Захранване, водено от бебето - baby-led weaning - III

  • 30 832
  • 730
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 214
Момичета от както чета тук, бях сигурна че дете няма как да глътне голямо парче, преди 5 мин дадох на Крум парче печена тиквичка, голяма колкото показалеца ми, мушна  в устата крайчето, рече да засмуче и тиквичката изчезна, глътнал я като патица. Shocked

# 61
  • Мнения: 326
Здравейте, и при нас нищо ново. Засега сме само на кърма. Пробвали сме досега само коричка хляб, диня, пъпеш, банан и морков. Нищо друго не искаме засега, а и то са съвсем минимални количества  (може би колкото една чаена лъжичка).


Брашно от елда мисля че имаше в Кауфланд.



Мерси Simple Smile Аз купих от Биосвят на Дойран. Даже е био, каквото и да значи това  Mr. Green
Мисля, че и жегите си имат значение при захранването. Може пък наесен да ни огрее и изведнъж да проядат кюфтета  Grinning

# 62
  • Мнения: 723
Момичета от както чета тук, бях сигурна че дете няма как да глътне голямо парче, преди 5 мин дадох на Крум парче печена тиквичка, голяма колкото показалеца ми, мушна  в устата крайчето, рече да засмуче и тиквичката изчезна, глътнал я като патица. Shocked
г-жа Стихийно бедствие, детенцето ти е още мъничко да бъде захранвано по BLW метода. Има някои условия, които трябва да бъдат изпълнени, за да се минимизират рисковете от инциденти, а именно детето да може да седи само, да си контролира главата, да може да хваща с ръчичики самО. http://zabliznacite.wordpress.com/2010/09/27/vavezhdane-na-tvardi-hrani-1/ Не си прави такива експерименти, защото може да бъде опасно (да не кажа фатално)  Peace

petjata, моето момченце 8-9 месец някъде "отвърза прасето" и започна да яде умопомрачителни количества. Стана изведнъж  Laughing Помня даже какво му предложих - банички с тиква и банан. Очаквах, че ще хапне някоя троха, а останалото ще поли към пода, но не би. Изяде всичко

# 63
  • Мнения: 2 214
Беше в седнало положение, или полуседнал в ръцете ми, аз ядох тиквички на фурна запечени без нищо, реших че ако му дам в ръка ще посмуче малко и това ще е.
Той много добре държи с ръка, сложи го в устата и изчезна.
Какво значи да се "минимизарат рисковете" искате да кажете че този метод крие рискове?
Изчетох всичко което намерих на бг, никъде не пише за такива рискове.

# 64
  • Мнения: 723
г-жа Стихийно бедствие, май четеш избирателно Simple Smile Написала съм: "Има някои условия, които трябва да бъдат изпълнени, за да се минимизират рисковете от инциденти... " Освен това първата статия на Фата за метода е озаглавена "Захранване на бебета след 6 месечна възраст". На 4 месеца бебето все още не може да седи самО, което следва да се разбира без чужда помощ. Т.е. детето физически не е способно да седи в изправено положение, така че хранопровода и дихателните пътища да са максимално свободни. При това положение може да се стигне до задавяне с не много приятни последици. В първата тема някои мами бяха пуснали клипчета с леки задавяния (имам пред вид такива, при които дечицата сами се справят с това да изкарат храната) на техните деца, които повярвай ми не изглеждат никак приятно. Но все пак ти си решаваш  Peace

# 65
  • Мнения: 3 638
Здравейте вече отново от българска земя  Simple Smile Мерси за новата темичка   bouquet

г-жа Стихийно бедствие , няма нужда да бързате със захранването. Наистина в статийте никъде не пише за рискове, но навсякъде се посочва, че е добре захранването по този метод да започне след 6-я месец, когато бебето е достигнало до определен етап в развитието си. Ако родителите желаят да започнат въвеждането на храни по-рано то е редно да ползват пюрета. Друг е въпросът, че на по-ранна възраст храносмилателната система още не е достатъчно зряла и пюретата или сокчетата не допринасят реално с нищо за бебето.  Peace
В по-ранна възраст бебето не е готово да дъвче, да преглъща добре, да контролира храната в устата си. Реално си получила и доказателство с факта, че бебенцето ти просто е "изсмукало" цялото парче направо в гърлото... Освен това на тази възраст не може да седи самичко и да държи добре главата си изправена, а това също не допринася за безопасното самостоятелно хранене.
Изчакай още няколко седмици и започнете спокойно и полека Hug


petjata, моето момченце 8-9 месец някъде "отвърза прасето" и започна да яде умопомрачителни количества. Стана изведнъж  Laughing Помня даже какво му предложих - банички с тиква и банан. Очаквах, че ще хапне някоя троха, а останалото ще поли към пода, но не би. Изяде всичко

 Joy

Повечето майки забелязват увеличаване на количествата изядена храна точно в тези месеци, просто на мъничетата е нужно малко време, за да свикнат с новия начин на хранене. Има деца, които хапват с удоволствие и още от самото начало, моите бяха двата примера - едната веднага започна да яде добре (сега яде по-малко), а на другата отне осезателно повече време докато схване за какво става въпрос ( сега тя е доброто прасе)  Mr. Green

Не съм , сигурно си преживяла голяма уплаха  Hug А как точно станя задавянето, детенцето как седеше, не успяваше ли да кашля? по-голямо парченце ли е отхапало, картофът ли е би по-твърд?  Thinking

# 66
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Фата,  Hug. Беше изправен Стоян, парчето беше голямо, иначе картофа си беше мек. И друг път е отхапвал и по-големи парчета, но ги дъвче и плюе, този път явно не е успял и се задави. Изобщо не се закашля, направо започна да издава хъркащи звуци, да се опитва да проплаква и да посинява, като го хванах през гърдите и го наведох напред започнаха да му текат едни страшни лиги и даже от носа му се показаха едни секрети. След няколко по-сериозни тръсвания и натискане на гърдите парчето изхвърча почти като по филмите. И Георги ми се е давил по подобен начин, но беше малко по-голям и с банан, само лигите ги нямаше.  Mr. Green

 Важното е, че всичко мина благополучно, единствено на следващия ден Стоян плюеше всяко маалко по-голямо парченце.  Laughing

# 67
  • Мнения: 326


petjata, моето момченце 8-9 месец някъде "отвърза прасето" и започна да яде умопомрачителни количества. Стана изведнъж  Laughing Помня даже какво му предложих - банички с тиква и банан. Очаквах, че ще хапне някоя троха, а останалото ще поли към пода, но не би. Изяде всичко

Ох, това ме успокоява  Simple Smile Възлагах големи надежди на попарата, но не би  Close

# 68
  • Мнения: 2 214
Не съм мислила че ще започна да захранвам целенасочено, даже не е в това въпроса, то всъщност и въпрос нямаше. Просто споделих че го глътна цяло, естествено го боля коремчето, но и това не е катастрофа. Познавам си детето, знам за кое готов за кое не, мислех да го карам мнооооооооооооого бавно и най вече от нашата маса, малко се стреснах че не е точно както на "теория" е описано, ама както гледам случая на "Не съм" ни то възрастта е причината, ни то изправеното положение.

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 6 656
Привет Simple Smile
След няколко седмично отсъствие и ние се завърнахме вкъщи...

От днес започваме да се учим да се храним самостоятелно с лъжица и мазането е... Всъщност - ето, да видите сами Mr. Green
.

Количествата, които изяжда малкия са все още символични (ако все пак хапне нещо, защото от месец-два насам ми  е обявил бойкот на всичко newsm78), но пък пропи вода hahaha
Отвсякъде ме натискат, да му замествам вече хранене, че не можело само кърма да яде, но пък детето като не иска, как да го принуждавам newsm78
На мнение съм, че щом си качва нормално и сам не иска твърда храна, значи няма нужда от нея... Надявам се, да не се окажат прави, че колкото по-късно му заместя хранене, толкова по-злоядо ще е детето Praynig

...Все някога ще прояде "нормална храна" в "нормални количества"... надявам се hahaha Joy

