Майчинството счетоводно - 42

  • 32 452
  • 738
  •   1
Отговори
# 345
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, ето и моят въпрос. От два месеца работя в Англия и се осигурявам, като след две седмици се прибирам в България, тъй като разбрах, че съм бременна. В България също бях с непрекъснати осигуровки, като обаче през декември 2008-ма година получавах от бюрото по труда 6 месеца обезщетение за безработица. Трудовият ми стаж е около пет години. Бихте ли ми разяснили предвид горните обстоятелства и факта, какво право на обезщетение от НОИ имам и съответно за майчинство. Бях чела, че ако съм ползвала през последните три години такова обезщетение, както е в моя случай, ще имам право само на 4 месеца на минималната сума - така ли е?
 Предварително благодаря за отговорите!

ако останеш безработна и доходът на човек ви е под или равен на  350 лв бруто-имаш право на 100 лв на месец социално майчинство за една година.помощ за бременност 150 лв еднократно

ако започнеш работа-2 г по 240 лв .като първата година може и да е повече-зависи от осигуротиелния ти доход 18 м назад от 45 дневиия ти болничен преди термина

за всички майки има помощ за рждане еднократно

# 346
  • Мнения: 4 199
Това така наречено социално майчинство равнозначно ли е на обезщетение при безработица, тъй като се върна в България трудно бих могла да си намеря работа в моето състояние?

# 347
  • Мнения: 2 200
Здравейте, аз имам един по странен въпрос. Каква е процедурата и какво трябва да направя в случай, че не искам да ползвам целия си болничен от 45 дена преди термина? Осигурявам се на доста добра сума и ако живот и здраве се чувствам добре искам да си работя максимално дълго. А и в последствие кога най-рано мога да се върна на работа и каква е процедурата?
Работите си до когато решите. Може и до раждането.  Ако работите до раждането имате право на болничен 42 дни, издаден от болницата и болничен 48 дни, издаден от ЛЛ на детето. След това може да се върнете на работа.

Както и да е, междувременно се сетих и за другата страна на този казус, а именно - повишаването на минималната работна заплата на 270 лв., което (доколкото разбрах) влиза в сила от този септември. Въпросът ми е: каква ще е обвързаността му с обезщетението за майчинство, което ще получавам през първата година? Особено при положение, че доходът ми за почти целия период ще е под границата на новата, вече официално приета МРЗ? Или плащанията за майките ще си останат по 240 лв. на месец???
Ако увеличат МРЗ ще се увеличи и гарантирания мин. размер на обезщетението до 410-я ден.

# 348
  • Мнения: 9
Здравейте мили мами.Доста време четох и накрая май тотално се обърках.Ще бъда много благодарна, ако някоя от вас може да ми помогне. Аз съм студентка редовно обучение, но същевременно съм и собственик на ЕООД. Доколкото разбрах като студент нямам право на майчинство, а само на 2880 лева.Така ли е и на какви други пари бих могла да се надявам?Благодаря ви предварително.

# 349
  • Мнения: 3
Здравейте мили мами! Имам следния проблем. Прехвърлих правото на отпуск за отглеждане на дете до 2 години на свекърва ми от 15 май т.г., т.к. аз започнах работа. Тя е назначена на 4 часов работен ден от април месец. Фирмата е внесла осигуровките й само за април месец. За май и юни няма - инфото е от НОИ и НАП. Документите й за получаване на майчинството бяха внесени след няколко разговора с фирмата едва на 19 юли. Явно ще си имаме ядове с тази фирма и съответно получавенето на майчинството. Какво ще ме посъветвате? Дали да чакаме със закъснение да получаваме майчинството? Или да прекратя прехвърлянето и да получавам 50%. Какви действия мога да предприема в случая?
Хубав ден на всички!!!

# 350
  • Мнения: 59
опитвам се да се ориентирам в това, какво майчинство ще получавам, но се разколебах в представата ми за нетно възнаграждение.

Ако разбирам правилно нетното възнаграждение е чистата сума, която получавам.

Например ако сметнем, че майчинството се изчислява за 1 месец (знам че е за 18м назад, но казвам примерно) и този месец за 22 дни вземам бруто 900лв, което е 40.9лв/ден 90%=36.81лв

                                                           а чиста сума съм взела 700лв, което 700/22=31.81лв

това означава ли, че майчинството ще се изчислява на по-ниската стойност - 31.81лв

# 351
  • Мнения: 2 200
опитвам се да се ориентирам в това, какво майчинство ще получавам, но се разколебах в представата ми за нетно възнаграждение.

