Уроци за децата ви от студенти. Какво мислите ?

  • 1 701
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте, всички !
Първо искам да ви поздравя за чудесния форум! Макар да съм момче, почти винаги намирам отговор на въпросите си именно тук  Simple Smile Затова и сега реших да го направя, като ви попитам направо Simple Smile

Студент съм, уча химия и микробиология. Съзнавайки как ще прозвучи, смея да кажа, че имам нужната подготовка, подплатена с опита, получен на различни олимпиади и състезания през годините  Blush
Чудех се дали да не започна да давам уроци и консултации на по-малките от мен, занимаващи се с химия.   newsm78 В крайна сметка нищо не ми пречи да опитам, но тук идва и съществената част.

Знам, че всеки родител иска най-доброто за детето си... И от тази гледна точка - вие бихте ли избрали да изпратите детето си за помощ/консултация при студент ?
Интересувам се от чисто любопитство. Все пак ми е ясно какво значи авторитета на един доказал се преподавател и педагог, пред този на никому неизвестен млад химик  Grinning

# 1
  • Мнения: 9 990
Бих.И веднага ще обясня защо.Първо-кандидатствала съм именно с химия за микробиология.Е, не ме приеха тогава, Но минах през уроци при не кой да е професор.Нищо му нямаше на професора, много добре си ни обучаваше човека, но и като знаех реално студенството после какво представлява, мотивацията, която струи от по-младите  бих се доверила.Ти, като Скоро преминал през изпитните тестове и материал-Много Добре Знаеш Точно какво е необходимо за Успех на изпитите.

# 2
  • Мнения: 1 615
Ориентирай се за начало към деца, които срещат затруднения по предмета, а не такива, които се подготвят за кандидатстване. По-неприятно е, но... човек отнякъде трябва да започне Simple Smile Успех!!!

# 3
  • Мнения: 411
Приветствам.Защо не.
Лично аз ако се наложи на един от синовете ми, бих пробвала с няколко урока и при студент.Не говоря точно за химия,но ако срещат трудности по някой предмет ,това че е студент а не професор или учител не би ме спряло.Стига детето да е доволно.Когато бях ученичка децата идваха да им обяснявам математика,а когато станах студентка колежките да обяснявам статистиката Joy
Можеш да почнеш с по-малки ученици докато натрупаш опит в преподаването.
 Успех Simple Smile

# 4
  • Мнения: 2 401
Не бих ползвала студент. Може да си гениален, но за мен основното е друго, обучаващия да има подход, да съумее да предизвика интерес и да  "запали" детето.  Тия работи ги умеят обикновено педагозите.

# 5
  • Мнения: 3 506
Точно на обратното мнение съм. Често педагозите, особено тези с титли и опит, държат да си изпеят урока и да се уверят, че отсрещната страна го е наизустила достатъчно добре. Хич не им влиза в работата "запалено" ли е детето или ходи там, защото майка му настоява. В това отношение един студент, разбира се, с правилната мотивация И възможности, е доста по-вероятно да успее да събуди интерес. Въпреки това специално за кандидатстване (в последната година) не бих се доверила (само) на студент, а бих потърсила (и) човек с опит във въпросната система.

# 6
  • Мнения: 3
Много благодаря на всички за коментарите и споделените мнения !  Hug

Вярно е, че нямам опит в преподаването и не съм педагог, но точно като ученик съм се срещал с доста учители, всеки от които има индивидуален стил и подход към уроците си.

