КОЗУНАЦИ - 2 тема

  • 78 886
  • 534
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 2 658
Venetta , по рецептата на баба ми, по която винаги правя козунаците, се слага по-малко от половин пакет жива мая, което е около 20-тина гр., че и по-малко на килограм брашно. Втасват си идеално, въпреки, че наистина е по-бавно, но и аз ги подслаждам малко повече, а и пияните ми стафиди ги овалвам хубаво с пудра захар и така още малко се забавя втасването. На финала обаче имам чудни козунаци с прекрасни конци.  Peace

# 451
  • Мнения: 144
Вчера пак реших да правя козунак, този път на спокойствие. По същата рецепта като в петък, но половин доза за да ползвам машината. Стана идеален. Пуснах три пъти само на месене и още един път на цяла програма. Тъй като беше доста топло му трябваше по малко от час да втаса. Конци колкото искате. Стана и влажен, абе хубав. Но така ми отне много време, ако трябва да правя 5 ще ми трябват 12 часа  Laughing.

# 452
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Венета, ще чакаме, разбира се, подробните ти обяснения на всички ще са от полза Hug!

Петя тая, баината рецепта има ли я някъде, да погледна пак Rolling Eyes?

Каран, точно така - в събота месих 5 дози с хлебопекарната - отне ми даже повече време - от 6 сутринта до към 19, 30 вечерта...

# 453
  • София
  • Мнения: 2 658

Петя тая, баината рецепта има ли я някъде, да погледна пак Rolling Eyes?


не, не съм я пускала, но мога да я напиша. Те според мен почти всички са еднакви, но технологията са и важна.
Мога да кажа, аз какво съм правила, за да получа ето това: http://www.foto.bg/data/7087/medium/DSC032715.JPG
Активирам си предварително маята в хладко прясно мляко с малко захар и брашно, докато се получат хубави мехурчета отгоре. Замесвам в машината с половината мазнина и другата я ползвам на три пъти за доизмесване. Ако ми е много меко тестото, добавям малко брашно. Оставям задължително да втаса до удвояване на обема. Този път ми отне по около 3 часа за първоначалното втасване, но както казах, аз добавям по 2 с.л захар към дозата, слагам по-малко мая и чакам повечко. После разделям на две и с намазнени ръце на намазнена повърхност, разделям на топки, правя ги набързо на ленти, без да мачкам много, защото има много мехури, слагам стафидите, завивам на фитил, усуквам, подреждам ги и ги сплитам. Втасвам повторно и пека. Тази година ги пекох за първи път на фурна с вентилатор и първите два ги попрепекох повечко, но тези вторите станаха идеални. Пека на 150гр с долен реотан и вентилатор(моята няма опция горен и долен с вентилатор) за 45 мин. Стават перфектни, сладки, с конци и влажни!

# 454
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Благодаря за мненията и съветите   bouquet

Стигам до извода, че проблемът при мен е маята - определено е в срок на годност, но понеже е в огромен пакет ми е малко трудно да измеря точно и двата пъти сложих 3 чаени лъжички без връх, като я шупнах предварително.

Следващият път смятам да сложа повечко, пък да видим какво ще излезе  Simple Smile

А иначе козунаците се изядоха, на вкус доста добре се получиха  Simple Smile

# 455
  • Мнения: 2 241
3 ч.л. за килограм брашно ли? Ако е за килограм- ок, но смятам, че ако е за по-малко идва в повече маята.
Нека и другите да кажат  Rolling Eyes

# 456
  • Варна
  • Мнения: 166
Момичета, правих козунак за Великден под формата на торта Кранц. Обаче стана толкова твърда, так чак е неприятна за ядене. Възможно ли е да е от фурната, моята е "Дипломат", тип " Раховец", или пък защото брашното беше 500 г, а на мен не ми стигна и добавих още малко. Когато разточвах обаче беше доста меко, разточвах с помощта на допълнително мазнина.