Ако разбирам правилно нетното възнаграждение е чистата сума, която получавам.

Например ако сметнем, че майчинството се изчислява за 1 месец (знам че е за 18м назад, но казвам примерно) и този месец за 22 дни вземам бруто 900лв, което е 40.9лв/ден 90%=36.81лв

                                                           а чиста сума съм взела 700лв, което 700/22=31.81лв

това означава ли, че майчинството ще се изчислява на по-ниската стойност - 31.81лв

Да, ще се изплаща по-нискта стойност.

# 352
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
Добър ден!След като Вива ми помогна да разбера, че болничните няма да ми стигнат, искам да те попитам дали случайно знаеш какъв е варианта ако не ми достигнат болничните с 20 дни, освен ТЕЛК, има ли друга алтернатива?И ако примерно си взема тези 20 дни като неплатен това как ще повлияе на обезщетението след това?В август месец направих година откакто работа на настоящото място и ме осигуряват на 400 лева /ако това има значение/.Имам и отпуск около 18 дни, но като взема и него ми остават още около 20 дни, в които ще съм в напреднала бременност.Ако се чувствам добре, ще си ги отработя, но ако не съм, има ли вариант да не се отработват, примерно да се полежи в болница?
Желая лек ден!  Simple Smile

# 353
  • Мнения: 498
Имам следния въпрос. На моя служителка са й върнали болничния от НОИ,защото е сбъркан. ОК това е поправимо. Но от НОИ казват,че по пощата е изпратен на мен оригинала на болничния на момичето на 28 юли. Съответно днес е 4 август няма и следа от него,а на нея която живее непосредствено до седалището на фирмата ми са й пратили писмо да я уведомят за грешката и че от 28 юли имаме 7 дневен срок да я поправим. Въпроса ми е НОИ с коя куриерска фирма работят,знаете ли? Защото не е с български пощи. Трябва да намеря въпросното писмо възможно най-бързо и не знам как да постъпя. Говорим за болничен за юни,който го връщат чак сега. На 17 август и е термина. Сега е подаден следващия болничен за 45 дни преди раждане. Благодаря предварително!

# 354
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Имам следния въпрос. На моя служителка са й върнали болничния от НОИ,защото е сбъркан. ОК това е поправимо. Но от НОИ казват,че по пощата е изпратен на мен оригинала на болничния на момичето на 28 юли. Съответно днес е 4 август няма и следа от него,а на нея която живее непосредствено до седалището на фирмата ми са й пратили писмо да я уведомят за грешката и че от 28 юли имаме 7 дневен срок да я поправим. Въпроса ми е НОИ с коя куриерска фирма работят,знаете ли? Защото не е с български пощи. Трябва да намеря въпросното писмо възможно най-бързо и не знам как да постъпя. Говорим за болничен за юни,който го връщат чак сега. На 17 август и е термина. Сега е подаден следващия болничен за 45 дни преди раждане. Благодаря предварително!
На твое място бих отишла до НОИ. Най-добре е на място да си зададеш въпросите и да оправите нещата.

# 355
  • Мнения: 59
сега имам друг въпрос, имам 4 месеца за периода от 18м, когато съм била безработна, за база се взема 240лв-МЗ, а за нетно възнаграждение???

# 356
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
сега имам друг въпрос, имам 4 месеца за периода от 18м, когато съм била безработна, за база се взема 240лв-МЗ, а за нетно възнаграждение???
Пак същото.

# 357
  • Мнения: 9 050
Добър ден!След като Вива ми помогна да разбера, че болничните няма да ми стигнат, искам да те попитам дали случайно знаеш какъв е варианта ако не ми достигнат болничните с 20 дни, освен ТЕЛК, има ли друга алтернатива?И ако примерно си взема тези 20 дни като неплатен това как ще повлияе на обезщетението след това?В август месец направих година откакто работа на настоящото място и ме осигуряват на 400 лева /ако това има значение/.Имам и отпуск около 18 дни, но като взема и него ми остават още около 20 дни, в които ще съм в напреднала бременност.Ако се чувствам добре, ще си ги отработя, но ако не съм, има ли вариант да не се отработват, примерно да се полежи в болница?
Желая лек ден!  Simple Smile

Щом надхвърляте 180 дни, няма начин пак да сте в болничен. Дори и да "полежите в болница", както пишете, няма да ви издадат болничен лист за тои период, защото нямат право. Над 180 дни - трябва да се явите на ТЕЛК.
Ако си пуснете неплатен отпуск - това ще се отрази, като за дните на неплатения отпуск базата Ви ще е МРЗ.

Здравейте мили мами.Доста време четох и накрая май тотално се обърках.Ще бъда много благодарна, ако някоя от вас може да ми помогне. Аз съм студентка редовно обучение, но същевременно съм и собственик на ЕООД. Доколкото разбрах като студент нямам право на майчинство, а само на 2880 лева.Така ли е и на какви други пари бих могла да се надявам?Благодаря ви предварително.

Това ЕООД функционира ли, осигуряват ли се през него? Дайте ни някаква информация, за да можем да Ви отговорим.

Здравейте мили мами! Имам следния проблем. Прехвърлих правото на отпуск за отглеждане на дете до 2 години на свекърва ми от 15 май т.г., т.к. аз започнах работа. Тя е назначена на 4 часов работен ден от април месец. Фирмата е внесла осигуровките й само за април месец. За май и юни няма - инфото е от НОИ и НАП. Документите й за получаване на майчинството бяха внесени след няколко разговора с фирмата едва на 19 юли. Явно ще си имаме ядове с тази фирма и съответно получавенето на майчинството. Какво ще ме посъветвате? Дали да чакаме със закъснение да получаваме майчинството? Или да прекратя прехвърлянето и да получавам 50%. Какви действия мога да предприема в случая?
Хубав ден на всички!!!

Извинявайте, но ние не моем да вземем вместо вас решението дали да чакате със закъснение майчинството или да прекратите прехвърлянето. Вие си преценете. Но в общи линии - това са Ви вариантите.

Това така наречено социално майчинство равнозначно ли е на обезщетение при безработица, тъй като се върна в България трудно бих могла да си намеря работа в моето състояние?


Не. Това са две различни неща. Но Вие право на обезщетение за безработица вероятно изобщо нямате. За да имате право на обезщетение за безработица трябва да сте осигурявана за този риск поне 9 от последните 15 месеца. А Вие пишете, че не сте била в страната....

Проблема е че "работодателя" съм си аз .... и ще се наложи сама да го правя, но не знам как?
Казвате в НОИ, вероятно има гише ими на информация да питам .... и НОИ като НАП има офиси по раяни или на едно място се носят документите?

съжалявам още веднъж за глупавите въпроси  Blush

Как така работодателят сте си Вие. Нали уж за трудов договор говорите. Вие сама със себе си трудов договор не можете да сключите. Ако искате да Ви дадем информация, първи Вие трябва коректно да изясните ситуацията си. Иначе няма как да стане.

Какъв договор ще сключите, къде, как ще се осигурявате....Това са неща от съществено значение.

Последна редакция: чт, 04 авг 2011, 14:19 от Boten Mary

# 358
  • Русе
  • Мнения: 530
norieta,
 За не внесени осигуровки подаваш жалба в НАП, защото работодателят ти е изпуснал всякакви срокове за внасянето им. Когато си внесат осигуровките, трябва да ти представят и болничните. В НОИ жалбата може да е за това, че имаш издаден болничен, а не е представен в сроковете в НОИ. Между другото, болничният ти може все още да не е представен, защото ако е издаден юли,  краен срок за внасяне на осигуровки- последен ден на август и съответно представяне на болничните- 1,2 септември. За юли сроковете още не са изтекли.



vihrusha,

Освен работодателят ти да ти разреши отпуск и да подава  коректно декларация обр.1 няма друго какво да прави. Да, дните трябва да се разделят, а за следващия месец вече се подават само в 16.3.

# 359
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
Добър ден!След като Вива ми помогна да разбера, че болничните няма да ми стигнат, искам да те попитам дали случайно знаеш какъв е варианта ако не ми достигнат болничните с 20 дни, освен ТЕЛК, има ли друга алтернатива?И ако примерно си взема тези 20 дни като неплатен това как ще повлияе на обезщетението след това?В август месец направих година откакто работа на настоящото място и ме осигуряват на 400 лева /ако това има значение/.Имам и отпуск около 18 дни, но като взема и него ми остават още около 20 дни, в които ще съм в напреднала бременност.Ако се чувствам добре, ще си ги отработя, но ако не съм, има ли вариант да не се отработват, примерно да се полежи в болница?
Желая лек ден!  Simple Smile

Щом надхвърляте 180 дни, няма начин пак да сте в болничен. Дори и да "полежите в болница", както пишете, няма да ви издадат болничен лист за тои период, защото нямат право. Над 180 дни - трябва да се явите на ТЕЛК.
Ако си пуснете неплатен отпуск - това ще се отрази, като за дните на неплатения отпуск базата Ви ще е МРЗ.


Благодаря, че ми отделихте време и отговорихте!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт