КОЗУНАЦИ - 2 тема

  • 78 887
  • 534
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 37
Венета, благодаря за мнението, обаче аз съвсем оцапах нещата. Този път проблемът е брашното. Свърших специалното за козунаци и използвах другото което имам -  обикновено, но без подобрители , набухватели и други такива в него. Въртях от всякъде петкилограмовия пакет, но не видях никъде пепелното съдържание. Както и да е, замесих го със същата мая, по същата технология /изключих само 3 белтъка за козунака/, а за козуначеното шоколадово руло - едно към едно с предишните и какво стана - 4 часа втасване.....е, изпекох го, понаду се, вкусно е, но такъв зор с предното брашно нямаше. Още докато работех с него се пукаха мехурчета и се явяваха нови. Сега оставих козунака да втаства през нощта. Утре ще го пека ако е готов, но с тези темпове.....Уфффф.....
Та, момичета качеството на брашното е изключително важно за да бухне тестото бързо. Днес реших да е по-чисто брашно /без Е-та/ , ама........знае ли вече човек ... Хайде, до утре 

# 466
  • Мнения: 224
Не ми остана време в събота да се похваля/то и форума не ми работеше, но замесих 4 кг тесто (никога не бях месила по голямо нещо) Козунаците пекох на 2 пъти - единия отиде още горещ Simple Smile В неделя подарявах - за вчера вече имаше 1 парченце и имам поръчки за още. Рецептата на Вени за практични домакини е страхотна - никога не съм се сещала че миксера може да сътвори такива прекрасни неща - е и аз де:) Спазвах правилото да не се вика-макар че малкия покрай мен твореше хиляди бели докато мама беше унесена в приготвянето, да не се тръшкат врати - дори си им попях Joy Напълних ги с плънка от много пияни стафиди, боровинки и локум с аромат на портокалови корички и лимон.Най голямата похвала беше от дъщеричката ми която всеки път като седнехме на маса и опитваше друг козунак казваше" Е защо не са хубави като на мама:)". Благодаря на всички вас че ви има Simple Smile
Ето и моите творения: тук

Последна редакция: ср, 27 апр 2011, 11:00 от Dream

# 467
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Прекрасни козунаци си сътворила Dream. Разгледах с удоволствие всичко, което си приготвила за празника. Истинско геройство е да замеси човек 4 кг тесто,!  bouquet
Аз никога не съм месила толкова много наведнъж.  Grinning

Искам да ти благодаря също за милите думи! Много ме зарадва и днес със сигурност ще се чувствам много щастлива от това, че труда ми да напиша тази рецепта и да обясня всичко подробно, не е бил напразно. Още веднъж, благодаря ти!  Hug

# 468
  • Мнения: 224
Вени аз спазвам всичко така стриктно както си го написала - огъването на тестото, втасването под фолио, градусите, усукването - от страх да не би да не се получи нещо. Е не изглеждат перфектно - но нямах хубави форми, но пък бяха най страхотните които някога съм яла / абсолютно сериозно Embarassed но може би защото не съм опитвала вашите Simple Smile/ Трябва да се чувстваш щастлива   bouquet наистина поддробното обяснение много помага, особено за такива като мен които за първи път на 31 години се престрашават да направят козунак Simple Smile

# 469
  • София
  • Мнения: 18 679
А мене ужасно ме е яд, 4е не ми стана козунакът на Венета. Толкова го хвалите...Ще 4акам да ми мине преяждането от Великден и ще го пробвам пак Simple Smile

# 470
  • София
  • Мнения: 2 658
Neli na, преди години ми беше станал така и според мен е от по-продължително печене. Аз пекох два козунака, големи(на снимката се виждат), на 150гр на долен с вентилатор за 45 мин. Ако си пекла по-дълго време или на по-висока температура, се е изсушил.

# 471
  • София
  • Мнения: 37
Е, хайде и аз да се отчета накрая. Козунаците, въпреки еднодневното втасване, станаха точно такива, каквито харесвам - пухкави, влажни, сладки, ароматни. Снимка не мога да покажа, ометоха ги още топли... Ето какво установих от четирите опита преди и след Великден:

1 кг. брашно - трябва да е качествено, тип 500 или по-ниско. Ако има описание за пепелно съдържание /което е препоръчително/ трябва да е под 580. Ако е без подобрители е хубаво да се сложи вит. С /по съвет на Дядо Хаджи и по писания в нета, според които това е една от добавките, които влияят добре при печенето/. Мисля че Дядо Хаджи съветваше за 2 стрити витаминчета, но ако решите да го приложите проверете за броя. Аз не сложих, не знам дали заради това втасването продължи един ден, ама не бързах.
3 яйца и 3 жълтъка / сухотата беше преборена в четвъртия опит, преди това слагах по 6 яйца/
300 гр. захар /ако не ви е сладко, слагайте още в плънката/
250 гр. мляко
100 гр. масло и 100 гр. олио /някои слагат мас, но след една изхвърлена доза заради твърде неприятна миризма приключих с маста/
 около 60 гр. свежа мая  /това е около пакетче и една трета/

Аромати - 2 ванилии, кора от 1 лимон или лайм /ароматът на лайм не се усеща много/, задължително 1 с. л. махлеб, щипка сол.
Пълнеж - стафиди /натопени предварително в ром/, орехи или бадеми, локум или каквото ви харесва.

Това е, другото е описано много подробно. 
Аз смятам на този етап да приключвам с козуначените опити, че започнах да се търкалям.


# 472
  • Мнения: 3
Venetta,благодаря за мнението и съветите! newsm10

# 473
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Venetta,благодаря за мнението и съветите! newsm10

Моля, Annia_n   Hug

# 474
  • Мнения: 79
А мене ужасно ме е яд, 4е не ми стана козунакът на Венета. Толкова го хвалите...Ще 4акам да ми мине преяждането от Великден и ще го пробвам пак Simple Smile


belinda, моите също не станаха по рецептата на Венета. Имаха прекрасен външен вид но нямаха конци. Забърках три дози една след друга. Ползах едни и същи продукти. Спазих всичко по рецептата, но пак не стана. Досега не смеех да си призная. Пак ще ги пробвам но малко по-нататък.

Вени, твоите изглеждат толкова апетитно на снимките, аз съм амбицирана да ги направя.
До сега е нямало рецепта, която да ми се опре. Ще пробвам пак и ще споделя.

# 475
  • Тракийка в Софийското равно поле....
  • Мнения: 439
Айде и аз на отчет!

И от мен благодарности за Вени!  Hug Не се наложи да ми пращаш готов, ей  Mr. Green Heart Eyes Мнооооого съм доволна от рецептата и подробните обяснения, въперки, че аз самата допуснах някой грешки, които ще си призная след малко. Всички много харесаха козунаците и още в ранната неделна утрин ги ометоха бърже, бърже....... (Пекох ги в събота вечерта) Party Затуй и снимки няма.

Сега си признавам и грешките.
1. Домързя ме да обикалям за хубаво брашно и се примирих с това, което имаше при нашите. Голяма грешка. Още като започнах да бъркам видях, че не е ОК. Самото тесто стана едно тъмно такова, като да е типово... Не така бяло, както когато си меся други неща с хубаво брашно. Пое ми е повече брашно от описаното - мисля, че заради качеството пак.
2. Все пак тестото стана много хубаво, меко, и с вид, подсказващ конци, но май леко го превтасах.
3. Голямата ми грешка беше във оформянето на фитилите и плетенето. Направих фитилите някак дълги и тънки и като оплетох станаха едни дъъъълги и кльощави козунаци. Та нямаше как много да се надуят, щото приличаха на Олив (на Попай жена му)  hahaha hahaha hahaha

И все пак бяха много, много вкусни. И преливаха от плънка  Crazy Направих два - единия със стафиди и орехи и единият с ореховата плънка на Мари–ета. Мммммм......

# 476
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Благодаря ви много момичета,  Hug ако знаете само колко щастлива ме направихте.
Нищо, че мъжът ми днес се закани, че ако открият клиники за зависими от Интернет и правене на козунаци, щял да ме изпрати в онази за зависимите от Интернет Wink. За козунаците щял да си мълчи Grinning.

# 477
  • Мнения: 205
единият с ореховата плънка на Мари–ета. Мммммм......

Моля, кажете ми рецептата за тази плънка? Нещо не мога да се справя с тези пусти орехи Sad

Вени, от както видях твоите рецепти за хляб и козунак, горкият ми миксер, който в продължение на няколко години си отлежаваше неизползван в кутията, измеси такова количество тесто, че накрая предаде Богу дух  Laughing. Слабичък си беше, сега имам повод да си купя нов, по-мощен  Grinning. Имам хлебопекарна, но с миксера ми харесва повече.

# 478
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Ариел, ето виж я тук Козуначен венец с орехова плънка - смея нескромно да твърдя, че е мноооого вкусна  Blush:

Вени, и аз така - от вчера си мисля кога пак да направя козунак...вкъщи се мотае едно парче купешки - донесе го съседката, колкото и да се опитвам да го пробутам - не върви, ще си го хапне кучето май Laughing...ММ само като го видя и каза "Ааа, купешки не ща, искам домашен"...

# 479
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Момичета, много сте мили,  Hug но вече започвам да се притеснявам, да не ме обвините после за допълнителните килограми. Да знаете, че моите си ми стигат и няма да приема вашите. Wink
А сега ставам да правя торта за утре за детската градина, че Laurent вчера навърши 5 годинки и лелките казаха, че в детската градина ще го празнуват в петък Wink.

Общи условия

Активация на акаунт