# 457
  • Мнения: 3
Здравейте и от мен, майсторки на козунаците!Изчетох  внимателно целите теми за козунаците,нагледах се и се вдъхнових от великолепните и божествени снимки които сте качили,радвах се заедно с вас на успехите ви!Няма да е лъжа,ако кажа че благодарение на вас се реших и аз да опитам да направя козунаци за Великден.След дълго обмисляне реших да опитам по следната рецепта:
http://sweetsalty-nadia.blogspot.com/2011/03/blog-post_25.html
От резултата съм що годе доволна като за първи опит,а това че всеки от гостите изяде повечко парчета ме насърчи и донякъде успокои.Та,бих искала да опитам отново,може и с друга рецепта,но има няколко неща които мисля че допуснах като грешки и бих искала да ме поправите.Относно грамажите и последователността съм изпълнила всичко изключително стриктно.Вкъщи беше повече от 35' въпреки ,че тестото омесих в хлебопекарната. Стартирах 3 поредни пъти програмата за тесто,първите два пъти само меси за по 20 мин., а третия път оставих цялата програма. След като приключи ,тестото още не беше се надигнало 2 пъти, аз го оставих още около 40 мин в контейнера,като изключената хлебопекарна завих с домакинска кърпа. В момента в който реших че е настанал момента за сплитане ,дори затоплих със сешоара плота,за да не ми "изстине" тестото smile3521. В момента в който извадих контейнера от хлебопекарната,тестото сякаш оживя за секунди и се смали доста,почти наполовина.В единия край имаше образувано едно леееко мехурче,което при смаляването на тестото  се изду,подобно на гушка на квакаща жаба.Обезсърчих се,усещах ,че нещо не е наред. Все пак продължих.Тестото иначе беше меко и еластично,оформих 6 фитилчета които напълних с какво ли не,но може би и малко се поовлякох в пълнежа(орехи,локум,стафиди,сушени боровинки и кайсии,смлени орехи с канела и захар и стафиди).Сложих в 2 по-малки тавички и след това във фурната да втасват-втасваха точно 2 часа,според мен уж се бяха удвоили.Единия дори тръгна съвсем леко да излиза на ръба на тавичката.Реших да ги пускам да се пекат.Изпекоха се,но си останаха малки и недостатъчно бухнали.Струва ми се че като отворих да ги мажа с жълтъка и да ги поръся отгоре,спаднаха леко.Конци нямаше,бяха сладки наистина и богато гарнирани,но ми се иска да изкажете вашето мнение защо не успях съвсем в козуначеното си начинание.Тестото ли прецаках или прекалих с плънката.Приемам всякакви критики  bouquet

# 458
  • Мнения: 1 111
Вчера пак реших да правя козунак, този път на спокойствие. По същата рецепта като в петък, но половин доза за да ползвам машината. Стана идеален. Пуснах три пъти само на месене и още един път на цяла програма. Тъй като беше доста топло му трябваше по малко от час да втаса. Конци колкото искате. Стана и влажен, абе хубав. Но така ми отне много време, ако трябва да правя 5 ще ми трябват 12 часа  Laughing.
не съм следила по-назад дали си дала рецепта,но може ли да я кажеш

# 459
  • Мнения: 144
Вчера пак реших да правя козунак, този път на спокойствие. По същата рецепта като в петък, но половин доза за да ползвам машината. Стана идеален. Пуснах три пъти само на месене и още един път на цяла програма. Тъй като беше доста топло му трябваше по малко от час да втаса. Конци колкото искате. Стана и влажен, абе хубав. Но така ми отне много време, ако трябва да правя 5 ще ми трябват 12 часа  Laughing.
не съм следила по-назад дали си дала рецепта,но може ли да я кажеш

Рецептата е публикувана на първата страница Козунак на Тандоори по рецепта на Скарлет О`Хара
Просто в петък нея хванах за ушите. Получи се от първият път

# 460
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Тестото ли прецаках или прекалих с плънката.Приемам всякакви критики

