Майчинството счетоводно - 42

  • 32 500
  • 738
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 4 199
Не съм била в България два месеца, през които съм пребивавала в страна от ЕС, в която също съм била осигурявана, чувала съм, че доста хора, които идват да работят в чужбина след изтичане на договорите им за 6 мес, взимат после 6 месечно обезщетение от Бг.

# 361
  • Мнения: 208
Julia_21, без да гарантирам за истинност. Но един познат подаваше някакви документи в НОИ, за да му признаят осигуровките, докато се води на договор към Кипър. Но мисля, че трябваше да си внася и някакви осигуровки тук. Най-добре ще ти отговорят от НОИ. Като съм звъняла са били доста учтиви и обясняват добре

# 362
  • Мнения: 9 050
Не съм била в България два месеца, през които съм пребивавала в страна от ЕС, в която също съм била осигурявана, чувала съм, че доста хора, които идват да работят в чужбина след изтичане на договорите им за 6 мес, взимат после 6 месечно обезщетение от Бг.

Извинявам се. Аз останах с впечатление, че повече време сте била в чужбина. Но това няма такова значение. Важно е осигурявана ли сте поне 9 от последните 15 месеца във фонд Професионална квалификация и безработица.

Това, което сте чувала (явно не сте го виждала), зависи от страната, в която са им текли осигуровките и правилата там. Защото те като си дойдат тук, обезщетението им се изплаща от местното бюро по труда, но то е за сметка на страната, в която са се осигурявали. Т.е. те не взимат обезщетение от България. Те просто го получават в България през българските институции, ако имат право на такова.

Julia_21, без да гарантирам за истинност. Но един познат подаваше някакви документи в НОИ, за да му признаят осигуровките, докато се води на договор към Кипър. Но мисля, че трябваше да си внася и някакви осигуровки тук. Най-добре ще ти отговорят от НОИ. Като съм звъняла са били доста учтиви и обясняват добре

За здравно осигуряване-да. Но за ПКБ.....би било безсмислено подобно нещо. Не слагайте осигуровките и осигурителните права под общ знаменател. Зависи и какъв му е договора...например моряците работят в чужбина, но могат да са изпратени от български посредник - тогава е едно. Могат да отидат и сами, без посредник - тогава е друго. Може да работиш в чужбина по договор с българска фирма, може да е с посредник - българска фирма. Може да е самодоговорено, но да прекарваш по-малко от 183 дни там, тогава имаш право да си внасяш осигуровките в България, нищо че работиш в чужбина....

Последна редакция: чт, 04 авг 2011, 23:50 от Boten Mary

# 363
  • Мнения: 153
Здравейте, включвам се с въпросче. От юни месец съм в болнични, осигурявам се на реалната ми заплата и получавам по 30 лв. трудов стаж заедно със заплатата. Получих болничен, изплатен от НОИ точно с 30 лв. по малко от реалната ми заплата. Въпросът ми е тези 30 лв за стаж, облагат ли се с данък или се изплащат само от работодател и НОИ няма нищо общо? Ако е вторият вариант то Болничния ми излиза че е не е 80% от сумата на която ме осигуряват, а е по-малко около 70%. От къде може да се получи тази разлика? Благодаря предварително?

# 364
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Майчета, имам пак питане, не съм разговаря все още с работодателя и не знам със сигурност неговото мнение, но пък от законова гледна точка искам да съм наясно. Инфото ми го даде познат счетоводител, четох и закона и не видях нищо подобно, но може и да греша. Преди майчинството бях назначена на временен 6 месечен договор по чл.68 ал.1 т.1 във връзка с чл. 70 ал.1 (това ми пише в договора).  Срока отдавна е изтекъл, но от този договор реално аз съм работила 2,5 месеца. На място на жена в отпуск по майчинство. Той ми твърди че договора ми е прекратен отдавна (в момента на връщане на титуляра) а защо ми изплащат майчинство не ми стана много ясно от обясненията. Аз не знам кога е било това връщане, на какъв договор е било момичето, но реално то не работи в тази фирма (освободено е) Беше нещо от сорта, че държавата го плаща а работодателя нищо не прави и реално вече нямам трудов договор. В тази връзка за периода нямам натрупан отпуск, защото не работя. И реално като се върна на работа на 25.08 нямам договор и не мога да отработя един ден за да имам право на отпуск или изплащане на такъв. Този един ден задължителен ли е за изплащане на натрупан отпуск при напускане? Стана много объркано, за което се извинявам. Надявам се някой да ми даде повече яснота. Ще се срещна със счетоводителя на фирмата следващата седмица (работи само 2 дни седмично по няколко часа в офиса и малко трудно хващам следите ако не го улуча на служебния телефон за да се уговорим, та тогава ни е виждането със сигурност Tired ) Предварително благодаря на всички отзовали се  Hug

# 365
  • Мнения: 9 050
Здравейте, включвам се с въпросче. От юни месец съм в болнични, осигурявам се на реалната ми заплата и получавам по 30 лв. трудов стаж заедно със заплатата. Получих болничен, изплатен от НОИ точно с 30 лв. по малко от реалната ми заплата. Въпросът ми е тези 30 лв за стаж, облагат ли се с данък или се изплащат само от работодател и НОИ няма нищо общо? Ако е вторият вариант то Болничния ми излиза че е не е 80% от сумата на която ме осигуряват, а е по-малко около 70%. От къде може да се получи тази разлика? Благодаря предварително?

Болничния е 80% от осигурителния доход, но не повече от нетното възнаграждение. От там е разликата. Това, което наричате трудов стаж се нарича доплащане за прослъжено време и върху него се внасят всички осигуровки, които се плащат и върху основната заплата. Но обикновено нетното е по-малко от 80% брутното.

Давам пример. Ако заплатата Ви е 1000 лева, тогава 80% са 800 лева. Но нетното е 1000 - 12,9 % осигуровки = 871 лв. - 87,1 (данък) = 783,90 лв, което е по-малко от 800 лв.

Майчета, имам пак питане, не съм разговаря все още с работодателя и не знам със сигурност неговото мнение, но пък от законова гледна точка искам да съм наясно. Инфото ми го даде познат счетоводител, четох и закона и не видях нищо подобно, но може и да греша. Преди майчинството бях назначена на временен 6 месечен договор по чл.68 ал.1 т.1 във връзка с чл. 70 ал.1 (това ми пише в договора).  Срока отдавна е изтекъл, но от този договор реално аз съм работила 2,5 месеца. На място на жена в отпуск по майчинство. Той ми твърди че договора ми е прекратен отдавна (в момента на връщане на титуляра) а защо ми изплащат майчинство не ми стана много ясно от обясненията. Аз не знам кога е било това връщане, на какъв договор е било момичето, но реално то не работи в тази фирма (освободено е) Беше нещо от сорта, че държавата го плаща а работодателя нищо не прави и реално вече нямам трудов договор. В тази връзка за периода нямам натрупан отпуск, защото не работя. И реално като се върна на работа на 25.08 нямам договор и не мога да отработя един ден за да имам право на отпуск или изплащане на такъв. Този един ден задължителен ли е за изплащане на натрупан отпуск при напускане? Стана много объркано, за което се извинявам. Надявам се някой да ми даде повече яснота. Ще се срещна със счетоводителя на фирмата следващата седмица (работи само 2 дни седмично по няколко часа в офиса и малко трудно хващам следите ако не го улуча на служебния телефон за да се уговорим, та тогава ни е виждането със сигурност Tired ) Предварително благодаря на всички отзовали се  Hug

По принцип срочния договор се прекратява с изтичане на срока му, независимо дали сте в майчинство или не. Щом обаче получавате отпуск за отглеждане на дете до 2 години, това означава, че по някаква воля на работодателя Ви договорът не е прекратен. Щом не е прекратен, този период Ви се счита за трудов стаж и за него Ви се полага платен отпуск. Не е необходимо да отработвате ден, за да ползвате платен отпуск. Стига да ви го разрешат. Ако не Ви го разрешат, а искат да Ви прекратят договора, не е страшно, защото тогава трябва да Ви изплатят обезщетение за този отпуск. Т.е. парите така или иначе ще си ги получите.

Това, че държавата плаща дори при прекратен договор касае само майчинството до 410-тия ден. То не важи за отпуск за отглеждане на дете до 2 години.

Просто договорът Ви не е прекратен (не знам защо, това работодателя трябва да каже), и все още подават данни за Вас, че сте в майчинство. Затова и си получавате 240-те лева.

Последна редакция: чт, 04 авг 2011, 23:50 от Boten Mary

# 366
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
ZinaSt, много благодаря за разясненията   bouquet Имам спомени още подавах болничните, как работодателя ми обясни да си остана вкъщи до втората годинка и да не се притеснявам. Явно е по негова воля, за осигуровки не съм търсена никога (чувала съм и за такива работодатели, които си ги изискват от майката по време на майчинството).

# 367
  • Мнения: 3
Мерси за отговора! Явно ще трябва да отида до НАП.

# 368
  • Мнения: 20
Добра  вечер на всички.Извинявам се ако въпроса ми не е за тук но не знам къде да попитам,имам неизползван отпуск за 2009 г.-дали ще ми изгори( в момента съм в майчинство до 03.2012 )

# 369
  • Мнения: 19
Здравейте! Прочетох публикацията "Кога бъдещата майка има право на обезщетения?" и не ми стана ясно какво значи това:

"От 2009г. има изключение от тези изисквания и то е за студентките редовно обучение, които не получават обезщетение като осигурени на горните основания.
Те получават еднократна помощ от Социалните в размер на 2880лв."

т.е те не получават никакви майчински, други еднократни помощи или какво???????

Ако някой може да ми го разясни ще съм много благодарна  Embarassed

# 370
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Добра  вечер на всички.Извинявам се ако въпроса ми не е за тук но не знам къде да попитам,имам неизползван отпуск за 2009 г.-дали ще ми изгори( в момента съм в майчинство до 03.2012 )

няма да изгори.ще го ползваш след майчинството ти


Здравейте! Прочетох публикацията "Кога бъдещата майка има право на обезщетения?" и не ми стана ясно какво значи това:

"От 2009г. има изключение от тези изисквания и то е за студентките редовно обучение, които не получават обезщетение като осигурени на горните основания.
Те получават еднократна помощ от Социалните в размер на 2880лв."

т.е те не получават никакви майчински, други еднократни помощи или какво???????

Ако някой може да ми го разясни ще съм много благодарна  Embarassed

ти студентка редовно обучение ли си

ако да,имаш право на еднократна помощ като такава в размерн на 2880 лв
отделно са другите неща,които ти се полагат като работеща или безработна,с доход под 350 лв бруто

# 371
  • Мнения: 19
Elfita ♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥ благодаря за инфото  Heart Eyes

Да, приехаме магистратура редовно обучение Grinning ... до колкото разбрах помощта е увеличена на 3240 лв., тъй като МРЗ е увеличена на 270 лв.

 

# 372
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Здравейте, включвам се с въпросче. От юни месец съм в болнични, осигурявам се на реалната ми заплата и получавам по 30 лв. трудов стаж заедно със заплатата. Получих болничен, изплатен от НОИ точно с 30 лв. по малко от реалната ми заплата. Въпросът ми е тези 30 лв за стаж, облагат ли се с данък или се изплащат само от работодател и НОИ няма нищо общо? Ако е вторият вариант то Болничния ми излиза че е не е 80% от сумата на която ме осигуряват, а е по-малко около 70%. От къде може да се получи тази разлика? Благодаря предварително?
Къде пише, че по време на болничен ще получавате реалната си заплата?!

# 373
  • Мнения: 9
първо да благодаря че сте ми обърнали внимание на въпроса.ЕООД работи и аз се осигурявам за майчинство върху 420 лв.

# 374
  • Мнения: 153
ZinaSt, благодаря за отговора  Wink
Ала-Бала, въпросът ми беше провокиран от това, че болничния се изчислява на 80% от осигурителния доход, а ако си изчисля моя доход и заплатата, която получавам не се получават 80%. Мислих, че разликата идва от доплащането за прослужено време. Но ZinaSt, го е обяснила обстойно от къде идва разликата, за което съм благодарна и ми се изясни всичко Hug

Общи условия

Активация на акаунт