За класическата литература

  • 24 142
  • 242
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Много ме впечатли "Война и мир".
Харесват ми Балзак, Дикенс,Харди и Дюма
От българските Д.Димов- по точно "Тютюн", също много харесвам разказите на Йовков и Елин Пелин.

# 16
  • Мнения: 7 837
Не чета, това което се чете предимно в този форум, но не посягам и към класиката вече.
Марк Твен прави изключение и донякъде Хемингуей. Към другите класически автори, изчетени през годините, не бих се върнала. Коментирали сме го и преди, не ми идва отвътре да ги препрочитам.

Не всичко е чиклит, вампири и трилъри, има достатъчно добри автори в момента, дори за капризен читател като мен.  Simple Smile

# 17
  • Мнения: X
Като каза Марк Твен, нека видим той какво е казал по въпроса: "Класика е това, което на всеки му се иска да е прочел, но никой няма желание да чете." Grinning
А както знаем Марк Твен винаги е прав, освен когато бърка!

# 18
# 19
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
Като каза Марк Твен, нека видим той какво е казал по въпроса: "Класика е това, което на всеки му се иска да е прочел, но никой няма желание да чете." Grinning
А както знаем Марк Твен винаги е прав, освен когато бърка!

  newsm53, повече от оригинално!  Hug Съгласна!  Peace

# 20
  • Мнения: 7 837
Почти във всяка тема, в която се зачитам напоследък, се сещам за него.  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 3 491
Но много ми се искаше да поговорим за хубавата, качествената, истинската литература. Прозата, която се е доказала с времето. Чете ли се, харесва ли се, възприема ли се? Или е просто част от училищната програма?
За мене хубавото на тази изучавана в училище задължителна, класическа литература е, че в един момент ти идва като готова мъдрост, в подходящия момент, без да се налага да я търсиш. Случи ми се неотдавна с Данте (когато се усетих неволно да рецитирам "на попрището жизнено в средата" и да си казвам: брей, и тогава хората имали такъв тип кризи), или с "Дон Кихот" - него си го представям как натиска бутончето на разни фейсбушки каузи или се бие с интернетски аватари. И други подобни случаи имам може би. Миналото лято препрочетох "Немили-недраги" и бях силно впечатлена от всичко, което не бях видяла като ученичка - майчинството чете с други очи и не може да допусне Македонски да стреля с истински куршуми на училищната сцена, например.
Колкото и да обичам съвременни книги, тръпката да усетя приобщеност към хората, живели преди векове, за мене е неповторима. А и нищо, което ни се случва, не е ново. Достатъчно ми е да чуя изказване от рода на "кой има нужда от тези тъжни филми и тъжни книги", за да се сетя за Аристотел и дефиницията му за катарзис, и това да оправдае моята собствена нужда. Хубаво e някой да те разбира, пък ако ще да е живял преди хилядолетия.

# 22
  • Мнения: X
Но много ми се искаше да поговорим за хубавата, качествената, истинската литература. Прозата, която се е доказала с времето. Чете ли се, харесва ли се, възприема ли се? Или е просто част от училищната програма?
За мене хубавото на тази изучавана в училище задължителна, класическа литература е, че в един момент ти идва като готова мъдрост, в подходящия момент, без да се налага да я търсиш. Случи ми се неотдавна с Данте (когато се усетих неволно да рецитирам "на попрището жизнено в средата" и да си казвам: брей, и тогава хората имали такъв тип кризи), или с "Дон Кихот" - него си го представям как натиска бутончето на разни фейсбушки каузи или се бие с интернетски аватари. И други подобни случаи имам може би. Миналото лято препрочетох "Немили-недраги" и бях силно впечатлена от всичко, което не бях видяла като ученичка - майчинството чете с други очи и не може да допусне Македонски да стреля с истински куршуми на училищната сцена, например.
Колкото и да обичам съвременни книги, тръпката да усетя приобщеност към хората, живели преди векове, за мене е неповторима. А и нищо, което ни се случва, не е ново. Достатъчно ми е да чуя изказване от рода на "кой има нужда от тези тъжни филми и тъжни книги", за да се сетя за Аристотел и дефиницията му за катарзис, и това да оправдае моята собствена нужда. Хубаво e някой да те разбира, пък ако ще да е живял преди хилядолетия.
Много добре си го казала!  Peace
Спомних си какво пишеше на гърба на книгите, издадени от издателство "Отечество" /навремето много ме впечетляваше този текст  Wink/: "Има книги, които всеки човек трябва да прочете на младини. Това са книги, издържали проверката на времето, получили признанието на читателите от много поколение, у нас и по света."

# 23
  • Мнения: 0
Определено съм голям фен на френската и руската класика. Има страшно добри автори от тези две страни - от една страна Балзак, Зола, Дюма, Стендал и от друга Достоевски, Чехов, Гогол, Пастернак и т.н. Други автори, които обожавам са Шекспир и Дикенс от английската класика и Стайнбек от американската. В момента се опитвам да се сетя поне за един италиански класик и не мога  newsm78 Може би само Бокачо ми идва така на прима виста...

# 24
  • Мнения: 945
В момента се опитвам да се сетя поне за един италиански класик и не мога  newsm78 Може би само Бокачо ми идва така на прима виста...

Умберто Еко Grinning

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Бих добавила и Пиетро Аретино, Алберто Моравия, Джузепе ди Лампедуза и Джани Родари Simple Smile

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Taлев, Йовков.
Стайнбек.
Гогол.
Чехов.
Текери....

# 27
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Бих добавила и Пиетро Аретино, Алберто Моравия, Джузепе ди Лампедуза и Джани Родари Simple Smile
Боже, как можахме да забравим Данте Алигиери?!?!? Simple Smile

# 28
  • Мнения: 0
В момента се опитвам да се сетя поне за един италиански класик и не мога  newsm78 Може би само Бокачо ми идва така на прима виста...

Умберто Еко Grinning
Mr. Green Mr. Green Mr. Green Забравих го Еко, голяма грешка  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Другите италиански автори като изключа Джани Родари са ми пълна загадка. Май изглеждам като невежа, но за в бъдеще ще се коригирам и ще потърся нещо, особено от Моравия, че ми звучи познато това име.
От българската класика Талев и Йовков са ми фаворити. Харесвам много и разказите на Елин Пелин.

# 29
  • Мнения: 4 916
Достоевски ме впечатли с "Идиот". Peace

И мен.
Не мога да сравня тази книга с никой друга.

Мисля, че много хора четат класика, но тя някак си не подлежи на обсъждане, тъй като е много малко вероятно да срещнеш човек, който точно в този момент чете същата книга.
Докато новоиздадените книги са нещо като днешен вестни - все някой друг ги чете с теб в момента и можеш да ги обсъдиш.

Умберто Еко също. Той е основател на жанра исторически детектив все пак.

Общи условия

Активация на акаунт