Хидроцефалия- 3

  • 177 945
  • 747
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 90
Възможно ли е вътрешна комуникираща хидроцефалия да се резорбира ,изчезне,намалее и да не е нужно поставянето на шънт? Някой чувал ли е, чел ли е някъде нещо?

# 676
  • Мнения: 2 860
Този въпрос задайте на неврохирурзите. Ние бяхме с много лека форма на хидроцефалия, казаха, че не е за операция. След 1 година беше понамаляла, но детето си остана с увреждания. Консултирайте се с двама или трима неврохирурзи. Решението ще си го вземете вие. Но тук има много деца с клапи, които се развиват нормално.

# 677
  • Мнения: 43
Здравейте мами,искам да попитам на по-големите деца, след като се затвори фонтанела та, как да разберем дали клапата функционира, симптомите пак същите ли са и може ли да забележим, че нещо не е наред?освен за сънливост, повръщане, какво друго да Следим, на нас скоро ни се затваря фонтанела та и много ме е страх да не забележа,и да закъснеем с реакцията.

# 678
  • София
  • Мнения: 1 676
Здравейте. Правиха ни трансфонтанелна ехография, защото в 3-ти месец главичката е 44 см. и педиатърът ни изпрати. Роди се с голяма главичка - 37 см. Резултатът от ТФЕ е л.моз.стомахчета с резки очертания, без калцирания и кръвоизливи, с лекостопенна дилатация. Д.моз.стомахчета с резки очертания, без калцирания и кръвоизливи, с лекостепенна дилатация. Неразширени околни пространства без хиперехогенни зони. Лекарят, който направи тфе каза да правим гимнастика повече и нямало да има последствия или евентуално леко забавяне в двигателното развитие. Препоръча за всеки случай да направим консултация с невролог и в 6 ти месец да отидем да ни види пак на Тфе. Мога да прикача снимка от ехографа. Като родители страшно много се притеснихме. Записах час за невролог в петък.

# 679
  • София
  • Мнения: 965
Констатациите не звучат притеснително. Много е важно кой е правил ТФЕ-то. Аз бих препоръчала да направите второ изследване при д-р Георгиева в Педиатрията в София. Невероятен професионалист и Човек.

# 680
  • Мнения: 109
+1 за доц.Георгиева. Ние се следяхме при д-р Масларска в Токуда, но бяхме веднъж и при Георгиева и останахме доволни. Сега малко ще Ви наплаша сигурно, но бих Ви посъветвала ако главичката продължава да расте така, като порастне малко да направите и ЯМР за ваше спокойствие. Дъщеря ми се роди с 38 см и главичката горе-долу се движеше със същите темпове. Направиха й ЯМР още на 3тия ден(бяха открили вентрикуломегалия още през бременността и имаше и други проблеми) и всичко беше все още в норма. После правихме ТФЕ почти всеки месец и беше с малка дилатация. На 6тия месец решихме да направим още един ЯМР и се оказа, че има комуникираща хидроцефалия, която в някои случаи може да мине и без операция, но дъщеря ми е с голямо изоставане и ние решихме да сложим клапа. Дано при вас си останат така нещата и детенцето да е добре, но аз съм на мнение, че тези неща не трябва да се подценяват и е хубаво да се знае от рано ако нещо не е съвсем в норма.

# 681
  • София
  • Мнения: 1 676
Много ви благодаря. Записах час за доц. Георгиева, но чак за 17 май. Ще следим главичката. Последния месец беше нараснала само с 1 см. В петък имаме час при невролог Делиганева за повторно тфе и консултация. Ако се наложи след прегледа при Георгиева ще направим и Ямр. А след поставяне на клапата при вас оправи ли се изоставането?

# 682
  • Мнения: 109
Още е с голямо изоставане, но при нас нещата са малко по-сложни,защото тя има и атрофия на част от мозъка, отделно е и с генетичен синдром. След операцията обаче, определено имаше промяна.

# 683
  • София
  • Мнения: 965
17 май е много далече. Всеки ден има свиждане в неонатологията на Педиатрията от 12.00 до 13.00. Д-р Георгиева, ако е в болницата, винаги излиза да дава сведения за бебетата. Говорете лично с нея и помолете да види детето по-рано.

# 684
  • София
  • Мнения: 1 676
Ани, много благодаря. Обадих се на Георгиева и я помолих за по -ранен час. В петък ще сме при нея (7 април). Тази седмица ще ми се стори век Cry утре сме при друга невроложка в Мц Детско здраве. Sad

# 685
  • София
  • Мнения: 1 676
Бяхме при Делиганева. Не ми каза нищо ново. Има лекостепенна дилатация. Трябва да се следи всеки месец с тфе. Също да пуснем и torch скрининг. Прегледа бебчо и каза, че си отговаря на възрастта. Прави всичко, което трябва. Общо взето това е. Ако не се увеличават моз. стомахчета всичко е наред. Този скрининг нз защо го иска..., утре ще идем да го боцнат. Sad

# 686
  • Мнения: 109
Чудесно е, че всичко си ви е в норма! Дано и за напред е все така! Стана ми интересно за TORCHa На мен ми го правиха когато откриха уголемените вентрикули през бременността. Доколкото разбрах точно инфекция по време на бременността може да е причината за отклонението. Не знаех, че правят и на децата, но хубаво, че са ви изпратили за изследвания.

# 687
  • София
  • Мнения: 1 928
Бяхме при Делиганева. Не ми каза нищо ново. Има лекостепенна дилатация. Трябва да се следи всеки месец с тфе. Също да пуснем и torch скрининг. Прегледа бебчо и каза, че си отговаря на възрастта. Прави всичко, което трябва. Общо взето това е. Ако не се увеличават моз. стомахчета всичко е наред. Този скрининг нз защо го иска..., утре ще идем да го боцнат. Sad
Щстливка, извинявай но ме интересува къде ще правите този скрининг, във всяка лаборатория ли се прави?

# 688
  • София
  • Мнения: 1 676
Лаборатория Сана, в болница Здравето, Педиатрията и 3-та градска могат да извършат това. Звънях в цибалаб, но казаха, че не могат да вземат кръв от вена на толкова малко бебе.

# 689
  • София
  • Мнения: 965
В Педиатрията са най-добри във взимането на кръв от бебета. Единствено там на моето момче не са му правили синини.

Общи условия

Активация на акаунт