Консултации с адвокат/ темата на tais

  • 77 486
  • 748
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 504
Здравейте!
Бих искала да попитам - ако съм в друг град и настоящият ми съпруг не знае къде съм, мога ли да подам искова молба за развод по негова вина, без да му съобщавам местонахождението си?
Искрено благодаря!

# 406
  • Мнения: 9
Честита Нова Година на всички адвокати,които помагат!Желая лично щастие и успех в професията ви!
Имам 2 деца-син на почти 17 от брак,приключил с развод април 1998 г., и малка дъщеря на 3 г. и 2 мес. от връзка и съжителство,вече приключила преди година и половина,припозната е от баща си.От развода досега съм получила само 100 лв за 5 месеца,преведени ми май 1998,от присъдената ми издръжка,за тогава определена на 20 лв. Споразумението ми с бившия съпруг беше за изплащане на издръжка от януари 1998 г.,т.е. тези 100 лв,които ми прати тогава,бяха за тези месеци-от януари до май.Той взе сина си два пъти за по няколко часа и повече не се поинтересува за него,макар че не си смених адресната регистрация чак до 2008 г.
Изчетох,доколкото можах,половината форум.Стана ясно,че имам право да искам да ми се изплати издръжката за минало време за сина ми,макар че са минали вече над 13 години от постановяването и/и до 5 години след пълнолетието на сина ми/.Не ми се коментира защо не съм съдила бащата на сина ми по-рано за изплащане на издръжката.
Имам си съображения и за бащата на дъщеря ми.Мислих дълго дали да го съдя/даже питах тук преди време/,но от всичко прочетено разбирам,че в едно дело се определя и издръжката,и режима на лични контакти.Не бих желала да пускам дъщеря ми в дома на баща и,защото условията там са в пъти по-зле от апартамента ни,в който живеем.Най-общо казано,е селска къща в края на София,срещу обикновен нормално обзаведен двустаен апартамент в панелен блок.Бих предпочела,за да съм спокойна за нея,да се вижда с баща си в моя дом,макар че досега не се е случило това,дори и да е по-голяма.
 Въпросите ми,надявам се,са конкретни и що-годе подредени:
1.За големия син-след като имам решение за развод от 1998 г и присъдена издръжка,трябва да си извадя изпълнителен лист от съда и да започна изпълнително дело или е достатъчен СИ?Или да отида в прокуратура?За 13 години неплащане,та и по 20 лв. на месец да е,се получава една доста прилична сума и си заслужава борбата.
2.Бившият ми съпруг не го знам въобще къде се намира.В молбата за образуване на изпълнително дело има място за попълване къде работи и като какъв длъжникът.Ами като не знам къде е,какво прави,че и как да го търся??Изобщо кой издирва длъжниците на издръжки и чие задължение-на ищеца,на СИ??..
3.Смятам да задвижа нещата без адвокат.Финансово ми е адски трудно,с 400 лв издържам две деца и себе си.Ако дам 300 за дело,ще се чудим какво да ядем един месец...Определено ли е някъде в някой закон,че не съм длъжна да ползвам адвокат за изпълнително дело?Ако беше за развод,за имот,да,разбира се,че е нужен адвокат,но говоря само за този тип дела.Нямам право на безплатна правна помощ,не отговарям на ред условия/поне според това,което прочетох в нета/.
4.Има ли някакво значение,че адресната ми регистрация от времето на развода е различна от тази,която имам сега?Пак е в София,но в съседна,друга община.
5.За малката дъщеря-макар че живее наблизо,не желая да звъня на вратата на баща и и да му искам разрешение за пътуване в чужбина.Мисля да задействам дело след година-две за международен паспорт и заместващо съгласие за пътуване в чужбина от съда.Имам ли право да поискам детето да има паспорта и съгласието,когато не е по повод специално предвидено пътуване или екскурзия?Имам предвид следното-никой не знае как ще му се развие живота и какво ще се случи напред във времето.Защо да чакам да ми изскочи възможност за излизане навън и чак тогава да хукна по адвокати,че и време и срокове да ме притискат?!По-добре по-рано да имам документите,а ако имам късмет и възможности,още по-добре.
6.Когато заведа дело за паспорт и съгласие,съдът ще вземе ли предвид факта,че бащата не се е интересувал от детето години наред? По-лесно ли се дава съгласието,когато бащата не е търсил детето си дълъг период от време и не е плащал издръжка/която разбира се,в моя конкретен случай не търся/ ?
Накратко ще добавя причините за нежеланието ми да търся издръжка от него-за да имам някакви предимства,че бащата не е търсил детето дълго време и най-вече за да не се съдим и за режим на контакти-аз може да не искам,но той ще поиска такива,съдът ще ги постанови,и ще се наложи да давам детето да го води в къщата си.Без оглед на това,че момиченцето е малко,не го е виждало от година и пол.,забравило го е,че условията в къщата не са добри,че ще го настройват срещу мен...Освен всичко БНД пътува често в командировка и няма как да гледа детето.Поради разлика в годините ни неговата пък майка вече си е стар човек.Няма кой просто да гледа детето,няма друг освен него.Финансовите му възможности не са големи.От 2 години съвместен живот той беше в командировки почти през цялото време,само през зимата се задържаше 2-3 месеца,и после пак заминаваше някъде из България.Така не се гледа нито семейство,още по-малко дете...Ох,има още куп подробности,не исках да задълбавам,вече се възстанових отдавна от раздялата ни,преживях я,и даже съм спокойна-аз си гледам момиченцето,той не я търси,не си я премятаме като топка.Удовлетворена съм от живота,такъв,какъвто е сега.
Благодаря за отговорите предварително,надявам се,ще получа такива.Съжалявам,че стана толкова дълго,но исках да съм максимално ясна.Дано сте ме разбрали какво имам предвид...

# 407
  • Мнения: 912
Знам, че тук нито Савина, нито аз ще намерим съчувствие, но все пак да си питам...дадох децата на мъжа ми за шпразниците след Коледа, за да прекарат време с баща си, още нямаме съдебно решение,а делото ни е насрочено за 1 февруари, междувременно той ги среща с новата си жена, оставя ги в детския й клуб, притежаван от нея, за да прекарат време заедно и отново на рождения ден на малкия-сина ни, ще ги води пак в нейния детски клуб- против волята ми, естествено, как мога да използвам тези събития в съда, след като имам и разговор между тях записан, че са в клуба и и на ресторант заедно с децата ми? (а той води дело за развод с вина срещу мен)

# 408
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Mis-Demeanor, целта на темата е да бъдем полезни, а не да съчувстваме.
Щом няма съдебно решение или привременни мерки, всеки родител разполага с равни възможности да упражнява правата по отношение на децата. Стига да не застрашава техния живот, здраве и развитие.
Не разбирам какво общо има тук вината за развод.

# 409
  • Мнения: 912
Точно за това иде реч, че застрашава тяхното психическо развитие като им обърква главата с това на кого е ролята на майка, мащеха и т.н. Но надявам се, съдът да оцени факта,че му дадох децата извън града на местожителство за продължителен период от време.

# 410
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
За съжаление от практиката знам, че родителят, който търси услугите ми, е прав за себе си. Описват се в много черни краски бившите вече партньори. Но когато срещна и другата страна - вече придобивам по-ясна представа. И това - абсолютно винаги.
Ако действително има някаква физическа и психическа опасност за детето, ще ангажираш за това необходимите доказателства, ще се изготви и становище от Дирекция за социално подпомагане. Но това отново няма да рефлектира върху вината за разстройство на брака, а говори за родителските качества на бащата/майката.

# 411
  • Мнения: 31
Знам, че тук нито Савина, нито аз ще намерим съчувствие, но все пак да си питам...дадох децата на мъжа ми за шпразниците след Коледа, за да прекарат време с баща си, още нямаме съдебно решение,а делото ни е насрочено за 1 февруари, междувременно той ги среща с новата си жена, оставя ги в детския й клуб, притежаван от нея, за да прекарат време заедно и отново на рождения ден на малкия-сина ни, ще ги води пак в нейния детски клуб- против волята ми, естествено, как мога да използвам тези събития в съда, след като имам и разговор между тях записан, че са в клуба и и на ресторант заедно с децата ми? (а той води дело за развод с вина срещу мен)

Mis-demeanor, това че мъжът ви е завел децата при новата си жена,както сама казвате какво отношение има към делото ви за развод?Това първо.Той може в момента,в който е с тях да разполага с  времето си,както пожелае и с когото пожелае,по абсолютно аналогичния начин и вие.След като сте в бракоразводен процес,следователно всеки може по собствено осмотрение да среща децата си с когото и както сметне за добре,стига разбира се съответните деца да не бъдат малтретирани психически и физически от въпросните  странични лица. Ако няма доказателства за това,не виждам къде е проблема?Друг е въпроса,ако тази жена малтретира децата ви физически,влияе им негативно психически т.е обижда ги,подиграва им се и т.н.Тогава може да сезирате агенцията за закрила на детето.Попитайте децата за въпросната жена дали ги тормози по някакъв начин.Лично за мен това ми звучи невероятно,след като тези деца прекарват времето си в нейния клуб. По-скоро сте по-емоционален човек и виждате някаква заплаха в тази жена във връзка с децата ви.Заедно ли живеят? Ако живеят заедно попитайте децата за мнението им относно новата жена на съпруга ви.Така ще се ориентирате най-добре.Ако усетите нещо нередно,тогава сезирайте въпросната агенция.Второ-колкото до записа това в съда не е доказатлствен материал.Никакви мобилни разговори,смс-и,мейли, и съобщения нямат стойност в съда,така че не разчитайте на това в съда.Тези неща имат нулева тежест.

# 412
  • Мнения: 31
Здравейте!
Бих искала да попитам - ако съм в друг град и настоящият ми съпруг не знае къде съм, мога ли да подам искова молба за развод по негова вина, без да му съобщавам местонахождението си?
Искрено благодаря!

Изида,разбира се че може да подадете искова молба за развод,но е желателно тя да бъде заведена в града,в който сте регистрирана по адресна регистрация по вашата лична карта.По принцип когато се завежда искова молба по вина,делото се води там,където живее лицето,срещу когото завеждате иск.Предполагам,че и двамата сте имали един и същи адрес преди фактическата ви раздяла,така че този въпрос е лесно разрешим.По-сложният казус е за това,че на практика вие се укривате и държите съпруга си в неведение относно факта къде е местонахождението на децата ви.Съвет-не правете тази грешка.Това в последствие може да се обърне сериозно срещу вас във връзка с определяне на настойничеството върху децата.Въпреки,че в България принципно децата се присъждат на майката,напоследък в много от моите случаи съда присъжда децата на бащата. Помислете добре,преди да постъпвате емоционално.
 

# 413
  • Мнения: 31
Точно за това иде реч, че застрашава тяхното психическо развитие като им обърква главата с това на кого е ролята на майка, мащеха и т.н. Но надявам се, съдът да оцени факта,че му дадох децата извън града на местожителство за продължителен период от време.

Какво значи съдът да оцени факта,че вие сте му дали децата за продължителен период от време???А досега само вие ли сте ги гледали?Ако е така не ви завиждам.Децата до датата на бракоразводното дело и преди да има решение относно начина на свижданията трябва да бъдат отглеждани по равно и от двамата родители като време.Ако не е така сте направили огромна грешка.Единствения ви шанс е да не ви е плащал никакви пари по банкова сметка през това време,което до известна степен може да облекчи положението ви.Но ако вие самосиндикално сте взели това решение.........наистина не ви завиждам.Мога да ви пожелая само успех!Дано имате наистина отличен адвокат.Сама сте се саботирала според мен. Имате обаче някакъв шанс все пак-детето ви да е по-малко от две години.При тези случаи по презумция се смята,че детето трябва да е при майката.И въпреки това......желая успех на делото!

# 414
  • Мнения: 448
Имате обаче някакъв шанс все пак-детето ви да е по-малко от две години.При тези случаи по презумция се смята,че детето трябва да е при майката.
Такава презумпция не съществува.

Изида,разбира се че може да подадете искова молба за развод,но е желателно тя да бъде заведена в града,в който сте регистрирана по адресна регистрация по вашата лична карта.....По-сложният казус е за това,че на практика вие се укривате и държите съпруга си в неведение относно факта къде е местонахождението на децата ви.Съвет-не правете тази грешка.Това в последствие може да се обърне сериозно срещу вас във връзка с определяне на настойничеството върху децата.
 

И с тези неща не съм съгласна. Защо е желателно да е в града, в който е адресно регистрирана?

Ако посочи съдебен адрес? Никога това не може да се обърне срещу нея.

Раямарая, при цялото ми уважение като към колега, наистина ли се занимаваш с такива дела?
Неправилното изписване "презумция" не навежда на юрист...За пръв път поставям такъв въпрос тук,  но все пак целта е да бъдем полезни и да даваме вярна информация...

Ако прецените, че постът ми не е уместен, моля изтрийте го.. Но така се получава дезинформация.


Последна редакция: пт, 06 яну 2012, 12:57 от mandarinka

# 415
  • Мнения: 912
Точно за това иде реч, че застрашава тяхното психическо развитие като им обърква главата с това на кого е ролята на майка, мащеха и т.н. Но надявам се, съдът да оцени факта,че му дадох децата извън града на местожителство за продължителен период от време.

Какво значи съдът да оцени факта,че вие сте му дали децата за продължителен период от време???А досега само вие ли сте ги гледали?Ако е така не ви завиждам.Децата до датата на бракоразводното дело и преди да има решение относно начина на свижданията трябва да бъдат отглеждани по равно и от двамата родители като време.Ако не е така сте направили огромна грешка.Единствения ви шанс е да не ви е плащал никакви пари по банкова сметка през това време,което до известна степен може да облекчи положението ви.Но ако вие самосиндикално сте взели това решение.........наистина не ви завиждам.Мога да ви пожелая само успех!Дано имате наистина отличен адвокат.Сама сте се саботирала според мен. Имате обаче някакъв шанс все пак-детето ви да е по-малко от две години.При тези случаи по презумция се смята,че детето трябва да е при майката.И въпреки това......желая успех на делото!
За какъв шанс и за каква грешка  ми говорите- да, децата ги гледам само аз (и с помощта на майка ми) с мои финансови средства, той не ми плаща редовно издръжка или пари по банкова сметка и изобщо това какво отношение има  към казуса-ако мъжът ми се грижеше за нас и ни издържаше и имаше физическата възможност да гледа двете си деца, мислите ли,че щеше да се стигне до раздяла в различни градове развод?! С какво съм се саботирала също не ми стана ясно-вие ми намеквате,че няма аз да получа родителските права ли или че е възможно да разделят децата по моя вина?

# 416
  • Мнения: 448
Точно за това иде реч, че застрашава тяхното психическо развитие като им обърква главата с това на кого е ролята на майка, мащеха и т.н. Но надявам се, съдът да оцени факта,че му дадох децата извън града на местожителство за продължителен период от време.

Какво значи съдът да оцени факта,че вие сте му дали децата за продължителен период от време???А досега само вие ли сте ги гледали?Ако е така не ви завиждам.Децата до датата на бракоразводното дело и преди да има решение относно начина на свижданията трябва да бъдат отглеждани по равно и от двамата родители като време.Ако не е така сте направили огромна грешка.Единствения ви шанс е да не ви е плащал никакви пари по банкова сметка през това време,което до известна степен може да облекчи положението ви.Но ако вие самосиндикално сте взели това решение.........наистина не ви завиждам.Мога да ви пожелая само успех!Дано имате наистина отличен адвокат.Сама сте се саботирала според мен. Имате обаче някакъв шанс все пак-детето ви да е по-малко от две години.При тези случаи по презумция се смята,че детето трябва да е при майката.И въпреки това......желая успех на делото!
За какъв шанс и за каква грешка  ми говорите- да, децата ги гледам само аз (и с помощта на майка ми) с мои финансови средства, той не ми плаща редовно издръжка или пари по банкова сметка и изобщо това какво отношение има  към казуса-ако мъжът ми се грижеше за нас и ни издържаше и имаше физическата възможност да гледа двете си деца, мислите ли,че щеше да се стигне до раздяла в различни градове развод?! С какво съм се саботирала също не ми стана ясно-вие ми намеквате,че няма аз да получа родителските права ли или че е възможно да разделят децата по моя вина?

Не зная какво има предвид Раямарая по-голямата част от отговора и й честно казано не мога да го разбера, нито да се съглася с него, но на въпроса - времето, прекарано с децата той може да  е където пожелае и ти не можеш да въздействаш върху това. Новата му жена не ти харесва - този проблем го има винаги, но той няма правно значение. Това, че води дело по вина срещу теб, и в същото време има нова връзка, може единствено да има значение ако и ти заведеш насрещет иск за вината срещу него и докажеш това твърдение. Иначе той сам не се саботира с това, че има нова връзка, нито с това, че води децата си при нея. Това са нормални неща и тепърва предстоят, както при него, така и при теб вероятно.

В резюме - новата му връзка може да е в негов ущърб само ако и ти търсиш вина за разстройството на брака у него. Децата той може да води където пожелае, а ако намираш това вредно за тях - експертиза в процеса с оглед ограничаване на личните контакти или осъществяването им при определени от съда условия , или домашно психическо насилие.

# 417
  • Мнения: 912
благодаря ви за отговора, първото ни дело по неговия иск е насрочено за след 3 седмици, имам ли време да заведа насрещен иска и кому е нужно това, след като аз искам да сключим споразумение (нямам претенции за апартамента му  и т.н.), а той беше решил, че няма  да му дам развод по взаимно съгласие и избърза да ми пусне искова молба.

# 418
  • Мнения: 9
И все пак...ще можете ли да отговорите на някое мое въпросче?Определено не целя съчувствие,а изясняване на ситуацията при мен.Изобщо нямам за цел да оплювам бащите на децата си,затова споменах,че харесвам живота си такъв,какъвто е,исках да изясня обстоятелствата такива,каквито са.И двете деца съм си ги отгледала сам-сама, с минимална външна помощ,и се гордея с това.Ще съм ви много благодарна,ако ми отговорите.

# 419
  • Cyprus, Пловдив
  • Мнения: 770
Здравейте отново!Преди време бях писала,но сега имам по-конкретни въпроси!
Имам сключен брак с кипърец в Кипър,от брака ни имаме син.
1.Мога ли да заведа бракоразводно дело в България?
2.Освен апостил на свидетелството за брак какви други документи ми трябват?
3.Ако мъжа ми откаже да присъства на делата в България,как се процедира?
4.Мога ли да използвам медицински документи от болница в Кипър като доказателство за домашно насилие?
Благодаря предварително!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт