Майчинството счетоводно - 41

  • 33 214
  • 736
  •   1
Отговори
# 540
  • Бургас
  • Мнения: 644
Елфита, мерси за бързия отговор, но питането ми май беше неясно. Питах какво става след като няма кой да внася осигуровките? От какво зависи навременното получаване на обезщетението? Аз ли си ги внасям или държавата или пък никой?

за обезщетението по време на 410 те дни ли питаш???

никой не внася социалните осиг,щом нямаш работодател
ти по желание внасяш здравните

получаването на обезщетението от 135 до 410 я ден не зависи от нищо.вей,вали го получаваш до 5 то число на месеца

Да, това питах, благодаря ти много   bouquet

# 541
  • Мнения: 100
Здравейте. Извинявам се, че така нахълтвам... В майчинство съм. Детето ми на 18 август прави две години. До колкото знам, имам право на отпуска, натрупана по време на майчинството. Преди малко ми съобщиха, че няма да мога да я ползвам веднага, след като ми изтече майчинството. Възможно ли е това и ако не как да процедирам. Моля за съвет!

# 542
  • Мнения: 19
Здравейте! Прегледах голяма част от темите и не намерих това, което ми трябва и затова създадох тази тема. Ако все пак я има някъде, моля да ме извините.


Според новият закон, майчинството се образува спрямо дохода на майката през последните 12 месеца. Аз обаче до преди 2 седмици бях студентка редовно обучение и не съм работила. През последните 3 години съм работила само като сезонен работник и са ме осигурявали на 170 лв. на 4 часа, като естествено договора е сключван винаги със закъснение, така че общият ми трудов стаж се равнява на около 3-4 месеца (след като се преизчисли на 8 часа). Тази година започнах работа на същото място, но вече ме водят на 8-часов работен ден и 380 лв. заплата. В деня, в който започнах работа разбрах, че съм бременна, а работата е тежка и се налага да напусна. Намерих си фирма, където биха могли да ми сключат договор, но не знам какво да правя.

Получих информация, че неосигурените майки получават майчинство в размер на 270лв., а осигурените на минамална заплата 320лв. При това положение в продължение на 2 години ще получавам 50лв. повече или общо 1200лв. Обаче ако приемем, че осигуровките, които трбва да плащам през оставащите ми 8 месеца са 150лв. (а те май са повече) се получава, че трябва да дам 1200лв. Тогава има ли смисъл да го правя?

Другата информация, която получих е относно болничните. Ако нямам 6 месеца стаж във фирмата, болнични не ми се изплащат, а само оправдават отцъствието ми от работното място.

Вярна ли е информацията ми? Има ли смисъл да се осигурявам след като напусна работа?

# 543
  • Мнения: 39
Здравейте,
Понястоящем съм в отпускът за гледане на дете. Преди да навърши 2 години се очертава (живот и здраве) да родя второ детенце. На каква база ще бъдат майчинските ми? МРЗ или предходното обезщетение?
Благодаря предварително   bouquet

# 544
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Здравейте,
Понястоящем съм в отпускът за гледане на дете. Преди да навърши 2 години се очертава (живот и здраве) да родя второ детенце. На каква база ще бъдат майчинските ми? МРЗ или предходното обезщетение?
Благодаря предварително   bouquet
Ако влезеш в 45-дневния болничен за второ дете и едновременно с това ползваш отпуск за отглеждане на първото до 2г. имаш право на обезщетение 410 дни като за първото. Т.е. трябва да има застъпване на двата отпуска, за да се ползваш от това право.

# 545
  • София, в момента в любимото ми село Железница
  • Мнения: 1 797
Здравейте!
Искам да попитам нещо за моя приятелка, знам че тук винаги сте много мили и помагате с каквото можете.
Приятелката ми е бременна и е с термин 29.09. понеже е безработна-мъжът й я издържа баща й реши да я назначи на работа в неговата фирма, за да взима все нещичко през майчинството. Да ама без да проверят законите пък и счетоводителката не е проверила нищо я назначават с дата 01.05. Има около 3месеца трудов стаж преди това. Та въпросът ми е какво ще й е положението като роди, т.е. ще взима ли пари и какви и имали нещо, което може да се направи към днешна дата?
Благодаря на всички предварително!
Да предположим, че тези 3 месеца трудов стаж са равни на 3 месеца осигурителен. За да получава обезщетение са и необходими още 9 месеца. Така че тя ще ги има към 31.01.2012 и от февруари 2012 вече ще получава и необходимото обезщетение.


Благодаря ти Ала-Бала, ама нещо несхващам  Confused
През периода до февруари на никакви ли пари няма право и след това каква сума би получавала като се осигурява на 1000лв.
А също така болничните 45дена преди термин и 135след раждане ще ги получи ли?

