Майчинството счетоводно - 41

  • 33 196
  • 736
  •   1
Отговори
# 555
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Прегледах голяма част от темите и не намерих това, което ми трябва и затова създадох тази тема. Ако все пак я има някъде, моля да ме извините.


Според новият закон, майчинството се образува спрямо дохода на майката през последните 12 месеца.-не е вярно.смята се според доходите през последните 18 м .трябва да имаш 12 м осигурителен стаж през целия си живот и да работиш в момента на издаване на 45 дневния Аз обаче до преди 2 седмици бях студентка редовно обучение и не съм работила. През последните 3 години съм работила само като сезонен работник и са ме осигурявали на 170 лв. на 4 часа, като естествено договора е сключван винаги със закъснение, така че общият ми трудов стаж се равнява на около 3-4 месеца-добре е,че имаш и този стаж.започни да се осигуряваш веднага,за да натрупаш възможно най-скоро стажа.в момента на издаване на 45 дневния няма да имаш необходимия 12 месеч стаж и затова няма да ти изплащат болничните.ще започнат да ти плащат като натрупаш стажа.дотогава пробвай за социално майчинство 100 лв на месец за една година в осоциалните и помощта за бременност 150 лв (след като се преизчисли на 8 часа). Тази година започнах работа на същото място, но вече ме водят на 8-часов работен ден и 380 лв. заплата. В деня, в който започнах работа разбрах, че съм бременна, а работата е тежка и се налага да напусна. Намерих си фирма, където биха могли да ми сключат договор, но не знам какво да правя. -сключи договор на МРЗ /месечно ще плащаш около 95 лв.за месеците в болничен само здравната 20.16 лв/.от повече няма смисъл поработи и излез в болничен като натрупаш 6 м стаж през целия си живот,не само в тази фирма

Получих информация, че неосигурените майки получават майчинство в размер на 270лв.,0не е вярно-за неосигурените има социално майчинство и то само ако отговарят на изискванията за доход а осигурените на минамална заплата 320лв. и това не е така.осиг на минималната 18 м назад,получават 240 лв двете години При това положение в продължение на 2 години ще получавам 50лв. повече или общо 1200лв. Обаче ако приемем, че осигуровките, които трбва да плащам през оставащите ми 8 месеца са 150лв. (а те май са повече) се получава, че трябва да дам 1200лв. Тогава има ли смисъл да го правя?

Другата информация, която получих е относно болничните. Ако нямам 6 месеца стаж във фирмата, болнични не ми се изплащат-не е вярно, а само оправдават отцъствието ми от работното място.

Вярна ли е информацията ми? Има ли смисъл да се осигурявам след като напусна работа?-има смисъл ако искаш майчинство 2 г,ако не и социала те задоволя.не се осигурявай

# 556
  • Мнения: 3 835
Здравейте. Извинявам се, че така нахълтвам... В майчинство съм. Детето ми на 18 август прави две години. До колкото знам, имам право на отпуска, натрупана по време на майчинството. Преди малко ми съобщиха, че няма да мога да я ползвам веднага, след като ми изтече майчинството. Възможно ли е това и ако не как да процедирам. Моля за съвет!

давността за натрупания отпуск по време на майчинството за 2010 и 2011 г. е до края на 2013 година
за този преди 2009г. няма давност
така че, когато си пускаш молбите за отпуск, остави неизползваните дни от 2009г. (и други преди 2009 ако имаш) за последни

Взех си персонален код от НОИ,защото работодателите ми са такива хиени че само се чудят как да ме извъртят.Бременна съм,още не съм им казала,искам да си проуча нещата и да видя какви права имам за да не ме прецакат с нещо!Питането ми е понеже си видях осигуровките за месеците това какво значи     Осигурен за:     Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработиц                                    Дни в осигуряване /раб.дни/:21        Осиг. доход /лв./: 0.00
                                                           

Значи ли че не са ми внесени осигуровките за този месец?Имам и други въпроси,но нека който наистина знае как стоят нещата ми пише.Може и на лично.Благодаря ви предварително!

това за месец януари 2011г. ли е

Последна редакция: пн, 04 юли 2011, 23:43 от Boten Mary

# 557
  • Мнения: 115
Здравейте, набързо да Ви питам..
Имам натрупани отпуски от майчинство преди 2009 г. Държавен служител съм. Евентуално ако прекратя трудовоото си правоотношение  по /чл. 105 ал1 ЗДС/ т.е. по свое желание, дали няма да изгубя правото да ги ползвам или да ми ги платят? Да няма някакви промени и да ме изненадат newsm78 Благодаря!

