Астигматизъм

  • 177 358
  • 308
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1
Здравейте, някой ще ми каже ли каква е разликата м/у обикновени меки лещи и тези, които  са торични. Питам защото имам късогледство и астигматизъм и с меките лещи, които нося не мога да получа пълна корекция за добро зрение. Чух отзиви, че торичнит повече дразнели окото и трудно се свиквало с тях. Има ли нещо вярно в това, ..особености ??

# 136
  • София
  • Мнения: 3 038
Здравейте, някой ще ми каже ли каква е разликата м/у обикновени меки лещи и тези, които  са торични. Питам защото имам късогледство и астигматизъм и с меките лещи, които нося не мога да получа пълна корекция за добро зрение. Чух отзиви, че торичнит повече дразнели окото и трудно се свиквало с тях. Има ли нещо вярно в това, ..особености ??

разликата между обикновените и меки и торичните контактни лещи е корекцията, която постигат. при ниски стойности на астигматизма може да се получи корекция с меки лещи, но когато той стане висок се налага корекция със специални лещи. първите такива са твърдите, точно те са онези, които уж дразнят окото, но въпреки това корекцията на астигматизма е гарантирана. опита ми с торични лещи не беше успешен. след първите 15 минути усетих силна болка и едно"дърпане" на очите. нося твърди лещи и очила, когато не се налага да извършвам дейност изискваща висока видимост Simple Smile. работя на компютър по поне 9 часа на ден, случвало се е да ги нося и приблизително 24 часа. основната разлика, освен вида, между твърдите и торичните е цената. твърдите лещи струват около 150лв. за комплект и могат да изкарат и над 2 години, докато торичните се продават в комплект по 6, съответно еднакви, със срок на годност 1 месец на леща и сена на комплект около 100лв., което при различни диоптри означава, че за 1 година ти трябват 4 комплекта или около 400лв. за година / цените са ми около, понеже отдавна не съм се интересувала/. предполагам при торичните лещи като разновидност на меките огат да развиват гъбички, но това може би специалист трябва да го потвърди.
малко дълго стана, за което се извинявам. дано да е било полезно!

# 137
  • Мнения: 650
Здравейте, boby_bob

След като не получавате добро зрение със сферичните лещи /незнам дали сте опитвали с асферични?!/ , значи наистина е нужно да се коригирате отново с меки лещи , само че торични /т.е астигматични/
Нямам наблюдения да се свиква по-трудно с тях, така че се надявам и при вас да е така.
Особеностите са при изписването на торичните лещи. Ако нямате рецепта за такива ще се наложи да посетите отново офталмолог.
Успех Simple Smile

# 138
  • Мнения: 2
Здравейте,
Работя с компютър по 10 часа на ден и реших да си купя очила за компютър с антирефлексно покритие. На 24 години съм и никога не съм имал проблеми със зрението, а очилата реших да си ги взема чисто превантивно. Когато отидох да ги купувам ми направиха безплатен преглед и ми казаха, че имам астигматизъм. Прегледаха ме първо на компютър и след това ми сложиха едни странни очила, с които гледах на близо и надалеч и виждах най-ситните буквички без никакви проблеми и на близо и надалеч (с очилата и без очилата). После смениха лещите на тези странните очила и аз пак си виждах най-малките букви и на близо и надалеч. Както и да е, очилата ми са готови и сега съм с тях. Виждам си монитора перфектно с тях, но не мога да гледам надалеч и ми се налага да ги свалям, защото виждам размазано когато гледам надалеч.

Въпросът ми е трябва ли да нося очилата постоянно или мога да ги махам и също така трябва ли да си правя допълнителни прегледи или това, което са ми предписали е точно?

Ето и резултатите от прегледа и какви очила точно ми направиха:

# 139
  • Мнения: 650
keranov, здравейте

Очилата, които са ви изписани може да използвате само при нужда , т.е когато има натоварване за очите ви - работа на компютър, гледане на филм със субтитри, продължително четене на книга или учебник.
Когато привикнете с очилата може да ги използвате и за далеч, при продължително шофиране, по-скоро през нощта.

# 140
  • Мнения: 2
Женя, благодаря за отговора!
Засега ги нося само пред компютъра, но усещам, че ме боли главата откакто ги нося. Това повод ли е за притеснение, или е ефект от това, че са ми първи очила и ще отмине скоро?

# 141
  • Мнения: 650
keranov,
усещането ви е свързано по-скоро със специфичната корекция.
Към астигматизъм винаги се налага адаптация.
Ако все пак такава не е настъпила до месец - пишете ми  Peace

# 142
  • Мнения: 6
Здравейте, от много години имам диоптър -1, 5 и на двете очи. Преди седмица си направих преглед и диоптъра ми беше намален наполовина -0, 75. Но се установи, че имам и астигматизъм -0, 5 и на двете очи
И рецептата:
o. d.   -1. 0      -0. 5     140;
o. s.   -0. 75    -0. 5       20
Поръчах си очилата и сега имам странен проблем.
Наистина виждам доста ясно с новите очила, но освен че може би нормалното неудобство в началото като ходя по улиците с очилата и примерно короните на дърветата се изкривяват, по стъпала като слизам и гледам стъпалата през очилата ги виждам наклонени напред и спелскани. Чувствам се по ниска като ходя. А правоъгълните предмети като секции или екрана на компа не го виждам като правоъгълник, а като трапец с горна по широка основа.
Ако някой от вас има понятие би ли ми казал нормално ли е това положение или да бягам да си сменям очилата преди да съм си съсипала зрението съвсем.
С предните ми очила, които бяха -1,5 и на двете очи, свикнах веднага. Дали астигматизма не е правилно отчетен или просто са скапали очилата.

# 143
  • Мнения: 650
cvetelina1983, моето мнение е, че е нужно време, за да се адаптирате към астигматичната корекция.
Ако все пак се притесняваш, заповядай при нас, прегледа ще е безплатен и през следващия месец  Hug

http://www.grandoptics-bg.com/bg/pages/promonovember.html

http://www.joyoptics.com/

# 144
  • Мнения: 6
Женя,благодаря ти за бързия отговор.
Със сигурност ще си направя още един преглед Simple Smile

# 145
  • Мнения: 812
Здравейте,преди време на един профилактичен преглед ме посъветваха да потърся офтомолог.При прегледа от специалист се установи,че имам астигматизъм с късогледство с високи диоптри cyl - 7,75 и-8,стойности при които човек не би трябвало да вижда,но аз виждам и се справям добре.Никога не съм носила очила,лекарката ми изписа такива  на o.d-6.0 180gradisa и o.s-5.015gradusa Dmm 59.Реших да потърся второ мнение и отидох в оптика JoY и там на апарата показа същите стойности,но лекарката ми написа друга рецепта със стойности наполовина от предходните.Забравих да спомена ,че при първият преглед по-обстойния  има диагноза: придружаващи заболявания-катаракта,неуточнена
обективно състояние- ВОД+ВОС =0,6-0,7дц180/0гр Преден очен сегмент-роговица прозрачна.Задни лещени капсули-опалесцират.Очни дъна-нормални за възрастта(34г.).Сега не знам какво да предприема,да потърся още мнения в някоя очна клиника или да изпълня първата рецепта. newsm78
И още колко дълго мога да отлагам във времето не носенето на очила.Тъй като за момента само при умора виждам замъглено и ме боли глава

Последна редакция: нд, 18 авг 2013, 08:52 от doroti1

# 146
  • Мнения: 812
Здравейте отново,незнам дали темата е все още актуална ,но реших да споделя как постъпих в моя случай.Потърсих консултация в очна клиника "Луксор" и там след прегледа се уточниха някои неща
след циклоплегия: vod=c+1.5dsph=0.8/0.9
                              vos=c+1.0dsph=0.7/0.8
топография-данни за суспектен кератоконус.Моля да ми поясните малко повече показаните данни.
Имам нова рецепта за очила дясно -1.5 180градуса,ляво -2.0 0 градуса ,немога да си обясня защо се смениха градусите и защо от очила за далеч вече имам очила за близко виждане?
Изпълних последната рецепта и вече от няколко дни нося по-малко очилата,но се чувствам като стар телевизор-с тях по-добрявам картината ,но пък са ми все още неудобни,а когато ги сваля всичко става сякаш по-тъмно,мрачно и замазано.Трябва ли даги нося постояно или само като работя,коет е 10 -11 часа от деня,мозъкът ми направо се побърка от това слагане и сваляне на очилата

# 147
  • Северо=Западналия край
  • Мнения: 1 033
Здравейте, имам въпрос относно лещите и астигматизма. При доктора който ходих преди 2 години да ми коригира диоптрите спомена че искам да нося лещи, но той категорично заяви че в моя случай не може да се поставят лещи. С нарушено зрение съм от около 10 години вече, започнах с - 0.5 и сега съм на - 2.25 на едното и - 2.00 на другото око плюс астигматизъм. Честно казано не нося очилата, опитвах но все не мога да свикна с тях, сменях през годините и само си стоят в шкафа. Не виждам на далече , иначе на близо нямам проблем. Големия ми проблем идва вече когато стане тъмно, има моменти в които едвам се прибирам до вкъщи без да се спъна в нещо. Именно затова ще посетя пак специалист, но искам да знам защо според него да не мога да сложа лещи? Дали проблема е че не съм носила очила до сега? Четох че има лещи за астигматизъм, може би ще потърся друг лекар за мнение, досегашния два пъти го питах той все ми отказва а и не ми посочва причината защото не е от тези които обясняват много. Ако има някой с подобни диоптри и астигматизъм и носи лещи нека сподели.

# 148
  • Мнения: 650
ateto, здравейте  Simple Smile
Със сигурност не е в диоптрите проблема,сама сте разбрала, че има торични лещи подходящи за вашата корекция.
Добре е да потърсите друг специалист за второ мнение и ако той потвърди - вероятно има други предпоставки да не носите лещи (несвързани с диоптера)
Ако желаете заповядайте в нашата верига за консултация и поръчка на торични лещи (ако се окаже, че може да носите)


http://joyoptics.com/
http://www.grandoptics-bg.com/

# 149
  • Северо=Западналия край
  • Мнения: 1 033
ateto, здравейте  Simple Smile
Със сигурност не е в диоптрите проблема,сама сте разбрала, че има торични лещи подходящи за вашата корекция.
Добре е да потърсите друг специалист за второ мнение и ако той потвърди - вероятно има други предпоставки да не носите лещи (несвързани с диоптера)
Ако желаете заповядайте в нашата верига за консултация и поръчка на торични лещи (ако се окаже, че може да носите)


http://joyoptics.com/
http://www.grandoptics-bg.com/
Благодаря ви за отговора ще ви имам на впредвид при първа възможност.

Общи условия

Активация на акаунт