Куба

  • 53 268
  • 268
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 697
Записвам се при вас - Куба ми е стара любов Heart Eyes, макар и малко позабравена Laughing Скоро не се очертава подобно екзотично пътуване при мен, но с удоволствие ще събирам инфо за по-нататък... Flutter

# 16
  • Мнения: 481
ние бяхме в Куба за две седмици преди 3 години- във Варадеро.
Куба е изключително бедна страна, хората все още вярват в идеалите на комунизма. Обикновените хора живеят като животни - няма такава мизерия просто. Дори Варадеро ( където местните дори нямат право да влизат) е с олющени сгради, мръсотия и дупки по улиците. На фона на мизерните условия за местините жители, ме изумиха цените за туристи. Едно шишенце минерална вода (500 мл) - 5 евро!!!
Заплатата на местните е около 30 евро на месец

# 17
  • Мнения: 1
Записвам се при вас - Куба ми е стара любов Heart Eyes, макар и малко позабравена Laughing Скоро не се очертава подобно екзотично пътуване при мен, но с удоволствие ще събирам инфо за по-нататък... Flutter


Хавана – място за загубване  http://turistikatomen.com/havana-mqsto-za-zagubvane  Ех, направо ми се припушиха пури Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 175
Бяхме в Куба през януари 2010г. Пътувахме до Кайо Коко, организирано с Томас Кук. Офертата ни беше ултра ол инклузив за седмица. Тъй като бяхме голяма група, си наехме микробус с шофьор и направихме трип до Хавана. Това е едно от най-уникалните ни преживявания. Мога да изпиша страници за всичко видяно и преживяно. Мизерията, мохитото, слънцето и атмосферата, усещането за завръщане в миналото и то такова, каквото и в най-бедните ни години тук не сме виждали. Заслужава си да се види и усети. По моето скромно мнение, Куба няма да остане още дълго такава, каквато е в момента.

На линия съм за всякакви въпроси, относно пътуването, за мен ще е удоволствие да се върна към тези сладко-горчиви спомени.

# 19
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
petmil, с коя агенция бяхте? Аза започвам да обмислям отново да посетя Куба, докато не се е променила  Thinking

# 20
  • Мнения: 255
Тази зима и при нас се очертава пътуването да е до Куба, дори започнах по малко да събирам инфо из нета. Проблемът е, че явно повечето туристи ходят до едни и същи популярни места и не намирам нищо интересно за нац. им паркове и не туристическите плажове,  newsm78 но има време, ще чета. Хич не ми се влачи с тълпите, ще ходим сами с кола под наем. Иска ми се да видя наистина уникалните природни красоти, а не поредните хотели.... та ако някой има информация за подобни места, да пише.  Grinning

# 21
  • Мнения: 481
ще ходим сами с кола под наем[/b
съветвам ви да се откажете от тази идея Wink

# 22
  • Мнения: 255
ще ходим сами с кола под наем[/b
съветвам ви да се откажете от тази идея Wink

Защо, каква информация имаш по въпроса?

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 959
Това е разказът на моята приятелка от пътуването им до Куба. Те бяха без туроператори и посредници, всичко сами са организирали, за да усетят истинския дух на страната.

# 24
  • Мнения: 481
защото по улиците им е опасно,
колите са в лошо състояние, вероятността да се повреди нещо е много голяма. Също така не е за подценяване вероятността да откраднат нещо по колата или дори самата кола.
Необходимо ли е да си разваляте почивката с обиколки по полицията и застрахователните компании?
Цената също е доста висока според мен ( 70 Кукс ( долу горе 70 евро) на ден за малка кола пежо 207 например)

# 25
  • Мнения: 255
Алина, благодаря за пътеписа, има доста полезна информация.
Piny, това което описваш като проблеми може да се случи и в Европа. Знам, че цените са високи, но аз не отивам на почивка, а да разглеждам. А единственият начин да видя това, което искам е да имам кола на разположение. Престъпността обикновено е проблем в големите градове, където аз не мисля да оставаме за дълго. Като преценявам цените, имам предвид и това, че еднодневна екскурзия за двама е поне 100 CUC, т.е. с кола под наем пак е по-евтино.

# 26
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Здравейте, дами. Аз отново ще посетя Куба през май, голяма любов ми остана тази страна.
Бих искала да попитам някой с по-пресни впечатления (моите са от преди 8 години) следното:
1. Дали да носим за обмяна евра или долари?
2. Може ли да се купи неконвертируемо песо.
3. Ако да, има ли какво (и може ли) да се купи с него.

Питам, защото преди беше забранено на туристи да притежават неконвертируемо песо, а имаше много интересни неща, които само с него можеха да се купят, напр. местни гадни цигари, питиета и други автентични неща. Wink

# 27
  • Мнения: 255
Миналата година прекарах чудни 3 седмици в Куба. Обиколихме целия остров, срещнахме толкова готини хора, храната истинска и вкусна, само хубави неща мога да кажа. Най-хубавата ми екскурзия до момента. По питанията ти - за обмяна задължително евра, за доларите има 10% комисионна. Може да купите неконвертируемо песо или КУП от всяко чейндж бюро. Да, има какво да се купи. Например в Хавана на обед ядяхме в движение по улицата много вкусни сандвичи и сладки, които купувахме в КУП и излизаха около 60 ст. бройката. В Копелията в Хавана също имало отделение, където сладоледа е в местна валута, но често имало опашка. Хляб в пекарна е около 10-20 ст и е хубав. Мисля, че и плодовете на пазара, който ни каза хазяина също бяха в КУП. В провинцията също пазаряхме примерно домати - 60ст, кокосов орех - 50 ст. От техните магазини, които принципно са доста празни си влачихме до България сладко от гуаяба, което много харесахме и то около 60ст, а в дълбоката провинция на път пробвахме какви ли не храни, включително домашен кашкавал.  Grinning Всичко изброено до тук сме купували в КУП, ако го бяхме купили в КУК цената щеше да е поне х10. Но внимавай с двете валути. Ако не си сигурна в цената давай първо КУПове, иначе здраво се минаваш. Кубинците и на двете казват песо. Цигари не съм купувала, но купих пури от фермер във Винялес. Цената беше в КУК, но пак излязоха много евтино, около 90 ст. бройката.

# 28
  • Мнения: 255
Сега виждам по-нагоре предупреждения отправени към мен, че в Куба било опасно и да се откажа от колата.  Grinning Може би трябва да кажа няколко изречения по въпроса. Прекарах 20 дни в Куба, от тях 15 с кола под наем обикалях из селца и паланки, където ми душа иска. Буквално се е случвало да видя лагуна на картата и да отидем просто така да я видим. Голям кеф е това човек да е мобилен и да пътува, където иска. Бях чела доста по въпроса за престъпността, бях подготвена за какво ли не, но Куба е направо безопасна държава. В нито един момент не съм се страхувала. Навсякъде питах хазяите дали има рискове, а те ме гледаха с такова недоумение,  че ми ставаше неудобно и добавяха "това е Куба, тук няма престъпност". Да, в големите градове сигурно има отделни случаи на джебчийство, но то къде няма. Колите им под наем са доста нови и надеждни. Без проблеми си ползвахме джипиеса на телефона.  Последният ден, докато пътувахме не знам какво стана, но предното стъкло изведнъж се спука. Когато върнахме колата видяха проблема, но ние си имахме застраховка. Повикаха служител, почакахме час докато дойде и попълни документите и това беше. Бях чела, че полицаите са корумпирани и спират чужденци. Единствената ни проверка беше точно преди Гуантанамо, все пак американска база. И веднъж ни спря полицай, бяхме пропуснали знак Стоп. Човекът се представи, направи ни забележка, ние казахме, че не можем да намерим изхода на града и той ни СЪПРОВОДИ до края на града, за да ни помогне. Естествено без рушвет. Страхотни хора са кубинците, топли, добросърдечни. Поне тези, които аз срещнах, но пък в голям курорт не съм стъпила, нито в големи хотели. Само на квартири, където храната е най-вкусна всъщност, а и условията са много добри. Със сигурност по-добри от двата тризвездни държавни хотела, в които ми се наложи да спя, поради липса на алтернатива. Който е спал в нашенски соц. хотел, знае за какво говоря.

Последна редакция: ср, 24 апр 2013, 09:57 от AvrorA

# 29
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Благодаря за отговорите, АврораHug
Нещата явно са се променили, преди 8 -9 почти не се ползваше евро. Също така на чужденци не се продаваше КУП, може и на черно да е ставало, но официално - не!  Grinning Спомням си, тогава пушех, една кутия цигари Cohiba излизаше около 8 лева  Simple Smile. Купена с КУК  Wink Помня празните магазини, с лежащи мързеливи котки по пустите рафтове...
И аз имам страхотни впечатления от хората там, очевидно не са се променили!
П.п. сега чета една книга за Куба през 90-те, ъдърграунд, Гутиeрес и се чудя докъде е художествена измислица.  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт