а другата - да бъде до теб и ти да се притесняваш, защото децата колкото и да мируват, все пак са деца.
Желая и на двете ви бързо адаптиране и никакво боледуване!

Ина, чудесно е, че са поели инициативата да ги заведат на планина. 2-3 часа чист въздух е направо разкош, предвид мръсотията в града.
Аз бих го пуснала, но не са ни устройвали подобни екскурзии в първа група.

# 178
  • Мнения: 498
....
Ина, чудесно е, че са поели инициативата да ги заведат на планина. 2-3 часа чист въздух е направо разкош, предвид мръсотията в града.
Аз бих го пуснала, но не са ни устройвали подобни екскурзии в първа група.


Признавам, не разпитах, а само като чух и настръхнах. Т.е. като си представям в колата как окопчавам детето в стола, и като си представих как бягат из (предполагам че ще е някакво малко микробусче) едва ли с градския транспорт ще ходят. И то докато тръгнат, трябва да се върнат, т.е. едва ли там ще ядат, и времето само в път ще мине... незнам дали е така, само мои си предположения. Следващия път ще се поинтересувам повече, но на този етап за мен лично е много рано за такива походи)))

# 179
  • Мнения: 1 492
Чери, благодаря!
Ще я пусна направо в понеделник!
Вчера я заведох, защото много настоя да дойде с мен. Нямаше проблем. Децата бяха навън, а тя си седна на килимчето с една играчка и не гъкна час и половина:) Много е доволна, но явно още не осъзнава, че следващият път, мама няма да е с нея.
Живи и здрави, ще видим в понеделник!

# 180
  • Мнения: 498
Чери, благодаря!
Ще я пусна направо в понеделник!
Вчера я заведох, защото много настоя да дойде с мен. Нямаше проблем. Децата бяха навън, а тя си седна на килимчето с една играчка и не гъкна час и половина:) Много е доволна, но явно още не осъзнава, че следващият път, мама няма да е с нея.
Живи и здрави, ще видим в понеделник!

Дано всичко е наред при вас, стискам палци. Още от вкъщи се усети днес накъде отиват нещата, колкото и д аму обяснявах че ще си играе ще помага на лелката да сервира и т.н. и от вкъщи до градината не спря да реве, аз се препотих хиляда пъти, гушнат през целия път, трепереше целия като го оставих, после ще звъня да видя дали се е успокоил. Аз съм на аналгинчета вече.  Sad

# 181
  • Мнения: 1 492
Дано! Надявам се, ревовете да са само първите 5-10 мин. и след това да се заиграват.

# 182
  • Мнения: 498
Дано! Надявам се, ревовете да са само първите 5-10 мин. и след това да се заиграват.

Praynig Моля се всеки път да е така, че ми се къса сърцето. И чакам да стане 10:00 поне да звънна на учителката да питам как е?

# 183
  • на пистата
  • Мнения: 5 854
ох ще се побъркам.писах и в другата тема за съвет,но никой не ми обърна внимание Sad
сина ми е на 4г и 2 м,миналия понеделник тръгна за първи път на градина.вече 7дни ходене той отказва да яде,пие вода и ходи до тоалетна.стиска се от предната вечер и това е.цял ден стои гладен и жаден.не общува с децата въобще,днес го гледах през оградата,обикаля безцелно самичък и само поглежда към вратата.много се притеснявам,че ще се разболее от глад и жажда,а също така и това стискане по цял ден да не пишка.обмислям утре да е последния му ден,не знам вече какво да правя

# 184
  • Мнения: 498
nameika-31, миличкия явно е много стресиран... но пък е по-голям не казва ли нещо, защо така прави ако го попиташ? Честно незнам какво да те посъветвам, аз още първия ден (т.е. онзи ) ден като оставих моето детенце и ми идваше да си го взема, така ревеше. Сега баба му като го е взела на обяд той с такава скорост се е изтрелял и е казал че иска в парка, в къщи, не иска в градианта да стои.
А това че не ги извеждат на това хубаво време... направо е садистично за мен((( Да си наемат още персонал, незнам... като немогат да се оправят с толкова деца... ужасно е!

# 185
  • на пистата
  • Мнения: 5 854
не не,те бяха на двора.всеки ден от 10.30 до 11.30 са навън.градината им е страхотна,чиста,подредена,персонала и конкретно нашите учителки и леля са страхотни,големия ми син е бил при тях.но това малкото е просто някакъв ужас,сутрин като го оставям реве само докато се разделим,знам,защото после влизам в коридора и го слушам,но отказва да яде,пие и пишка.като го питам защо ми отговоря,че не му харесвала градината,нито вътре нито вън.така се изразява.госпожите му викали,че е добро дете а той им казвал,че бил лош и си имал къща,батко,играчки и пързалка и не искал да ходи на градина.не бил голям а бил бебе.
не знам дали ще свикне,той е голям инат,същия като баща си е,своенравен,не позволява да му се налагат правила и да му се дава тон.баща му едно време, 3 години подред на летен лагер е стоял сам и не е скала да играе и яде там.как исках това поне да не се е метнало на него. ooooh!

# 186
  • Мнения: 498
Крушата не пада по далеч от дървото))) няма как) моето синче също не обича да му се казва и налага, трябва со кроце и со благо, кютека хич не действа))) Но пък се радвай че ги извеждат! От цяла седмица само първия ден са ги извели... всеки ден или някой повърнал или ревяли повечето и съответно госпожата неможела да се оправи и не ги извеждали... което за мен е ужасно престъпление! И смятам май май скоро да не го оставям да спи там... цял ден затворен - ще превърти.

