Кръщене в БАЧКОВСКИ МАНАСТИР - Моля за ИНФО

  • 14 255
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 274
Момичета, мислим детето ни да бъде кръстено в Бачковския манастир на Успение Богородично 15.08.2011. някой знае ли дали трябва  предварително запазване на датата за кръщене там, поради факта, че това е един от най-големите християнски празници, а и храмов празник на манастира и сигурно ще има доста желаещи за кръщенета, сватби и просто хора отишли заради празника?... Знам, че тогава свалят иконата на Богородица от манастира и е винаги тъла от народ. Някоя мама правила ли е там кръщене на този ден и как е минало? Много ще съм благодарна за инфо и подробности  Hug

# 1
  • Мнения: 168
В някой по-спокоен храм предполагам ще почувствате празника много по-добре. Кръщението е тайнство и тълпи от народ, който много често не знае за какво е в храма едва ли ще ви бъдат добри съ-празнуващи! 

# 2
  • Мнения: X
Ние правихме там кръщене,миналата година,юли месец.
Предварителни записвания няма.
Условията,които ни поставиха бяха следните:
-да не е събота или неделя,само в делнични дни правят кръщенки
-кращенки се извършват до обяд
-и последното,което ни казаха-желателно е да не е на голям църковен празник,защото тогава имали големи навалици и съответно монасите са по-заети
Кръщенката се извършва в отделна зала на манастира,а не в сградата,в която влизат хората.
Трае не повече от 20 мин и струва 50 лв.
Ако имаш други въпроси-питай.
Само да добавя-ако си изберете обикновен делничен ден,ще усетите кръщенката наистина като  интимно и задушевно събитие.Както споменах,децата се кръщават в сградата срещу тази ,в която влизат богомолците и ще си бъдете само вие там,без тълпи непознати.

Последна редакция: пн, 30 май 2011, 14:37 от Анонимен

# 3
  • Мнения: 274
Благодаря ти, Елена Ди. Ами тази година 15 август се пада в понеделник, така че е ок, обаче това е един от големите християнски празници +това и храмов празник на манастира.... та това ми беше чуденката- дали е възможно да ни откажат и как да го разбера по-рано. И щом няма записване, какво трябва да направим, да отидем от  8 сутринта и да чакаме барабар с детето и да се редим по опашки ли!? Звучи ми доста глупаво. Не знам какъв им е принципът на Бачковския  newsm78 Мисля си, че ще кръщават пет наведнъж, но това не е от значение. Важен ми е денят и манастира за този повод
Simple Smile Определено трябва да е на Богородица 15.08., а не на някой си делничен ден  Peace

# 4
  • Мнения: X
Най-добре идете 1-2 седмици по-рано и питайте дали ще има проблем за датата.
А иначе,принципа е точно такъв-отиваш сутринта към 8-9 ,обаждаш се ,че искаш да кръстят детето ти,изчакваш 10-20 минути ,докато подготвят залата и кръщенето почва.
Ние отидохме към 10 и бяхме първи,докато свърши нашата кръщенка,отвън вече имаше 3-4 деца,чакащи да ги кръстят.
Не,не кръщават няколко деца на веднъж.
В залата влизат само едното дете и гостите му,като приключат с него,тогава влизат следващите.
За кръщенката се носиха 2 хавлии,2 сапуна и 1 бутилка олио само.
П.П-Моят мъж е кръщават там преди 30 години,на 15 август точно и каго гледам снимките се изумявам.20-30 деца събличени голи и ревящи,стотина души рода и един казан-детето се потапя за секунда ,хоп-следващото,следващото.Ние също искахме да кръстим сина си на Успение Богородично,но поради тази причина се отказахме от датата.

Последна редакция: нд, 29 май 2011, 22:53 от Анонимен

# 5
  • Мнения: 2 132
В една пловдивска тема преди време, няколко майки споделиха, че не са особено доволни от ритуала в Бачковския. Представям си на 15 какъв ще е наплива и колко ще се изнерви детето докато чака..
Можеш да се разровиш из пловдивските теми и да прочетеш отзивите.  Peace

# 6
  • Мнения: 1 296
Ако не ви е далеч Черепишкия манастир, може да отидете там. Красиво е и спокойно. Иначе ние сме били на кръщене в Гложенския манастир, но не бяхме впечатлени въобще от ритуала.

# 7
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Държите ли на Бачковския манастир?
Точно на голям празник, не бих го препоръчала по никакъв, ама по никакъв начин!

# 8
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 422
Не,не кръщават няколко деца на веднъж.

освен да са си променили скоро реда, но 2009г в края на юни /не беше никакъв църковен празник/ кръщаваха по 2деца едновременно!

# 9
  • Мнения: X
При нас не беше така и наистина останах очарована от ритуала.
Но пак казвам,беше обикновен делничен ден.

# 10
  • Мнения: 274
Уау ами всъщност ние сме от Бургас  Laughing и ще пътуваме до Бачково специално по този повод предния ден. Затова и питам дали е възможно да останем неприятно изненадани и да ни откажат като отидем на място (въпреки че не ми се вярва много). И единия, и другия, и третия.... никой от манастирите не ни е наблизо. Държим да е Бачковският, да  Wink ама започвам да се притеснявам все повече и повече...

# 11
  • Мнения: 168
Има защо да се притеснявате. Преди няколко години ходихме там, не си спомням кой от по-големите празници беше и на поляната до манастира имаше катуни цигани, в коритото на чешмата по пътчето към манастира си изстудяваха бирата, а дебели сочни ромки миеха тави! Ужас! А в манастира съвсем не ни приеха добре -  искахме да останем да нощуваме и се държаха все едно ги молим да ни направят услуга, а си има хотелска част. Тръгнахме си много разочаровани.

# 12
  • Мнения: 9 364
Аз не съм специалист, но Успение Богородично е голям църковен празник, а и щом е храмовия празник на Бачковския манастир, то това е най-важният празник за манастира. Ще изнасят иконата, ще има сигурно литийно шествие и огромни тълпи народ, просто няма кой да ви обърне внимание. Всички ще участват по един или друг начин в подготовката и осъществяването на празника. По-добре изберете друг църковен празник, ако искате да правите кръщене в Бачковския манастир, или пък изберете друг храм на същата дата.

# 13
  • Мнения: 274
Оооооох  Confused направо ми се избистри картинката пред очите - тълпа от народ, шествие с иконата надолу, блъсканица ииииииии взех да се отказвам  Sad
Права е Deni-meni - или датата да е друга, или мястото. Ще трябва да решим кое ни е по-важното датата Успение Богородично или храм, църква, манастир със същото или име касаещо богородица  Rolling Eyes
А и никой не каза, че е кръстил детето си там на тази дата, значи няма такива или са наистина малко  #Cussing out
Благодаря ви, момичета за съветите

# 14
  • Мнения: 274
Бачковският надделя над датата  Laughing Там ще е, но на делничен юлски ден! Съпружеското тяло одобри  Heart Eyes После аз ще давам инфо как е минало.

Общи условия

Активация на акаунт