# 70
  • Мнения: 723
Не съм, на мен ми прави впечатление, че Малчо е доста невнимателен с храната, когато е уморен. Именно тогава са се случвали и по-сериозните задавяния. Последният път беше преди около 2 месеца. Отхапа по-голямо парче бисквита, което не успя да повърне сам и се наложи да го обръщам с главата надолу. Слава богу се справихме само с навеждането - успя да изплюе всичко, но доста се разстрои и трябваше доста дълго време да го гушкам и успокоявам. Та си имам едно наум, като се храни и не си е доспал  Peace
petjata, ще прояде, не се безпокой  Peace Наистина всяко дете си има свое темпо.

г-жа Стихийно бедствие, не е нужно да ни даваш обяснения  Peace С Фата се опитваме да те предупредим, че даването на парчета храна на бебе, което не е физически способно да се справи с нея не е най-безопасното нещо. Сега минахте с болки в стомахчето, но наистина можеше да е и по-страшно  Confused Много е наивно да смяташ, че задавяния в по-напреднала възраст не се случват. Дори и ние, възрастните, се задавяме понякога. Аз например, освен че изчаках всички признаци за готовност на детето, никога не си позволявам да му давам храна и напитки, когато не си е в стола за хранене /или количката/. Малчо никога не е получавал храна докато играе, ходи или се вози в триколката и пак сме имали 2-3 инцидента. Риск винаги има, но според мен по-важното е той да бъде минимизан колкото се може повече.

sweet_maniche, много е сладък Simple Smile

# 71
  • Русе
  • Мнения: 276
Хей, здравейте!

Тия клипчета ми пълнят душата просто. Simple Smile

Аз се отбивам да се похваля, че на Оги започва да му минава протестът. Беше ме притеснил, но двата горни зъба пробиха и пак става човечен към майка си. Simple Smile

Най-искрена любов проявява към пъпеша. Ако не му се занимава да го яде от ръката си, просто го яде с уста от масата.. Mr. Green

# 72
  • FRANCE
  • Мнения: 2 239
ето и картинка от нас как Еми си хапва тортичката от 1 рожден ден (съвсем бебешка)

# 73
  • Мнения: 723
madame, да ти е жива, здрава и ящна рожденичката   party023

sweet_maniche, пие ли достатъчно вода момченцето ти? Може би в тези горещини не му достигат течностите и за това си наваксва с кърма като суче на често  newsm78

# 74
  • Мнения: 3 638
madame , честита рожденичка, вече взеха да порастват BLW бебетата  Heart Eyes

sweet_maniche , чудесно се справя малкия! А зор за заместване на хранене няма, ако все пак държиш може да опиташ да му предлагаш твърдата храна преди кърмене, може пък тогава да прояви по-голям интерес и апетит  Simple Smile

Не съм мислила че ще започна да захранвам целенасочено, даже не е в това въпроса, то всъщност и въпрос нямаше. Просто споделих че го глътна цяло, естествено го боля коремчето, но и това не е катастрофа. Познавам си детето, знам за кое готов за кое не, мислех да го карам мнооооооооооооого бавно и най вече от нашата маса, малко се стреснах че не е точно както на "теория" е описано, ама както гледам случая на "Не съм" ни то възрастта е причината, ни то изправеното положение.

Трябва да си призная, че аз "захраних" с абсолютно немислимо и нездравословно нещо.Беше карнавално време в Холандия и продават едни пържени топки-мекици, наръсени с пудра захар. Купих си една и така жално почнаха да ме гледат и двете и да преглъщат, че им дадох по една трохичка - какво да ви кажа - глутен, захар, пържено олио, яйце....  ooooh! Нищо им нямаше!
Майка им пък на 2 месеца и дала баба й да смуче зряла слива и тя като засмукала и глътнала и костилката  Whistling После що зор видяли докато чакали притеснени да "излезе" пустата костилка.  Явно не само твоето дете засмуква всичко  Grinning Едната ми девойка и до днес гълта като паток някои неща, наскоро се наложи да й издърпам цяло пипало от октопод от гърлото, което се беше опитала да глътне направо, без да дъвче  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт