Предпоставка ли е отлепване на плоден сак за бъдещо отлепване на плацентата?

  • 6 434
  • 3
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 035
Здравейте,
Бременна съм за втори път почти в 14 г.с. За първите 3 месеца имах отлепване  на плодния сак първо 7мм в 8ма седмица, което на 10.05 при феталната морфология вече не се виждаше, Пих дуфастон и утрогестан. В 13та седмица, на 12.05 прокървих отново и се установи, че пак има отлепване 22мм. Лежах за задържане и ми казаха, че оформящата се плацента е по задната стена, а отлепването е на предната, т.е., че е най-малкото зло. Искам да питам до кога има опасност от отлепване на плодния сак, това повишава ли риска от отлепване на плацентата и от какво се получава това отлепване - не се натоварвам физически, не пуша, не пия и не правя секс от 5 г.с., тъй като така ме посъветва лекаря. Благодаря за помощта!

# 1
  • Мнения: 2 496
Здравейте,

Вашият въпрос е насочен към нашите акушер-гинеколози. Веднага след като получим тяхното становище, ще го публикуваме тук.

С поздрави,
Екип на АГ болница "Д-р Щерев"

# 2
  • София
  • Мнения: 4 035
Здравейте,

Вашият въпрос е насочен към нашите акушер-гинеколози. Веднага след като получим тяхното становище, ще го публикуваме тук.

С поздрави,
Екип на АГ болница "Д-р Щерев"
Благодаря, ще чакам техния отговор.

# 3
  • Мнения: 2 496
Здравейте,

Т.нар. "отлепване" на плодния сак може да се наблюдава в началните месеци на бременността (когато плодният сак не е изпъллнил напълно маточната кухина), като то може да се дължи на различни причини (хормонални и други.)

По принцип няма връзка между "отлеването" на плодния сак и отлепването на плацентата. В причините за отлепване на плацентата се включват съвсем различни фактори като например развитие на прееклампсия, тютюнопушене, съдови фактори и др. С други думи в директен отговор на Вашия въпрос: "отлепването" на плодния сак не е предпоставка за евентуално отлепване на плацентата. За избягване на всякакви бъдещи рискове следвайте препоръките на акушер-гинеколога, проследяващ бременността Ви.

С най-добри пожелания,
д-р Мариета Искилиева,
АГ болница "Д-р Щерев"

Общи условия

Активация на акаунт