Майчинството счетоводно - 41

  • 33 153
  • 736
  •   1
Отговори
# 645
  • София
  • Мнения: 2 132
То фирмата е разпусната. Имам две колежки по майчинство. Т.е. няма къде да ида. Държа връзка с управителя. Ако искам бележка за обезщетението, ще ми я дадат, но обезщетението- не, та... Пряка връзка със  счетоводителката нямам, та затова и най-елементарни неща не са ми ясни.

# 646
  • Мнения: 9 050
О, редактирах си горното мнение - явно си много бърза.  Rolling Eyes

Не виждам логика да изискват такъв документ - нали ако изплатим обезщетение, има печат в трудовата книжка!  ooooh!

Всичко това, което писа в 21:24, къде го пише?


Това е вътрешно-ведомствена заповед на база съдебна практика. Обади се в БТ, с което работиш и ще ти го обяснят. Иначе го пише в необходимите документи за регистрация, Те са 1., 2., 3.... и други документи при поискване. Е, това е в графата друг документ при поискване.

Въпросът не е дали има печат в трудовата книжка. Аз печат мога да си сложа и пак да не го изплатя. И какво? На тази бележка се удостоверява само изплатено е обезщетение на еди-какво си основание на еди-коя си дата. Дори не се пише сумата на обезщетението. Но за печат с невярно съдържани в трудова книжка не се носи наказателна отговорност. Но пък за декларирани неверни данни - се носи. Така че, ако напишеш в трудовата книжка - изплатени обезщетения при прекратяването - еди какви си, подпис и печат, това дори не те ангажира със срок. Ако обаче издадеш служебна бележка, че на еди-коя си дата си изплатила дадено обезщетение, а после се окаже, че не си и в резултат на това служителя е възстановен на работа - парите за неправомерно полученото обезщетение се търсят от работодателя, декларирал неверни данни.
Ако няма такава бележка, парите нямат връщане, а са неправомерно получени.

То фирмата е разпусната. Имам две колежки по майчинство. Т.е. няма къде да ида. Държа връзка с управителя. Ако искам бележка за обезщетението, ще ми я дадат, но обезщетението- не, та... Пряка връзка със  счетоводителката нямам, та затова и най-елементарни неща не са ми ясни.

Фирмата може и да няма служители, но докато не е закрита по процедура, тя си има задължения. Щом има пари за счетоводителка - има и за обезщетения. В противен случай - има си процедура по несъстоятелност.

Последна редакция: чт, 07 юли 2011, 08:49 от Boten Mary

# 647
  • Мнения: 3 835

Това е вътрешно-ведомствена заповед на база съдебна практика. Обади се в БТ, с което работиш и ще ти го обяснят. Иначе го пише в необходимите документи за регистрация, Те са 1., 2., 3.... и други документи при поискване. Е, това е в графата друг документ при поискване.

Въпросът не е дали има печат в трудовата книжка. Аз печат мога да си сложа и пак да не го изплатя. И какво? На тази бележка се удостоверява само изплатено е обезщетение на еди-какво си основание на еди-коя си дата. Дори не се пише сумата на обезщетението. Но за печат с


Хм, ще поразпитам!

Никога не бих написала неизплатено обезщетение в ТК. Все пак има НК.

# 648
  • Мнения: 9 050

Това е вътрешно-ведомствена заповед на база съдебна практика. Обади се в БТ, с което работиш и ще ти го обяснят. Иначе го пише в необходимите документи за регистрация, Те са 1., 2., 3.... и други документи при поискване. Е, това е в графата друг документ при поискване.

Въпросът не е дали има печат в трудовата книжка. Аз печат мога да си сложа и пак да не го изплатя. И какво? На тази бележка се удостоверява само изплатено е обезщетение на еди-какво си основание на еди-коя си дата. Дори не се пише сумата на обезщетението. Но за печат с


Хм, ще поразпитам!

Никога не бих написала неизплатено обезщетение в ТК, нито пък ще подпиша невярна служебна бележка. Все пак има НК.
Ти-не. И аз - не. Но те нашите служители и не пишат тук  Grinning
Виж че на дамата са склонни да и издадат бележката, при все че обезщетение няма да види. Работодатели - всякакви.
Основните проблем и идват и от обезщетения по чл. 222. Пише работодателя, че го е изплатил. Съответно БТ  (НОИ) не изплаща за този период. Служителя съди БТ и БТ (вече НОИ) плаща с лихви. А после БТ (НОИ) трябва да си търси щетите от добросъвестния работодател.
Не е добре уредена нормативната уредба в това отношение и БТ (НОИ) са в много неизгодна позиция. Затова се презастраховат. Особено откакто падна тавана на обезщетението и вече не са 240, а може да са и 1200 лв.

