Консултации с адвокат/ темата на tais

  • 77 522
  • 748
  •   1
Отговори
# 420
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Цитат
1.Мога ли да заведа бракоразводно дело в България?
2.Освен апостил на свидетелството за брак какви други документи ми трябват?
3.Ако мъжа ми откаже да присъства на делата в България,как се процедира?
4.Мога ли да използвам медицински документи от болница в Кипър като доказателство за домашно насилие?

1.Да.
2.Трябва да си регистрираш брака тук и да се снабдиш с Бг удостоверение за сключен гр. брак. Също и удостоверение за раждане на детето. Всякакви писмени доказателства по преценка на конкретния случай.
3. Ако бъде надлежно призован, делото си минава без него. Ако няма възможност да бъде призован и уведомен - назначава му се служебен адвокат, за когото  пак ще платиш ти.
4. Пробвай, но ги легализирай, разбира се. Ако ще доказваш физическо насилие и ще търсиш вина, осигури си и свидетели за това. Но по принцип, щом не е по взаимно съгласие, ти трябват свидетели /поне един/.

# 421
  • Cyprus, Пловдив
  • Мнения: 771
perunika , благодаря за бързия отговор   bouquet

# 422
  • Мнения: 1 317
Здравейте,
имам следния въпрос - при какви условия мога да не позволя бащата да вземе детето? В решението за развод срещите са регламентирани за всеки втори уикенд.
Може ли неплащането на издръжка да е достатъчен довод да не разреша да я вземе?
 

# 423
  • Мнения: 1 610
здравейте, нека да помогнем на моя позната!
Мъжа и е подал молба за развод, насрочено е дело следващия месец. Той е военен, почти не си е вкъщи/мисии в чужб./ и никога не се е грижил за детето, за детето се е грижи единствено тя. Жилището е тяхно/след брака/, преписано на свекървата. Той иска родителските права и да я изгони от жилището им.

Тя няма работа-гледа детето 6 год. Ще започне при първа възможност.  Получава от години месечна помощ от роднина /родител/ 500лв.
Помощта - може ли да послужи като доказване на доход и достатъчно ли е това за да присъдят родителските права на майката.
Или да сключи трудов договор?
Какво ще ни посъветвате?
утре сме на адвокат- незнам защо нещо не ми вдъхва доверие муден...- да не ни мотае и да завърши зле за нея. За какво да внимаваме.
Благодаря!

# 424
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Цитат
1.при какви условия мога да не позволя бащата да вземе детето?
2.Може ли неплащането на издръжка да е достатъчен довод да не разреша да я вземе?
 
1.Няма такива.
2.Не.

Можеш да искаш промяна на режима на контактите или ограничаване на родителските права, ако има основание за това. Но при нито един от случаите не можеш да намалиш контактите за бащата, освен ако те не представляват опасност за живота, здравето и т.н. на детето.

# 425
  • Мнения: 1 317
Благодаря, Перуника, ще се обърна към адвокатката си да ми обясни по-подробно за промяната режима на свиждания.

# 426
  • Мнения: 3
Здравейте, гледам децата си сама от 4г. нямахме брак, но децата са признати.Баща им даваше по 100лв. на месец без присъдена издръжка, но сега синът ми отказа да ходи при него и той спря да дава пари.Децата са на 8 и 6г момче и момиче.Колко ще ми струва дело за издръжка и може ли ако заведа такова дело да разделят децата.Той живее с друга жена и нейното дете.

# 427
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Цитат
ледам децата си сама от 4г. нямахме брак, но децата са признати.Баща им даваше по 100лв. на месец без присъдена издръжка, но сега синът ми отказа да ходи при него и той спря да дава пари.Децата са на 8 и 6г момче и момиче.Колко ще ми струва дело за издръжка и може ли ако заведа такова дело да разделят децата.Той живее с друга жена и нейното дете.
1.Зависи от адвоката и градът.
2.По дело за издръжка не се разглеждат родителски права, режим на контакти и т.н. Но ако заведеш иск  по чл.127 от СК, тогава ще се постави и въпросът при кого да живеят децата. Принципно практиката е, че в интерес на децата е те да не се разделят.

# 428
  • Мнения: 155
Здравейте!
С бившия ми мъж сме разведени от три години. Той живее в друга държава, не се яви и на делото
за развода, беше му назначен служебен адвокат. Имаме син, който е на десет години. Съдът присъди родителските права на мен и стандартния режим на контакти с бащата. Но бившия ми мъж не подържа никаква връзка с нас, не е виждал детето, не му се обажда. Не ми плаща издръжка, получавам я от общината. Въпросите ми са:
1 Мога ли да му отнема родителските права въз основа на факта, че той от години няма абсолютно никакъв контакт с детето и даже при нужда аз не знам къде да го потърся?
2 И ако му се отнемат родителските права издръжката отпада ли, или продължава да се дължи?
Благодаря ви за отделеното време!

# 429
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Цитат
1 Мога ли да му отнема родителските права въз основа на факта, че той от години няма абсолютно никакъв контакт с детето и даже при нужда аз не знам къде да го потърся?
2 И ако му се отнемат родителските права издръжката отпада ли, или продължава да се дължи?
Благодаря ви за отделеното време!
Макар че многократно е поставян въпросът за лишаване от родителски права в темата:
1.Може да бъде лишен от родителски права, ако без основателна причина трайно не полага грижи и не дава издръжка за детето. Но всеки случай е различен. Преценява се индивидуално. Зависи и какъв е периода  на дезинтересиране.
2.Не отпада.

# 430
  • Мнения: 155
Perunika, много благодаря за отговора   bouquet

# 431
  • Мнения: 96
Здравейте!

И аз имам нужда от малко помощ.Родителите ми се разведоха лятото по взаимно съгласие,като апартамента остана за майка ми.Съответно спрямо решението за съда тя дължи на държавата 2% от данъчната оценка на имота.Говорих с една позната адвокатка и тя ми каза,че ще получим допълнително писмо(май от НАП),където отново ще ни уведомят за размера на сумата и ще имаме опция за разсрочено плащане.Дотук добре,но вече е януари месец,решението на съда излезе август,а никой не е потърсил тази сума.Притеснявам се да не би по някое време да получим известие от съдия изпълнител,в което например да пише,че имаме едноседмичен срок да заплатим сумата.
Ще съм много благодарна,ако някой ми разясни на коя инстанция всъщност се дължи тази такса и дали в действителност може да бъде изплатена разсрочено.

# 432
  • Мнения: 448

Не чакайте уведомления, отидете в НАП и направете справка колко точно дължите. Поканата от НАП ще е чрез държавен съдия - изпълнител и ще платите допълнителни такси.
За разсроченото плащане - отново питайте в НАП, лично аз не съм чувала такова нещо, но това не е и правен въпрос.

# 433
  • София
  • Мнения: 399
 Здравейте, моя близка студентка наскоро роди. Не получава майчинство, заради липсата на стаж и не може да работи, тъй като бебето е още много малко. Няма друг доход освен 35 лв детски. А от социалните са й казали, че няма право на помощи, щом следва = има пари. Не е омъжена, следването го поемат родителите й, с много лишения.
 Въпросът ми е, правилно ли е това, т. е. тя трябва да спре да учи, за да взима помощи?! И имат ли право социалните да й държат сметка за пари, които не се водят личен доход?

# 434
  • Мнения: 132
Здравейте, бих искала да получа вашите съвети по проблема, който имам, за да мога да отреагирам и да защитя правата си както трябва. В процес на развод съм, имах дело за привременни мерки, на което родителските права са дадени на мен, а на бащата е определен режим как и кога да вижда дъщеря ни (3.6 г.) Според съдебното решение тя трябва да е с него от 29.12.2011 до 14.01.2012 г. Два дни пред датата на вземането й  тя се разболя.Аз му се обадих с молбата да я вземе 2-3 по-късно,по предлог че тя е болна,той категорично отказа, независимо здравословното й състояние...кашлица и болки в ушите не били предпоставка за неизпълняване на съд.решение. 1 ден преди датата на връщане на детето той ми изпрати писмено уведомление свободен текст подпечатано от нотариус,че ще я върне 1 седмица по-късно с довода, че я е взел в лошо здравословно състояние и сега тя се нуждаела от доизлекуване.Бях в закрилата на детето и от там ме наруга, че ако пусна жалба щели да ни изпратят на ЦОП,поради родителско отчуждаване...играта щяла да загрубее.Знам ,че мога да да си взема детето със съдя изпълнител и полиция, но не искам да я травмирам, а и разстоянието е над 400км.Коя е следващата инстанция, която може да ме защити за неспазване на съдебно решение от страна на съпругът ми.....моля за отговор за да мога още в понеделник да предприема действия?????

Общи условия

Активация на акаунт