работата или жилището е определящо за местоживеенето?

  • 6 005
  • 103
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 655
Жилището естесвено. Това е мястото, където градите дом-вашият свят.

Моят офис си е к къщата ни, но имам много тичания по галерии не само в Лондон, но дори и в чужбина, плюс Америка, я си представете да се местех за всяка изложба, която правя, то щях да съм по-зле от циганите. ooooh! ooooh! ooooh!

А и няма нищо по-хубаво след работния ден да се прибереш и да си си у дома, дори ако трябва да пътуваш 2 часа за да се прибереш, в жилището което си изградил, в квартала, където си искал да бъде, заобиколен от красив парк и добри съседи.

# 16
  • Мнения: 4 615
Нито едното, нито другото. Мъжа ми никога не е живял където е работил. Аз си имам жилище и си живея в него, но това няма да ме спре да замина за друг град/държава ако намеря приемлива перспектива.

# 17
  • Мнения: 1 175
като се замисля, отговорът на въпроса зависи и от сем. положение, както твърди 10 c's  newsm78
И аз тъкмо това си мислех. Семейно положение и етап от живота. Например млади, без деца, на квартира - нищо особено не ни държи в тази къща, ако се наложи можем лесно да се преместим. Също така и кризата си казва тежката дума, та в момента работата ни е по-важна. Но ако бяхме вече установени някъде, с деца, със собствено жилище и изградени отношения със съседи, училища, въобще ако сме пуснали корени, тогава става доста по-трудно да зарежем всичко и да започнем отначало.

Има и друг момент. Казваш, че това ти го разказва позната от чужбина. Тя себе си и другите имигранти ли визира, или местните хора? Защото има значителна разлика. Бивайки имигранти, те нямат установен дом, понякога имат осигурена работа но понякога и това нямат. Така или иначе трябва да започват отначало. Дори и след като се заселят и поокопитят, най-вероятно в началото ще са на квартира, т.е. домът не е голяма жертва ако трябва да го напуснат, за разлика от собствена/родна къща примерно. Докато местните, все някъде са живяли досега или нещо са работили, така че трябва да жертват нещо.


А и няма нищо по-хубаво след работния ден да се прибереш и да си си у дома, дори ако трябва да пътуваш 2 часа за да се прибереш, в жилището което си изградил, в квартала, където си искал да бъде, заобиколен от красив парк и добри съседи.
Това е много често срещано тук. По принцип в центъра на градовете няма много жилища, хората живеят предимно в квартали около и отвъд същинската част на града, като колкото по-далеч, толкова по-евтини и по-големи са жилищата. А работата е в самия град. Така много хора живеят на безумни разстояния от работата си, и пътуват по 2 часа и повече в едната посока всеки ден. Някои идват дори от други щати, всеки ден. Това би ме утепАло, по 5 часа на ден да губя само в транспорт. Това си е голяма част от деня, която бих могла да прекарвам със семейството си (или да се наспивам по-добре  Mr. Green ) Представям си как е и с малки деца - кога стават сутрин, за да се приготвят, да ги оставят на градина/училище и да им останат 2 часа за да се довлекат до работа?

Ние конкретно избрахме голям град, заради разнообразието, повече търсене и предлагане, повече избор и възможности - все нещо може да се намери тук и откъм работа, и откъм жилище. А пък в покрайнините дори не прилича на град - тихо и зелено, къщички с дворчета. Но си имаме определени критерии за мястото, където бихме живяли, и те са ни най-важни, защото в повечето части на страната не бих живяла и пари да ми дават, мъжът ми още повече (а той си е местен при това). Така че това решава въпроса донякъде, и оттам нататък бихме търсили работа в градовете които отговарят на тези изисквания. Но, хубавото на голямата държава е, че дори и с такива изисквания, има предостатъчно градове които отговарят на тях  Grinning

# 18
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 444
тя имаше предвид повече като населено място, тъй като е вярно, че в чужбина се местиш според работата си т.е. намираш си работа и тогава търсиш квартира в същия град или пък купуваш жилище (повечето живеят на квартира, но пък има и такива, които купуват). Ако изместиш работата си в друго населено място, просто си намираш жилище там. Аз лично мисля, че и у нас тенденцията е същата работата определя, къде ще се установиш да живееш newsm78
Зададено към теб по друг начин: ако ти преместят офиса в друго населено място- нова работа ли ще търсиш или ново жилище на новото място?

няколко години преди да се омъжа - много пътувах, заради работата, сменила съм доста градове и жилища (квартири) в различни градове (Велико търново, Варна, Бургас, Ловеч, Шумен .....), накрая се върнах и установих тук (по-висока позиция на място, но и имах желание за това  Peace )

сега - по-скоро бих пътувала - ако новата работа е примерно в Пловдив (мъж, дете ...); ако е в друга държава - ще се премести цялото семейство  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 12 555
Е, моят мъж като е машинист, къде точно трябва да живеем  Joy
Всъщност идеята не е лоша да имам жилища в десетина града.