# 558
  • Мнения: 9 050
Здравейте, набързо да Ви питам..
Имам натрупани отпуски от майчинство преди 2009 г. Държавен служител съм. Евентуално ако прекратя трудовоото си правоотношение  по /чл. 105 ал1 ЗДС/ т.е. по свое желание, дали няма да изгубя правото да ги ползвам или да ми ги платят? Да няма някакви промени и да ме изненадат newsm78 Благодаря!

Ползването може да стане само преди прекратяването. Ако не ги ползвате - ще Ви ги изплатят. Но само тези, които са прехвърлими. Правя това уточнение, защото някои категории държавни служители имат право на по-голям размер отпуск, но някои видове отпуск не могат да се прехвърлят за следваща календарна година и се губят.

# 559
  • Мнения: 100
Здравейте. Извинявам се, че така нахълтвам... В майчинство съм. Детето ми на 18 август прави две години. До колкото знам, имам право на отпуска, натрупана по време на майчинството. Преди малко ми съобщиха, че няма да мога да я ползвам веднага, след като ми изтече майчинството. Възможно ли е това и ако не как да процедирам. Моля за съвет!

давността за натрупания отпуск по време на майчинството за 2010 и 2011 г. е до края на 2013 година
за този преди 2009г. няма давност
така че, когато си пускаш молбите за отпуск, остави неизползваните дни от 2009г. (и други преди 2009 ако имаш) за последни

Въпроса е там, че не сме в добри отношения с работодателя ... Искам да си използвам 40те дни, които ми се полагат и след това да напусна... График на отпуските няма или поне не са ме информирали за такъв.
Обясних, че малката ще тръгва на ясла, та за това ми трябва отпуска, но ми бе отказано. Ако си пусна молба от сега за отпуска?!

# 560
  • Мнения: 1 092
Здравейте!
 Искам да попитам ако изляза болнични как се смята - 6 месеца от доходите ми назад или 1 година?
Майчинството  е 18 месеца назад нали?
И още един въпрос - ако се съкрати длъжността ми по време на болничния или майчинството ми какво става?

# 561
  • Мнения: 2 765
 Здравейте, влизам и аз с въпрос...

 Налага ми се да изляза месец и половина неплатен отпуск за гледане на дете. Как стои въпроса с осигуровките, аз ли трябва да си ги плащам?

 Благодаря   bouquet

# 562
  • Мнения: 479
Симпатюхче, работодателят ги плаща.

Аз имам молба: случаят ми е доста частен, затова бих искала да занимая на лични, някой, който разбира и може да ми помогне да се ориентирам.

# 563
  • Мнения: 2 765
Ами тук от работа ми казаха, че ги плащали първите 30 календарни дни и после ги поемам аз...

 За това реших да питам....

# 564
  • Мнения: 479
Аз използвах правото си на 6 месечен неплатен отпуск за отглеждане на дете и само работодателите внасяха осигуровки.

Но тук има по-наясно от мен, аз само споделям опит.

Последна редакция: вт, 05 юли 2011, 11:54 от Гнидка

# 565
  • Мнения: 2 765
 Благодаря все пак  Hug

# 566
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Ами тук от работа ми казаха, че ги плащали първите 30 календарни дни и после ги поемам аз...

 За това реших да питам....
При неплатен осигурителни вноски не се внасят, само здравни. Ако ползваш неплатен по чл.167а КТ, вноските са за сметка на работодателя. Ако ползваш неплатен по чл.160 от КТ, вноските са за твоя сметка.

# 567
  • Мнения: 2 765
 Ами мисля да го пускам като отпуск за гледане на дете, тоест по чл. 167а.

 Трябва ли да съм си взела всичкия платен годишен отпуск за да имам право да взимам неплатен? а води ли се за трудов стаж неплатения отпуск за гледане на дете по чл. 167а?

# 568
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Ами мисля да го пускам като отпуск за гледане на дете, тоест по чл. 167а.

 Трябва ли да съм си взела всичкия платен годишен отпуск за да имам право да взимам неплатен? а води ли се за трудов стаж неплатения отпуск за гледане на дете по чл. 167а?
Може и да не си ползавал платен отпуск, времето по чмл.167а се признава за трудов и осигурителен стаж. Трябва да се пусне молба обаче минимум 10 дни преди самото ползване.

# 569
  • Мнения: 2 765
 Благодаря   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт