Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 14 част

  • 61 753
  • 761
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, мамчета!Искам да попитам ако си пусна отпуска,а не дам веднага детето на ясла,ще ми изплащат ли половината майчинство или въобще ще ми го спрат!?Благодаря!


щом се връщаш на работа/отпуск/болничен ще получаваш 120 лв към заплатата.попълваш прил 4 за целта
а дали ще ходи на ясла не е важно-може да ходи,може да не ходи

# 46
  • Мнения: 365
Здравейте, мамчета!Искам да попитам ако си пусна отпуска,а не дам веднага детето на ясла,ще ми изплащат ли половината майчинство или въобще ще ми го спрат!?Благодаря!


щом се връщаш на работа/отпуск/болничен ще получаваш 120 лв към заплатата.попълваш прил 4 за целта
а дали ще ходи на ясла не е важно-може да ходи,може да не ходи

Благодаря Елфита!Значи половината майчинство го взимам при всички положения до втората година на детето!

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Значи половината майчинство го взимам при всички положения до втората година на детето!
да,ако работиш

# 48
  • Мнения: 15
Запис. Браво на вас, много сте полезни  Peace

# 49
  • Мнения: 24
Добър ден!!! Имам едно питане. Със съпруга ми планираме бебе и исках да попитам дали ще ми бъде платено майчинството, ако забременея сега. На 1.04.11 почнах нова работа, преди това 9 месеца бях безработна, обаче тъй като съм редовна студентка тези 9 месеца бях осигурена от университета и нямам прекъсвания в осигуровките. Много ви моля за отговор! Благодаря Ви предварително!

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Добър ден!!! Имам едно питане. Със съпруга ми планираме бебе и исках да попитам дали ще ми бъде платено майчинството, ако забременея сега. На 1.04.11 почнах нова работа, преди това 9 месеца бях безработна, обаче тъй като съм редовна студентка тези 9 месеца бях осигурена от университета и нямам прекъсвания в осигуровките. Много ви моля за отговор! Благодаря Ви предварително!

това че нямаш прекъсване в здравното осигуряване е без значение за обезщетението,защото за него се гледат социалните осигуровки.т.е да си работила на трудов договор на 8 часа /например,може и като самоосиг лице/ 12 м през целия ти живот и в момента на издаване на 45 дневния болничен преди термин да работиш
като редовна студентка имаш право и на помощ за студенти 2880 лв

# 51
  • Мнения: 24
Благодаря за бързия отговор!

# 52
  • Мнения: 42
Здравейте, мили мами, помагачки!   bouquet
Винаги сте ми помагали, разчитам отново на вас да ме светнете малко в мъглата. Rolling Eyes
На 3 септември /следващия месец/ ми изтича 2-рата година от майчинството.
Не съм ползвала отпуск, който се полага.
Как ще е най-удачния вариант за мен, ако няма да се връщам на работа? Със сигурност знам, че не е добре сама да подавам молба за напускане.
Какво трябва да направя аз и какво работодателя ми?
Ще съм благодарна на всеки отговор!  bouquet

# 53
  • Мнения: 42
А, и още нещо - понеже фирмата, в която работя е в Пловдив, а аз сега не живея там /по лична карта съм на друг адрес - Ракитово, Пазарджишка област, където и живея сега/ в кое бюро по труда ще трябва да се регистрирам, в Пловдив ли? И после трябва ли да ходя ежемесечно да се подписвам, или..??  newsm78 Thinking

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, мили мами, помагачки!   bouquet
Винаги сте ми помагали, разчитам отново на вас да ме светнете малко в мъглата. Rolling Eyes
На 3 септември /следващия месец/ ми изтича 2-рата година от майчинството.
Не съм ползвала отпуск, който се полага.
Как ще е най-удачния вариант за мен, ако няма да се връщам на работа? Със сигурност знам, че не е добре сама да подавам молба за напускане.
Какво трябва да направя аз и какво работодателя ми?
Ще съм благодарна на всеки отговор!  bouquet

как ще е най-добре да напуснеш ли питаш????


ако не те чака друга работа,а искаш да гледаш детето-си вземи натрупания платен отпуск /по време на майчинството също се трупа/,после неплатения от 6 м /имате ли брак с бащата/.след това за теб е най-изгодно да те съкратят-защото така ще получаваш повече месеци и по-голямо обезщетение от борсата.
регистрираш се в БТ по ЛК т.е предполагам в Пазарджик,а не по регистрация на фирмата

# 55
  • Мнения: 235
Искам да попитам малката ще тръгне на ясла декември и ме интересува трябва ли да се върна на работа за да получавам половината майчинство.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Искам да попитам малката ще тръгне на ясла декември и ме интересува трябва ли да се върна на работа за да получавам половината майчинство.

трябва да се върнеш на работа/отпуск/болничен,за да ходи тя на ясли,а това,че ще полуаваш 120 те лв е следствие от връщането ти на работа

# 57
  • Мнения: 1
Здравейте, при мен казусът е следният:
На трудов договор съм от 15.11.2010 година за срок от 9 месеца. От 15.08.2011г (когато ми изтече 9-мес. срок) ме преназначиха на постоянен. Бременна съм в четвърти месец. Към края на декември месец би следвало да изляза по майчинство (45 дни преди термина 12.02.2012г), но нямам никакъв трудов стаж преди тази работа. Т.е. ще имам само 13 месеца и няколко дни трудов непрекъснат трудов стаж преди 45 дневния срок преди термина, който не е достатъчен според новите разпоредби от КСО - 18 месеца трудов стаж. Може ли някой да ми разясни, дали имам право на майчинство (платено). Или друг вариант: да изляза в болничен ( не по майчинство ) и всеки месец (в рамките на 5месеца, до натрупване на необходимия стаж от 18 месеца) да съм си в болничен, защото там стажът е 12 месеца за болничен, и когато стажът се натрупа да си изляза по майчинство, нищо че детето ще е вече родено.
Много ще съм благодарна, ако някой ми помогне с тази главоблъсканица Sad

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, при мен казусът е следният:
На трудов договор съм от 15.11.2010 година за срок от 9 месеца. От 15.08.2011г (когато ми изтече 9-мес. срок) ме преназначиха на постоянен. Бременна съм в четвърти месец. Към края на декември месец би следвало да изляза по майчинство (45 дни преди термина 12.02.2012г), но нямам никакъв трудов стаж преди тази работа. Т.е. ще имам само 13 месеца и няколко дни трудов непрекъснат трудов стаж преди 45 дневния срок преди термина, който не е достатъчен според новите разпоредби от КСО - 18 месеца трудов стаж-грешиш,съвсем достатъчен е .изисква се 12 м осигурителен стаж.т.е проблем нямаш ще взимаш 2 г пари още от 45 дневния болничен. Може ли някой да ми разясни, дали имам право на майчинство (платено). Или друг вариант: да изляза в болничен ( не по майчинство ) и всеки месец (в рамките на 5месеца, до натрупване на необходимия стаж от 18 месеца) да съм си в болничен, защото там стажът е 12 месеца за болничен, и когато стажът се натрупа да си изляза по майчинство, нищо че детето ще е вече родено.
Много ще съм благодарна, ако някой ми помогне с тази главоблъсканица Sad

# 59
  • Мнения: 378
Здравейте.
Имам следния проблем - до 16.08.2011г бях в болнични по майчинство. От 16 автуст започва да тече срока от 135 до 410 дни след раждане.
Фирмата, към която се осигурявам, замразява дейността си и вече е освободила всичките си служители без мен. Управителят замина в чужбина, и се налага да коментирам със счетоводителките на фирмата.  Та те ми казаха да си пусна молба за освобождаване. Междувременно трябва да подам декларация по чл.50 за изплащане на обезщетение за периода от 135-я до 410-ия ден. Обаче - отивам днес да си взема документите - и се започва - трябва едномесечно предизвестие, после прекратяването на ТД води до едномесечно обезщетение и т.н. А там съм назначена фиктивно на работа и осигуровките си ги плащах аз. Кажете ми удачен вариант за прекратяване на ТД, така че да си получавам максималното си обезщетение за периода от 135-я до 410-ия ден. Или да си получавам пълното обезщетение от 135-410 ден. Дано съм го обяснила разбрано -просто искам като ми прекратят ТД примерно от 31.08.2011г, и от 01.09.2011г. не се водя на работа в тази фирма, да си получавам обезщетението за майчинство от 16.08 до 410 ден. Благодаря предварително.

Последна редакция: чт, 18 авг 2011, 13:51 от a_val

Общи условия

Активация на акаунт