НОРВЕГИЯ - 41

  • 80 950
  • 731
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 27
 Cry Cry Cry  ше е тегаво,усещам  Confused

# 61
  • Мнения: 2 786
Може и да е тегаво, да. Разбира се, по-лесно е за някой специалист или с опит и квалификации в търсена сфера. Когато си търсен кадър и предлагаш нещо, от което работодателят има нужда, е друго. Има го и момента със заплащането, не трябва да е по-малко от обичайното или установеното за тази длъжност. Самият факт, че си подписал договор, не е гаранция за нищо. Последната дума има UDI (имиграционните). Някои са късметлии, разбира се Simple Smile Но за позиции от типа "общ работник" има много кандидати. За да предпочетат теб, трябва да предложиш нещо, което мнозина други нямат - например добро владеене на езика или отлични препоръки и евентуално опит от друг норвежки работодател.


Пуснете си ТВ Норге (тези, които могат)  Laughing

Последна редакция: нд, 05 юни 2011, 21:38 от Teresa of the Faint Smile

# 62
  • Мнения: 2
Ех, колко много сте изписали в товата темичка Grinning Минавам да кажа само "Здрастии", при мен няма нищо кои знае какво ново. Радвам се на хубавото време, уча си езика. Казвам вече по някои друг лаф, особено като сме сред хора..най-обичам да се изявявам и всички много ми се радват. Пак мъжо ми ме критикува, че говоря много първобитно, но за мен пак е важно, че се отпускам да говоря.Купих си две готварски книги и си ги превеждам сама и ми е доста забавно, а и полезно. После прилагам на практика наученото  chef
Успешна и слънчева седмица на всички  bouquet

# 63
  • Мнения: 2 786
Кажи на мъжо ти, maqva, че в началото всеки говори "първобитно", но наистина важното е, че се отпускаш да говориш. Щом те разбират какво казваш, това е най-хубавото  Peace Защо не се огледаш за някой курс, така се напредва много бързо с езика - граматика, речников запас, систематизирано и има кой да ти поправя грешките  Peace

Да си похваля моя мъж, че от днес проявява голям интерес да научи български, отвори самоучителя, който му купих преди 2 години, чете азбуката, упражнявахме "ъ"-то, той все го произнася като ø, ама накрая май му хвана цаката  Crazy Намерил някъде в самоучителя написано, че българския прилича на скандинавските езици по това, че определителния член е залепен на края на думата и побърза да ме осведоми  Heart Eyes Да видим до кога ще му трае ентусиазма, аз ще гледам да понаучи колкото може повече преди отпуските, че да си упражни наученото в България  Mr. Green

Последна редакция: нд, 05 юни 2011, 23:58 от Teresa of the Faint Smile

# 64
  • Мнения: 2
Тереса, браво на твоя викинг и моя има много голямо желание да научи български. Не съм му вземала учебници, че съм изцяло ангажирана с моя учебен процес, но го гледам, че си намерил сам някакви уроци в интернет и си се занимава сам. Произношението му е много добро и имам чувството, ако продължава състемно да учи с нужния ентусиазъм ще го проговори бързо:). Аз гледам каквото науча и веднага го впрегна в някакъв разговор...повечето пъти се получава смешно и без кой знае какъв смисъл, но важното е да се упражнявам, че на моменти никак не ми е лесно, особено с граматиката. То понякога и на български като говоря по бързичко(не мога да казвам като хората"р") не ми се разбира..пак за норвежкия...леле Blush Замислила съм го курса, но...след като сключим брак Grinning
Запознах се с един колега на моя викинг, българин, които е тук със съпругата си. Тя е тук от 2 години, учила е първо малко езика в Бг, след това тук е записала веднага курс след като е дошла. И въпреки това, че е имала къде да живее и т.н. и е проговорила езика...си е намерила работа едва преди месец и то почасова.Има богат трудов опит и в други скандинавски държави. Явно никак не е лесно на трудовия пазар...и си трябва и голяма доза късмет. Разбира се всичко си е индивидуално, но все пак успех на тези , които са се запътили към красивата Норвегия  Wink

# 65
  • Мнения: 2 786
Браво и на твоя "викинг", че има желание да научи езика  Wink И аз се учудих, че произношението на мъжа ми е доста добро. Усеща се акцент, разбира се, но абсолютно всичко му се разбира. Единствено бърка ударенията на по-дългите думи, но стават и комични ситуации  Laughing  Вчера четохме заедно едни диалогчета и думички, но усещам как трябва да започна да му обяснявам някои фонетични правила, защото не всяка написана буква се чете със съответния й звук от азбуката  Thinking Хич не харесва думи като "цветя" заради комбинацията "цв", "чаша" заради присъствието и на Ч, и на Ш в една дума. Ж, Ц, Ч, Ш, Щ са му по-трудни за произношение особено ако има и други съгласни до тях. Миналата седмица гледахме новия филм от поредицата за "X-men" и там в определени моменти говориха на руски. Той дочу 2-3 думи, които звучат като на български и възкликна радостно: "Ама аз това го разбрах"  Laughing
Имам една италианска колежка, която е изкарала само най-първото ниво норвежки (с най-елементарните думи и граматика) и останалото сама го е учила, но чувам, че прави много грешки - просто сама го е научила грешно и аз в началото я поправях, но в един момент осъзнах, че трябва да я поправям на всяко трето изречение и ми стана неудобно  Rolling Eyes Тя ме поощрява да й поправям всички грешки, за да го научи правилно, но това значи да я прекъсвам през цялото време да я поправям ...  Rolling Eyes Явно и на нея й дойде много поправянето в един момент, защото каза, че търси някакъв вечерен курс, на който да ходи след работа и да си оправи грешките. Веднъж като научиш нещо грешно, по-трудно се научава наново. Затова ти казвам за курс още в началото.

Последна редакция: пн, 06 юни 2011, 08:57 от Teresa of the Faint Smile

# 66
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Аз да добавя и много четене на пресата, както и книги  Peace

# 67
  • Мнения: 27
Мерси Тереса  Hug
От теб точно знам,че препоръките са важни  bowuu колкото и да казват,че никой не ги гледа  Peace Постарл съм се да си набавя такива и то от чуджестранни работодатели  Blush

А с езика се борим сега-дав идим докъде ще я докараме
 smile3525

Това с книгите е много важно!! И много ми е помогнало когато живеех в Италия.Още повече,че италианците говорят статистически не повече от 9500 думи(говоря масата,булеварден език) а примерно италианският е 90 хиляди думи  #Crazy . Има си голямо значение как говориш за да направиш първото впечатление пред даден индивид,а това е важно  bowuu


НИЩО не разбирам,МНОГО ми е труден тоя език  smile3511 .Тръгнах да си пиша домашното и гледам като индианец-нищо не разбираааммм  smile3514 smile3511

Последна редакция: пн, 06 юни 2011, 17:13 от Фитилчо

# 68
  • Мнения: 2 786
Моите препоръки от България винаги са ги гледали на интервю (не знам дали са звъняли на предишните ми шефове, но са ми задавали въпроси относно работата, и т.н.).
Самостоятелно език не се учи за нула време. Норвежкият е относително лесен (откъм граматика), има и много общи думи с английски, френски, немски. Но според мен най-добре се учи със система, учител, подходящ учебник ...


Надявам се, че сте се снабдили с пари в брой, защото вероятно от утре банките са в стачка и ще стане "тегаво", както казва Фитилчо  Wink На път към вкъщи след работа видях дъъълги опашки пред банкоматите, но един банкомат явно не го знаят много хора, защото нямаше никой там и аз съвсем спокойно си изтеглих парички  Mr. Green На 20 метра от там има друг банкомат с дъъълга опашка и нали съм добър човек, отидох и им казах, че ей там има още един банкомат без опашка  Mr. Green

# 69
  • Мнения: 27
Ама аз уча с учител на курсове деее  Whistling  ама с тия членувания на прилагателни и съществителниииии ,ам то и мн число имаа  #Crazy smile3511

# 70
  • Мнения: 14
хайде и аз в новата тема,да не остана по-назад,нищо че още сме си в БГ  Mr. Green чета ви редовно .поздрави на всички   bouquet

# 71
  • Мнения: 3
Здравейте и от мен. Редовно ви чета напоследък. Успех на новодошлите и на тези, които се подготвят за Норвегия.   bouquet
Бобче, на теб успех с документите за Мила. И мен ще ме сполети този проблем скоро. Тогава ще имам питанки по въпроса, но все още не ми се мисли и за това.
Хубав ден за всички!

# 72
  • Мнения: 27
Благодарим  Hug освен подготовката ще имаме нужда и от доста късмет.От друга страна късмета никога не чука на врата ако не си го потърсиш  Blush

Най вече ще има нужда Мишел,че след 10 дена каца на земята на викингите  Heart Eyes а аз чак догодина  bowuu

# 73
  • Мнения: 2 786
Дишайте спокойно, банковата стачка се размина  Mr. Green Късно снощи (= рано сутринта) са постигнали споразумение. Само дето от норвежките банкомати са били изтеглени 1 млрд. крони за кратко време, ама нищо - ще се използват  Grinning

# 74
  • Мнения: 1 265
ЛЕЛЕ МАЛЕЕЕЕ, колко сте изписали за два дена. Да не зачезне човек. То не беше зачезване мойто. Да ви кажа на ухо Banghead ОПИТАХ СТЕНАТА  на хола - та се наложи от събота на обяд да съм на легло. Но рапортувам - стената си остана цялаааа!!! - брей че здрави тези норвежки стени  Rolling Eyes

Сега под ред - детенце не му харесало гриленето и запрашило на някакъв близък остров с корабче. От там - дУволно хлапето. Ма кат се върна, мама просната на креват  Thinking

ФИТИЛЧО- недей така бре човек, не си дърпай така косите. Че тука и без друго се получава при някои усилен косопад - да не оплешивееш СЛЕДварително. И кво си се "заял" с човека Веселин - ще влезе в пътя момчето. Не знае, не пита - ама ако иска нашата помощ ЩЕ МУ СЕ НАЛОЖИ да се научи  #Crazy  Я ми кажи ти нещо друго - що излъга  #2gunfire че ще отказваш цигарите, пък сега питаш за цената на Борото bash box

Така, сега да се поФаля - ОТ днеска СУМ законна в Норвегия  Peace.  Всички документи са ОК! Сега обаче ме чакат куп други неща но си имам ЕГН. И веднага към това имам едно почти нескромно питане - някой да знае КАДЪРЕН счетоводител в Осло, който се занимава с дела на малки фирми. Благодаря предварително за инфото.
Имам и още една добра новина - утре багажа ми минава митница и в четвъртък НАЙ-ПОСЛЕ ще тръгне за тук от Гърция. Иииии, след 7-8 дни ще имам и обзавеждането ми. newsm68

По въпроса за препоръките - на моя син никъде не му ги искаха, нито дори питаха дали има.

БРАВО  Hug Hug Hug на смелите викинги заели се с ученето на български език. Но нали знаете кой е най-добрия  български зет ??? - този, дето се е научил и баница да прави hahaha

Общи условия

Активация на акаунт