По-нагоре някой сподели мнение, че именно педагозите умеят принципно да "запалят" детето и да предизвикат интереса у него.  Е, ако изхождаме от това, би трябвало да следва, че в училище работят дост малко истински педагози, с оглед на големия брой ученици, които търсят помощ в извън учебно време.
В НПМГ примерно, преди олимпиада по даден предмет, се организира курс, който обикновено се води от студенти, бивши възпитаници на гимназията. Ходил съм на такива курсове и за мен всъщност е била водеща личната ми мотивация, породена от конкуренцията, а не толкова от човека, застанал пред мен.
От друга страна пък за себе си съм сигурен, че всичко което знам, съм научил от една моя учителка. Това е най-добрият педагог, който някога съм виждал. И дърво да застане пред тази жена, ще го научи. Тя ме научи по-скоро на методиката, научи ме как да водя по-ефективен учебен процес, а не толкова на сухи факти и чисти знания.
Затова смятам, че всичко е строго индивидуално и добри педагози има не само сред учителите.  Rolling Eyes

# 7
  • София
  • Мнения: 3 084
Наистина зависи за каква подготовка става дума, но все пак съм по-склонна да смятам, че един студент, който обучава детето ми не просто, за да изкара някой лев за излизане вечер, а защото иска да натрупа опит, иска да се занимава с това и трябва да му се даде шанс - е, аз съм склонна да му дам шанс. Сигурна съм че такъв човек би хвърлил много повече усилия "да запали" отсрещната страна, да създаде интерес у детето, би търсил различни начини за поднасяне на материала, би му "уредил" нагледни примери в университетската лаборатория - въобще би се отнасял с първите си ученици като със собствени деца, на които възлага големи надежди.
Разбира се не трябва да се омаловажава преподавателския опит на утвърдени имена, но пък не само те могат да подготвят един ученик, било то дори и за кандидат-студентски изпит  Peace

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Бих, да!

# 9
  • Мнения: 1 296
И аз съм склонна да се доверя на студент.
Защо да не може да ,,запали,, детето?
Напротив, дори мисля, че заради малката възрастова граница бариерата м/у двамата няма да я има и ще имат общ език. А говорят ли на един език, така да се каже, самомотивирането и паленето се появяват споннтанно и в процеса на обучението.
А и си мисля, познавайки моето дете, че така би му било по-лесно да се отпусне и да усвоява материала.

# 10
  • sofia
  • Мнения: 8 953
Няма значение дали е студент или професор, въпросът е да върши нещата, както трябва. Преподаването трябва да ти идва от вътре, титлата в случая е подробност (и по-висока цена на уроците).
Да, бих.

# 11
  • Мнения: 41 645
Като оставим на страна педагогическите умения, има разлика и за какви уроци става дума. Ако дете има нужда от помощ за да се справи с училищния материал, студентът е отличен вариант. Ако става дума за уроци за кандидатстване, според мен преподавателят трябва да има опит с разните му тънкости на конкретния изпит, да е в час с най-новите тенденции при изпитите, да знае какви учебници и сборници да препоръча, как да планира програмата и подготовката, че детето да е в оптимална форма точно за изпита и пр. В този случай мисля, че студент не е добра опция.

# 12
  • Мнения: 561
Най-добрият частен учител по английски на моя син беше едно момче, ученик в 11 кл. Та аз бих се доверила на студент, определено.

# 13
  • Мнения: 8 999
Единствените частни уроци, които съм взимала в ученическа възраст, бяха по английски. Още не учехме в училище, просто родителите ми решиха, че е добре за започна да уча чужд език. Намериха ми учителка - току-що дипломирала се студентка със специалност "Английска филология". Това момиче ме накара не само да обикна този език, не само ми създаде усет, но и ми даде невероятни познания за английската история и култура. За мен беше неповторимо изживяване. До ден днешен съм й благодарна за това, което направи за мен. Едва ли, посещавайки каквито и да е курсове, бих добила такива широки познания.
Та, в този смисъл, един млад човек, който чисто физиологически стои по-близо до децата, не е обременен с педагогически практики и схеми, би бил доста по-полезен при уроци, които са свързани с учебния материал.
Не бих наела такъв човек за кандидат-студентска подготовка на детето си.

# 14
  • Мнения: 5 808
За помощ,консултация - да ,бих се доверила на студент да занимава детето,но за по-сериозна подготовка като кандидат-студентски изпити не бих рискувала.

Общи условия

Активация на акаунт