# 546
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Здравейте!
Искам да попитам нещо за моя приятелка, знам че тук винаги сте много мили и помагате с каквото можете.
Приятелката ми е бременна и е с термин 29.09. понеже е безработна-мъжът й я издържа баща й реши да я назначи на работа в неговата фирма, за да взима все нещичко през майчинството. Да ама без да проверят законите пък и счетоводителката не е проверила нищо я назначават с дата 01.05. Има около 3месеца трудов стаж преди това. Та въпросът ми е какво ще й е положението като роди, т.е. ще взима ли пари и какви и имали нещо, което може да се направи към днешна дата?
Благодаря на всички предварително!
Да предположим, че тези 3 месеца трудов стаж са равни на 3 месеца осигурителен. За да получава обезщетение са и необходими още 9 месеца. Така че тя ще ги има към 31.01.2012 и от февруари 2012 вече ще получава и необходимото обезщетение.


Благодаря ти Ала-Бала, ама нещо несхващам  Confused
През периода до февруари на никакви ли пари няма право и след това каква сума би получавала като се осигурява на 1000лв.
А също така болничните 45дена преди термин и 135след раждане ще ги получи ли?
Не, няма да получава обезщетение от НОИ докато не натрупа необходимият осигурителен стаж-12 месеца общо. След това до 410-тия ден ще получава обезщетение на база 18 месеца назад.
Може да провери в Социално подпомагане, от там дават помощи, но има изискване за доход на член от семейството.
За три месеца на 1000лв осигуряване обезщетението няма да е особено голямо.

# 547
  • Мнения: 10
Здравейте!
В болнични съм от 02.06. до 08.07. Болничният е получен във фирмата на 15.06.Кога мога да очаквам да ми бъдат преведени пари, ако от счетоводството е предаден в срок? Благодаря предварително!

# 548
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Здравейте!
В болнични съм от 02.06. до 08.07. Болничният е получен във фирмата на 15.06.Кога мога да очаквам да ми бъдат преведени пари, ако от счетоводството е предаден в срок? Благодаря предварително!
15 работни дни от подаването в НОИ.

# 549
  • Мнения: 10
Благодаря за бързия отговор!  bouquet

# 550
  • Мнения: 62
Взех си персонален код от НОИ,защото работодателите ми са такива хиени че само се чудят как да ме извъртят.Бременна съм,още не съм им казала,искам да си проуча нещата и да видя какви права имам за да не ме прецакат с нещо!Питането ми е понеже си видях осигуровките за месеците това какво значи     Осигурен за:     Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработиц                                    Дни в осигуряване /раб.дни/:21        Осиг. доход /лв./: 0.00
                                                           

Значи ли че не са ми внесени осигуровките за този месец?Имам и други въпроси,но нека който наистина знае как стоят нещата ми пише.Може и на лично.Благодаря ви предварително!

# 551
  • Мнения: 2 200
Взех си персонален код от НОИ,защото работодателите ми са такива хиени че само се чудят как да ме извъртят.Бременна съм,още не съм им казала,искам да си проуча нещата и да видя какви права имам за да не ме прецакат с нещо!Питането ми е понеже си видях осигуровките за месеците това какво значи     Осигурен за:     Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработиц                                    Дни в осигуряване /раб.дни/:21        Осиг. доход /лв./: 0.00
                                                           

Значи ли че не са ми внесени осигуровките за този месец?Имам и други въпроси,но нека който наистина знае как стоят нещата ми пише.Може и на лично.Благодаря ви предварително!
За да е осиг. доход 0,00 лв., това означава, че целия месец сте или в болнични, или неплатен отпуск, или майчинство. Възможно е да е техн. грешка. За другите месеци имате ли осиг. доход?

# 552
  • Мнения: 62
Да имам за другите,но именно това ми стана странно...нито съм била болничен,нито майчинство,нито неплатен newsm12 .Иначе другите месеци,един ме осурявали на 120 някъде,друг на 203 както трябва да е по принцип защото съм на 4 часа.Притеснява ме това дали ще вземам поне минималната работна заплата за майчинство или ще е под 240.

# 553
  • Мнения: 2 200
Да имам за другите,но именно това ми стана странно...нито съм била болничен,нито майчинство,нито неплатен newsm12 .Иначе другите месеци,един ме осурявали на 120 някъде,друг на 203 както трябва да е по принцип защото съм на 4 часа.Притеснява ме това дали ще вземам поне минималната работна заплата за майчинство или ще е под 240.
При бременност и раждане МРЗ е гарантирана месечно като обезщетение.

# 554
  • Мнения: 9 050
Здравейте. Извинявам се, че така нахълтвам... В майчинство съм. Детето ми на 18 август прави две години. До колкото знам, имам право на отпуска, натрупана по време на майчинството. Преди малко ми съобщиха, че няма да мога да я ползвам веднага, след като ми изтече майчинството. Възможно ли е това и ако не как да процедирам. Моля за съвет!

По принцип натрупания отпуск трябва да използвате изцяло в годината, в която ви изтича майчинството. Но никъде не пише, веднага след като ви изтече майчинството. Най-добре е да се разберете с работодателя за причините, поради които сте му необходима на работа и да се уговорите кога ще може да си ползвате отпуска.

Общи условия

Активация на акаунт