Майчинството счетоводно - 41

  • 33 213
  • 736
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 249
Здравейте, не знам дали тук е мястото за този въпрос но се надявам на отговор. При заплата от 500 лв. колко пари е длъжен да плаща за осигуровки работодателя всеки месец?197.05    лева И след като жената излезе в майчинство работодателя колко заплаща, за да се изплащат 2 години майчинство? Само здравните ли плаща или всички? -да,само здравните 20.16 лв Благодаря за отговорите.  
bouquet

П.П. Интересува ме също така, ако 6 месеца съм на минималната и после 6 месеца на по-висока заплата, как ще изчеслят по колко на месец да ми дават за майчински?-средноаритметично се смята.но имай предвид,че базата за обезщетението за бр и раждане е 18 м,а не 12.за месеците без работа ще ти вземат 240 лв
Какво ще ми вземат за месеците без работа? 240 лв. за какво?

# 661
  • Мнения: 9 050
Здравейте, не знам дали тук е мястото за този въпрос но се надявам на отговор. При заплата от 500 лв. колко пари е длъжен да плаща за осигуровки работодателя всеки месец?197.05    лева И след като жената излезе в майчинство работодателя колко заплаща, за да се изплащат 2 години майчинство? Само здравните ли плаща или всички? -да,само здравните 20.16 лв Благодаря за отговорите.  
bouquet

П.П. Интересува ме също така, ако 6 месеца съм на минималната и после 6 месеца на по-висока заплата, как ще изчеслят по колко на месец да ми дават за майчински?-средноаритметично се смята.но имай предвид,че базата за обезщетението за бр и раждане е 18 м,а не 12.за месеците без работа ще ти вземат 240 лв
Какво ще ми вземат за месеците без работа? 240 лв. за какво?

За месеците, през които нямаш доход, се счита, че си получавала 240 лв.

# 662
  • Мнения: 249
Здравейте, не знам дали тук е мястото за този въпрос но се надявам на отговор. При заплата от 500 лв. колко пари е длъжен да плаща за осигуровки работодателя всеки месец?197.05    лева И след като жената излезе в майчинство работодателя колко заплаща, за да се изплащат 2 години майчинство? Само здравните ли плаща или всички? -да,само здравните 20.16 лв Благодаря за отговорите.  
bouquet

П.П. Интересува ме също така, ако 6 месеца съм на минималната и после 6 месеца на по-висока заплата, как ще изчеслят по колко на месец да ми дават за майчински?-средноаритметично се смята.но имай предвид,че базата за обезщетението за бр и раждане е 18 м,а не 12.за месеците без работа ще ти вземат 240 лв
Какво ще ми вземат за месеците без работа? 240 лв. за какво?

За месеците, през които нямаш доход, се счита, че си получавала 240 лв.
А какъв е процента върху, който се изчисляват майчинските?

# 663
  • Мнения: 193
Здравейте. Сигурно сте го обсъждали доста, но нямам възможност да чета всичко назад, а ми е доста спешен въпроса. Та преди да го задам се извинявам ако сте го обсъждали и се налага отново, заради мен.  Hug
При мен нещата стоят така че сега съм в платен отпуск след майчинство и после незнам как да процедирам. Имам два варианта:
1. Да се върна на работа, но шефа ми ми каза, че има възможност да ме назначи само на 4 часа и да взимам 200лв. заплата.
2. Да ме освободи.
Въпросът ми е ако искам да ме съкрати, поради намаляне обема на работа и се запиша на борса - колко обезщетение ще взимам /в %/, и върху колко, и кои, месеци ще бъде сметнато назад. Дали върху тези, в които съм била в  майчинството, или в тези месеци преди да излезна в майчинство, т.е. когато съм получавала заплата. Иначе имам стаж 8г. и 2 г. майчинство.
Надявам се да сте ме разбрали, защото аз съм толкова объркана, че не знам дали съм се изразила правилно. newsm78
Предварително благодаря   bouquet
Някой може ли да ми отговори на въпросите? Praynig

# 664
  • софия
  • Мнения: 2 140
Цитат
Вмъкни Цитат
Цитат на: smehorana в Четв., 07 Юли 2011, 09:10
Добро утро!
Имам следния казус:Преди първото майчинство се осигурявах на заплата 1000лв.В момента съм бременна с второто ни дете.Понеже ми свърши и втората година за отглеждане съм в платен годишен отпуск за 2месеца и половина преди 45дневния болничен.Та въпросът ми е е:От,кои 18месеца ще гледат доходите за изчисляване на майчинството?От последните 18или от месеците,в които се водя на трудово възнаграждение?
Благодаря предварително!

базата ти е 18 м назад от 45 дневния като месеца на 45 дневния не влиза в базата ти
Благодаря за отговора!И ако може още един въпрос:Има ли законово право работодателят ми да изисква от мен да поемам за собствена сметка  осигуровките си за тези два месеца платен годишен отпуск?

# 665
  • Русе
  • Мнения: 530
Здравейте. Сигурно сте го обсъждали доста, но нямам възможност да чета всичко назад, а ми е доста спешен въпроса. Та преди да го задам се извинявам ако сте го обсъждали и се налага отново, заради мен.  Hug
При мен нещата стоят така че сега съм в платен отпуск след майчинство и после незнам как да процедирам. Имам два варианта:
1. Да се върна на работа, но шефа ми ми каза, че има възможност да ме назначи само на 4 часа и да взимам 200лв. заплата.
2. Да ме освободи.
Въпросът ми е ако искам да ме съкрати, поради намаляне обема на работа и се запиша на борса - колко обезщетение ще взимам /в %/, и върху колко, и кои, месеци ще бъде сметнато назад. Дали върху тези, в които съм била в  майчинството, или в тези месеци преди да излезна в майчинство, т.е. когато съм получавала заплата. Иначе имам стаж 8г. и 2 г. майчинство.
Надявам се да сте ме разбрали, защото аз съм толкова объркана, че не знам дали съм се изразила правилно. newsm78
Предварително благодаря   bouquet
Някой може ли да ми отговори на въпросите? Praynig
Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 18 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица. Иначе ще вземаш 8 или 9 месеца, зависи от годините стаж ( до 10 години стаж е 8 месеца, над 10 години- 9 месеца).


Цитат
Вмъкни Цитат
Цитат на: smehorana в Четв., 07 Юли 2011, 09:10
Добро утро!
Имам следния казус:Преди първото майчинство се осигурявах на заплата 1000лв.В момента съм бременна с второто ни дете.Понеже ми свърши и втората година за отглеждане съм в платен годишен отпуск за 2месеца и половина преди 45дневния болничен.Та въпросът ми е е:От,кои 18месеца ще гледат доходите за изчисляване на майчинството?От последните 18или от месеците,в които се водя на трудово възнаграждение?
Благодаря предварително!

базата ти е 18 м назад от 45 дневния като месеца на 45 дневния не влиза в базата ти
Благодаря за отговора!И ако може още един въпрос:Има ли законово право работодателят ми да изисква от мен да поемам за собствена сметка  осигуровките си за тези два месеца платен годишен отпуск?
Не, няма законово основание да иска сама да си внасяш осигуровките. Това е негово задължение.


# 666
  • Мнения: 1 029
Момичета, ако някоя от вас успее да ми помогне ще съм много благодарна.
На трудов договор съм и в момента съм в болничен поради рискова бременност. Успоредно с това карам специализация, като договора не е трудов, а е договор за обучение, аз се плащам месечна такса, не ми текат осигуровки и трудов стаж, не взимам никакво възнаграждение. Въпросът ми е трябва ли да прекъсна обучението си, или няма никакъв проблем да го продължа?
Благодаря предварително   bouquet

# 667
  • Мнения: 5
Здравейте отново, аз продължавам да се сблъсквам с проблеми с майчинството.
Попълних декларация по чл.51(ако не се бъркам за чл. - за тези 240лв.) когато детето ми навърши 1г, преди 3 месеца беше това, а "тъпата" счетоводителка я е занесла преди ден или два.Не съм си получавала майчиството от средата на април.Въпроса ми е освен, че късно са ми подали декларацията не са внесени и осигуровки за май и юни има ли шанс да ми преведът майчинство след като не са платени осигуровките или да не се надявам.

# 668
  • Русе
  • Мнения: 530
Момичета, ако някоя от вас успее да ми помогне ще съм много благодарна.
На трудов договор съм и в момента съм в болничен поради рискова бременност. Успоредно с това карам специализация, като договора не е трудов, а е договор за обучение, аз се плащам месечна такса, не ми текат осигуровки и трудов стаж, не взимам никакво възнаграждение. Въпросът ми е трябва ли да прекъсна обучението си, или няма никакъв проблем да го продължа?
Благодаря предварително   bouquet
Няма проблем да си продължиш обучението, ако не нарушаваш режима на болничния лист. Ако е на легло, няма как да си продължиш обучението, ако е свободен или домашно-амбулаторен -  по става.

Здравейте отново, аз продължавам да се сблъсквам с проблеми с майчинството.
Попълних декларация по чл.51(ако не се бъркам за чл. - за тези 240лв.) когато детето ми навърши 1г, преди 3 месеца беше това, а "тъпата" счетоводителка я е занесла преди ден или два.Не съм си получавала майчиството от средата на април.Въпроса ми е освен, че късно са ми подали декларацията не са внесени и осигуровки за май и юни има ли шанс да ми преведът майчинство след като не са платени осигуровките или да не се надявам.
Не, няма шанс. Ще ти преведат само за април. Май и юни ще имаш превод, когато внесат осигуровките за съответните месеци. За май месец между впрочем вече са в нарушение. Срокът беше до края на юни за внасяне на осигуровките.


# 669
  • Мнения: 9 050
Момичета, ако някоя от вас успее да ми помогне ще съм много благодарна.
На трудов договор съм и в момента съм в болничен поради рискова бременност. Успоредно с това карам специализация, като договора не е трудов, а е договор за обучение, аз се плащам месечна такса, не ми текат осигуровки и трудов стаж, не взимам никакво възнаграждение. Въпросът ми е трябва ли да прекъсна обучението си, или няма никакъв проблем да го продължа?
Благодаря предварително   bouquet

На какво основание е сключен договора за обучение?
По принцип не би трябвало да пречи, но все пак, трябва да изясните какъв точно е договора, за да получите конкретен отговор.
Осигуровки не се внасят, защото няма възнаграждение, от което да се изчислят.

# 670
  • Мнения: 1 029

Договора е за обучение за придобиване на специалност, и е сключен след провеждане на конкурсен изпит, не е обвързан с работното ми място.
silvia 1980 , благодаря, болничния е продължение и е на свободен режим

# 671
  • Мнения: 5
Момичета, ако някоя от вас успее да ми помогне ще съм много благодарна.
На трудов договор съм и в момента съм в болничен поради рискова бременност. Успоредно с това карам специализация, като договора не е трудов, а е договор за обучение, аз се плащам месечна такса, не ми текат осигуровки и трудов стаж, не взимам никакво възнаграждение. Въпросът ми е трябва ли да прекъсна обучението си, или няма никакъв проблем да го продължа?
Благодаря предварително   bouquet
Няма проблем да си продължиш обучението, ако не нарушаваш режима на болничния лист. Ако е на легло, няма как да си продължиш обучението, ако е свободен или домашно-амбулаторен -  по става.

Здравейте отново, аз продължавам да се сблъсквам с проблеми с майчинството.
Попълних декларация по чл.51(ако не се бъркам за чл. - за тези 240лв.) когато детето ми навърши 1г, преди 3 месеца беше това, а "тъпата" счетоводителка я е занесла преди ден или два.Не съм си получавала майчиството от средата на април.Въпроса ми е освен, че късно са ми подали декларацията не са внесени и осигуровки за май и юни има ли шанс да ми преведът майчинство след като не са платени осигуровките или да не се надявам.
Не, няма шанс. Ще ти преведат само за април. Май и юни ще имаш превод, когато внесат осигуровките за съответните месеци. За май месец между впрочем вече са в нарушение. Срокът беше до края на юни за внасяне на осигуровките.

Чудно.Все пак имах някаква надежда.Не ми се мисли, че другия месец излизам 45 дни преди термин за второ дете и тогава вече ще стане весело и  двете майчинства ще си ги чакам.А да попитам колко месеца като не са внесени осигуровките (здравни) ще ми спрат здравноосигурителните права.че вече имам 1 и 5 месец.За 1-ви е някаква грешка и ще ми попречи ли това за раждането?

Последна редакция: чт, 07 юли 2011, 16:34 от Boten Mary

# 672
  • Мнения: 249
Здравейте, не знам дали тук е мястото за този въпрос но се надявам на отговор. При заплата от 500 лв. колко пари е длъжен да плаща за осигуровки работодателя всеки месец?197.05    лева И след като жената излезе в майчинство работодателя колко заплаща, за да се изплащат 2 години майчинство? Само здравните ли плаща или всички? -да,само здравните 20.16 лв Благодаря за отговорите.  
bouquet

П.П. Интересува ме също така, ако 6 месеца съм на минималната и после 6 месеца на по-висока заплата, как ще изчеслят по колко на месец да ми дават за майчински?-средноаритметично се смята.но имай предвид,че базата за обезщетението за бр и раждане е 18 м,а не 12.за месеците без работа ще ти вземат 240 лв
Какво ще ми вземат за месеците без работа? 240 лв. за какво?

За месеците, през които нямаш доход, се счита, че си получавала 240 лв.
А какъв е процента върху, който се изчисляват майчинските?
Здравейте, отново бихте ли ми отговорили на въпроса? Благодаря предварително.   bouquet

# 673
  • Русе
  • Мнения: 530
kori,
на първа страница на темата има подробно разяснение:
https://docs.google.com/document/pub?id=1HdETtAlPsXj5UQL389MHy2K … AyvUxtVO-CZKqsrhs

# 674
  • Мнения: 9 050
Здравейте. Сигурно сте го обсъждали доста, но нямам възможност да чета всичко назад, а ми е доста спешен въпроса. Та преди да го задам се извинявам ако сте го обсъждали и се налага отново, заради мен.  Hug
При мен нещата стоят така че сега съм в платен отпуск след майчинство и после незнам как да процедирам. Имам два варианта:
1. Да се върна на работа, но шефа ми ми каза, че има възможност да ме назначи само на 4 часа и да взимам 200лв. заплата.
2. Да ме освободи.
Въпросът ми е ако искам да ме съкрати, поради намаляне обема на работа и се запиша на борса - колко обезщетение ще взимам /в %/, и върху колко, и кои, месеци ще бъде сметнато назад. Дали върху тези, в които съм била в  майчинството, или в тези месеци преди да излезна в майчинство, т.е. когато съм получавала заплата. Иначе имам стаж 8г. и 2 г. майчинство.
Надявам се да сте ме разбрали, защото аз съм толкова объркана, че не знам дали съм се изразила правилно. newsm78
Предварително благодаря   bouquet
Някой може ли да ми отговори на въпросите? Praynig

Вие имате защита. Трудно ще ви съкрати.

Общи условия

Активация на акаунт