P.S. НК има, обаче намери текст, който казва, че за неверно вписани данни в трудова книжка се носи наказателна отговорност... Няма такъв.

# 649
  • София
  • Мнения: 2 132
То фирмата е разпусната. Имам две колежки по майчинство. Т.е. няма къде да ида. Държа връзка с управителя. Ако искам бележка за обезщетението, ще ми я дадат, но обезщетението- не, та... Пряка връзка със  счетоводителката нямам, та затова и най-елементарни неща не са ми ясни.

Фирмата може и да няма служители, но докато не е закрита по процедура, тя си има задължения. Щом има пари за счетоводителка - има и за обезщетения. В противен случай - има си процедура по несъстоятелност.
Отговорих на въпрос на Стики, дали съм ходила до фирмата. Другото е ясно, че  е така. Ще си получа обезщетението следващата седмица, но това ще е след датата, в която трябва да ходя в НОИ и БТ.

# 650
  • Мнения: 9 050
То фирмата е разпусната. Имам две колежки по майчинство. Т.е. няма къде да ида. Държа връзка с управителя. Ако искам бележка за обезщетението, ще ми я дадат, но обезщетението- не, та... Пряка връзка със  счетоводителката нямам, та затова и най-елементарни неща не са ми ясни.

Фирмата може и да няма служители, но докато не е закрита по процедура, тя си има задължения. Щом има пари за счетоводителка - има и за обезщетения. В противен случай - има си процедура по несъстоятелност.
Отговорих на въпрос на Стики, дали съм ходила до фирмата. Другото е ясно, че  е така. Ще си получа обезщетението следващата седмица, но това ще е след датата, в която трябва да ходя в НОИ и БТ.

На теб за БТ и НОИ ти трябва бележката, а не обезщетението. Нито в БТ, нито в НОИ ще ти проверяват баланс по сметка. Вземи си бележката и отивай да се регистрираш.

# 651
  • София
  • Мнения: 2 132
А след това ако случайно на бившият ми работодател му скимне да не ми плати, тази бележка не може ли да му послужи за доказателство, че ми е платил. Това хипотетично, вероятно няма да стане така, но все пак...

# 652
  • Мнения: 3 835
Признавам - не ми е изгубен ден! Благодаря за което, ZinaSt!

Сега говорих с една приятелка - наистина от НОИ правят проблем за обезщетението за безработица, ако не им се представи такава служебна бележка! Докато не я получат, не регистрират лицето. А все пак срокът е 3 месеца.
Нямам думи просто.   Tired

Geraldine, освен да се подпишеш, че си получила обезщетение, друг начин не виждам при такава ситуация.

ТК си е документ, и то какъв.

# 653
  • Мнения: 62
До колкото знам закона защитава майките отвсякъде,но има винаги има разни вратички с които шефовете да ни прецакат(поне така си мисля).Искам да попитам в момента ме осигуряват на 4 часа на около 190-200 лева вече съм натрупала 4 години някъде стаж.Разбрах че по-малко от минималната работна заплата няма да получавам като майчинство независимо че  съм се осигурявала на толкова малко пари.Какви са ми правата пред работодателите в момента понеже още не съм им казала и искам преди това да си проуча добре нещата.Ако вземам болнични до края на бременността по-малко ли ще получавам от 240 лева като майчинство или това няма да ми окаже влияние?Другия ми въпрос е че доколкото знам здравните осигуровки са длъжни да ми ги внасят докато съм по майчинство,какво се случва с тях и майчинството ако през този период си закрият фирмата???Понеже моите шефове не са разбрани хора и моя колежка миналата година беше бременна и след като им каза те я поставиха тя да си плаща осигуровките тези две години?!

На въпроса за вратичките, ако това е въпрос - само така си мислиш. Майките имат права. Сега, ако те мързи да си търсиш и защитаваш правата - това е друг въпрос.
Няма как да получаваш по-малко от 240 лв. майчинство.
Нищо не става ако закрият фирмата. Ще си получаваш 240 лв. до края на 410-тия ден. (Въпреки че не смятам, че някой ще си закрие фирмата, защото една от служителките му е в майчинство).
Много ми е интересно, ако тази твоя колежка беше казал, че няма да си плаща осигуровките, какво точно щеше да и се случи? Здравното осигуряване няма нищо общо със социалното осигуряване и обезщетението за майчинство. А познаването на законовите права и задължения е лично задължение.


Най-вероятно нищо нямаше да случи ,ако им беше казала ,че няма да си внася осигуровките,така е!Обаче мен ме притеснява факта,че аз работя на 4 часа по договор(реално работя 10 часа) води се  че вземам 200 лева.Ако се заядат с мен че няма да искам да си внасям осигуровките може да ми намалят реалната заплата която е към 400 според зависи за месеца колко работни дни имам.Естествено ако това се случи едва ли ще им работя по 10 часа,ще си стоя по 4 и това е...Заплатите си получаваме на ръка!Надявам се да подходят с разбиране и да не се стигне до там!

# 654
  • Мнения: 9 050
А след това ако случайно на бившият ми работодател му скимне да не ми плати, тази бележка не може ли да му послужи за доказателство, че ми е платил. Това хипотетично, вероятно няма да стане така, но все пак...

Не може да е доказателство, че е платил, защото това е едностранно волеизявление от страна на работодателя. Във въпросната служебна бележка пише: на еди-коя си дата изплатихме еди-какво си обезщетение. Ти не се подписваш на бележката, че декларираните обстоятелства са верни. Само работодателя се подписва за това. В последствие, като не може да представи доказателство за извършено плащане, попада в ситуация, в която е декларирал неверни данни. Аз затова се учудих, че е готов да ти издаде бележка без да ти е изплатил обезщетението.

Трудовата книжка - по същия начин. Ти не носиш отговорност за записите в нея. Отговорност носи този, който е вписал обтсятелствата и който я е подписал (може да са различни лица).Ти твой подпис в трудовата книжка за това, че записите отговарят ня истината, не поставяш.

Не може аз да подпиша документ, че съм ти дала 1000 лева и това да ми е доказателство, че наистина съм ти ги дала.

# 655
  • София
  • Мнения: 2 132
Ясно, разбрах, много благодаря! Ще се погрижа днес.

# 656
  • софия
  • Мнения: 2 140
Добро утро!
Имам следния казус:Преди първото майчинство се осигурявах на заплата 1000лв.В момента съм бременна с второто ни дете.Понеже ми свърши и втората година за отглеждане съм в платен годишен отпуск за 2месеца и половина преди 45дневния болничен.Та въпросът ми е е:От,кои 18месеца ще гледат доходите за изчисляване на майчинството?От последните 18или от месеците,в които се водя на трудово възнаграждение?
Благодаря предварително!

# 657
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Добро утро!
Имам следния казус:Преди първото майчинство се осигурявах на заплата 1000лв.В момента съм бременна с второто ни дете.Понеже ми свърши и втората година за отглеждане съм в платен годишен отпуск за 2месеца и половина преди 45дневния болничен.Та въпросът ми е е:От,кои 18месеца ще гледат доходите за изчисляване на майчинството?От последните 18или от месеците,в които се водя на трудово възнаграждение?
Благодаря предварително!

базата ти е 18 м назад от 45 дневния като месеца на 45 дневния не влиза в базата ти

# 658
  • Мнения: 249
Здравейте, не знам дали тук е мястото за този въпрос но се надявам на отговор. При заплата от 500 лв. колко пари е длъжен да плаща за осигуровки работодателя всеки месец? И след като жената излезе в майчинство работодателя колко заплаща, за да се изплащат 2 години майчинство? Само здравните ли плаща или всички? Благодаря за отговорите.  
bouquet

П.П. Интересува ме също така, ако 6 месеца съм на минималната и после 6 месеца на по-висока заплата, как ще изчеслят по колко на месец да ми дават за майчински?

# 659
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, не знам дали тук е мястото за този въпрос но се надявам на отговор. При заплата от 500 лв. колко пари е длъжен да плаща за осигуровки работодателя всеки месец?197.05    лева И след като жената излезе в майчинство работодателя колко заплаща, за да се изплащат 2 години майчинство? Само здравните ли плаща или всички? -да,само здравните 20.16 лв Благодаря за отговорите.  
bouquet

П.П. Интересува ме също така, ако 6 месеца съм на минималната и после 6 месеца на по-висока заплата, как ще изчеслят по колко на месец да ми дават за майчински?-средноаритметично се смята.но имай предвид,че базата за обезщетението за бр и раждане е 18 м,а не 12.за месеците без работа ще ти вземат 240 лв

Общи условия

Активация на акаунт