Annia_n, не бих казала критика, но бих казала, че си положила огромен труд, който аз лично бих си спестила. Вкъщи винаги е умерено топло, никога не затоплям специално защото ще меся козунаци. Затоплям обаче леко млякото, яйцата ги вадя направо от хладилника и ги поставям за кратко в топла вода, маслото затоплям леко, така че да се разтопи наполовина, след което го разбърквам с лъжичка, докато се стопят и нестопените парчета. Всички останали продукти са със стайна температура. Поставям ги всички заедно в една купа. Ако маята е суха прибавям и нея без да я активирам, ако е прясна я активирам и тогава я прибавям. Меся само веднъж с миксера с бъркалките за тесто около 20 минути, понякога и малко повече, докато тестото започне да се отделя от стените на съда. След това го нагъвам, като съм показала в моята рецепта и го връщам в купата. Покривам я хубаво с алуминиево фолио, така че да не може да влезе въздух, за да не се образува коричка на тестото. Поставям купата във фурната и включвам фурната на 30°С максимум 40°С, за да може тестото да втаса. След като то удвои обема си, го изваждам и го разделям на 6 части, от които много внимателно, като предварително поставям ръцете си в брашно, само леко да са набрашнени, за да не лепи тестото и оформям фитилите, като внимавам да не мачкам много тестото. Сплитам и поставям в тавата, в която ще се пекат козунаците. Оставям ги около 20-30 минути във фурната да втасат още малко, след което мажа с жълтък и увеличавам фурната на 180°С. За самото изпичане можеш да прочетеш в по-горния ми пост, да не го повтарям отново.
Плънката ако е суха, дори и да е повече, едва ли би навредила, но ако е влажна, е по-добре да я употребиш по-пестеливо.
Това е мое лично мнение по въпроса ти и това е моя начин на работа, когато става дума за козунаци. Нямам претенции, да съм на 100% права, но тъй като съм се убедила, че този начин на правене на козунаци, е винаги успешен при мен, си позволявам да ти го препоръчам.
Надявам се да съм ти била полезна.

# 461
  • Мнения: 31
Хиляди благодарности за споделената рецепта на козунака "Империята отвръща на удара"!  bouquet  Направих три огромни козунака и събрах очите на роднини и приятели с вкус и хиляди конци. За съжаление до фотоси не се стигна.....

# 462
  • Мнения: 95
petia_tag, правя козунаците точно както и ти, тази година ги пекох във фурна с вентилатор. Месих в хлебопекарната, тестото го усуках, разплесквах с ръце - не съм точила с точилка. Плънката е орехи, канела, стафиди и локум. Тестото стана перфектно, козунака сладък, с конци, но вътре сух, много сух.

# 463
  • Варна
  • Мнения: 2 576

Моля,  Solar Wind.

Бих искала да добавя, че понякога зависи и от маята. Аз също правех преди с пакетче + една мерителна лъжичка или може да се премери и с една чаена лъжичка, но откакто четох различни мнения за маята в австрийския форум, реших да пробвам как се получава и какви са резултатите и мога да кажа, че са добри и че в бъдеще ще ги правя с по-малко мая. Въз основа на опитите ми е важно маята да е в срок на годност, също стигнах до извода, че ако се активира тестото втасва по-бързо (логично е все пак) и не съм на мнение, че ако яйцата са малко, козунака има вкус на питка. Аз лично го правя с две малки яйца. Вчера на 950 гр брашно прибавих само три малки яйца. Претеглих ги с черупките, бяха точно 177 гр, което означава, че ако са нормално големи, може и само две да се сложат. Като се прибави и ванилия-захар или лимонова кора, козунака си става супер. Но всичко е въпрос на вкус. Не искам да оспорвам мнението на никого. Просто казах и моето мнение.
Козунака стана много вкусен, още веднъж благодаря за рецептата и поясненията  Hug!
Използвах 1/4 кубче прясна мая и допълнително сложих 1с.л. течен подсладител, ползвах мас вместо масло. Станаха чудни конци, но отгоре плетката ми се сля, защо така се получи?
Мисля в петък пак да направя, този вече е в историята  Mr. Green.

# 464
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Станаха чудни конци, но отгоре плетката ми се сля, защо така се получи?
Мисля в петък пак да направя, този вече е в историята  Mr. Green.

Мога само да ти кажа, че аз предпочитам плетката да се разлее, но да имам вкусен и с много конци козунак. Когато тестото е меко, формите се разливат. Така че избери ти, кое предпочиташ, перфектните форми или козунака ти да е на конци и да е вкусен. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт