Ешерихия коли

  • 26 967
  • 259
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 867
Честно, никога не съм предполагала, че тази бактерия вирее в растителност.
Бактерията е попаднала по повърхността на краставиците, от торовете с които торят, не е вътре и няма как да бъде. Като се измият добре със сапун няма да има проблем.

# 16
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Има резон т.е. време беше  Sunglasses

Почна преди години с лудта крава, пичи грип, ...... сега и това  Sunglasses
 Thinking

# 17
  • Мнения: 7 837
До досега не е ясно дали източника са испанските краставици или нещо друго, но вече сме сигурни, че е било био, каквото и да е то,

Аз не съм, затова споменах, че не помня да е имало случаи с органик продукция.
Но, няма да е учудващо, ако се окаже нещо от растителен произход.


И като стана въпрос за хамбургерите, ето една от последните ми любими демонстрации как се унищожават е-коли, за да е "безопасно" да ги ядем  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 1 175
Честно, никога не съм предполагала, че тази бактерия вирее в растителност.
Бактерията е попаднала по повърхността на краставиците, от торовете с които торят, не е вътре и няма как да бъде. Като се измият добре със сапун няма да има проблем.
Точно така, бактерията не е вътре нито в зеленчуците, нито в месото, нито в млякото или яйцата. Пътят на заразата е фекално-орален - т.е. за да се заразиш, трябва да изядеш нещо което е имало пряк контакт с фекалии, животински или човешки. Месото, особено каймата, се заразява от фекалиите на закланото животно когато кланницата има ниско хигиенно ниво. Но дори и в чисти кланници, е много трудно да се избегне замърсяване, оттам и нуждата да се компенсира чрез антибиотици. Млякото може да се зарази по подобен начин - все пак дойните крави не живеят вкъщи по чехли, а газят собствените си л***а. Зеленчуците се заразяват при торене с естествена тор, или просто ако са близо до ферма за животни, от която изтичат фекални води.

Бактерията умира при достатъчна топлинна обработка. В случаите на хора заразени от хамбургери, каймата не е била изпечена достатъчно добре. Затова например тук има установени температурни стандарти за безопасна обработка на различни видове месо, дори електронните кухненски термометри показват каква е температурата за пилешко, за телешко и т.н. Плодовете и зеленчуците трябва да се измиват добре, ръцете - също, и да се поддържа добра хигиена в кухнята. Ако взимате тези мерки, няма опасност от зараза. По-опасни са нещата извън нашия контрол - например, колко е чиста кухнята в онзи ресторант? Дали са измили добре дъската след рязане на сурово месо и преди да ми нарежат салатата върху нея? Дали сервитьорката си е измила ръцете след ходене до тоалетната и преди сервиране на вечерята ми? Удивително голям процент хора не си мият ръцете след посещение до тоалетната...

# 19
  • Мнения: 24 467
Ако имате възможност, изтеглете филма "Храна ООД". Препоръчвам го както за вас, така и за по- големите ви деца. Ние го гледахме с големия ми син, че и на малкото четохме превод.
Тук някой спомена за детенцето, което се заразило от хамбургери, не знам дали става въпрос за същия случай, но там е разгледан подробно и такъв.
Филмът е изключително интересен и полезен, не само по отношение на обсъждания тук въпрос.

# 20
  • София
  • Мнения: 12 414
Честно, никога не съм предполагала, че тази бактерия вирее в растителност.
А какво общо имат антибиотиците, изобщо не мога да се светна.
Нали в животновъдството постоянно ги използват, т.е. дават на животните непрестанно антибиотици. Знаеш, че при такъв масов и постоянен прием се произвеждат резистентни щамове на разни бактерии. Ешерихия коли, която мори хората из Германия е такава, нова, резистентна бактерия.
Био-то има общо, защото предимно при неговото производство се използват естествени торове, т.е. изпражнения на животни. Тези същите животни са били третирани с антибиотици преди и е вероятно да са носители на резистентни бактерии. Не- био растенията се отглеждат със синтетични торове и там няма такава опасност. същото важи и за нивото на нитратите- при Био е твърде вероятно да е неизвестно количеството им, защото няма как да се дозират.

# 21
  • Мнения: 1 127
В новините по БТВ казаха, че е отречен фактът, заразата да е тръгнала от испанските краставици/не е установена в тях/, после се изказа версия за марули.
Споменаха, че най-много са болните в Северна Германия и, че там ще се търси причината,
 както и, че жените - заразени са повече от мъжете/ с нещо женският организъм `привличал`
е. коли/. Вероятността да `стигне` до България била минимална.

# 22
  • Мнения: 1 298
Точно и аз вчера четох в тукашните новини, че заразата не е от въпросните краставици.
Дори тук предупредиха,че можело сега пък от марули да е.  newsm78

Цялата история е доста странна.

# 23
  • Мнения: 481
мен ме е страх - живеем на 10км от гранциата с Германия. Освен това германските туристи много обичат да идват на почивка в Австрия ( и ние си ги обичаме де). Но този месец има много почивни дни и потокът от Германия е доста голям.
Аз си купих от аптеката  СТЕРИЛУМ и карам децата след като си измият ръцете да използват и разтвора ( същият го има и в болниците)

# 24
  • Мнения: 258
И обикновен сапун върши работа.  Simple Smile Едва ли има някой, на когото още от малък да не са му повтаряли да не яде неизмити или не добре измити плодове и зеленчуци, както и да си мие ръцете преди ядене. Необходимо ли е да си измисляме мистериозни щамове, след като се знае, че някои болести са следствие единствено от лоша или липсваща хигиена?

# 25
  • София
  • Мнения: 12 414
Не винаги е до хигиена доколкото съм запозната. Морковите, например могат да съдържат такива бактерии и след като се измият, ако почвата е торена с естествени торове, а животните са били носители.

# 26
  • Мнения: 481
аз и зеленчуци пресни вече не давам, а плодове - само белени.
Може и да прекалявам с мерките за сигурност, но аз съм голяма паника, особенно по отношение на децата

# 27
  • Мнения: 1 127
http://vsichko-polezno.blogspot.com/2011/05/ecoli-escherichia-coli.html

Пак в новини чух, че въпросната е.коли можела да живее/оцелее до 125 дни/ в околната среда и
мисля 20 и няколко дни във вода. Може и да греша за броя дни.newsm78

# 28
  • Мнения: X
...... По-опасни са нещата извън нашия контрол - например, колко е чиста кухнята в онзи ресторант? Дали са измили добре дъската след рязане на сурово месо и преди да ми нарежат салатата върху нея? ...

има изискване по принцип ресторантските кухни да са разделени на сектори за меса и сурови зеленчуци
и да не се смесват дъските и ножовете за различните продукти


аз и у нас си имам различни дъски
само ножовете са ми общи
но те са само метал и лесно се измиват и не задържат както дървените дъски

# 29
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Казаха ли коя фирма е разработила лекарство?

Общи условия

Активация на акаунт