АВГУСТ - време за море, но ... със сладко бебче в ръце!

  • 34 401
  • 731
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 17
Алексче ви е дала члена от закона, а аз съм си запазила това, като инфо:

Цитат
На основание чл. 163, ал. 7 от КТ, когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.

Съгласно новата редакция на ал. 6 на чл. 50, осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 7 от КТ, ако отговаря на условията по чл. 48а. За получаване на паричното обезщетение бащата подава молба-декларация /проект на образец, приложение № 13 към НИИПОПДОО/, към която прилага заверени от осигурителя копия от: заповедта за разрешаване на отпуска, удостоверението за раждане на детето и документа от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето.

Декларацията за припознаване на бебето (която ще ми трябва за болницата, тъй като нямаме брак с милото) и декларацията, че живеем заедно на семейни начала, са написани и заверени от нотариус. Две от първата и една от втората ми струваха 31лв. Не знам за отпуска на таткото дали се иска нотариално заверена декларация в нашия случай, но решихме за всеки случай да я направим така, че да не ни моткат после от НОИ, ако решат да се заяждат. Допълвам, че това го правим само защото не сме женени. При бракуваните просто се прилага копие от брачното свидетелство към документите Peace

Ивче, точно от НОИ се плаща на принципа на болничните - 90% от средното дневно възнаграждение за работните дни, които влизат в тези 15 календарни дни след изписването на бебо Peace
О, това е страхотно! Значи трябва да се задействаме с тези декларации.... Мерси за инфото Hug Hug Hug

# 61
  • Мнения: 84
Здравейте!

уау! ние сме имали много бебета вече! чак сега прочетох за blizoo  и teddy bear! ЧЕСТИТО! Да са живи и здрави всички! Браво на TEDDY BEAR и за изчерпателния разказ! Всички да имат такова лека раждане, че даже и по-леко!
Едно четиво за забавление, ако ползвате английски:
http://www.babycenter.com/0_birth-surprises-15-things-moms-didnt … 0328958.bc?page=1

аз все още не съм избрала доктор и болница, а часовникът тиктака, това е което най- много ме тревожи. Видях се с един доктор от МД, принципно е съгласен, включително и за опита за нормално раждане, но той е в отпуска до 8-ми авг, а моят термин е на 12, така че може и да не ми свърши работа.
Иначе имам записани часове за утре и за 20-ти, пак за консултация за раждане при двама доктори, обаче 20-ти ми се струва много далече...
Пожелавам на всички леко понасяне на жегите и доскоро!

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 644
това не знам дали е само в ашата италианска фамилия, но като наближи хубав повод имам чувството, че родата се превръща в шайка буйстващи лунатици...

Ми не, не е само вашата, италианска е и нашата фамилия  hahaha
Майка ми откак е разбрала, че съм бременна повтаря, че трябвало да си изцикля паркета в спалнята преди да се роди малката /като че ли няма да влезе детето в нас на балатум или на мокет/. Понеже реших да си спестя 300 лв за паркета - махнахме мокета /който според нея събира болести и бактерии, в което може би е права/ и изтърках старателно балатума под него, като съм надигала и балатума да чистя стария неизциклен паркет. О, не, това е голяма грешка, въобще нищо не съм свършила според нея, бацилите седели сега под балатума. Питам се хората, които не са на паркет как живеят горките  ooooh!  Баща ми се спука да обяснява колко см ебезотговорни с мъжът ми и прочее...
Ами дойде един момент, в който на майка ми директно й затварям без да й обяснявам защо го правя, когато започне да ме нервира, а с баща ми изобщо не комуникирам. Той пък въобще не ме е питал как се чувствам откакто съм бременна. Който иска да ми помогне с нещо - да заповяда, ако не може или не иска - да не ми пречи.

Теди, разказчето ти беше върхът, така съм се вдъхновила, че днес ме хванаха някакви болки. Добре че беше ден за ЖК, че не съм търчала в болницата. Имаме си силна мома, няма да излиза още, тревогата е фалшива, много й е рано още.
Пуснаха ми ПКК и урина. Хемоглобина ми излезе 116, но пък аз не очаквах че ще ми пусне изследвания и пих феро фолгамма и вероятно затова са ми добри резултатите. И ДА СЕ ПОХВАЛЯ: ЗА ЦЯЛАТА БРЕМЕННОСТ И УПОРИТИ ОПИТИ ДА МИ ПУСНАТ МБ НАЙ - НАКРАЯ И ТОВА СЕ СЛУЧИ. Сега си чакам резултатите в сряда след 17 часа.  Имам си 1-2 левкоцита в урината, които излизат за първи път, аз досега всеки месец си пускам самичка кръв и урина и досега не е имало левкоцити. В сряда ще се видим с доФтора да каже какво ще правим с гостите, как ще ги гощаваме  hahaha

Лунна пътека, когато бяхме на отворените врати на МБАЛ Бургас акушерката каза, когато започнат болките и не сме сигурни дали не са истинските да пием Но-шпа и ако минат от него - значи са подготвителни. Казаха също така, когато изтекът водите да не бързаме да хукваме към болницата, а да си сложим на леглото еднократен чаршаф и да полежим 15 минути преди да тръгнем.

# 63
  • Мнения: 1 266
За слушане на тоновете всяка седмица ли ви пращат да ходите в болницата или през седмица?

# 64
  • Мнения: 4 784
Това за Ношпа - то и моя док ми го каза още първата бременност - като започнат сериозни болки, пиеш ношпа и ако не минава - чантичката!
Анито, майка ти ми звучи като една мама от форума, която не помня като ник, но искрено съм се забавлявала на постовете й - как като родила, който искал да идва вкъщи да види бебето, който и да е той, трябва да облече приготвена от нея санитарна престилка, чехли, абе пълна дезинфекция и тогава може да влезне в стаята за среща с бебето, ама при цялата подготовка незнам дали имаше право и да го пипат Wink. Една моя съседка пък дезинфикцираше ръцете си, както и на мъжа й със спирт преди да пипа бебето ooooh!!!
Брадата, на мен също ми предстои опаковане, местене, нареждане в новата квартира ... направо незнам в тия жеги...
А за въпроса с имената - свекърва ми от един месец е на легло, тя е на 83 години и здравословното й състояние е вече доста влошено, обаче не губи дух жената, днес заявила на мъжа ми - "Аз да изкарам още 20 дена, да го чуя как ще изреве това бебе и най-вече как ще го кръстите Rolling Eyes, пък тогава може да си отивам от тоя свят! Grinning" Голям мерак и е на милата, четвърто внуче, а още няма кръстено на нея, ама нейсе, пак няма да има късмет женицата...

# 65
  • София
  • Мнения: 33
 Grinning   Всички ще се окажем италианци накрая ми се струва Simple Smile  Hug  ,но да не им обръщаме  внимание
викам аз ... може ли да са толкова несъобразителни .... newsm78 #Crazy Simple Smile

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 644
Хахахаххах, Вени9, много ме развесели, ама наистина как да отидеш на такава приятелка на гости. То бая багаж трябва да си носиш - дезинфектанти, престилки, сигурно и през пароструйка минават гостите  hahaha Пък свекърва ти, горката женица, да не доживее именце  Joy Чудя се какво толкова има да кръстят някой на теб. Племенника ми като се роди го кръстиха Александър. Племенницата ми е кръстена на майка ми, та се очакваше и племенника да е на някой. Да, ама не! И като почнаха да идват на гости сульо и пульо и да питат на кой е кръстен тя се дразнеше много и все се бъзикаше, че на мен са го кръстили /щото ми е взел буквичката, ама това е съвсем случайно/. Та почнаха приятелките й да подхвърлят, че ние с майка ми сме били взели страха на жената, да си кръсти и двете деца на нас  hahaha Ама майката му  е да умееш да се забавляваш на хорската тъпота  Joy

Grinning   Всички ще се окажем италианци накрая ми се струва Simple Smile  Hug  ,но да не им обръщаме  внимание
викам аз ... може ли да са толкова несъобразителни .... newsm78 #Crazy Simple Smile

Може, може. Само да покажеш, че оценяш мнението им и ти се качват на края на косъма на главата  Joy

# 67
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Благодаря момичета  Hug

Най-после минах на кардиолог и нямам маркери за кардиомиопатия Simple Smile най-после добри новини Wink Заслужаваше си тичането. Днеска в жегите  sweating като излязох в 8:00 та сега се прибирам направо се скапах, ама няма начин трябва парички да се изкарват, поне днес клиентите си платиха единият дизайн та изкарах 200 лв. та с тях да си платя утре гардероба, че иначе не знам касво щях да правя. А като си представя, че и утре ме чака цял ден тичане и направо ми се реве ама няма начин много задачки Simple Smile С мъжа ми се смеехме, че сигурно ще родя някъде по улиците Simple Smile

А между другото и аз ако съм секцио ще съм доста по-рано, но все още не знам. В четвъртък ще ходя при доки при който ще раждам и той ще каже как ще са нещата Wink

Лека вечер на всички аз ще лягам да почивам, че съм като парцал и така ме боли главаа  Weary

# 68
  • Мнения: 21
Лелееее момичета, много писане сте ударили Simple Smile

Много свежа темичка Грийни Hug
Аз да се отчета за уикенда - мина кръщането на малчугана. Беше много хубаво, в манастира много ми хареса, той милия беше много послушен докато не го натопиха във водата Wink Изкарахме чудесно и по някое хорце тропнахме, нооооо ужасно много се изморих. Вечерта бях гроги, както съм легнала вечерта така се намерих на сутринта - не съм помръднала Joy
В неделя на гости на приятели на вила с басейн. Чудесен уикенд беше, макар и толкова горещ  Nature Sunny
Днес беба се беше превъзбудила яко - корема ми беше като подскачаща топка hahaha
Романол, прекрасна детска сте спретнали, много е свежа.

Аз да питам момичета - всички ли ходите на слушане на тонове в болница newsm78, защото аз не. Доки ме преглежда само в кабинета, но просто сега ме вика по-честичко - на 10-на дни. Та се чудех да не объркаме нещо.

Сааамо като гледам лентичките ни момичета, колко малко остава Hug

# 69
  • Мнения: 1 266
не се дърпайте кръстете ги на свекървите, спазете си традицията да не ви натякват после.
Дори те да не настояват пред вас, тайно се надяват, а и мнението на околните много може да ги засегне.
Негласно правило е първото на родителите на бащата, второто на майката, за да няма сърдити.

# 70
  • Мнения: 433
Мен не ме викат за тонове, те милите са и отпуска даже. Хубаво, че ходя на друг лекар, че не знам иначе.

# 71
  • Мнения: 1 415
не се дърпайте кръстете ги на свекървите, спазете си традицията да не ви натякват после.
Дори те да не настояват пред вас, тайно се надяват, а и мнението на околните много може да ги засегне.
Негласно правило е първото на родителите на бащата, второто на майката, за да няма сърдити.
  Naughty
Няма как да стане това, традициите не са това, което бяха  Laughing
Ники е кръстен на свекър ми, но това беше решено още преди да забременея, а сега бебето няма да го кръщаваме на никой. Мислехме да е на майка ми, но се отказахме, а пък мнението на околните ни най-малко не ме интересува.
Всеки сам си решава.  Peace

# 72
  • Мнения: 16
На мен ми гледат тоновете, не ми ги слушат или записват, но доктора който ще ме изражда ги иска и ще ходя на платено.

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 644
wella, в нашата Окръжна болница сме имали право на един  преглед със запис на тонове до края на бременността. Предполагам повечето момичета ходят и повече, но срещу заплащане. А казват, че е хубаво всяка седмица да се ходи, след като влезем в 9 месец, но пък това опира и до възможности финансово.
А за кръщаването - съм съгласна с Мария: моята щерка ще се казва Михаела, свекито пък е Магдалена, но в никакъв случай не искам да се тръби, че кръщавам детето си на нея, защото това не е така, а и тя го знае и даже ме убеждаваше че няма нищо против, дано да е така. Най-мразя едно-времешните суетни около децата: това си е нашо, а онова си е вашо /щото било кръстено на другата рода/. Детето си е наше на мен и на мъжът ми, те са му баби и дядовци и нищо повече!

# 74
  • Мнения: 0
Добър вечер, изкарамме още един горещ ден ама лято е все пак.
За хълцането и нашето по 2-3 пъти, мен ми става мъчно защото аз мразя да хълцам та пия вода по-малко, дали му действа Thinking
Тоновете вече два пъти са слушани на около 10-14 дни. Мисля, че на 20-ти пак ще ги запишем както ще се видя с кардиолог, анестезиолог. И изследвания ще пусна- ПКК, МБ и урина
За името... не съм съгласна, че трябва да се спазват саммо за да им се угоди. Според мен трябва да почустващ, че искаш да бъде на определен човек а не само защото ТРЯБВА!!! При нас и баща ми и свекъра са с една буква, свекъра си има внуче кръстено на него, но татко няма- само едно дете съм и въпреки всичко не чувствам, че трябва да е цялото име на татко. Чувала съм, че когато е кръстено на определен човек,  наслкедява някаква черта...
Е лека от нас

Общи условия

Активация на акаунт