За столчетата за кола

  • 9 639
  • 71
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 362
Цитат на: Honda
Само дето не виждам например в един москвич или лада как ще го закрепят мамите, особенно на задната седалка дето няма кьорав колан Confused


Стига да има желание човек - винаги намира разрешение.
И ние търкаляме една стара баба Лада... няма колани на задните седалки, но затова пък се продават едни колани...
хм.... не знам как да го обясня, може би Татти би се справил по добре...
Въпросните колани са самозатягащи се ремъци с машинка... нашите ги взехме от будките пред КАТ. С тях столчето безпроблемно може да се закрепи стабилно.

Цитат на: Nadia79
опасно ли е малко бебенце да се вози в столче на предната седалка?


Вече са отговорили - няма проблем, стига да няма въздушна възглавница.

Цитат на: Nadia79
Питам защото аз главно сама пътувам с детето и няма как да го сложа отзад, няма да мога да го наблюдавам


За тази цел са предназначени допълнителните огледала за задно виждане като това на Chicco например


# 16
  • Бургас
  • Мнения: 2 454
И ние сме с Лада - 26 годишна Wink  - мъжът ми смени оригиналните и колани, монтира и на задните седалки - така че не е невъзможно -а гледма, че не само ние сме решили проблема Grinning . Това, че колата е стара не е оправдание - в крайна сметка именно заради това е задължително да бъде максимално безопасна - или ще намеря начин да го направя, или няма да си возя детето.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 686
Абсолютно задължително е според мен, да се ползват столчета за кола. И трябва да се приеме със закон, както е във всички развити страни. В щатите, например, също не изписват бебето от родилното, ако няма осигурено столче за кола. Там задължително трябва да се ползват детски столчета до 12-годишна възраст (като за след 6 годишни, са само специални седалки, през които минава колана за възрастни). След 12 години могат вече да се ползват само коланите за възрастни.
Аз лично, дори да не е задължително, живот и здраве, като имам дете, ще си осигуря бебешко столче още преди бебето да се е родило. Ако нямам достатъчно пари, бих си взела и втора употреба, тъй че сматам, че парите изобщо не са фактор, заради който да спестиш сигурността на детето си.

# 18
Аз също мисля, че ползването на столче е задължително, но не съм съгласна, че то може да се поставя и на предната седалка. Статистиките сочат, че мястото до шофьора е най-рисково при ПТП и едва ли е най-подходящото за возене на бебенце, пък било то и завързано с колани. Така или иначе по време на движение не е много разумно да му обръщаме внимание и при необходимост е по-добре да спрем, вместо с една ръка да държим волана, а с другата - детето или да дрънкаме с играчка и т.н. Това е моето мнение и не ангажирам никого с него.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 300
Аз бях. Пак пропуснах да се логна Confused

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 2 454
Цитат на: Anonymous
Аз също мисля, че ползването на столче е задължително, но не съм съгласна, че то може да се поставя и на предната седалка. Статистиките сочат, че мястото до шофьора е най-рисково при ПТП и едва ли е най-подходящото за возене на бебенце, пък било то и завързано с колани. Така или иначе по време на движение не е много разумно да му обръщаме внимание и при необходимост е по-добре да спрем, вместо с една ръка да държим волана, а с другата - детето или да дрънкаме с играчка и т.н. Това е моето мнение и не ангажирам никого с него.


Права си всъщност - сега като се замисля Мартин май не се е возил отпред - а столчето му е закрепено на мястото зад това до шофьора ( ама че обяснение Embarassed  - така де - значи пада се зад най-опасното място, а мъжа ми извади отнякъде статистика, че това въпросното място отзад било най-безопасното). Аз съм против на детето да му осигурявам непрекъснато забавление в колата, което да ангажира вниманието на шофьора, а и на този, който пътува до него - по-важно е да свикне, че в кола се пътува седнал и вързан с колани. Давам му играчка, пеем песни, но никакво мърдане Laughing

# 21
  • Мнения: 3 576
Аз съм ЗА столчетата и ЗА предпазните колани.
Не мога да разбера защо в БГ си един вид тарикат, ако си без колан, ако изпревариш всички на светофара като застанеш най-отпред или недай си Боже ако направиш път на пешеходец?!!!

Ми хубаво - и аз мога да карам така, карала съм така, но сега вече не го правя. Трябва ли на човек да му се роди дете, за да му дойде акъла в главата и да започне да цени човешкия живот повече? Някои и тогава не го оценяват.
Трябва ли да ме мислят за смотана само защото карам предпазливо с детенце отпред?!!!

Днес например на 2 пъти щяха да ме ударят отзад, защото спрях да пусна пешеходци, а явно тези зад мен въобще не са и предполагали, че ще реагирам така. И си мисля - горките хора, замалко да ме ударят, ама и аз съм голяма овца та да спирам на пешеходци Imp

# 22
  • Мнения: 3 205
Имаше един филм, за една самолетна катастрофа. Имаше жена с малко дете, което умря, защото беше в ръцете й и не беше обезопасено с колан. Тя смяташе, че е виновна за смъртта му, тъй като го е изпуснала. Но главният герой (май Джеф Бриджис беше, не помня) я качи в една кола, напъха и някакъв пакет в ръцете и й каза да го държи здраво, а после трясна колата в една стена. Да е карал някъде с 50-60, защото не бяха ранени. Въпросът е, че жената ИЗПУСНА ПАКЕТА! Тоест - никога не смятайте, че в случай на катастрофа детето ви ще бъде защитено, ако го държите в ръце! Детето е защитено само ако е в детското столче или, ако е по-голямо, е с предпазен колан! И не мога да ги разбера тези родители, които позволяват на малки хлапета да се возят на предни седалки БЕЗ КОЛАН! Издивявам! На мен ми беше забранено докато не стнах на 13-14 да се качвам отпред в колата, а след това - само с колан! Да не говорим, че не разбирам и как така шофьорите карат без колан, това е безотговорно. Аз даже на задната седалка си слагам задължително, камо ли ако се кача отпред. С тия български шофьори трябва да се вземат всички възможни предпазни мерки. Та това е нашият живот!

# 23
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Nadia79
опасно ли е малко бебенце да се вози в столче на предната седалка?


Изключително опасно е. Недопустимо е да го возиш до теб и е много безотговорно, това е мястото на мъртвеца, не случайно при голяма част от ПТП най-пострадал е возещия се до шофьора. И колкото повече майки го разберат, толкова по-добре.

Цитат на: Nadia79
Питам защото аз главно сама пътувам с детето и няма как да го сложа отзад, няма да мога да го наблюдавам


И аз пътувам сама, но си нагласям вътрешното огледало да му хвърлям по някое око от време на време, защото той вече свикна, от 15-дневен е в колата и нямаме проблем, имам две странични огледала та ми стигат, а и при нас е просто задължително при въртолетския характер на Цецо Wink

# 24
  • Мнения: 3 569
Относно местото до шофьора - на галено му казват "Местото на мъртвеца". Най-безопасното место в една  кола е това зад шофьора!

# 25
Искам да вмъкна и ей това сайтче за безопасността ползвайки седалките за кола и искрено се надявам такъв сайт скоро да видя и на българскиhttp://www.childcarseats.org.uk/

# 26
  • София
  • Мнения: 2 686
Да, сайта е страхотен! И на мен ми се ще да има такъв и на български. Трябва да се полуляризира информацията за сигурността на децата в колите. И институциите, занимаващи се с проблема трябва да предприемат нещо, най-после!

По този повод, но от друга страна, възмутена съм от това, което прочетох в сайта на КАТ, по повод статистиката с ПТП-та за 2003 г. По-точно ПТП-та, в които са пострадали деца:

"Направен е подробен анализ на ПТП с участие на деца където са направени изводи и предложения."

И толкова!!!! Ама какви изводи, какви предложения, какво е направено или ще се прави не е ясно. Въобще, на мнение съм, че нищо не се прави по въпроса в нашата объркана държавица. Пишат си докладите, правят си предложенията (защото са задължени), хвърлят ги на нечие бюро, после, ги слагат в някакъв архив и толкова.

Ох, спирам дотук! И съжалявам за черногледството, ама днеска съм силно огорчена от всички български институции.

# 27
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Тези, които владеят немски език могат да погледнат и тук. Правен е тест на различни видове столчета за деца за различните възрасти/размери.

В Германия е задължително децата да са с такива столчета до 12 год. или когато са под 150 см.  Глобата е някъде 40 евро, но може и да е повече, не съм сигурна. Таксиметровите шофьори също трябва да имат задължително такива седалки, когато возят деца. Столчетата трябва да са официално тествани и да имат ECE-лепенката.

При необезопасените деца рискът е 7 пъти по-голям. Някъде всяко 8 от общо 10 деца, които са загинали при произшествие, биха могли още да са живи, ако са били обезопасени. Правени са тестове, при които е доказано, че едно 4000 грамово бебе, което не е било обезопасено в колата, при фронтален сблъсък с 50 км/час бива удряно с 120 кг. сила във вътрешността на колата. Ако пък детето е 20 кг, тогава силата на удряне се увеличава с около 1/2 тон. Sign Exclamation

# 28
Мили родители,
преди няколко дни с моите родители и децата ми преживяхме катастрофа, за щастие лека. Не бяхме обезопасени. Единствено Господ ни запази да сме добре. Не бъдете безрасъдни нито за миг! Задължително обезопасявайте децата и търсете информация как да става това! Чувствам се ужасно от това, че съм изложила децата си на опасност! Дори и втора употреба-обезопасете децата и кажете на всеки, когото познавате да го прави винаги - аз това ще направя! Пазете се дори по път, който сте минавали стотици пъти! И нека Господ пази всички ни - иначе е много страшно!

# 29
  • София
  • Мнения: 3 679
Цитат на: страшно е
Мили родители,
преди няколко дни с моите родители и децата ми преживяхме катастрофа, за щастие лека. Не бяхме обезопасени. Единствено Господ ни запази да сме добре. Не бъдете безрасъдни нито за миг! Задължително обезопасявайте децата и търсете информация как да става това! Чувствам се ужасно от това, че съм изложила децата си на опасност! Дори и втора употреба-обезопасете децата и кажете на всеки, когото познавате да го прави винаги - аз това ще направя! Пазете се дори по път, който сте минавали стотици пъти! И нека Господ пази всички ни - иначе е много страшно!

Така е, но е хубаво все повече и повече хора да го разбират преди да са си изпатили.
Радвам се, че сте добре и да ви е като обеца на ухото!

Общи условия

Активация на акаунт