Хидроцефалия- 3

  • 177 949
  • 747
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 1 928
Благодаря за информацията.

# 691
  • София
  • Мнения: 1 676
Здравейте. Пиша, за да споделя как мина прегледа при д-р Георгиева. Хем съм объркана, хем се радвам, хем се чудя какво да правя. Sad Така..вчера бяхме при доцентака. Разказахме и какво сме правили до сега, и че ТФеЕ-то, което сме правили е излязло лекостепенна дилатация. Беше адски мила и любезна, направи повторно ТФЕ и потвърди леката дилатация на латерални вентрикула - 16 и 17 мм., а също така и лека дилатация на субарахноидните пространства. Ето резултата и размерите.
Скрит текст:
Каза, че не е нищо фрапантно и притеснително и трябва да се следи, както и да се направи консултация с д-р Кирил Георгиев. Притеснява я единствено размерна на главичката 45 см, като последния месец е нараснала само с 1 см, а преди това с по 3 см. Даде ни телефона на д-р Георгиев и ние веднага отидохме в Иван Рилски. За късмет той беше там. Прие ни веднага погледна ТФЕ-то и каза, че им разширение, затова челцето е по-изпъкнало и главичката по-голяма. Каза, че ще се наложи слагане на клапичка на кръста, която ще седи и действа до 2г. възсраст на детето, а след това се спирала, защото организма започва сам да се справя. Казахме му, че детето си вдига главата, дейно е, смее се, гука и е подвижно. Прати ни на скенер. Веднага го направихме. Драма, докато бебо заспи, тези 3 мин. ми се сториха цял живот Cry Мина скенераи ни казаха след 14ч. за резултат. Представяте си какви ли не неща ми минаха през главата  Sad Cry Cry Отидохме да вземем резултата и рентгенолога ни каза: "Няма нищо притеснително, резултатът е добър и д-р Георгиев го погледна" В този момент се разплаках от радост  Praynig Praynig Praynig Отидохме пред кабинета на д-р Георгиев, но него го нямаше. Звъннах му и той каза, че няма да се връща в болницата, но е погледнал скенера на бебчо и трябва да говорим, най-вероятно ще се наложи операция, но да дойда в понеделник за да говорим. Останах като попарена. Shocked Тръгнахме си страшно объркани. Нали резултатът е добър...уж..., объркана съм и разстроена. Какво следва сега...Ето го резултатът от скенера.
Скрит текст:
В понеделник ще отида при него да говорим и да го разпитам. Чудя се...дали да търся второ мнение. след като се прибрахме се обадих на доцент Георгиева и и разказах какво сме правили и какъв е резултата и тя каза: "Браво, ще се проследява, елате след 2 седмици за ново ТФЕ.". Confused
Какво да правим...да следим главичката как насраства, детето и да правим на две седмици ТФЕ или да се хвърлим направо на операция, както каза д-р Георгиев. Tired Rolling Eyes

Много се извинявам за дългия пост. Confused

# 692
  • София
  • Мнения: 965
На ваше място бих направила задължително консултация с поне още един неврохирург - Захаринов или Цеков, например. За мен видяното на скенера също звучи по-скоро като състояние за проследяване, но разбира се, адекватно мнение може да даде само лекар. Стискам ви палци  Praynig Praynig Praynig!

# 693
  • Мнения: 43
Здравейте мами,как стои въпросът с ваксини те, ние бяхме освободени до тази година, вече мина една година от операцията, на година и пет месеца сме и трябва да ги направим,въпросът ми е към тези майки с по-големи дечица,направихте ли ги и как се отразиха на дечицата ви?

# 694
  • Мнения: 2 860
Аз бих взела второ, че и трето мнение. Успех! Разбирам в каква ситуация сте, навремето и ние бяхме в същата, когато неврохирурзите бяха на различно мнение. Но най-важното е детето да е добре, независимо дали ще има клапа или не.

# 695
  • Sofia
  • Мнения: 4 481
Здравейте. Пиша, за да споделя как мина прегледа при д-р Георгиева. Хем съм объркана, хем се радвам, хем се чудя какво да правя. Sad
Много се извинявам за дългия пост. Confused
Много съжалявам, че прегледът не те е успокоил. И аз съм за още една консултация. Синът ми на 3 месеца беше с два дилатирани вентрикула- 17 мм и 28 мм и доц. Георгиева не ни е пращала на допълнителна консултация. Сигурно веднага щяха да ни пратят за операция, ако бяхме минали и при неврохирург.   Thinking Но за съжаление не помня размерите на главичката на вашата възраст. Стискам палци Peace

# 696
  • София
  • Мнения: 1 676
Тази сутрин бяхме при д-р Захаринов. Много добро впечатление ми направи. Разгледа обстойно скенера на главичката, както и тфе, които носехме. Мери главичката, опипа фонталета. Каза, че не е напрегната и издута. Неговото мнение е, че трябва да проследяваме. Сподели, че въпреки че е хирург не обича да се хвърля в операция без да е на 100 процента сигурен. Каза, че размера на моз.стомахчета не е голям, но ликвора в субарахноидните пространства е повече. На 2 седмици Тфе и следене на главичката. Между тфе от 22.03. и 07.04. няма разлика. Каза, че е възможно да се оправи беЗ операция. Важното е да няма прогресивно нарастване. Как ще чакам всяко тфе не знам... Sad Със свито сърце Sad Докторът каза да се въоражим с търпение. Също така каза, че операцията крие рискове и усложнения след това. Единственото, което ни остава е да се молим! Praynig  Praynig Детето е родено в термин, доносено, изплакало веднага. Пита ни за жълтеница. Тя дали има връзка? Бебчо изкара доста дълга жълтеница...почти 3 месеца.

# 697
  • При семейството си
  • Мнения: 6 597
Здравейте,

Бебето ми се роди в 37 г.с, 3 000 кг, 52 см и с обиколка на главичката 36. На първия месец беше наддал - 3860 кг, 54 см. и обиколка на главата 38 см. На консултацията на втория месец, която беше вчера, е качил много - 5 250 и почти 59 см. Това което ме притесни е обиколката на главата - 41 см. Педиатърката не обърна никакво внимание, но по мое настояване днес направихме трансфонтанелна ехография в Токуда. Резултатът е: умерена дилатация на левия латерален вентрикул и на трети вентрикул. Според неонатоложката - доктор Денева нещата са за проследяване след един месец, като на този етап отлагаме ваксините и започваме по-активна двигателна гимнастика. Днес малкият го видя и рехабилитаторка, която каза, че има добра, нормална двигателна активност. За доц. Георгиева свободен час за прием има на 31.05. Моля за съвет от вашия опит. Да изчакам ли проследяването следващия месец в Токуда и съответно ТФЕ при доцентката или да търся консултация и преди това и с какъв специалист - невролог, неврохирург?Предварително благодаря.   

# 698
  • София
  • Мнения: 1 676
Здравейте,

Бебето ми се роди в 37 г.с, 3 000 кг, 52 см и с обиколка на главичката 36. На първия месец беше наддал - 3860 кг, 54 см. и обиколка на главата 38 см. На консултацията на втория месец, която беше вчера, е качил много - 5 250 и почти 59 см. Това което ме притесни е обиколката на главата - 41 см. Педиатърката не обърна никакво внимание, но по мое настояване днес направихме трансфонтанелна ехография в Токуда. Резултатът е: умерена дилатация на левия латерален вентрикул и на трети вентрикул. Според неонатоложката - доктор Денева нещата са за проследяване след един месец, като на този етап отлагаме ваксините и започваме по-активна двигателна гимнастика. Днес малкият го видя и рехабилитаторка, която каза, че има добра, нормална двигателна активност. За доц. Георгиева свободен час за прием има на 31.05. Моля за съвет от вашия опит. Да изчакам ли проследяването следващия месец в Токуда и съответно ТФЕ при доцентката или да търся консултация и преди това и с какъв специалист - невролог, неврохирург?Предварително благодаря.   

Общо взето и ние бяхме така и аз имах записан час за 17 ти май за д-р Георгиева. Ако искаш да ти го дам, но моя съвет е да и се обадите и помолите за по-ранен час.

# 699
  • При семейството си
  • Мнения: 6 597
Благодаря ти. Макси от темата ми даде координати на доц. Георгиева, за което искам още веднъж да и' благодаря и тук, и днес бяхме на преглед при нея. И тя е на мнение, че трябва да се проследява и то след месец, като не ни изпраща на консултация с други специалисти. Малко се поуспокоих, да видим до кога. Успех и на вас.

# 700
  • София
  • Мнения: 1 676
Благодаря ти. Макси от темата ми даде координати на доц. Георгиева, за което искам още веднъж да и' благодаря и тук, и днес бяхме на преглед при нея. И тя е на мнение, че трябва да се проследява и то след месец, като не ни изпраща на консултация с други специалисти. Малко се поуспокоих, да видим до кога. Успех и на вас.

Дано всичко е наред при всички! Hug Макси много помогна и на мен и продължава да ме подкрепя! Hug Hug

# 701
  • Мнения: 43
Здравейте мами на прекрасните дечица, честит ден на детето, молбата ми е към майките с по-големи деца, къде сте посещавали детски градини и ясли в София? Моля за информация, има ли ли сте проблеми с походката, къде сте ходили на рехабилитация, на логопеди и т.н.Благодаря ви предварително, всякаква информация ми е важна, за да знаем на къде да продължим.

# 702
  • София
  • Мнения: 1 676
Ами тя темата...май не е много активна.

# 703
  • Мнения: 43
Да, май е така, ние вече сме на година и половина и имаме много въпроси, надявам се, майките с по-големи дечица някой ден да пишат и всички да споделяме опит.

# 704
  • Мнения: 113
Ще пиша, дано съм полезна. Не съм в идеалната златна среда, но се старая. Детето вече е на почти 5 години, посещава активно детска градина. В първа група аз поисках да го придружава асистент, за да съм по-спокойна, че още един чифт очи ще са насочени към него. Постепенно отпадна нуждата от асистента. Казват че е много самостоятелен и отговорен. Вкъщи явно се поглезва и не прави това.
Походката обаче все още е нестабилна, много се спъва, лесно пада. И от падането все ме е страх. Иначе е много любознателен и все пита.
Веднъж годишно ходим на невролог, ей тъй, да си минем по реда. Наскоро ще се наложи удължаване на шънта, но да видим за кога ще го планират.
Боледува, като всяко дете в детско заведение. Ваксините ги отлагам вече четвърта година.
Преди не смеех да напусна града или да се отдалеча на повече от 50 км, с идеята клиниката по неврохирургия да ми е под ръка. Сега пътувам, но все гледам наблизо на има клиника.

Общи условия

Активация на акаунт