Въпрос за държавна работа

  • 5 204
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Момичета, спешно имам нужда от вашата компетентна помощ. Имам възможност да почна работа в една държавна институция, ще отговарям там за някакви неща, но опциите са две - едната е да съм държавен служител, а другата е за експерт или не знам как точно се води, но няма да съм държавен служител. Хубавото на второто е, че ще се води по някакви там европрограми и се взима двойна заплата, но от друга страна си мисля, че е по-добре да си държавен служител, защото почти няма как после да те мръднат от мястото. А все пак идват избори и не се знае кой ще коли и беси в това ведомство след тях. А този, който ме урежда, не е много запознат с подробности и не искам да го ангажирам допълнително. Въпроса е, че трябва да се действа много бързо, защто утре може да е късно, както се казва. Интереса е голям и всеки гледа да уреди негов човек на подобни позиции, знаете как е... Какво ще ме посъветвате?

# 1
  • София
  • Мнения: 7 992
Аз бих избрала експертната длъжност. Работата в звената, боравещи с европейски пари, е достатъчно атрактивна после и в частния сектор. Ако си добър специалист, ще се реализираш в друга агенция/министерство или нещо аналогично.

# 2
  • Мнения: 24 467
===си мисля, че е по-добре да си държавен служител, защото почти няма как после да те мръднат от мястото. ===

Виж, това не е хич сигурно.  Grinning
Виж си двете работи, избери си по- интересната, а ако е и по- платена- хващай се, освен ако не е срочен договор /до завършване на даден проект, например/.
Не си писала нищо по същество- какви са двете длъжности, т.е. с какво ще се занимаваш на едното и на другото място.

# 3
  • Мнения: 2
Става въпрос за едно и също нещо, доколкото разбрах, но има вариант да бъда назначена по два различни начина. Милинка е права, но реално аз не знам дали съм доббър специалист, защото никога не съм работила в тази сфера. Просто чисто формално отговарям на изискванията и могат да ме назначат. Освен това позицията е отговорна, така че хората под мен са с опит и реално няма да се спира процеса, а аз ще се уча в движение.

# 4
  • Мнения: 2 927
     Ако няма съществена разлика в длъжностите, аз бих избрала да съм служител по трудов договор. Ако говориш за общинска администрация, като споменаваш изборите, добре е да знаеш, че всеки нов Общински съвет гласува нова структура. При приемането и от двата вида длъжности могат да те освободят еднакво лесно, ако такъв щат вече не се предвижда.
    Все пак освобождаването на държавен служител в нормални условия е доста по-трудно от освобождаването на служител по трудов договор.

# 5
  • Мнения: 24 467
Какви са параметрите на евентуалния трудов договор, този, по проекта. Има ли срочен характер?
Вярно е, не можеш да знаеш дали си за работата или не си, докато не я започнеш.
Напълно идентични длъжности, но едната е по служебно, а другата- по трудово правоотношение- така ли е?
Държавният служител, назначен за първи път на държавна служба, хич не отива там до века. Има си изпитателен срок. Освен това и тях ги тресат съкращения. Имах 20 познати, съкратени наведнъж при една трансформация на администрация- всичките държавни служители без срок за изпитване.
А, и още нещо, при държавните служители няма защити по КТ /чл.333, напр./.
Това е добре да не е водещото при избора ти. Разгледай добре какви са задълженията ти и какъв е трудовия договор.

Да ти го постна само чл.12 от ЗДС: "Когато кандидатът се назначава за първи път на държавна служба, в едногодишен срок, считано от датата на встъпване в длъжност, органът по назначаването може да прекрати служебното правоотношение без предизвестие. В случай че правоотношението се измени преди изтичането на срока, срокът за изпитване продължава да тече при следващото служебно правоотношение."
За разлика от него чл.70 от КТ, ако първоначално се ползва това основание за назначаване, предвижда 6 месеца, не 1 година.

Последна редакция: вт, 19 юли 2011, 15:12 от Judy

# 6
  • Мнения: 2
Става въпрос за министерство и да длъжностите са напълно идентични. Въпроса е, че до колкото разбрах, в единия случай, като експерт ще мога да взимам двойна заплата защото тази дирекция работи с европейски пари. Но пък преди малко една приятелка ми каза, че и като държавен служител пак можело да се взимат тези пари, ако пък ли не, като се сложили и допълнителните приходи от разни комисии и командировъчни, пак се докарвали до към два бона месечно... Но си мисля, че държавния служител се ползва с повече облаги и хич няма да им е лесно да ме махнат, ако един ден се сменят там силните хора, които са в момента.
Извинете ако ви звуча малко объркано, но наистина ми е такова, а и говоря по двата телефона и всеки дава някакви съвети и направо не знам...  #Crazy

# 7
  • Мнения: 119
Пази Боже от такива държавни служители! Че и на отговорен пост! И как си издържа конкурса!?

# 8
  • Мнения: 4 841
Пази Боже от такива държавни служители! Че и на отговорен пост! И как си издържа конкурса!?

Абе, на кой му пука... Важното е, че ще се работи там някаква работа, и ще се взимат някакви пари, че и двойни, че и европейски  Joy Joy Joy
Не е смешно, трагично е, ама не мога да се сдържа  Joy Joy Joy

# 9
  • Мнения: 2
По повод последните коментари - както вече споменах, или извинявам се ако съм пропуснала, формално отговарям на изискванията - имам висше, имам магистърска, имам 5 години трудов стаж, вече тук е въпрос на тълкование до колко може да се каже, че е " в тази област", но за това има кой да се погрижи, така че не виждам защо да не приема. А и парите си ги бива. Аз съм отговорен човек и когато ми се плаща адекватно, влагам всичко от себе си. Освен това умея да работя с хора, а това е качество което обикновенно липсва в така наречените и самозвани "експерти"

# 10
  • Мнения: 119
Ми успех на конкурса ти желая ... в министерството. Поне пишеш що-годе правилно. (като ти гледам набора де)

# 11
  • Мнения: 2
Конкурса е формалност, мила.  Wink

ПП Поне можеш да четеш,( като ти гледам набора де...) хаха, майтап, да не се засегнеш сега.   Hug

# 12
  • Мнения: 119
Аз съвсем искрено ти пожелавам успех, пък ... ще видим

# 13
  • Мнения: 2 927
    Извинявай за въпроса, но сега видях предполагаемата заплата.
    В момента има 4 активни конкурса, обявени от Министерствата. При трите няма първоначална заплата по-висока от 537 лв. Освен ако не кандидатстваш за Главен секретар на МРРБ.
    Гъбаркаш ли се с нас?

# 14
  • Мнения: 2
Не, не се гъбаркам. Просто някои неща не се обявяват. Има си начини за това, има различни схеми...не е тук мястото да обсъждаме тези неща....

Общи условия

Активация на акаунт