Изгубени в превода 2

  • 70 460
  • 738
  •   1
Отговори
# 630
  • UK
  • Мнения: 3 959
Ее, да, така е наистина. Simple Smile

# 631
  • Мнения: 105
Е,Проститука нямам идея тъй ли е,не е ли тъй историята..А с Клозет ?И Пейка?Доста сме се смяли на това някога...Горките хора... Flutter

# 632
  • София
  • Мнения: 7 673
Превод на "копанче" за непросветените?  Sunglasses
Копанче-Кълка - демек Пилешко бутче! Laughing Wink Peace
ПП Хърмаяни Wink Hug, писали сме по едно и също време Wink!
Дядо казва чу/о/мак- от Пазарджик е.
И у нас съм чувала да се използва чу/о/мак, основно от майка ми. Тя е живяла в София, но дядо ми /баща й/ беше от Гарово, а баба ми /майка й/ - от Ямбол, та всъщност нямам идея откъде е дошло...
Иначе се присъединявам към класиката с режисьорна дулажа, Трендафил Канемска и едната МИ Е другата /за ръчичките/.
И имам едно неразгадано все още четиристишие от детството. Ако можете, помагайте. Звучи ето така:
Дий, дий, конче,
близо ли е Лонче? /ето това последното така го чувах и ми е съмнително/
Не е близо, ни далеч,
ей там зад горичката...

# 633
  • София
  • Мнения: 5 656
Дий, дий, конче,
близо ли е Ломче...
За град Лом става дума според мен  newsm78

И да внеса още една доза смут в дудо-черничевата тема  Mr. Green в Сливен на белите черници се казва сакаменици - в друг регион май не съм го срещала.

# 634
  • Мнения: 4 585
Аз пък си мислех, че става въпрос за лома, река Бели лом. Това е съпроводено с дундуркане седналото на краката на пеещия дете, все едно е на кон в тръс.

# 635
  • София
  • Мнения: 7 673
Аз пък си мислех, че става въпрос за лома, река Бели лом. Това е съпроводено с дундуркане седналото на краката на пеещия дете, все едно е на кон в тръс.
Точно така!

# 636
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
В Пловдив дуда също е женски полов орган, а черницата си е черница, но може да е черна черница и бяла черница, като бяла черница си е баш за темата, но аз така ги знам.  :
Никога не съм чувала в Пловдив някой да нарича дуда орган от тялото.
Elias, от Пловдив съм  и знам думата от там, като съм я чувала да се употребява само за малки деца, когато им сменят пелините, че са много мокри например и обвиненията се сипят върху дудата разбира се. Знам ли, по-късно може би са измислили нови и по-модерни от дуда имена на този орган от тялото.
Само някой да не се хване, че е още на мода Wink.

# 637
  • Мнения: 4 390
На плодовете на черницата казвам "бубонки". Думата "дуда" звучи отвратително.

В семейството, от страна на мъжа ми, наричаме зълва ми на майтап "оса". И все, "осата това, осата онова". Идва веднъж баба им на гости у дома, оглежда се за "осата" и пита: "А, овцата няма ли да дойде?" Mr. Green

# 638
  • Мнения: 4 120
Ох, аз пък като бях малка чух родителите си да коментират един комшия, че бил страшен артист и заради това били по-добре материално. После спорех с децата му, с които си бяхме приятелчета...те ми обясняват, че е заместник шеф едикъде си, аз не та не, нашите казали, че е артист.

# 639
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
Като е станало дума за дуди,защо на х.я викат паца?

# 640
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
3xi, това никога не съм го чула. Излиза, че нищо не знам, днес научих много нови думи. Grinning

# 641
  • Мнения: 6 323
Това ме подсети за израза "конски паци" (вместо "кон с капаци")
Даже фигурираше в заглавието на една от правописните теми, ако не се лъжа  Laughing

# 642
  • Мнения: 3 405

И имам едно неразгадано все още четиристишие от детството. Ако можете, помагайте. Звучи ето така:
Дий, дий, конче,
близо ли е Лонче? /ето това последното така го чувах и ми е съмнително/
Не е близо, ни далеч,
ей там зад горичката...


Има ли още един ред между Лонче и Не е близо?
Може да е "Близо ли е Лом, че ..."

Ахахаха, "конски паци" беше култово по едно време във форума. Една потребителка го беше написала Simple Smile

# 643
  • Мнения: 11 916
За чушките и пипера по едно време имаше голяма дискусия, а дали не беше и цяла тема, но голямо писане падна. Аз като една видна варненка твърдо казвам "пипер" на това на което другите казват "чушка", така съм свикнала просто, за мен пипера е пипер, а чушките са люти чушлета..

И аз в подкрепа на отбора с пипер, пиперки!Чушки са малките и лютиви зеленчуци.
В подкрепа на "варненската теза", току-що разтворих първата ми попаднала готварска книга/ а те при мен никак не са много Simple Smile/"Безмесни ястия",издадена юни, 1990г./т.е. все още във време когато може да се разчита на правописа и правилната употреба на думите в печатни издания/-Държавно издателство "Техника",София.В книгата се пише за "пиперки, пълнени с яйца, пиперки, пълнени с ориз" и т.н.

Има още един интересен спор между Североизточна България и западна, по-точно с пловдивчани много сме спорили като студенти.Става въпрос за цветето "синчец"В Пловдив и околността казват синчец на това, на което ние му казваме "метличина".А във Варна  синчец казваме на едно дребно синичко цветенце, което цъфти с първите пролетни цветя.

# 644
  • Мнения: 105
Светкавица Вероятно говориш за Великденчето/Гергьовденче, Превара)
Veronica officinalis L. /
Метличината си е метличина,обаче и гугъл показва за нея,че е синчец. Crazy  А Великденчето и аз го знам за синчец/Добрич/.

Общи условия

Активация на акаунт