Това в рамките на шегата.
Иначе - нито гледам офиса къде е, нито жилището. Затова имам кола.

# 20
  • София
  • Мнения: 9 888
Някакси не ми идва отвътре да сравнявам Бг и чужбина в това отношение. Имам предвид, че едно е тук да живееш на 100км от местоработата си, друго е в някоя държава с развита инфраструктура. Не мога да си представя, че когато мъжът ми трябваше да работи в Д. Митрополия, то би пътувал всекидневно тези 130км, а ако ги броим от Люлин са 150 Laughing.
Аз съм домошар човек. Обаче за мен домът не са стените на апартамента ни, а хората в него. Съответно от всяка квартира, в която сме живели , успявахме да направим дом, нашето си място. Ако трябва сега да се преместим единственната ми спънка биха били децата, особенно каката, която учи в специализирано училище, търсено дълго време съобразно нейните нужди. Нищо друго.
Обаче навремето наистина преживях много тежко преместването. Дойде ми като гръм от ясно небе. В работен ден ми звъни телефона и мъжа ми, известен със своята тактичност Crazy, ми казва, че след един месец започва работа в Долна Митрополия. Всъщност направи опит да ме попита дали искам, но то беше само пясък в очите, така или иначе  нямаше особен избор. И се озовахме в град, в който бях ходила само на екскурзия. Отидохме да намерим квартира и когато в агенцията ни попитаха в кой район на плевен да е, отговорих, че никога не съм стъпвала в нито една част на града. Сега като се сетя и ми става много смешно, но тогава що рев изревах- с дете на 4г и бебе на 1г стоя пред блока  и ми текат сълзи, защото не знам накъде да тръгна, накъде е центъра, накъде има площадка....

# 21
  • Мнения: 4 569
Живея там, където ми е жилището.
Работата днес е тук, утре на другия край на София.


# 22
  • Мнения: 4 806
На първо място е работата, след това е всичко останало,
включително жилището.

# 23
  • София
  • Мнения: 30 209
Дидитка, по-скоро визираше местните, а не емигрантите. Аз напр. имах колега в чужбина, който работи във фирма с филиали. 4 пъти го местиха в различни градове- 4 пъти си измести жилището (има сем-во), а колежката след 2-я път просто напусна работа  newsm78
Валенцето, аз съм също по-емоционална и си мисля, че едно преместване би ме довело до подобно до твоето състояние. Успокоението е, че може би с времето се свиква  newsm78 Истината е, че ако имаше навсякъде работа, бих живяла в някое спокойно градче, просто съм как да кажа, по-провинциален тип, човек (не в негативния смисъл на думата). Засега си мисля, че работата е определяща за местоживеенето  Thinking

# 24
  • Мнения: 22 502
Мен лично грам не ме бърка да се преместя там, където ми предложат работа. (говоря друг град)
За мъжа ми нещата не стоят точно така.
В момента и нищо не ме задържа на мястото, където живеем и с радост бих го сменила. )

# 25
  • Мнения: 1 043
Ако съм в малък град, където възможностите са работа са ограничени, а заплащането- още повече, смятам, че определено бих предпочела работата. Та нали затова толкова хора се оплакват, че столицата е преселена. Но да не забравяме, че всичко е въпрос на сметки  Wink

# 26
  • Мнения: 4 965
Независимо дали става въпрос за същия или за друг град, има квартали, в които дори и да ми е офисът и да подаряват апартаменти, няма да отида да живея...
Т.е. и на далечно място да е, пак жилището и неговото местоположение ще е определящо. Все пак, не живея сама, а трябва да мисля и за удобството на останалите членове от семейството си, особено на децата. Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 30 209
Pink, и с това съм съгласна, макар че за БГ размерите възможностите за градове с много добра работа и високо заплащане се свеждат до един и още 1-2, които що-годе се опитват да вървят в крак  Rolling Eyes Но това вече е друга тема.

# 28
  • Мнения: 6 093
Валенцето напълно те разбирам  Hug
преди години работата ( на съпруга ми ) беше решаваща и обикаляхме от град в град,от квартира на квартира,сега от година направихме така че и жилището и работата да са в един град и да не се местим( поне за момента) макар че нещо в моя си дом още не мога да се почувствам "у дома си" а мъжа ми се шегува че ако сега кажа се връщаме в предишния град към който изпитвам носталгия,но се питам как ще се почувстват децата,малкия той не разбира ,но големия за 5 г се е местил повече от 5 пъти и определено го изживява.

Последна редакция: сб, 30 юли 2011, 14:45 от J_M_M

# 29
  • София
  • Мнения: 30 209
преди години работата ( на съпруга ми ) беше решаваща и обикаляхме от град в град,от квартира на квартира,сега от година направихме така че и жилището и работата да са в един град и да не се местим

това е перфектният вариант, но както казваш ти, не е станало от веднъж  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт