Защо хората не обичат традициите?

  • 7 453
  • 184
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 990
Не спазвам традиции, защото ги смятам за отживелица и нещо, което е твърде ограничаващо.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 744
И за възрастен кръщелник ли се купуват дрехи  Rolling Eyes и бельото ли се купува, гащи, сутиени Simple Smile
[/b]
LaPerla за мен, ако обичате  Sunglasses

# 17
  • София
  • Мнения: 3 099
И за възрастен кръщелник ли се купуват дрехи  Rolling Eyes и бельото ли се купува, гащи, сутиени Simple Smile
[/b]
LaPerla за мен, ако обичате  Sunglasses

Аз и за Палмърс ще рипна в сребърния леген!  Mr. Green

# 18
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
Хайде първо да си научим традициите, после да помислим доколко буквално могат да се спазват в наши дни, пък чак тогава да се тръшкаме дали са това, което бяха, а?  Laughing


Хайде наистина да ги научим, защото традициите не са кой какво е видял на нечие кръщене
След самия ритуал на кръщението детето се облича в нови бели дрехи, които кръсника трябва да е купил.

В църквата кръщението се извършва според требника. Младенецът се потапя 3 пъти в купела със светена вода в името на Отца, Сина и Светия Дух. Така той се очиства от греховете на родителите си, а кръстникът или кръстницата (които от този момент стават духовни баща/майка на детето с духовно родство от първа степен и “отговарят” пред Бога за него) се отрича от сатаната и дава обещание кръстеният да живее праведен живот по Божия закон. Куполът се обикаля 3 пъти, за да се изрази радостта от съединението с вярата. От косите на новопокръстения се отрязва малко кичурче, символизиращо, че той става раб Божи. Върху детето свещеникът полага кръст, за да му напомни, че трябва да приема изпитанията с търпението на Христос.
От този момент младенецът вече носи и подареното му от кръстника златно или сребърно кръстче, което се освещава по време на ритуала. Всички присъстващи държат запалени свещи (символ на Божията светлина и просвещение), като най-голяма е свещта на кръщавания. Остатъкът от нея може да се запази и запали при друго важно празнично събитие в живота му.

Кръстникът трябва да донесе в храма голяма бяла хавлия, бяла кърпа за лице и сапун за извършване на ритуала, както и нови дрехи (желателно бели), в които да бъде облечен кръщелникът след обреда.
Те с чистотата и белотата си символизират полученото вече опрощение на греховете.

# 19
  • Мнения: X
Имам впечетление, че хората обичат традициите, ама щом казваш...  newsm78

По въпроса, който те тормози: Аз също правих кръщене тази година на щерката и избраната от мен кръстница също много на сериозно взима нещата. Та подходихме така - първата част на ритуала плюс подготовката преди това, посрещане на гости и т.н. беше с рокличка, която аз й купих. След като стана християнче - я облякохме с рокличката на кръстницата! Всичко по канон, всички щастливи! Пък и то детето не може голичко да иде в църквата, дори езичниче още, нали? Wink

Радвай се, че са те пожелали теб за кръстница на детето си! Това е голяма чест и отговорност. Помисли за това вместо да мислиш за глупости!  Peace

# 20
  • Мнения: 9 903
между другото сериозен проблем е намирането на бели дрехи за момченца  Peace не говоря за бебета.

а хавлиите остават в църквата и там също не изискват белота.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 744
А какво ще стане, ако кръстеният си облече дрехите, с които е дошъл? Ще бъде проклет во веки веков?  Mr. Green

# 22
  • Мнения: X
А какво ще стане, ако кръстеният си облече дрехите, с които е дошъл? Ще бъде проклет во веки веков?  Mr. Green
Ще наруши етике(ция)та. То е като с омарите, нали се сещаш.  Grinning

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 744
А какво ще стане, ако кръстеният си облече дрехите, с които е дошъл? Ще бъде проклет во веки веков?  Mr. Green
Ще наруши етике(ция)та. То е като с омарите, нали се сещаш.  Grinning
Ужас  Mr. Green Срам и позор!

# 24
  • Мнения: 25 610

Аз съм повече от категорична в това, което твърдя за традициите.

Докажи. Къде ги има писани тези традиции и това канони ли са или просто обичаи? Може би религиозни догми?
От село до село има огромна разлика в традициите. И обичаите. Факт.

ПП Моят син да го броя ли езичник, защото на кръщенето си беше в черно костюмче, бяла ризка и папийонка?  Thinking
Ако няма такава "традиция", да късам кръщелното, а?
Titina, правиш ли разлика между "традиция" и "църковен ритуал"? 

# 25
  • Мнения: 1 692
И за възрастен кръщелник ли се купуват дрехи  Rolling Eyes и бельото ли се купува, гащи, сутиени Simple Smile
Никой не може да отговори на въпроса ти, тъй като според трдицията детето се кръщава една-две седмици след раждането, до 40-ия ден, в неделя или на някой голям празник. Предполага се, че на тази възраст не носи сутиен и гащи.
Спостепенно българинът е изменил ритуаа, отлагайки кръщенето за времето "когато детето ще е по-голямо и най важното ще му интересно, защото инначе не разбира". Това обяснение като го чуя от някоя майка и ми се  Sick Sick Sick Sick

# 26
  • Мнения: 1 692

Аз съм повече от категорична в това, което твърдя за традициите.

Докажи. Къде ги има писани тези традиции и това канони ли са или просто обичаи? Може би религиозни догми?
От село до село има огромна разлика в традициите. И обичаите. Факт.

ПП Моят син да го броя ли езичник, защото на кръщенето си беше в черно костюмче, бяла ризка и папийонка?  Thinking
Ако няма такава "традиция", да късам кръщелното, а?
Категорична съм, дотолкова доколкото съм го прочела от книга за обичаи и ритуали и ти го цитирам дословно. И не, не са канони. А белите дрехи не са нещо хаарактерно само за определен регион - факта, че Titina също го обясни доказва думите ми.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Традициите са устойчиви суеверия. Ние, богините, сме над тези неща  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 9 903
медиса, не си за тук. Иди да си хортуваш за тези неща със свещениците, че и на тях много кусури ще намериш, сигурна съм. Питай защо традициите в църквата не са вече каквито бяха, защото то си е така - кръщават се възрастни хора, със стари дрехи, носят се вино, питки, бонбони, кърпите не са бели, абе изобщо.....

# 29
  • Мнения: 2 448
Смята се, че ако детето не е облечето с дрехи от кръстницата все едно се явява голо пред Бог. Сега ще кажете "Какво ми пука, нали пред хората е облечено?".. еми ако е така защо изобщо го кръщавате, бих отвърнала аз.

Според Бог, човек трябва да се кръсти когато може сам да избере това, а не като невръстно бебе, така, че до колко тази традиция за дрехите е важна не искам да коментирам.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт