След "1001 нощ" - приказката продължава с проектите на любимите ни актьори - 181

  • 33 029
  • 726
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 617
              

                           'Padişah haremdeki her kadınla birlikte olamazdı'


                                                  


       Araştırma görevlisi Songül Keçeci Kurt’un 'Harem'den Mektebe' adlı kitabında, padişahın her önüne gelen cariyeyle birlikte olmadığı vurgulanıyor



ÖZLEM YILMAZ / AHT

“Muhteşem Yüzyıl” dizisiyle gündeme oturan “Osmanlı’da harem ve haremde eğitim” üzerine kitap yazan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Araştırma Görevlisi Songül Keçeci Kurt, Yitik Hazine Yayınları’ndan çıkan “Harem’den Mektebe” adlı kitabında, “Harem, ahlaksızlıkların kol gezdiği bir hapishane miydi, yoksa saray kadınlarına güzel ahlakın, asaletin, terbiyenin, hanımefendiliğin kazandırıldığı bir eğitim merkezi miydi?” sorusunu masaya yatırıyor.

Kitapta, padişahların istedikleri cariyelerle birlikte olmadıklarının da altı çizilerek, “Harem idaresi valide sultanın elindedir. Babadan oğula geçen bir saltanatta, padişahın her önüne gelen insanla birlikte olmasına izin verilmez, İslam dini de buna müsaade etmez. Padişahların genellikle dördü kadın efendi, üçü ikbal rütbesinde yedi haremi vardır” bilgisi veriliyor.

İLERLEMENİN ŞARTI: LİYAKAT
Kitapta ayrıca haremde cariyelikten ustalığa giden süreçte, ilerleyebilmenin tek şartının liyakat ve zekâ olduğu vurgulanarak, “Hareme alınan cariyelerin saray görgülerini öğrenmeleri, terbiye ve nezaket konusunda bilgi sahibi olmaları amacıyla eğitimlerine dikkat edilirdi. Haremde kadınlara okuma-yazma, Kuran-ı Kerim ve Türkçe’nin yanı sıra dikiş, nakış, dantel, örgü örmek gibi meziyetler de kazandırılıyordu” deniyor.

Haremle ilgili olarak bilinen en yanlış algılardan birisinin cariyelik olduğuna dikkat çekilen kitapta, “‘Haremde eğitim, ‘haram eğitimi’ değildi. Cariyelerin istedikleri kişiyle evlenmelerinin dışında, padişahın evlenmek isteyip de cariyelerin bunu kabul etmemeleri de söz konusu olmuştu. Abdülaziz’e hediye edilen Safinaz adındaki cariye, Şehzade Abdülhamid’i sevdiği için padişahın evlilik teklifini reddetmiştir. Abdülhamid durumu analığına anlatınca, Abdülaziz’e kızın hastalanıp öldüğü söylenmiştir. II. Abdülhamid padişah olunca, Safinaz’la evlenmişti. Bir cariyenin padişahın teklifini reddetmesi, köle olarak algılanmadığının bir göstergesidir” ifadesi de yer alıyor.

      http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/642481-padisah-harem … birlikte-olamazdi

# 91
  • Мнения: 25
Сцената с локума - как ли е завършила?
Дали ще бъде потърсена отговорност от Ибрахим заради Садъка?!
Майдриим,много добре изигра сцената Хюррем.Толкова добре пресъздаде колебанието и страха:
1. към себе си .......защото ясно разбира ,че нейната смърт е целта на Ибрахим , и че само чрез смъртта си може да спаси и децата си и Лео.
2.Страх ,колебание
3.имам усещането ,че следващата крачка е да дадте парчето с отровата на Лео.
4. Лео е готов да умре заедно с нея.

# 92
  • Мнения: 25
Гавина,много интересен ми беше поста ти.
 В  нашата тема се запази  много приятното и топло чувство от основанта тема - 1001 с Аша_ Виваскат  и Звездичка........
В другата тема има много интересна информация  и много компететни  хора .........
 Напрежението и злободневните спречквания  са неприятни и е най- разумно поне в Кибер пространството да не ги допускаме.........
Сега и двете имаме по две идея/това много ме изкефи / Благодаря ти!!  bouquet  bouquet Hug.

# 93
  • Мнения: 25
Очаквах много от последния епизод и може би за това съм разочарована......но така по спокойно ще дочакам / жвот и здраве да е/ следващия сезон.
Прекалиха с жестокостите на Ибрахим .........
Но С Берги влезе красотата
 Praynigдано развият образа й  - да покаже таланта си ,с песен и по- духовит разговор........  bouquet  bouquet
Praynig Praynig

PSДари ,довери се на първичния си късмет и бъди щастлива.
" Когато губи - човек не знае какво печели!!" можеш да ми вярваш!

# 94
  • Мнения: 0
wavey

Марман & Мари  Hug  bouquet Hug  bouquet

Варна  Hug  Душичка мамина златна - дано се е оправил Praynig Praynig Praynig
Берги и Халит как няма да викат - като знам тук какви са пишман доктори и те карат да чакаш 100 часа... Добре, че са реагирали бързо (:

Днес дали ще има нещо по предаванията Thinking /нета ми е ужасен - ако вляза тук, трябва да изляза от ФБ  Close /

Данайче Hug Hug Hug

Това е ново, нали newsm78

# 95
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343


Пост 69

Предната вечер Али получава конвулсии в резултат на висока температура. Берг и Халит са го завели в най-близката болница, но в спешното отделение не е имало детски лекар. Научавайки това Берг и Халит са реагирали много остро, направили са скандал на персонала. Халит без да губи време е завел Али в друга болница. Лекарите там са успели да свалят температурата и двамата са си отдъхнали.

Оле, много се изплаших като прочетох заглавието. Милото, дано вече е добре. Вчера в туитър пишеше, че Халит е бил на снимки. Дано всичко е наред.  Praynig Praynig Praynig


Цялото това положение ми е до болка познато, а и на всички родители е познато..особено на тези с по-често боледуващи деца. Нищо шоково няма, единици са семействата, които ги подминават тези ситуации. Дано на Берг и Халит не им се случва често.

# 96
  • Мнения: 4
Дари  Hug,вероятно снимката на Джейда и Мелиса е новичка-от репортаж,който сигурно е минал днес.  bouquet

# 97
  • Мнения: 0
Извън дискусията която е в тек.

Не знам защо е необходимо потсмевање с красотата на Берг в "другата тема"?
 Не е задължително да ja гледат...

# 98
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Извън дискусията която е в тек.

Не знам защо е необходимо потсмевање с красотата на Берг в "другата тема"?
 Не е задължително да ja гледат...

Много ми харесва как пишеш. Пиши по-често.
Едва ли много хора могат да се подсмиват на красотата на Берг. Нейната красота е очеизвадна.
Тези, дето се подсмиват да се видят в огледалото.

# 99
  • Мнения: 23 418

Снощи екипът на ВВ е празнувал края на сезона. Халит, Берг и Небахат не са били на партито.

http://www.aksam.com.tr/sezon-yorgunlugunu-asmalida-attilar--50180h.html



# 100
  • Мнения: 23 418



Снимката на Джейда и Мелиса е от днешното магазинно предаване на Шоу тв. Джейда е казала, че Мелиса страда от колики и Берг й помагала със съвети.

# 101
  • Мнения: 13 658

Снощи екипът на ВВ е празнувал края на сезона. Халит, Берг и Небахат не са били на партито.


Имах някакво предчувствие...  Cry Cry Cry

Дано всичко се е разминало само с тази температура.  Praynig Praynig Praynig

# 102
  • Мнения: 4



Снимката на Джейда и Мелиса е от днешното магазинно предаване на Шоу тв. Джейда е казала, че Мелиса страда от колики и Берг й помагала със съвети.
Варна  Hug
Това ,за съжаление,е проблем на повечето бебчета.
Радвам се,че Берг и Джейда са толкова близки,а сега ще бъдат и съседи. Hug

# 103
  • Мнения: 4

Снощи екипът на ВВ е празнувал края на сезона. Халит, Берг и Небахат не са били на партито.
  bouquet
Били  са толкова разтревожени  и изплашени  след това,което се е случило с Али..
Дано детенцето бързо се възстанови! Hug

# 104
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
За родителите е  ужасно детето им да се разболее по-сериозно за първи път. И когато нямат опит при подобни ситуации паниката е голяма. Децата растат така, за съжаление има и такива ситуации. Да оздравява по-бързо Али и да не плаши така вече мама и татко.
Берг и Халит ще се специализират в това отношение, всички сме минали по този път.
Само незнам, защо от това трябваше да се прави новина и да ги изкарват паникьори, като това е една естествена реакция на млади родители.

Общи условия

Активация на акаунт