В Канада като в България

  • 1 083
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • usa
  • Мнения: 2 113
И дотук с приликите между канадците и нашите разговори. Имам чувството, че да, кърменето е много стимулирано тук, но само до 6 месеца, след това май се действа по принципа отбиване колкото се може по-скоро, на никой не му дреме. Спират всичките привилегии, за които писах- парични и продукти мляко и яйца, започва захранване, като се въвеждат едновременно 3 хранения (да, правилно съм го написала, 3 хранения от каша се въвеждат едновременно, защото бебето вече е голямо!), това от лични наблюдения върху едно бебенце съседче. А пък друго бебе съседче, което пък не е кърмено, е захранено с каша на 3 месечна възраст, защото е било дебеличко и големичко и вече му било време да се захрани.

не казваш дали тези решения за действие - да се отбива след 6 месеца, да се захранва едновременно с три хранения с каша или на три месеца, са по препоръка на специалист или лични решения на майките. защото по тези краища на света педиатърът рядко се меси в начина на хранене на детето. ако имаш проблеми или попиташ - да, ще ти даде мнението си или ще те насочи към специалист по кърмене или хранене, но няма да ти налага становището си, особено ако не е изрично поискано. тук живеят хора от най-различни култури с най-различни традиции включително и в отглеждането и храненето на децата. според мен е грешно да се смята, че тези традиции са непременно неправилни щом не съвпадат с местните и всички деца трябва да се отглеждат и захранват по един и същи начин. педиатърът е лекар, работата му е да лекува, а храненето не е болест и не виждам защо трябва да се меси в него Simple Smile. и защо трябва държавата да дава допълнителни социални помощи когато майката кърми  newsm78? малко ли е, че създава условия за кърмене и закони, които го подкрепят? и на кого ако не на майката трябва да и дреме как се храни детето и? това не го разбирам.
що се отнася за отношението на обществото, хора има различни навсякъде, едва ли наистина си си мислила, че в канада или щатите или която и да е друга страна поне 90% от майките кърмят и то дълго Simple Smile. но въпреки изключенията, като цяло отношението към кърменето и неговата продължителност е положително, най-малкото изключително рядко някой ще си позволи да изрази неодобрение. поне на мен за десет години никога не ми се е случвало(верно в щатите, не в канада, но е достатъчно близо Simple Smile )

# 16
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
А, има ли специални социални благинки за майките, който не кърмят? Напримерно купони за формула или нещо подобно?

Има да, пак за майките, които получават социална помощ - формулата им е безплатна, ако не кърмят.

# 17
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Учува ме, че някой си позволява да те кара да отбиваш, след като на всички брошури, книги и т.н, които са достъпни в лекарските кабинети, е написано, че кърменето може да продължи до 2 годишна възраст и повече.

Ами да, и мен ме учиди, затова и пуснах тази тема, защото очаквах друго отношение, но не. Факт е, че моята педиатърка ми го каза, да намалавам вече кърменето и спирам и въобще като цяло всеки път се чувства отношението към въпроса, без да го казва директно.... Дано само та да е така или да са малко тези като нея, както предположи емем.... незнам....

# 18
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509

не казваш дали тези решения за действие - да се отбива след 6 месеца, да се захранва едновременно с три хранения с каша или на три месеца, са по препоръка на специалист или лични решения на майките.

Поне пред мен и двата случая бяха представени като решение на лекаря, или да, по-скоро препоръка на лекаря. вярно, че тук не могат да те задължат нищо да правиш, то и в БГ всъщност не могат да те задължат. Вярно е, че лекарите дават съвети, а ти ги изпълняваш, ако решиш за добре, и в БГ е така. Е, моята педиатърка ме съветва да намаля и спра кърменето, аз  се възмущавам против това. В това отношение намирам, че нещата са си същите като в БГ.

# 19
  • Мнения: 313
Аз пък винаги съм си мислела, че това бързане да се захранва и т.н. е подтикнато от маркетинговите хиени (да ме извинят, ако между тук има такива), но това е един вид с всички сили и средства натрапване на продукт.
За рекламните стратегии пък..нямам думи Twisted Evil
И аз мисля, че призивите към отбиване,бързото и ранно захранване на бебета е 100%маркетинг. То имаче такива гиганти като Nestle, Milupa,Hipp.....и други,не се сещам в момента,трябва да дръпнат кепенците или поне да се откажат от този пазарен сегмент. Използват се всякакви трикове за завладяване на пазара.
Това лято в парка се запознах с една канадска мама-пристигнала в БГ за лятото, която се учуди, че сме все още на кърма, а не давам и АМ. Нейният канадски педиатър обяснил, че в кърмата няма и недостигат нужните витамини и т.н и т.н.....та задължително и АМ на бебета над 6 месеца Thinking

Последна редакция: сб, 03 дек 2005, 09:37 от Бу

# 20
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Aз не можах да кърмя много но всички ме мъчиха - консултантите, педиатърката, да продължим колкото е възможно по-дълго. Захранването беше нормално, с една-две лъжички, после едно заместено хранене с каша, незнам тази твоята схема откъде е  newsm78. Учудва ме че педиатър дава съвети за отбиване, може би иска да разредиш и да включиш разнообразни храни. Тук еврейките масово кърмят до 4 години, но не изключително разбира се. Колкото до липсата на подкрепа, щом кърмиш вече почти 2 години може би си мислят че нямаш нужда от допълнително насърчаване  Wink. Колкото до материалната помощ за кърмачки, тя е само за Квебек и то само за безработни майки и само до 6 месеца наистина, иначе индйиките и пакистанките каквито са надарени в тази област може да си изхранват децата до колежа с държавни яйца и други продукти, а това дори Канада не може да си го позволи  Grinning.

# 21
  • Мнения: 138
А, има ли специални социални благинки за майките, който не кърмят? Напримерно купони за формула или нещо подобно?

Има да, пак за майките, които получават социална помощ - формулата им е безплатна, ако не кърмят.

A, колко дълго им е безплатна формулата?

# 22
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509

A, колко дълго им е безплатна формулата?

Незнам, има логика да е до шест месеца, както и привилегиите за кърмещите мами, но не съм сигурна, незнам.

Както е отбелязала и ели_с всички тези помощи са само за майките, които получават социална помощ и то само до 6 месеца, но все пак е някакъв вид стимулиране да се кърми.

# 23
  • Мнения: 1 735
"Да има нещо, което ме дразни. Не виждате ли как го кърмят това голямо дете. Това трябва да се промени".
ShockedЕй това ми е абсолютно необяснимо!Защо порасналите кърмачета предизвикват такова отвращение у другите ЖЕНИ, не у мъжете/на тях не им дреме/, не у другите деца/на тях или не им прави впечатление, или им е любопитно, но нищо повече/.Именно у жени, у други майки ShockedНе го разбирам аз това, и толкоз!Все пак говорим само за начин на хранене...Все едно аз да настоявам за промяна у комшийката, щото дава на детето си обикновени вафли, а аз считам че трябва да му дава "Морени" промерно...... ShockedШантава работа Confused
Защото ,според мен, провокират чувство за вина у тях.Кърмата е манджа ,която зависи от майката , а вафлите ги произвежда някой друг.

# 24
  • Мнения: 1 735
Аз пък винаги съм си мислела, че това бързане да се захранва и т.н. е подтикнато от маркетинговите хиени (да ме извинят, ако между тук има такива), но това е един вид с всички сили и средства  натрапване на продукт.
За рекламните стратегии пък..нямам думи  Twisted Evil



Да! Това е горчивата истина!!!  smile3546
По тази причина биха могли да се разделят хората на юзъри и мислещи... няма да задълбавам ,за да не обидя някой.  bowuu

# 25
  • Мнения: 1 735


Аз пък винаги съм си мислела, че това бързане да се захранва и т.н. е подтикнато от маркетинговите хиени (да ме извинят, ако между тук има такива), но това е един вид с всички сили и средства  натрапване на продукт.
За рекламните стратегии пък..нямам думи  Twisted Evil



Да! Това е горчивата истина!!!  smile3546
По тази причина биха могли да се разделят хората на юзъри и мислещи... няма да задълбавам ,за да не обидя някой.  bowuu

не се притеснявай, обидата вече е написана
А ти от какво си обидена?

# 26
  • Мнения: 503
Макар и аз да нямам опит с раждане и кърмене тук (Монреал), съм говорила с няколко майки - и местни, и българки, и имам обща представа за препоръките на техните педиатри. Например, фелдшерката, която слага ваксините на Мила, е кърмила и двете си деца до към 18 мес. Една позната от градинката, канадка, е кърмила големия си син до 17 мес., и в момента кърми бебе на 5 месеца. Познавам и две българки, които са се възползвали от препоръките са изклю4ително кърмене и късно захранване - едната е кърмила изклю4ително до 4 мес., след което педиатърката й е казала да запо4не захранване с каша, като стигне до 3 с.л. каша на ден първия месец. Тя е запо4нала захранване, но след около месец намали коли4еството, защото бебето отказваше да су4е. Другата ми приятелка все още кърми изклю4ително 5-месе4ното си бебе, макар 4е лекарката й е препоръ4ала захранване след навършени 4 мес. Тя оба4е е говорила с нея, доколкото разбрах, и лекараката е казала, щом иска да кърми изклю4ително до 6 мес., няма проблем, само след навършени 5 мес. да запо4не да следи за признаци, дали бебето е готово за захранване.
Така 4е, излиза, 4е разли4ни педиатри препоръ4ват захранването да запо4не на 4 навършени мес., но решението зависи от майката. Тук все пак има и Ла Ле4е лига, и безплатни консултации за кърмене в еврейската болница, и в родилните домове има консултанти по кърмене, които показват на майката, как да поставя бебето на гърдата, проверяват, дали бебето е поело правилно гърдата. След изписването от родилното, вкъщи идва медицинска сестра, която също дава съвети за кърменето, и т.н. В това отношение също сме много дале4е от канадците. Все пак, тук поне има възможност за избор, за полу4аване на правилната информация, за безплатни консултации с консултанти по кърмене.
Друг е въпросът, 4е ние, българките, не се възползване от тях. Тук масово БГ бебетата си се гледат като в БГ, на режим, съответно "намаля ми кърмата", "бебето не наддаваше, гърдите ми бяха меки" и др. подобни, добре известни ви изрази се 4уват само от нашата общност. Но, кой как ще си гледа детето, си е негова работа и решение.  bowuu

Общи условия

Активация на акаунт