# 187
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
ох ще се побъркам.писах и в другата тема за съвет,но никой не ми обърна внимание Sad
сина ми е на 4г и 2 м,миналия понеделник тръгна за първи път на градина.вече 7дни ходене той отказва да яде,пие вода и ходи до тоалетна.стиска се от предната вечер и това е.цял ден стои гладен и жаден.не общува с децата въобще,днес го гледах през оградата,обикаля безцелно самичък и само поглежда към вратата.много се притеснявам,че ще се разболее от глад и жажда,а също така и това стискане по цял ден да не пишка.обмислям утре да е последния му ден,не знам вече какво да правя
Така съм и аз с по-малкото ми дете, поради липса на места в малките групи го записаха с кака си - тя е на 5, то е на 3.. не му е мястото в тази група определено, пречи на децата, малко е, няма навици да се храни само, не може да се справи с обличането и обуването и тн.. три последователни дни не беше яло нищо, вода не беше пило, не общува с големите, гледа вратата и казва искам вкъщи, колкото и да исках да е в детска среда ще го гледам тази зима, ще го запиша напролет с връстниците му, отказвам да го мъча и да го карам да свиква с обстановка, в която видимо не му е мястото, не му е комфортно и наистина не искам да пречи на големите, които вече са подготвителна група Sad За моя голяма радост поне каката се адаптира бързо и ходи със желание, днес ми донесе и картина  Heart Eyes

# 188
  • Мнения: 1 492
Момичета, как са децата?
Ние бяхме днес за първи ден. Плакала е преди да легнат, яла е малко, но общо взето я взех весела и доволна. Утре пак иска да ходи. Не знам да се радвам ли? Надявам се утре да влезе с желание и да прескочим ревливия период, но се съмнявам, че ще се разминем толкова лесно:)

Намейка, много мъчно ми стана, като чета за детето ти. Дано отмине бързо този период. Вчера една майка сподели, че в групата на синът й, едно от децата яде само хляб вече две години. Shocked Не знам по какви причини, но нищо друго, даже и плод не хапва. Въпреки това е редовен на детска градина.

# 189
  • Мнения: 9 776
Моят син май спря да се напикава, но не смея да го кажа категорично все още. Последно беше предният понеделник. Явно взе да свиква с порядките там. Дано. Praynig
Пожелавам на всички дребчовци бърза и лека адаптация! Hug

# 190
  • Мнения: 126
Браво, радвам се за вас Simple Smile  Все по-добре да става занапред. Моята дъщеря още се адаптира, но се надявам скоро да преодолее това.

# 191
  • Мнения: 9 776
Браво, радвам се за вас Simple Smile  Все по-добре да става занапред. Моята дъщеря още се адаптира, но се надявам скоро да преодолее това.

 Hug
Май бях писала и преди, но важното е през деня детето да е спокойно. Че сутрин плачело, не е проблем поне за мен. Синът ми един ден плаче, два не плаче. Дъщеря ми беше същата и така до последната група включително. Просто трудно се разделяше с нас. Иначе през деня беше спокойна там. И той така сега. Явно някои деца са по-чувствителни. Rolling Eyes

# 192
  • някъде там
  • Мнения: 97


 Hug
Май бях писала и преди, но важното е през деня детето да е спокойно. Че сутрин плачело, не е проблем поне за мен. Синът ми един ден плаче, два не плаче. Дъщеря ми беше същата и така до последната група включително. Просто трудно се разделяше с нас. Иначе през деня беше спокойна там. И той така сега. Явно някои деца са по-чувствителни. Rolling Eyes

[/quote]

И ние сме така!Сутрин  рев и сълзи,а следобед като я взема е толкова щастлива Simple Smile
Почна вече да прави номера и на госпожата,която се държи по мило с нея и не и прави забележки!Не искала да спи на обяд,постоянно и се оплаква,че я боли корема/това май е практика  при децата от тяхната група,най редовно ги чувам сутрин Laughing/

# 193
  • Мнения: 1 492
Днес се разделихме с голям рев. Сестрата се показа след минута и каза, че вече си играе. Не знам, дали е точно така, но поне ми е по-спокойно:)

# 194
  • Мнения: 498
Ние от 3 дена ходене и рев, вече сме със сополи и кашлица((((

# 195
  • Мнения: 94
Привет на всички  bouquet И моето момченце/2г11м/ днес тръгна на градина. Беше изпълнен с желание и радост, до момента в който лелите го взеха и той ревна с цяло гърло. За мое щастие е спрял да плаче след 5мин. Притеснява ме адаптацията и най-вече методите им за приучване към тоалетна. Имаме си проблем с ходенето-  категорично отказва да седне на гърне или тоалетна. Даже от известно време се стиска да не ака, та вместо всеки ден, сега е на 2-3 дни.
Исках да питам как оставяхте децата си първите дни - за целия ден или до обяд? На нас ни препоръчаха да го взимаме чак след следобедния сън, тъй като така децата по-бързо преживявали промяната, ама пак ми е притеснено дали така е най-правилно... Ще съм благодарна за мненията ви Praynig

# 196
  • Мнения: 15 379
Първата седмица го взимах след като е обядвал, което ще рече 12.30 часа.
Втората седмица започнах да го оставям цял ден. Вземах го в 16.15 часа.

# 197
  • Мнения: 126
Аз оставих дъщеря си за цял ден.Взех я към 15.30, но тя е на три години и няма проблем с тоалетната. Проблем й е заиграването с другите деца,но сега откакто имат някакви занимания и танци май е по-добре. Ти сама можеш да прецениш как се чувства детенцето и да решиш кога да го вземаш. Успех Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт