Меню за Никулден

  • 7 950
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 629
Джема ,кажи как се прави салатата със сирене Дунавия и тортата "Птиче мляко"  Praynig

# 16
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Салатата я взех тук от форума, потърси по- надолу трябва да е рецептата а тортата :
Торта "Птиче мляко"
Блат :
4 чйца се разбиват с 1 чаша захар, прибавя се 1 чаша брашно. Изпича се блат.
Крем :
40 гр желатин, 1 чаша прясно мляко,300 гр масло,10 яйца, 2 чаши захар,1 с.л брашно,ванилия.
Желатинът се накисва в 150 гр вода, разтваря се без да завира. Жълтъците се разбиват с 1 чаша захар, долива се мляко и брашното се слага, предварително размито с няколко лъжици от млякото.Сварява се на крем на водна баня.Оставя се да изстине. Маслото се разбива с ванилията и се прибавя по малко от сварения крем, разбива се добре, Разбиват се белтъците на гъст сняг с другата чаша захар. Прибавя се бързо на тънка струйка горещия желатин ( именно горещ! ).Съединяват се внимателно двата крема до еднородна маса.
Глазура :
5 с.л какао,4 с л мляко,50 гр масло, 1/2 чаша захар. Всичко се кипва на котлона до хомогенна смес.
Сглобяване на тортата:
 Блатът се реже на две.Едната част се поставя във формата, в която е печен, излива се крема, слага се другия блат. Оставя се да желира 4-5 часа в хладилника. След това се вади на табличка и се полива с глазурата. На снимката в крема е добавена червена боя и част от крема е изсипан в тава на тънък пласт. След като желира сместта в тавата с формичка за сладки или нож може да се изрежат фигури за украса на тортата.
Само се пише дълго, а се приготвя много лесно. Моите много я харесват, а и колкото гости съм имала всички са я харесвали. 
Изглежда така, снимката не е моя, но така се получава, не съм снимала моя торта, този път ще го направя обаче :
http://www.7ya.ru/photos/private-showphoto.aspx?RubrID=108125&PhotoID=968842

# 17
  • Мнения: 2 755
Много хубава темичка. thumbsup Непременно ще заимствам някоя идея от вас за Никулден. Ще погледна и във виртуалната Готварска книга - демо версия. Мисля да приготвя пастърва, ама се чудя каква рецепта да избера. Имате ли някакви предложения? newsm78

# 18
  • Мнения: 2 241
И ние имаме именник Simple Smile Обикновено по празници настава зверско освинване, но понеже сега с мъжа ми сериозно диетуваме по НВД, снощи се постарах да съчиня меню, което да е що-годе съобразено с нашите ограничения в храненето, надявам се гостите да не протестират (ще сме 6 възрастни и 2 деца). Та ето моето меню за утре:
Салати
зелена салата с риба тон с жълтъчен дресинг
салата ряпа и моркови (настъргани)
Предястия и гарнитури
мус от краставици
задушени карфиол и броколи
гъби със сос от синьо сирене
Ястие
хек филе на фурна с "копчета" от масло с подправки
Десерт
парфе

За гостите естествено ще има и хляб Simple Smile

От днес смятам да приготвя муса от краставици и парфето, да си се желират на спокойствие, както и маслото с подправки, а утре всичко друго, че като се върна в 6 ч. от работа, какво по-напред да правя #Crazy

# 19
  • Мнения: 4 629
Салатата я взех тук от форума, потърси по- надолу трябва да е рецептата а тортата :
Торта "Птиче мляко"

Мерси   bouquet

# 20
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ето тук показвам до момента какво съм направила , крайния резултат утре:
http://www.goblenite.com/phpBB/viewtopic.php?t=619&sid=eee79 … 1fa9bb9e0b76aafb7

# 21
  • София
  • Мнения: 2 434
Котка, какви са тези гъби със сос от синьо сирене, ще споделиш ли?

# 22
  • Мнения: 2 241
Котка, какви са тези гъби със сос от синьо сирене, ще споделиш ли?

Не са много сложни, за щастие - аз купувам 500 гр. печурки сурови, задушавам ги с малко водичка, няколко капки зехтин, по щипка сол, черен и червен пипер, след което ги заливам със соса, правя го малко "на око" Simple Smile.

Основното е, че заквасена сметана (от 2-3 лъжици до 1 малка опаковка, зависи с повече или по-малко сос ги искаш) се слага в съд на котлона, за да се втечни, към нея се добавя синьото сирене. Тук пак зависи от това дали искаш сосът да е с по-наситен вкус на синьо сирене или да е само загатнат. Аз предпочитам сиренето да се усеща повече, така че ми отиват около 100 гр. Оставя се на котлона докато сиренето се стопи в сметаната и сосът леко се сгъсти и се заливат гъбите.

Ако се слага по-малко синьо сирене, което е доста солено само по себе си, може да се сложи повече сол на гъбите, за да не са безвкусни. Въобще, вариации много Simple Smile

# 23
  • Мнения: 1 091
Desem, сподели рецептата за пълнена пъстърва. Днес купих двечки, но се чудя как да ги сготвя.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 434
Благодаря, Котка, ще ги опитам, непременно!

Общи условия

Активация на акаунт